Українська діаспора в Канаді у 2024 році є однією з найпоширеніших, а сама Канада третя країна в світі за чисельністю українців. Історично вихідці з України селилися в центральній і західній частині Канади. Ця тенденція зберігається і донині.
У 2016 році в Канаді налічувалося понад 300 тисяч людей, які мають українське коріння, і ще мільйон тих, чиє походження є частково українським. Скільки в Канади живе українців на сьогоднішній день, точно визначити неможливо.
Перша хвиля еміграції до Канади розпочалася наприкінці ХІХ століття. В першу чергу переселенців приваблювало тут відсутність податків. В основному це були землероби – вони приїжджали сюди цілими сім’ями і селилися в західних преріях. У глухих віддалених регіонах вони утворювали свої затишні громади і жили, не асимілюючись з місцевім населенням, аж до середини ХХ століття. Швидкої адаптації сприяла можливість селитися разом зі своїми близькими, зберегти мову і організовувати свої культурні спільноти.
Давайте розбиратися, де в Канаді живуть українці. Вибір міста для імміграції завжди залежить від цілей міграції. Слід зазначити, що в Канаді є імміграційні програми як федерального, так і регіонального рівня.
До федеральних програм відносяться програми допомоги біженцям та інші гуманітарні програми, програми по спонсорству і возз’єднання сімей, а також різні програми бізнес-імміграції та залучення висококваліфікованих фахівців. Кожна канадська провінція має свою власну, спеціально розроблену з урахуванням регіональних особливостей імміграційну програму.
Всі програми спрямовані на добір саме тих іммігрантів, які найбільшою мірою задовольняють потреби даної провінції або території. Зрозуміло, в першу чергу мова йде про ринок праці – кваліфіковані фахівці затребувані в різних регіонах Канади.
Альберта є однією з десяти провінцій Канади. Провінція була так названа в честь принцеси Луїзи Кароліни Альберти, четвертої доньки королеви Вікторії, яка наприкінці ХІХ століття стала дружиною канадського генерал-губернатора. Український досвід міграції до Канади історично починається саме тут. В даний час на території Альберти проживають 332 тисячі українців, що складає приблизно 9% місцевого населення.
Зараз Альберта все ще представляє інтерес для сучасних емігрантів. Багато з них їдуть в Калгарі, який є найбільшим містом провінції, великим торговим і транспортним центром.
Британська Колумбія – це провінція, розташована на заході Канади. Українці тут складають 4,4% населення (197 000 чоловік). Ця провінція добре підходить для тих, хто вибирає трудову міграцію. Економіка провінції базується на природних ресурсах.
Британська Колумбія є кінцевою точкою трансконтинентальних автомобільних і залізних доріг. У Британській Колумбії знаходяться найбільші порти Тихоокеанського регіону, дозволяють провінції вести активну міжнародну торгівлю.
Квебек – це перша за площею провінція Канади. На відміну від Альберти та Британської Колумбії, офіційною мовою тут є французька, а не англійська. На даний момент тут проживають всього 32 тисячі українців.
Основу економіки регіону складають аерокосмічна галузь, біотехнологічна промисловість, фармацевтика, металургія, а також сфера інформаційних технологій.
Манітоба – це провінція, розташована в самому центрі країни. Українців тут, як і в Альберті, завжди було багато – так вже склалося історично. Манітоба взагалі вважається одним з найважливіших центрів української культури за межами України.
На сьогоднішній день тут налічується 167 тисяч вихідців з України. Тут, як і в інших центральних провінціях, основною галуззю економіки є сільське господарство. Крім того, у Манітобі також добре розвинена транспортна, гірничодобувна та обробна промисловість, а також лісове господарство.
Нова Шотландія – це провінція на сході, одна з так званих Приморських провінцій. Це напрямок досі не є особливо популярними серед українських емігрантів, хоча затока Фанді вважається одним з найпопулярніших природних туристичних місць в світі.
Вся справа в тому, що тут розташовані 42 резервації 13 індіанських громад, сусідити з якими українцям, мабуть, не хотілося.
Нунавут – це найбільша і сама нова територія в складі Канади. Вона утворилася в 1999 році в результаті відділення від Північно-Західних територій. Основна мова тут ескімоська – інуктітут, хоча англійська і французька вважаються офіційними мовами. Територія дуже слабо заселена, основу складають корінні поселення. В Нунавуте майже немає іммігрантів.
Провінція Нью-Брансвік, як і Нова Шотландія, розташована на сході країни і є однією з трьох Приморських провінцій Канади. В минулому заселяли територію провінції індіанці. Однак після початку французької колонізації вони поступово змішалися з поселенцями з Франції — в основному, селянами і рибалками.
Зараз Нью-Брансвік – це єдиний суб’єкт конфедерації, офіційно оголошений двомовним.
Ньюфаундленд і Лабрадор – це ще одна цікава провінція Канади, вона є десятою за рахунком в складі конфедерації. Це найбільша за розміром території й сама східна провінція Канади.
Клімат тут суворий, морський, північний край острова взагалі відноситься до зони Субарктики. Ньюфаундленд мало заселений, так що мігрантів тут зовсім небагато.
Онтаріо розташована в самому центрі Канади і є найбільш населеною провінцією. Тут знаходяться Торонто – найбільше канадське місто і Оттава – столиця Канади. Згідно з останніми даними, в Онтаріо проживають 13 180 282 жителів, 336 тисяч з яких є вихідцями з України.
Онтаріо є крупним культурним, туристичним, промисловим і освітнім центром країни.
Острів Принца Едуарда – провінція c красивою назвою на сході, це третя з Приморських провінцій країни. Острів розташований в затоці Святого Лаврентія, на схід від Нью-Брансвік і на північ від Нової Шотландії.
Основним джерелом доходу населення тут є туризм – багато вибирають острів Принца Едуарда для курортного відпочинку. Також тут багато харчових і промислових заводів, так як земля дуже родюча. А місцевий картопля взагалі славиться по всій країні.
Саскачеван — це провінція, розташована на півдні центральної частини. Українці тут складають майже 12% населення – 129 тисяч осіб. Вперше ця територія була досліджена європейцями ще в 1690 році, але перші європейські поселення з’єднання явилися тільки в кінці XVIII століття, потіснивши корінні племена.
Основною галуззю економіки є сільське господарство. Майже половина всієї канадської пшениці виростає саме тут.
Північно-Західні території розташовані на самій півночі, в Приполярному регіоні. Сучасна територія була створена в 1870 році, коли Земля Руперта та Північно-Західна територія були передані уряду Канади. На той момент ця величезна область була практично розміром з саму Канаду.
Туди не входили тільки Приморські провінції Ньюфаундленд і Лабрадор, південь Квебеку, невелика частина Онтаріо на сході та Британська Колумбія. З 1967 року столицею провінції є місто з назвою Йеллоунайф. Українці становлять тут 3,4% від місцевого населення. У них є своя громада, школа і навіть церква.
Юкон – це територія на північному заході Канади, названа так на честь річки Юкон. Тут знаходиться друга за величиною гірська вершина Північної Америки – гора Логан. Популярність ця територія набула в період всім відомої золотої лихоманки.
Землі, багаті такими корисними копалинами, як свинець, мідь, азбест, цинк, срібло і, звичайно, золото, вабили шукачів скарбів з усіх куточків земної кулі. Якщо зараз емігранти з України і проживають на цій території, то їх тут зовсім небагато.
Всі представники української діаспори в Канаді активно лобіюють інтереси своєї історичної батьківщини, в тому числі і на державному рівні. Вони намагаються активно підтримувати і прищеплювати молодому поколінню любов і повагу до традицій. Так, наприклад, ні одне національне свято Канади, в рамках якого проходитимуть ходи, не обходитися без української колони, учасники якого одягнені в шаровари та вишиванки.
Українська діаспора може допомогти з отриманням листа підтримки, яке, по суті, є пропозицією про роботу, а це процес досить складний та трудомісткий. У Канаді є різні асоціації для підтримки українських підприємців, є спеціалізовані спільноти, які займаються розвитком торгових відносинах між Канадою та Україною, які, наприклад, можуть допомогти з пошуком партнерів.
В минулому році Організація Об’єднаних Націй офіційно визнала Канаду найкращою країною для імміграції. Причиною того високий рівень життя, якісне соціальне забезпечення, яке стає доступним з отриманням посвідки на проживання, і гнучка імміграційна політика.
Всього через три роки після еміграції з’єднання являється можливість отримати друге громадянство. Соціальне забезпечення, що надається після оформлення посвідки на проживання, відкриває доступ до безкоштовної освіти, допомоги по безробіттю та якісного медичного обслуговування.
Адаптуватися в цій країні досить легко, однак обов’язковим є знання англійської або французької мови.
Офіційного сайту української діаспори в Канади немає, проте є сайт українсько-канадського конгресу, де можна знайте контактну інформацію організацій, які допомагають мігрантам по регіонах. Також вам може знадобитися сайт посольства України в Канаді.
У соціальних мережах існує безліч груп, присвячених українським діаспорам в різних містах і провінціях. Там ви можете знайті корисну інформацію або познайомитися з потрібними людьми, запитати ради або поділитися досвідом.
Українська громада Канади ділиться на дві частини: на нащадків перших емігрантів і на тих, хто переселився зовсім недавно (за останню чверть століття). Різниця полягає в тому, що нащадки перших емігрантів вже повністю інтегровані в життя країни і, загалом-то, є стовідсотковими канадцями. У них є свої церкви, школи, вони не можуть бути членами провінційних парламентів і депутатами. Однак і новоприбулих з радістю приймають у ці церкви і школи, тому що українці взагалі народ доброзичливий.
У кожної медалі є дві сторони, і всі, хто збирається емігрувати в Канаду, повинні це розуміти. З одного боку, постійна посвідка на проживання робить вас практично повноправним членом суспільства в країні з дуже високим рівнем життя, низьким рівнем злочинності і чистою екологією. З іншого боку, треба розуміти, що високий рівень життя передбачає високі податки і дуже дорогу медицину. Та й що гріха таїти – клімат у Канади не з найприємніших.
Так історично склалося, що українців значно більше на узбережжі Атлантики, ніж на Тихоокеанському. Багато українців намагаються переїхати саме туди, де діаспора найбільш велика. Це пов’язано з тим, що великі діаспори будують школи, церкви і створюють бізнес-спільноти в ареалі свого проживання.
На сьогоднішній день три найбільш популярних і густонаселених українцями району – Манітоба, Саскачеван і Альберта. Там українське населення складає від 9 до 13% жителів провінції.
До вибору провінції, в яку ви збираєтеся емігрувати, потрібно підходити з усією відповідальністю. В першу чергу, звичайно, потрібно відштовхуватися від причин і цілей вашої еміграції. Якщо мова йде про освітню еміграцію, то чудово підійдуть Квебек і Торонто, де є різні освітні напрямки та стипендіальні програми.
Якщо ж ваша еміграція пов’язана з роботою, то обов’язково уважно вивчіть економіку провінцій і ситуацію на ринку праці – важливо розуміти, наскільки ви будете затребувані. Не варто забувати і про кліматичному факторі – так, наприклад, клімат на сході і на півночі Канади є досить специфічним і підійде далеко не кожному.
При подачі візової заяви, незалежно від типу візи й мети перебування, обов’язково потрібно надати:
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy