Вже звичним у швидко мінливих економічних і політичних умовах став процес міграції населення. У 2024 році вже нікого не дивують трансатлантичні потоки шукачів кращого життя. Виїжджаючи до світлого і кращого майбутнього, досить важко розібрати цеглинки мостів, які пов’язують з колишньою батьківщиною, а тому мігранти об’єднуються в групи – національна діаспора допомагає безболісно пережити інтеграційний етап.
Щоб краще представляти, що передбачає таке об’єднання людей, потрібно з’ясувати, що закладено у саму назву. Маючи грецьке походження, воно перекладається як «розсіяння». За своєю суттю воно передбачає певний етнос, народність, спільноту громадян, об’єднаних однією національністю, які проживають за межами своєї рідної території.
Що таке діаспора, – це загальні історичні та національні корені, які перетворять об’єднання мігрантів в «держави в державі». Безумовно, юридично учасники такої групи або вже являються громадянами обраної країни, або знаходяться на шляху до цього статусу. Але проте їх союз характеризується наявністю власних інститутів, які дозволяють підтримувати ідентичність і спільність походження.
Масова міграція жителів України почалася в кінці XIX століття. До 20-м рокам минулого сторіччя чисельність українців нараховувала близько 700 тисяч громадян за межами держави. Основним місцем переселення залишалася і залишається Східна та Центральна Європа.
Проте, на 2011 рік українська діаспора в Канаді налічує близько 276 тисяч громадян, а ще 975 тисяч можуть похвалитися своїми українським корінням лише частково. При цьому дана громада є найбільшою з усіх існуючих у світі.
Українська діаспора в США вдвічі менше канадської, при цьому тільки одна четверта частина з її членів народилася в Україні. Варто відзначити, що саме на американському континенті інтеграційні процеси відрізняються найбільшою інтенсивністю, а тому з вказаної кількості лише 123 тисячі українських американців спілкуються вдома мовою своєї споконвічної батьківщини.
Досить численною є білоруська діаспора, яка на 2007 рік становила 3,5 мільйона осіб у всьому світі – при тому, що чисельність жителів самої республіки досягає 9,5 мільйонів громадян.
Найчастіше своїм новим домом білоруси вибирають сусідню Російську Федерацію. Тут і процес легалізації простіше, і культура зрозуміліше. Все ж велика частка мігрантів вирішується на переїзд в більш далеке зарубіжжя. Так, наприклад, чисельність представників білоруської держави в США дорівнює приблизно 600-700 тисяч. Не меншою популярністю у цієї нації користуються Україна і Польща.
В цілому спільноти осіб, які об’єднані спільною національністю, надають неоціненну допомогу тим, хто тільки переїхав у середу нового проживання, а також тим, хто перебуває в складному становищі у себе на батьківщині.
Представники російської держави за кількістю мігрантів поступаються лише індійській і китайській діаспорі. Дані за перше десятиліття XXI століття показують, що вихідців з Російської Федерації на території інших країн проживає близько 30 мільйонів осіб.
Російська діаспора в США зветься просто «російські американці». Тут до них відносяться всі ті, хто народився на українській території, але в результаті успішно пройденого процесу натуралізації отримав американський паспорт.
Сьогодні російська мова займає сьому позицію за поширеністю на північному американському континенті. Більшість вихідців з Росії зосередилося в 11 великих містах. Серед них:
Найбільшою є і російська діаспора в Німеччині – близько трьох мільйонів. Практично кожне місто цієї країни знайде у своїх межах російський магазинчик або ресторан. Нікого не здивують вже і російські адвокатські контори, бюро подорожей і навіть портали, газети і журнали.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy