Знайдеться чимало охочих пожити і попрацювати в Канаді. Хтось хоче заробити і повернутися додому, інші ж сподіваються залишитися тут надовго, якщо не назавжди. Приваблює іммігрантів високий рівень тутешнього життя, процвітання і стабільність. Постійна робота в Канаді у 2024 році для українця – це високі зарплати, соціальний захист і перспективи отримання виду на проживання. Але чи легко знайте тут роботу? Чи можна пройти відбір кандидатів Express Entry, подолавши високу конкуренцію та бюрократичні перепони? Все це можливо, хоча й непросто.
На перший погляд, знайти роботу в Канаді нескладно – кожен рік тут розширюються списки потрібних фахівців, а уряд зацікавлений у залученні висококласних професіоналів. З іншого боку, щорічно в Канаду хочуть в’їхати 15 млн осіб, і на кожне робоче місце вибудовується ціла черга претендентів.
Однак у зв’язку з тим, що з 2015 року Міністерство праці і зайнятості Канади зобов’язав роботодавців, які запрошують іноземців, платити за кожну вакансію безповоротне мито (1000 канадських доларів (CAD) за одного працівника), на вільне робоче місце, в першу чергу, будуть претендувати громадянин Канади. Тому питання про те, як у Канади знайти роботу, вельми актуальне.
Здобувач, зокрема, повинен мати:
При пошуку роботи багато чого буде залежати від того, де знаходиться претендент – вже в Канаді або ще в своїй країні, чи буде він намагатися самостійно знайти роботу, чи звернеться в рекрутингові агентства, робить це вперше, або вже має досвід (Canadian experience).
Трудова імміграція в Канаду: з чого почати?
Цей спосіб пошуку роботи досить поширений серед іноземців. Він більш економний, але менш ефективний. Одразу слід підкреслити, що українці, які вже знаходяться в Канаді, мають набагато більше шансів отримати робоче місце, ніж ті, хто намагається шукати його дистанційно – через інтернет-ресурси.
Здобувач повинен вміти:
Офіційна інформація про порядок звернення, необхідних документах, федеральних та місцевих програмах, наявні вакансії міститься в розділі «Вакансії» на сайті Посольства Канади.
У тому випадку, якщо претендент вже знаходиться в Канаді (турист, вчиться або працює, але бажає змінити роботу), він може звертатися безпосередньо в офіси компаній-роботодавців або відвідувати ярмарки вакансій, де можна отримати досить несподівані пропозиції, наприклад, такі як робота в Канади лісорубом або майстром покрівельних ковзанів).
Переваги пошуку роботи безпосередньо в Канаді:
Сайтів, присвячених вакансіям в Канаді, досить багато: федеральні, провінційні, приватні і т. д.
Звернення в рекрутингове агентство дуже популярно серед бажаючих знайти роботу в Канаді. Квоти видаються під конкретних людей, а компанія бере на себе обов’язок переконати Міністерство імміграції Канади, що ви їй необхідні. Популярністю таких агентств часто користуються шахраї, які обіцяють без всяких проблем оформити робочу візу за винагороду.
Тому постарайтеся побільше довідатися про агентство, перш ніж вирішите віддавати свої гроші. Солідні організації мають постійні зв’язки з роботодавцями в Канаді, допомагають правильно заповнити документи і пов’язують претендентів з канадськими компаніями. Корисні такі агентства і тим, хто вже працює в Канаді, але бажає знайти роботу краще.
Серед агентств, які працюють протягом більше десяти років і мають непогані відгуки, можна назвати:
Середня ціна таких послуг – від $3500 до $8000. Виплачується ця сума в кілька етапів: передплата перед виїздом і подальша оплата залишку з першої зарплати. У великих агентствах клієнт одержує гарантії того, що в разі відмови у візі агентство підготує апеляцію і зробить все необхідне для позитивного вирішення питання (без додаткової плати).
У 2024 році в цілому по країні зберігається гостра потреба у висококваліфікованих спеціалістах в галузі медицини (терапевти, стоматологи, фармакологи, медсестри), IT-технологій, управління персоналом), мистецтва, науки (хімія, біологія, океанографія, геологія).
Робота водієм-далекобійником в Канаді належить до пріоритетних робочих спеціальностей у всіх регіонах країни так само, як і робота кранівника, докера, сантехніка, вихователя дітей дошкільного віку, кухаря та ін
У Канаді, згідно National Occupational Classification (NOC), всі спеціальності класифікуються наступним чином: 0 – управління, А – вища освіта – середня спеціальна, С – середня, D – без освіти. Професії позначаються кодом з чотирьох цифр.
При заповненні анкети претендент повинен записати свій код (можна знайти на сайті).
Провінція Альберта підписала угоду з урядом Канади про збільшення за 10 років квоти іммігрантів з 2500 до 25000. Перевагу буде віддано фахівців гостродефіцитних професій.
Найбільш затребувана в Калгарі робота – в харчовій і легковій промисловості, готельному бізнесі, обслуговування аеропортів, медицині (сімейні лікарі). Традиційний існує попит на інженерів-нафтовиків і машинобудівників.
Британська Колумбія здійснює імміграцію за програмою Strategic Occupations малокваліфікованих, середньо – і висококваліфікованих працівників в самих різних сферах. Перед тим як виїхати в Ванкувер на роботу, слід ознайомитися з переліком пріоритетних професій. Для чоловіків це будівельні спеціальності (каменярі, плиточники), а також електрики, зварювальники, моряки; для жінок – готельний і рекламний бізнес, робота вихователем і нянею.
Великий попит на медиків – молодший медперсонал і лікарів різних спеціалізацій. Сміливо можуть подавати документи соціальні працівники, так як з роботою у Ванкувері у них проблем не виникне, але трудитися доведеться в будинках престарілих.
Онтаріо також має ряд власних імміграційних програм. Приміром, програма Ontario PNP General Category призначена для прийому фахівців з-за кордону. Існує також щорічна квота на 1000 чоловік для іноземних студентів. Випускникам університетів провінції Онтаріо, які отримали ступінь PhD (навіть без досвіду роботи і запрошення на роботу), надається робота в Торонто.
Програма Facilitated Labour Market Opinion надає право пільгового прийому на роботу представників гостродефіцитних в провінції професій: фахівців IT-технологій, інженерних спеціальностей (авіаконструктори, електротехніки, будівельники, креслярі), медиків (сімейні лікарі, фармацевти, логопеди, фізіотерапевти, стоматологи), шкільних вчителів, графічних дизайнерів, автомеханіків, лісників тощо, пропонується в тому числі і робота в шахті у Канаді.
Квебек має в Канаді найбільшу квоту на іммігрантів (після федеральної). Привабливість цієї провінції полягає в тому, що на роботу беруть не тільки з вищою або спеціальною освітою, але і з середньою. Процедура прийому – більш швидка, до того ж не потрібно сертифікувати знання мови. Мова тут французька.
Знання англійської мови вітається, але не обов’язково. Робота в Монреалі стане доступною тим, хто зможе на інтерв’ю порозумітися по-французьки на середньому рівні і виявити бажання вчити цю мову в подальшому. Слід враховувати, що навіть робота в Канаді нянею передбачає володіння мовою оточення.
Сума грошей, яка необхідна іммігранту для проживання протягом 3-х місяців, тут набагато менше, ніж в інших місцях – 3085 канадських доларів (CAD) на людину. З затребуваних професій тут потрібні фахівці рівня А (вчені-біологи, архітектори, лікарі різних спеціалізацій, соціальні працівники); для професій рівня пропонується робота страховим експертом, медсестрою, кухарем, електриком, сантехніком, а також робота підривником в Канаді на шахтах.
Розміри мінімальної заробітної плати відрізняються в залежності від провінції і коливаються від 10.20 до 12.50 канадських доларів (CAD) в годину. Середній рівень в Канаді – 25 CAD в годину.
Найвищі зарплати в Канаді мають вищі державні чиновники, хірурги, фахівці екстра-класу в області IT-технологій, спортсмени, юристи, професори університетів (100-250 тисяч CAD у рік і вище). Середні зарплати громадян Канади становлять від 50 до 70 тисяч CAD в рік. Так, зарплата хіміка-технолога в фірмі «Гилеад» (Канада) становить від 78 тисяч CAD в рік.
Іммігранти з країн СНД протягом трьох випробувальних місяців можуть розраховувати на зарплату від 2 до 3 тисяч CAD в місяць з подальшим збільшенням до 4 тисяч CAD.
Податкові відрахування також залежать від провінції. У середньому податки становлять 25%. Точніше можна підрахувати на сайті.
Серед основних вимог до робочих іммігрантів можна назвати:
Проживання українців в Канаді має давні традиції. Тільки в Альберті і Онтаріо проживає понад 700 тисяч українців. Працевлаштування в Канаді для українців відбувається на загальних підставах з іншими іммігрантами. Найчастіше вони претендують на наступні вакансії: будівельні спеціальності, водії та автомеханіки, зварювальники, бурильники, шахтарі, соціальні працівники, працівники аграрної галузі та ін.
На питання про те, як з України виїхати на легальну роботу в Канаду, відповідь така: знайти роботу, заручитися підтримкою роботодавця, зібрати документи і пройти всі необхідні етапи (заповнення анкет, інтерв’ю, отримання гостьової візи та ін). Часто ситуація спрощується наявністю родичів, які проживають в Канаді. У такому разі здобувачеві може запропонувати роботу в Канаді прямий роботодавець – представник української діаспори. Серед канадських українців багато фермерів, бізнесменів, керівників фірм, працівників різних компаній, які можуть надати реальну допомогу співвітчизникам.
Для багатьох неприємною звісткою стане той факт, що Канада не визнає дипломи про вищу освіту, здобуту у вузах країн СНД, тому необхідна їх нострифікація (в університеті Торонто (в Comparative Education Services), World Education Services та ін). Подробиці дивіться на сайті .
Ще одна проблема пов’язана з тим, що робота в Канаді без знання мови неможлива – потрібен відповідний сертифікат. Наявність сертифікату дозволить приймати участь у федеральних і провінційних імміграційних програм.
Успішні пошуки роботи зазвичай закінчуються тим, що роботодавець укладає з вами контракт і надсилає всі необхідні документи (запрошення Job Offer, лист з міністерства і ін). Далі слід отримати дозвіл на роботу і робочу візу.
Запрошення на роботу в Канаду оформляється роботодавцем: він укладає з вами контракт із зазначенням строків його дії, рівня зарплати, умов праці та надає медичну страховку.
Дозвіл на роботу також пов’язано з вашим роботодавцем. Оскільки термін дії дозволу буде збігатися з тривалістю укладеного договору, роботодавець не повинен мати жодних нарікань і мати певний статус у себе в країні. У разі якщо роботодавець зуміє переконати міністерство в тому, що фахівців вашого рівня у Канаді не знайти, міністерство дає Positive Labour Market Opinion – схвалення права на вакансію. Однак питання ще остаточно не вирішене – необхідно відкрити робочу візу. Для цього слід звернути в канадське консульство з пакетом документів та пройти співбесіду (інтерв’ю). У разі успіху вам вклеять в паспорт робочу візу і видадуть лист авторизації (Letter of Authorization) – підстава для дозволу на роботу.
В’їжджаючи до Канади, ви повинні пред’явити чиновникам візу і лист авторизації для оформлення дозволу (Work Permit) (розслаблятися не можна – можуть відмовити і на цьому етапі). Цей документ регламентує, де, у кого, коли і як ви будете працювати.
Представники ряду спеціальностей (дипломати, спортсмени, артисти, журналісти, священнослужителі, студенти денних відділень вузів), а також учасники програм по догляду за дітьми та людьми похилого віку (The Live-In Caregiver Program) звільняються від необхідності отримувати Work Permit.
Не потрібен такий дозвіл і при імміграції представників гостродефіцитних професій, наприклад IT-сфери, згідно зі списками (у кожній провінції – свої) – їм достатня просто пред’явити Job Offer.
Work Permit не надає права постійного проживання в Канаді. Для того щоб залишитися в Канаді на ПМЖ, слід вибрати відповідну імміграційну програму (федеральну або провінційну) і почати проходження імміграційного процесу.
З 2015 року кваліфіковані мігранти відбираються в Канаді через Express Entry. Всі претенденти повинні набирати бали (максимум 1200). При цьому наявність запрошення на роботу не обов’язково, але якщо воно є, то на федеральному рівні це принесе вам від 50 до 200 бонусних балів (на провінційному – 600!).
Досвід роботи в Канаді підвищує шанси на отримання ПМЖ в урядових імміграційних програм:
Всі 13 канадських провінцій можуть (з федеральним урядом підписані відповідні договори) приймати іммігрантів-іноземців. Детально ознайомитися з «Provincial Nominee Program» у кожній провінції ви зможете на сайті. Такі програми відрізняються більш простими умовами. Проходять його в два етапи. Спочатку учасник отримує Provincial Nominee (статус кандидата) в провінції, а потім проходити перевірку на федеральному рівні (на відсутність судимості, гарне здоров’я, здатність утримувати себе і сім’ю та ін).
Реєстрація в Express Entry проста: спочатку слід зайти на сайт імміграційної служби, створити профіль та внести відомості. Попередньо потрібно отримати сертифікат на знання мови і узаконити свої дипломи. Заявки оцінюють двічі на місяць. Претенденти, які набрали більшу кількість балів (максимум 1200), мають право на отримання постійної візи. Середній прохідний бал за останні три роки становить від 470 до 700 балів. Приблизно підрахувати свої бали можна на сайті.
Після прибуття в Канаду після пред’явлення паспорта і візи на кордоні вам буде оформлено статус ПММ і видадуть форму IMM 5292. Карту ПМП (PRС) надсилають через 6 тижнів на зазначений в інтерв’ю адресою.
Обов’язкова умова перебування в Канаді – самостійне утримання себе та сім’ї протягом хоча б кількох перших місяців. До наявності грошів вимоги дуже жорсткі, причому кожен рік сума збільшується. Так, подружжя повинні мати 15.312 CAD ($11.432) – вважається, що цих грошей має вистачити на три місяці проживання. В залежності від регіону проживання сума на одну людину може коливатися від 3085 ($2304) до 6500 CAD ($4855). Походження грошей підтверджується банківськими виписками.
Перед тим як отримати трудову візу в Канаду, слід підготувати пакет обов’язкових документів і мати на руках необхідні папери від роботодавця (підписаний контракт, запрошення на роботу, лист з міністерства). Наступним кроком буде особистий або онлайн звернення в візовий центр Посольства Канади з клопотанням про робочу візу і Work Permit.
Говорячи про те, чи можна працювати в Канаді по туристичній візі, слід знати, що не дозволяє турвіза легально працевлаштуватися, хоча невеликий підробіток для туристів є завжди (послуги вантажника, ремонт, сортування овочів і фруктів та ін) з середньою оплатою 100 CAD ($75.08) в день.
Легальна робота в Канаді передбачає отримання робочої візи. Для цього надаються обов’язкові документи, після чого призначається співбесіду. При схваленні вашої кандидатури в паспорт вклеюється тимчасова віза видається лист авторизації (Letter of authorization).
Пакет документів включає:
Терміни робочої візи в Канаду не можуть перевищувати строків дозволу на роботу. Після їх закінчення працівник повинен або виїхати за межі Канади, або заздалегідь потурбуватися про продовження дозволу на роботу.
Витрати на оформлення візи включають:
Подані документи перевіряються в консульстві та передаються на розгляд візового офіцера в Посольстві Канади. Терміни розгляду – 9 тижнів. Відстежувати процес можна, замовивши послугу СМС-повідомлень (2 CAD) або через систему онлайн-відстеження заяви.
Можливість отримати додаткові балі і збільшити свої шанси в пошуку хорошої роботи на перспективу дають 1-2-річні навчальні курси. З 2016 року навчання до Канади на короткострокових курсах принесе в Express Entry 15 балів (3 роки навчання – 30 балів). Отриманий в Канаді сертифікат стане гарним доповненням до вашого диплому. Так, робота в Канаді для електриків стане доступнішою за наявності сертифіката про проходження суботніх курсів електриків PLC.
Вартість навчання залежить від провінції, програми, навчального закладу. 1-2-річна програма при університетах обійдеться в середньому в 11 000-12 000 CAD, при коледжах – від 2000 до 3000 CAD.
Згідно канадського законодавства, студент очного відділення в акредитованому університеті, а також працює за фахом випускника канадського вузу отримує Open Work Permit. Це особливий дозвіл. Видається воно без підписаного контракту, а його володар шукає роботу за будь-якою спеціальністю. Термін його дії закінчується тоді, коли завершується період навчання.
Головні переваги:
До мінусів відносяться:
З 2014 року Канада припинила всі урядові програми бізнес-імміграції.
Залишилося лише декілька програм в провінціях (причому суми вкладів зросли в 2-3 рази) і три пілотні програми:
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy