Бізнес

Подання податкової декларації в Німеччині

Отримання доходу у Німеччині у 2024 році зобов’язує подавати тут податкову декларацію – Steuererklärung. Трапляються винятки. Наприклад, ті хто мають перший або другий класи при певних умовах можуть і не подавати. Класи з третього по шостий, навпаки, часто зобов’язані звітувати перед податковою. Жителі Німеччини вважають за краще подавати декларацію щорічно. Тому що це вигідно. Німецька система оподаткування складна і багатогранна. При певному вмінні з талмуда фінансових законів можна отримати преференції. Наприклад, податки за рік, в якому мігрант переїхав до Німеччини, часто вдається повернути в значному розмірі. Податкова служба охоче діляться інформацією з послабленням і випускає роз’яснювальні брошури. А для консультантів повернути клієнту частина сплаченого у засіки держави назад – основна робота.

Подання податкової звітності в НімеччиніПодання податкової звітності в Німеччині

Як оподатковується зарплата в Німеччині

Процес сплати податків в Німеччині простий і зрозумілий. Укладаючи контракт, службовець підписується під певним річним прибутком. Роботодавець обчислює розмір податку за шкалою від Finanzamt і ділить на 12, 13 або навіть 14 частин, за кількістю зарплат. В результаті кожен місяць податок на зарплату автоматично надходить на рахунок податкового відомства і нічого більше робити не треба. Роботодавець надсилає зарплатний листок, в якому розписано, скільки й куди сплачено грошей.

За підсумками року роботодавець видасть інший листок – Lohnsteuerbeschinigung, де вказані фактична річна зарплата працівника, а також величина зборів, у тому числі й Lohnsteuer – податок на заробітну плату в Німеччині. За отримання листка можна братися за заповнення податкової звітності. У кожній фірмі річні листки надсилаються в різний час залежно від розторопності бухгалтерів.

Паралельно у людей бувають інші доходи. Наприклад, відсотки за накопичення на ощадних рахунках, виплати за здане в оренду житло, ведення підприємницької діяльності. Крім того, певні види витрат, дозволяється відняти з доходів. Наприклад, приватна пенсійна страховка або витрати на прання робочого одягу.

У декларації статті витрат і доходів, грубо кажучи, складаються, і виходить підсумок, з якого знімається прибутковий податок. Чим вище прибуток, тим більше податку доведеться заплатити. Зазвичай шляхом списування витрат оподатковувана сума стає меншою, ніж та, з якої сплачено податок на зарплату. Відбувається перерахунок та податкова повертає “зайву” частину грошей працівнику. За статистикою 9 з 10 подали отримують назад в середньому 800€ на людину. Кількість повернутих грошей залежить від величини річної зарплати та сплачених протягом року податків. Заробляють небагато платять менший податок і повертати сотні євро просто нізвідки.

Подавати декларацію в Німеччині потрібно до певного терміну, інакше платнику податків загрожують штрафи. Якщо приписів до подачі немає, а працівник намагається повернути частину податків тому, дозволяється подавати декларацію протягом чотирьох наступних років.

Як оподатковуються інші доходи

Податок на доходи від капіталовкладень в Німеччині утримується та перераховується банком у податкову інспекцію. Якщо платник згоден з утриманим податком, нічого робити не треба. Інакше потрібно подати декларацію, щоб повернути переплачений податок.

З інших видів доходів декларацію подавати обов’язково. Додатковий заробіток підприємців по закінченні року декларується разом із зарплатою.

Резиденти Німеччини повинні декларувати заробіток, отриманий за кордоном. Чи обкладаються іноземні доходи оподатковуються в Німеччині залежить від правил “Угоди про уникнення подвійного оподаткування з країною, у якій отримані гроші. Декларувати закордонну прибуток потрібно в будь-якому випадку. Іноземні доходи впливають на розмір податкової ставки, навіть якщо не оподатковуються в Німеччині.

Як заповнювати декларацію

Існує три варіанти заповнення податкової декларації. У перший час у Німеччині краще звернутися до консультанта Steuerberater або до спеціалізованого адвокату Fachanwalt für Steuerrecht. В пошуковик вбивається відповідне слово, назва та індекс міста. Фахівців за податками в Німеччині багато, в результаті вийде великий список. Телефонуйте консультантів і пояснюйте ситуацію.

Вартість роботи податкового фахівця залежить від задекларованих сум. Чим більше прибуток, тим дорожче заповнення. Але можна домовитися, щоб допомога в заповненні декларації оплачується в процентному відношенні від грошей, які вдалося повернути, але не менше певної величини. У різних консультантів по-різному. У середньому складання річної декларації варто 150-300€. Консультант намагається витиснути максимум. У випадку спорів з фінансовим відомством, фахівець складе правильне лист з посиланнями на параграфи німецьких законів.

Друга можливість – заповнювати самостійно за допомогою спеціальної програми або в інтернеті. Якщо знаєте німецьку на середньому рівні й вмієте користуватися інтернет-словниками, спробуйте. Це не вигідно спочатку. Багатьох речей мігранти просто не розуміють і не знають. У результаті повернення обертається доплатою. Допомагає досвід і мегабайти прочитаного тексту на форумах.

Третій варіант – піти й взяти формуляри, або завантажити з сайту служби. Потім заповнити від руки, підписати та відправити в податкову. Підходить, якщо повертати нічого в силу малої зарплати, але за законом декларацію треба подати. Або якщо лінь паритися з-за якихось там податків. Тоді можна внести в декларацію контактні дані додати інформацію річного зарплатного листка – і все. Повернення грошей практично гарантовано не буде. Не кращий вибір для іноземця, тому що, повторюся, в перші роки реально списати багато.

Німецька декларація являє собою формуляр зеленого кольору. Для службовців існує спрощена форма – ESt 1 V. Звичайна анкета складається з основного формуляра Est 1 A, обов’язкового до заповнення. До нього додаються окремі аркуші з тематичними формами. Наприклад, щоб списати витрати, витрачені на приватну школу для дитини, треба заповнити Anlage Kind. А Anlage N заповнюють наймані працівники в Німеччині. Здача квартири – Anlage V.

Програма по заповненню декларації сама в курсі, в якій формуляр які дані вносити. Досить відповідати на питання, вводити потрібну інформацію і в кінці роздрукувати заповнені формуляри.

Списання витрат з податкової бази підтверджується рахунками або чеками. Починаючи з 2018 відомство просить не прикладати тонну паперу. Але якщо потрібно списати з податкової бази значні витрати, чеки знадобляться пізніше. Зберігайте рахунки, які отримуєте в магазинах або поштою. Зберігайте щомісячні виписки з конто. У перший час передбачити, що стане в пригоді для декларації, а що ні, неможливо. Втім, підтвердження витрат на купівлю їжі все-таки викидайте, якщо мова не про харчування в ході відрядження.

Що робити після заповнення декларації

Після того, як декларація заповнена, потрібно поставити підпис. Якщо подружжя подають спільну декларацію Zusammenveranlagung, треба підписатися обом. Потім роздруківка кладе в конверт і відправляється в Finanzamt, до якого приписано місце проживання. Інформацію про прив’язку німецьких міст до податкової служби легко знайти в інтернеті, так само як і поштова адреса.

Якщо Finanzamt знаходиться поруч, закиньте конверт у поштову скриньку самостійно. Це виключить ймовірність втрати.

Сучасний варіант – відправити звітність за допомогою програми прямо на сервер податкової через ELSTER. Це дозволяє заощадити папір і час обробки.

Коли чиновник отримує декларацію, виробляється побіжна перевірка формулярів. Якщо чогось не вистачає, надсилається лист з проханням у визначений термін дослати необхідні папери. Зазвичай на реакцію дається два-три тижні. Якщо не вкластися, що залежать від відсутніх документів витрати не списуються з податків.

Потім потрібно чекати, поки чиновник проведе перевірку декларації та надішле висновок – Steuerbescheid. Там вказується, які пункти списані з податкової бази та випадки відмов. Причини відмови наводяться з посиланням на закони, які послужили підставою для такого рішення. У висновку вказується сума, яку належить доплатити або отримати назад.

Після видачі висновку податкова дає місяць, щоб подати протест. Якщо щось підлягає поверненню, гроші відразу перераховуються на зазначений у декларації розрахунковий рахунок.

Якщо зрозуміло, що за причина малася на увазі при відмові у списанні, можна подати скаргу Einspruch, надіслати в податкову і почекати реакції. Консультанти можуть пару років сперечатися з Finanzamt, домагаючись розширення неоподатковуваної суми, якщо бачать перспективу домогтися повернення чогось істотного. Відсутність реакції на укладення означає згоду з рішеннями податкової служби.

Чому в Німеччині вигідно звітувати податковій: Відео