Еміграція

Запрошення на навчання до закордонного університету

Стенфордський, Гарвардський і Єльський університети в США, Оксфорд і Кембридж у Великобританії – найвідоміші і найбільш престижні навчальні заклади світу. Багато молодих людей з різних країн  ставлять перед собою мету отримати якісну освіту в одній з популярних вищих навчальних закладів Європи, Америки або Азії, і українці не є винятком. Але для того, щоб вчитися в такому навчальному закладі, потрібно не тільки докласти масу зусиль для здачі вступних тестів – від апліканта буде потрібно зібрати відповідні документи, надіслати їх до приймальної комісії ВНЗ, після чого отримати бажане запрошення на навчання в університет.

Фото студентівФото студентів

Запрошення на навчання в університет: поняття та характеристика

Запрошення на навчання – це офіційний лист від державного або приватного іноземного вищого навчального закладу, у якому повідомляється про те, що кандидата прийнято на навчання і йому виділено навчальне місце. Даний документ складається членами відповідної кафедри або керівництвом ВНЗ після затвердження пакету документів заявника та схвалення кандидатури претендента.

Мета листа-запрошення – повідомити абітурієнту про успішну здачу іспитів та умови вступу у ВНЗ.

Однак такий документ надсилають не лише майбутнім студентам ВНЗ – офіційну пропозицію вчитися відправляють також учасникам програми по обміну, майбутнім учням літніх шкіл або тим, хто планує закінчити курси з вивчення мови за кордоном.

Без наявності запрошення з університету — неможливо оформити студентську візу. Лист-запрошення включено в список обов’язкових документів для отримання дозволу на в’їзд і пред’являється в посольстві або сервісно-візовій службі країни навчання.

Документ, що запрошує аплікантів отримати освіту в іноземному вузі, може мати різні назви:

  • англійською: Conditional (Restrictive) offer letter, Unconditional offer letter, Invitation letter;
  • на польському: Zaproszenie, Zaswiadczenie;
  • на німецькому: Studienplatz Vormerkung;
  • на французькому: Convention d’accueil.

Слід мати на увазі, що лист з пропозицією навчатися у ВНЗ довільної форми не допускає. Документ повинен мати такі особливості:

  • бути оформлений на фірмовому бланку ВНЗ(формат А4);
  • завірений підписом керівника;
  • скріпленим університетської печатки.

Майбутній студент може отримати запрошення бланк різними способами:

  • по email;
  • експрес-поштою;
  • через державну поштову службу.

Щоб прискорити процес оформлення навчальної візи, відповідальна особа ВНЗ пересилає на електронну пошту апліканта засканований оригінал листа-запрошення з підписом і печаткою. Багато посольств беруть видрук бланку з підписом і печаткою без пред’явлення оригіналу документа. Але надалі (при видачі студентської візи) консульство може вимагати оригінал unconditional offer.

Типи запрошень на навчання в університет

Запрошення на навчання від іноземного навчального закладу може мати різний зміст.

Invitation letter буває двох видів:

  • Conditional (Restrictive) offer letter – лист-запрошення з умовами, що не гарантує автоматичного зарахування іноземного громадянина у ВНЗ. У документі описуються вимоги (умови), які заявник повинен виконати перш, ніж приступити до здобуття вищої освіти. Наприклад, заявник не надав міжнародні сертифікати IELTS або TOEFL про складання іспитів на знання мови або відсутні інші документи. Після виконання всіх умов ВНЗ надсилає адресату Unconditional offer.
  • Unconditional (Unequivocal) offer letter – пропозиція, яка означає, що до кандидата не пред’являється ніяких додаткових вимог і він зарахований на навчальний курс. Після отримання такого листа студенту залишається або прийняти пропозицію або відмовитися від неї. Повідомити про своє рішення можна шляхом відправлення повідомлення на електронну пошту ВНЗ або слідуючи вказівкам навчального закладу.

Лист-запрошення надсилається заявнику заздалегідь (за 3-5 місяців до початку навчального курсу), щоб абітурієнт встиг виконати вимоги ВНЗ і мав часу для оформлення студентської візи. Така процедура вступу абітурієнтів до внз практикується у США, Великобританії, Німеччини, Австрії та інших державах.

Як оформити запрошення на навчання в університет

Щоб вступити до іноземного ВНЗ і стати щасливим володарем листа-запрошення, абітурієнту потрібно зібрати пакет документів та направити його на адресу навчального закладу. Стандартний перелік паперів містить:

  • заяву на зарахування – анкета, що заповнюється та підписується власноручно абітурієнтом;
  • ксерокопія закордонного паспорта;
  • копія атестату про середню освіту з випискою про оцінки або диплома з додатком – документи обов’язково переводяться на іноземну мову, на бланках проставляється апостиль;
  • мотиваційне есе – інформація у довільній формі про свою діяльність, досягнення і цілях або лист встановленої форми у вигляді запитань і відповідей;
  • академічний твір – есе на задану тему при вступі до магістратури або докторантуру;
  • копії академічних рекомендацій від викладачів або наукових керівників (в кількості від одного до чотирьох);
  • рекомендація з місця роботи (за спеціальністю);
  • копія міжнародного бланка IELTS, TOEFL чи іншого мовного сертифіката – результати IELTS, TOEFL, TOEIC дійсна 2 роки, сертифікати Cambridge Exams і BEC – безстроково;
  • дипломи, грамоти за призові місця на олімпіадах, конкурсах.

Знайти список необхідних документів можна на офіційному сайті обраного вами університету. Також ви можете звернутися в міжнародний офіс ВНЗ і уточнити питання, що виникли. Для того, щоб приймальна комісія прийняла вашу заявку до розгляду і винесла позитивне рішення, потрібно ретельно підготувати всі необхідні папери.

Зміст запрошення на навчання в університет

Стандартне запрошення з закордонного ВНЗ містить:

  • офіційна назва, адреса, контакти (телефонні номери, факс, e-mail) навчального закладу;
  • ПІБ апліканта, дату його народження;
  • назва факультету, спеціальності;
  • дату початку навчання і весь період навчання;
  • дату складання бланка;
  • логотип та друк університету (звірте ці дані на офіційному сайті ВНЗ);
  • підпис уповноваженої особи.

Після отримання довгоочікуваного запрошення із закордонного навчального закладу не поспішайте швидко оформляти візу – спочатку переконайтеся в тому, що запрошення складено без помилок і помарок на університетському бланку, що містить детальну інформацію та офіційні реквізити ВНЗ, і тільки після цього подавайте документ разом з іншими паперами в сервісно-візову службу або консульський відділ.

Вартість і строки розгляду запрошення на навчання в університет

Деякі американські, європейські ВНЗ вимагають оплату реєстраційного внеску (application fee) за оформлення листа-запрошення та інших документів для студента. Application fee оплачується один раз і повинен бути перерахований на рахунок установи в період подачі документів. Розмір внеску може становити від 10 до 350 євро в залежності від ВНЗ.

Запрошення адресату доставляється безкоштовно, якщо документ пересилається державною поштою. Коли лист доставляє міжнародна компанія експрес-доставки, оплата за послуги може складати близько 100 доларів в залежності від відстані.

Наказ про зарахування іноземний абітурієнт може отримати через 12-15 тижнів після подачі вступних документів або раніше – все залежить від завантаженості приймальної комісії університету. Якщо у ВНЗ високий конкурс на відповідну спеціальність, заявнику доведеться почекати.

Якщо пройшло 2 місяці, а ви так і не отримали відповідь із закордонного ВНЗ, знайдіть контактні дані адміністрації установи на офіційному сайті та з’ясуйте стан розгляду вашої заявки, надіславши листа електронною поштою.

Приклади запрошень на навчання в університет

Conditional offer або Unconditional offer letter з вищих шкіл різних країн світу відрізняються за стилем оформлення і змісту. Нижче наводяться приклади листів від престижних іноземних ВНЗ.

Приклад запрошення Стенфордського університету (США):

Приклад пропозиції про зарахування з університету Італії:

Приклад листа-запрошення з Оксфорда (Великобританія):

Зразок пропозиції на вступ канадського ВНЗ:

Оформлення студентської візи

Наступний етап після отримання Invitational letter – збір та подача пакету документів для оформлення навчальної візи.

Разом з акуратно і без помилок заповненої та власноруч підписаної візовою анкетою майбутній студент подає в консульський відділ:

  • національний паспорт та копії заповнених сторінок;
  • закордонний паспорт та копії сторінок зі штампами або відмітками;
  • лист-запрошення про зарахування в іноземний ВНЗ;
  • 2 кольорові фото, відповідні встановленим у посольстві параметрами;
  • медичну страховку;
  • підтвердження платоспроможності майбутнього студента (довідка з банку про наявність грошей на рахунку, спонсорський лист від батьків, лист про присудження стипендії);
  • завірена нотаріусом згода батьків на виїзд дитини за кордон (якщо країну покидає неповнолітній).

Ознайомитися з докладним списком документів для оформлення навчальної візи можна на сайті консульства або візової служби країни навчання, а також особисто відвідавши посольство або візовий центр.

Висновки

Щоб отримати пропозицію на навчання від закордонного інституту, потрібно докласти максимум зусиль. Скласти іспити чи тести на високий бал і отримати навчальне місце в престижному ВНЗ, оформити візу і відправитися вчитися – досить трудомісткий процес. Проте, пройшовши всі випробування, абітурієнт зможе сповна насолодитися насиченим студентським життям за кордоном.