У кожній країні у відповідності з національним законодавством діють власні підстави набуття громадянства. Мабуть, найпоширенішим є громадянство за народженням або філіація. На кожній території цей принцип інтерпретується і застосовується по-своєму, але, так як він прийшов з римського права, очевидні спільні риси. Що таке філіація, в яких країнах вона діє і в якому порядку застосовується? І в яких країнах громадянство за правом народження дається українцям у 2025 році?
Придбання громадянства по праву народження – найбільш поширена підстава виникнення цивільної зв’язку між людиною і державою в світі. Кожен має право на громадянство або підданство з народження, і це загальновизнана норма міжнародного права.
Історично склалося так, що право народження реалізується у вигляді двох основних принципів, на підставі яких і визначається право індивіда на громадянську приналежність, а саме:
Юридичні доктрини більшості держав найчастіше передбачають комбіноване застосування зазначених принципів, передбачаючи отримання громадянства при народженні як по праву крові, так і грунту. Інше питання, що кожна держава інтерпретує поєднання цих принципів на свій лад.
Подібну модель комбінування принципів надання громадянства практикує безліч країн, зокрема і в Європі. На противагу їм діють країни англо-американської та латиноамериканської системи права. Тут громадянство за місцем народження має рівну або переважне місце в міграційному законодавстві.
Ця можливість приваблює іноземних мам, які прагнуть народити дитину за кордоном і дати дитині друге громадянство, бажано розвиненої держави. Пропонуємо розглянути, які країни дають громадянство при народженні у 2025 році.
Найближча до України благополучна територія – Європейський союз – закономірно стала одним з найпопулярніших напрямів для міграції українців. Розвинені європейські країни готові надати прекрасні умови для пологів і високий рівень медичного обслуговування.
Однак домінуючим у європейських правових традиціях залишився принцип права крові, тому громадянство за народженням в Європі у звичайних випадках дається, тільки якщо один з батьків – громадянин Євросоюзу.
За останні 30 років скасували право громадянства за народженням Австралія, Нова Зеландія, Індія, Франція, Ірландія, Мальта, Великобританія і Португалія.
Втім, у кожній європейській країні свої умови. Розглянемо невеликий список країн, які дають громадянство при народженні дитини на своїй території, і деякі умови його отримання:
Виходячи з цього, вибір європейської країни для народження дитини не дасть йому права на паспорт, зате забезпечить якісне медичне обслуговування та сервіс.
Для країн англо-американської та латиноамериканської правової системи право землі, як уже сказано, є домінуючим або рівним правом крові. Тому в Америці й Африці практика надання індигената за місцем народження встановлюється значно частіше.
Сполучені Штати Америки, мабуть, найкраще місце, де можна народити дитину, щоб отримати громадянство. Згідно 8 U. S. C. § 1401 – U. S. Code – Unannotated Title 8, особа, народжена на території, що входить в юрисдикцію США, автоматично стає громадянином по праву землі.
Для отримання громадянства США досить в’їхати по туристичній візі і зареєструвати народження дитини на американській території. Правда, сама мати ні громадянства, ні навіть грін-кард за це не отримує.
Друга розвинена країна, яка поряд зі Сполученими Штатами практикує надання громадянства за народженням на її території, – Канада. Всі, хто отримали канадське свідоцтво про народження, можуть стати володарями канадського паспорта. Матері достатньо приїхати в Канаду, в тому числі й по туристичній візі та прожити в країні до пологів. Тут навіть існують спеціальні пологові готелі, але про це нижче.
США і Канада – дві з розвинених країн, дають дітям з іноземним походженням паспорт за місцем їх появи на світ. Всі інші території, де можливе набуття статусу громадянина по праву народження, не входять до числа розвинених і максимум кваліфікуються які розвиваються. У їх числі 30 держав:
Більшість зазначених країн узаконили подвійне громадянство, бо всі, хто народять дитину на цих територіях, зможуть стати біпатрідами.
Як ми вже сказали, США і Канада єдині розвинені країни, які готові дати громадянство дитини, народженої в їх країні. Тому в якості країн для Birthing-туризму слід розглядати саме їх. Існує безліч агентств, що спеціалізуються на організації, підтримки й супроводі пологів у цих країнах. У спектр послуг входить повний перелік обслуговування: візова підтримка, підбір житла, оформлення необхідних документів, логістика, вибір клінік і лікарів – у всьому цьому майбутнім мамам готові допомогти.
Наприклад, в Канаду іноземні мами зазвичай приїжджають на 4-5 місяці вагітності й проживають в спеціальному Birthing-готелі. Вони користуються безплатним медичним обслуговуванням і навіть отримують 300 доларів допомоги від держави.
Проте сама процедура пологів платна: стандартна ціна близько 10 тис. доларів + 4-5 тис. доларів на проживання + послуги агентства, забезпечує супровід. Тому вибір Канади – не найдешевший, але надійний спосіб одержати громадянство благополучної країни.
Народження дитини в іншій країні має сенс і без мети одержання паспорта, але з бажання забезпечити собі та маляті гідне медичне обслуговування. У топ-5 країн, які вважаються найкращими для проведення пологів (за версією міжнародної організації Save the Children), входять:
Перед тим, як погоджуватися на пологи за кордоном, важливо зрозуміти цілі, які переслідує сім’я. Якщо мова йде про благополучне майбутнє дитини та громадянство розвиненої країни, вибір невеликий: пологи у США або в Канаді.
У загальному вигляді процедура отримання громадянства дитиною виглядає наступним чином:
Філіація – це громадянство за правом народження. Воно може бути отримане по праву крові (в залежності від походження батьків), а також по праву ґрунту (в залежності від місця появи дитини на світло).
Принцип ґрунту більше поширений на американському континенті. Але єдині розвинені країни, які дають громадянську приналежність новонародженим на своїй території, – США і Канада.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy