Еміграція

Бізнес-міграція за кордон: кращі країни

Успішні підприємці завжди знаходяться у пошуках нових можливостей, причому не тільки в бізнесі. Ті, хто зміг заробити певний капітал, все частіше прагнуть покинути Україну, і допомагає їм у цьому бізнес-імміграція. Багато розвинених країн залучають іноземних бізнесменів, готових розвивати їх економіку. В обмін мігранти отримують посвідку на проживання, статус підприємця і захист, на який не варто розраховувати, проживаючи в Україні.

Бізнес імміграціяБізнес імміграція

Загальна інформація

Бізнес-еміграція – це переїзд з країни громадянської належності для проживання в іншу державу у цілях ведення на її території підприємницької діяльності. Такий вид міграції характеризується такими загальними ознаками:

  • країна, в яку планує переїхати іноземець, законодавчо ввела програму для переїзду іноземних підприємців;
  • сам мігрант відповідає умовам і вимогам цієї програми, готовий здійснювати необхідні інвестиції;
  • підприємець перебирається в нову країну для постійного проживання, стає її резидентом і згодом може претендувати на громадянство.

Існує кілька варіантів імміграції:

  • переміщення в нову країну вже діючого бізнесу або відкриття філії;
  • відкриття нового підприємства за кордоном або купівля діючої фірми з історією;
  • розвиток інноваційних стартапів;
  • здійснення великих інвестицій у національну економіку і так далі.

Головний плюс таких дій – можливість отримання посвідки на проживання і розвитку справи в країні, більш лояльною до бізнесу, ніж Україна.

Вимоги до підприємців

Еміграція з України за мотивами підприємництва буде можлива лише тоді, коли зацікавлений підприємець буде відповідати вимогам обраної ним держави. Незалежно від обраної країни, в загальному вигляді іноземний підприємець, повинен обов’язково відповідати ряду умов:

  • Ресурси. Для ведення господарської діяльності доведеться довести наявність достатніх економічних ресурсів. Нижня межа регулюється національним законодавством і може становити від 5-10 тис. євро для підприємців і від 300-500 тисяч євро для інвесторів. Крім цього, необхідно володіти доходом для утримання родини та інших побутових потреб. Такі кошти можуть бути доведені випискою з рахунку, податковими деклараціями та іншими документами.
  • Проживання. На вимогу будь-якої країни – наявність підтвердженого місця проживання. Підприємець повинен довести, що у нього в користуванні є житло (наприклад, орендоване).
  • Підприємство. Як правило, країни запитують у претендента дозволу на проживання – документи, які підтверджують ведення підприємницької діяльності. Тому фірма за кордоном зазвичай відкривається або набувається до імміграції, а вже на її основі оформляється віза або ПНП.
  • Характеристики бізнесу. Наприклад, це може бути обов’язкове створення певної кількості робочих місць, пріоритетний напрямок бізнесу для конкретного регіону країни, обов’язкове впровадження інновацій і так далі.
  • Інші вимоги для міграції. Мова йде про відсутність судимостей, відсутність небезпечних інфекційних хвороб, досвіду у веденні бізнесу та інших умов, які визначаються в кожній країні індивідуально.

Процедура імміграції для ведення бізнесу

Як і вимоги, процедура переїзду в іншу країну для ведення бізнесу може мати процесуальні особливості. Тим не менш у кожному окремому випадку ми можемо виділити спільні риси. Процедура завжди буде містити кілька обов’язкових етапів:

  1. Проведення підготовчої роботи. Вибір відповідної країни, вивчення її міграційного законодавства і правил ведення бізнесу, вибір відповідної форми переказу коштів, при необхідності – купівля або заснування нового підприємства.
  2. Отримання візи. Для в’їзду в більшість успішних країн українцю, який не має іншого громадянства, доведеться отримати візу в консульстві.
  3. Переїзд в країну і оформлення посвідки на проживання. У більшості країн первинний ПНП є підставою для тимчасового проживання за заявленим підстав.
  4. Продовження ПНП. Якщо бізнес продовжує успішно діяти і знаходитися під контролем іноземця, той має право продовжити посвідку на проживання.
  5. Отримання ПМП(постійне місце проживання). Після тривалого проживання, як правило, 4-5 років, іноземець-бізнесмен зможе отримати довгостроковий ПНП, який діє безстроково і дає право на постійне проживання в країні.
  6. Оформлення громадянства. Як правило, воно видається через 7-10 років після постійного проживання в країні.

Найкращі країни для бізнес-іммігрантів

Кожна країна має особливості і культуру ведення підприємницької діяльності. Представляємо вашій увазі найкращі країни для введення бізнесу за кордоном і, зокрема, найбільш популярні напрямки для імміграції.

Сполучені Штати

Міграційний криза торкнулася і Сполучених Штатиів; політика чинного президента, яка поки що не знаходить підтримки в Сенаті, – скорочення міграційних потоків. Втім, до бізнес-іммігрантів США відноситься більш-менш прихильно: половину американських компаній, чиї акції стоять більше 1 млрд доларів, створили якраз мігранти.

На сьогоднішній день у Штатах продовжують діяти відразу декілька візових програм для іноземців, які бажають вести бізнес в країні:

  • Віза для інвесторів Treaty Investor E-2. Видається іноземцям, бажаючим здійснювати міжнародну торгівлю між американською компанією і країною договору про сприяння в торгівлі. Вимоги: наявність бізнес-плану і базового капіталу (мінімальний розмір не встановлено, але бажано не менше 100 тис. $).
  • Програма регіональних центрів з отриманням EB-5 Investor Immigrant Visa. Форма імміграції для тих, хто не бажає самостійно займатися організацією бізнесу в США. Щоб отримати грін-кард, потрібно вкласти не менше 1 млн доларів і створити (або зберегти) не менше 10 робочих місць для кваліфікованих американських робітників; або вкласти 500 тис. доларів в один з регіональних центрів, які беруть участь у програмі EB-5 Regional Center Program.
  • Віза для інвестора при купівлі готового бізнесу. Імміграція в США через купівлю бізнесу – найпростіший варіант. Немає необхідності думати над розвитком справи, вивчати американський ринок, наймати персонал – все вже зроблено, досить тільки увійти в число засновників.
  • Внутрішній переказ за Intra Company Transferee L1-A. Альтернативний варіант, практикується для відкриття дочірніх стартапів на території США. Суть схеми – відкриття дочірнього підприємства української компанії на території Штатів, і перехід в неї в якості керівника або управителя. Віза дозволяє проживати і працювати протягом 7 років. Мінімальна сума інвестицій не встановлена і буде залежати від виду діяльності.

Канада

Канада – не менш популярна країна. Багато вибирають її саме для бізнес-імміграції, оскільки вона не поступається за економічними показниками США, але значно краще і простіше приймає іноземних інвесторів і підприємців.

На жаль, в 2014 році в країні було ліквідовано основні програми для інвесторів. Однак бізнес-імміграція в Канаду залишається доступною як по нових федеральних, так і регіональних програм. Розглянемо їх коротко:

  • Start-Up Visa Program. Достатньо мати життєздатну інноваційну ідею для бізнесу, отримати схвалення з боку спеціальної комісії і довести актуальність, і канадська віза забезпечена. Немає необхідності мати капітал: інвестиційний фонд готовий виділити до 200 тис. канадських доларів на реалізацію.
  • Investor Venture Capital Pilot. Програма для венчурних інвесторів, готових вкладати в канадські інвестиційні фонди. Обов’язкова сума вкладень – від 2 млн канадських доларів у фонд Immigrant Investor Venture Capital на 15 років, за умови наявності ще 10 млн на рахунках. Крім фінансових вимог, іноземець повинен мати освіту (мінімум незакінчена вища) і володіти на достатньому рівні англійською або французькою мовою. При володінні 50 млн канадських доларів або більше заявник може запросити звільнення від вимоги про освіту.
  • Self-Employed Persons. Програма для самозайнятих фермерів, спортсменів та представників творчих професій. Для імміграції необхідно володіти достатнім досвідом (не менше 2-5 років у професії), освітою, мовними здібностями і інтеграційним потенціалом. Мінімум необхідних коштів – 1,5 тис. доларів США, термін обробки заявки – не більше 25 місяців. Дізнайтеся більше на сайті канадського уряду.
  • Провінційні програми. Найпопулярнішою є провінцією Квебек. Крім програми для пересічних підприємців бажаючих розвивати дрібний бізнес (мінімум вкладення – 300 тис. канадських доларів і створення робочих місць), діють візи для інвесторів, готових вкласти не менше 800 тис. доларів в інвестиційний фонд (без відсотків) на 5 років або безоплатно «кредитувати» інвестиції в сумі від 200 тис. канадських доларів.

Австралія

Не менш популярна для інвесторів Австралія.

  • Business Talent (Permanent) (subclass 132) visa. Постійна віза, що дає право на постійне проживання. Отримати її можуть дві категорії осіб:
    • власники успішного бізнесу (молодше 55 років, володіють чистими активами не менше 1,5 млн австралійських доларів, або акціями компаній, обіг яких не менше 3 млн, або активами, які протягом 2 останніх чотирьох років не були нижче 400 тис. австралійських доларів);
    • венчурні підприємці (особи, що фінансуються австралійським венчурним фондом, що входять в Australian Private Equity and Venture Capital Association Limited (AVCAL), на 1 млн австралійських доларів).
  • Business Innovation & Investment (subclass 188) visa. Тимчасова віза, що видається для переїзду бізнесменам та інвесторам. Ділиться на 5 підпрограм в залежності від категорії заявника. Доступна для власників бізнесу (чисті активи не нижче 800 тис. $), інвесторів, готових вкладати не менше 1,5 млн $ в казначейські зобов’язання одного з австралійських регіонів або не менше 5 млн $ в австралійські компанії і інвестиційні фонди, або 15 млн $ в акції і облігації приватних компаній, нерухомість, казначейські облігації та інші інструменти, а також підприємців, які отримали фінансування з австралійських джерел у розмірі не менше 200 тис. $.
  • Business Innovation & Investment (subclass 888) visa. Постійна віза для тих, хто проживав в Австралії по візі підкласу 188 протягом 1-2 років в залежності від підстави і продовжує виконувати заявлені умови.

Європейські країни

Бізнес-імміграція в Європу, мабуть, найпопулярніший напрямок для наших співвітчизників. Європейський ПНП дає право на пересування по ЄС, роботу, возз’єднання з сім’єю і безліч інших переваг. Розглянемо прогнозовані кращі країни для малого бізнесу в ЄС в 2024 році.

Країна Сума мінімальних вкладень Особливості
Австрія 10 млн євро для інвесторів (зазвичай венчурних) і 10 тис. євро для підприємців Видається GНП, через 5 років ПМП, через 10 років – громадянство.
Болгарія 512 тис. євро зворотних інвестицій або 270 тис. євро неповоротних, з них на етапі оформлення ПМП 195 тис. і далі на етапі подачі на болгарське громадянство ще 75 тис. Дозволяє отримати громадянство через 5 років, або через рік у статусі ПМП при повторному вкладенні 512 тис євро.
Словенія 8 тис. євро статутний капітал для компанії  з обмеженою відповідальністю Створення бізнесу в Словенії дає право на ПНП, ПМП і громадянства.
Італія 120 тис. євро – для ТОВ Для ведення бізнесу в Італії необхідно попередньо отримати дозвіл. Дозволяється отримати ПНП за спрощеною схемою з можливістю продовження або переоформлення на інших підставах.
Іспанія 500 тис. – 2 млн євро для інвесторів і 3 тис. євро для підприємців (у вигляді статутного капіталу) Дає право на отримання ПНП для автономної роботи з можливістю продовження. Паралельно з нею можуть переїжджати члени сім’ї.
Ірландія 500 тис. – 2 млн євро для інвесторів, 300 тис. євро для підприємців або 75 тис. євро для засновників інноваційних стартапів. Якщо відкрити компанію в Ірландії, іноземний власник отримує 2-річний ПНП з правом продовження. Право на ірландський паспорт виникає вже через 5 років проживання.
Греція 60 тис. євро для інвесторів в грецькі підприємства або відкриття власного ТОВ зі статутним капіталом не менше 20 тисяч євро, 18 з яких будуть становити статутний капітал. Бізнесменам видається ПНП на 2 роки, інвесторам – на 3. Право на громадянство виникає на загальних підставах через 7 років.
Німеччина Мінімальний розмір інвестицій не встановлено, але для відкриття ТОВ (GmbH) потрібно мінімальний статутний капітал у розмірі 25 тис. євро. Бізнес дозволяє переїхати в Німеччину і отримати ПНП з правом продовження. Через 3 роки оформляється постійна ПНП , а через 7 років – німецький паспорт.
Мальта 500 тис. євро 5-річних інвестицій + 600 тис. євро пожертвувань в державний фонд. Через 12 місяців з моменту здійснення інвестицій можна запросити громадянство, до цього видається мальтійська ПНП без необхідності проживання.
Польща Мінімальний розмір інвестицій не встановлено, але для відкриття ТОВ знадобиться мінімум 1,2 тис. євро статутного капіталу + 1 тис. євро на оформлення інших документів. Діюча компанія з позитивним річним оборотом не менше 10 тис. євро дозволяє переїхати в Польщу і отримати Карту побиту (ПНП)на 1 рік з можливістю продовження, через 5 років отримати ПМП і потім громадянство.
Угорщина 300 тис. для інвесторів при купівлі державних облігацій або 2 тис. євро статутного капіталу при відкритті закритого товариства з обмеженою відповідальністю (+ 2 тис. євро на оформлення). Інвестори отримують 5-річний ПМП, підприємці – ПНП на 1 рік з правом продовження.

Через 8 років, за умови здачі мовного іспиту, можна отримати громадянство.

Кіпр 2-2,5 млн євро залежно від виду інвестицій. Строк вкладу – 3 роки. Альтернатива – реєстрація власної фірми, близько 3 тис. євро. Інвестори отримують через півроку громадянство на Кіпрі, підприємці – тимчасовий ПНП.
Чехія Реєстрація компанії, отримання дозволів та інші формальні процедури – не більше 1 тис. євро. Право на ПНП терміном від 1 року.
Фінляндія Рекомендовано для відкриття фірми мати стартовий капітал мінімум 2500 євро. Вільні активи повинні складати не менше 50 % від загальної суми статутного капіталу. Участь у фінській компанії дає право на ПНП на рік з правом продовження ще на 4 роки.

ПНП за інвестиції в нерухомість

Інвестиційна імміграція придбала широку популярність у багатьох країнах світу, в тому числі і в Європі. Розвинені держави з особливим інтересом приваблюють іноземних інвесторів, готових вкладати в їхні національні економіки.

Суми таких інвестицій зазвичай не такі значні і відрізняються залежно від країни, наприклад:

  • в Іспанії – нерухомість вартістю понад 500 тис. євро;
  • в Болгарії – не менше 300 тис. євро;
  • у Греції – не менше 250 тис. євро;
  • на Кіпр – не менше 300 тис. євро + підтверджений дохід;
  • на Мальті – від 220 тис. євро;
  • у Латвії: 143 тисячі євро в нерухомість на території Риги або прилеглого регіону або ж 71,5 тисяч євро на житло в інших муніципальних утвореннях країни.;
  • у Португалії – не менше 500 тис. євро;
  • у Туреччині – незалежно від вартості.

Імміграція через інвестиції в нерухомість у всіх зазначених країнах, крім Туреччини, дає право не лише на проживання в Європі, але і на безвізовий в’їзд в будь-яку з країн ЄС, а також перебування в них протягом трьох місяців протягом півроку.