Робота

Робота програмістом у Чехії: рівень зарплат

Намагаючись детально розібратися в будь-якій темі, необхідно переходити від загального до приватного. Термін «робота» має настільки широке тлумачення, що може мати на увазі вкрай далекі один від одного речі. Працевлаштування вантажником або лікарем, помічником фермера або мікробіологом, асенізатором або програмістом – погодьтеся, специфіка у перерахованих професій, м’яко кажучи, різна. Відрізнятися будуть і процеси оформлення, і зароблені плати, та інші параметри. У цьому матеріалі ми хочемо детально зупинитися на роботі програмістів у Чехії у 2025 році. Причому акцент буде зроблений на вихідців з країн СНД, які залишаються іноземцями стосовно Чехії. Як знайти роботу у сфері IT? Які можливі складнощі? Що потрібно для легалізації в ЧР.

Робота програмістом у ЧехіїРобота програмістом у Чехії

Про допуски та узагальнення

Зрозуміло, такий термін, як «сфера IT», і навіть трохи більш конкретне «програміст» — це дуже загальні поняття, всередині яких може перебувати досить широкий спектр спеціалізацій. Ми постараємося максимально конкретизувати інформацію за напрямами, але без певної узагальненості зовсім не обійтися.

Всі зазначені цифри зарплат можуть змінюватись в залежності від географії, розміру компанії, досвіду і навичок претендента і багатьох інших параметрів.

Ситуація з IT у Чехії

Інформація в статті буде заснована на офіційних даних урядової статистики, звітності тощо), так і на інформації отриманої досвідченим шляхом – через опитування реально працюючих у Чехії іноземців. Вважаємо, що така сукупність даних дає найбільш об’єктивну картину.

Однак якщо хтось з читачів захоче поділитися своїм досвідом, відмінною від сказаного нами – будемо раді вашим оповідань у коментарях до цього матеріалу.

Дана сфера, що бурхливо розвивається в усьому світі, і ЧР не виняток. Впровадження відповідних технологій практично в усі сфери життя вимагає все більшої залученості працівників у даній галузі.

Крім цього, певні податкові послаблення і загальна сприятлива картина для ведення бізнесу в Чехії привертають в країну і великі міжнародні холдинги. IT-фахівці потрібні і їм.

Дефіцит програмістів помітний навіть у таких містах, як Прага і Брно, в яких є внз з навчанням за даним напрямком. Працевлаштовуються і студенти, і випускники, і іноземці, які здобули освіту за кордоном. Знайти роботу програмістом у Чехії реально. Зробити це можна і вже перебуваючи в країні, так і дистанційно.

Зарплата у програміста в Чехії

Добре, коли у людини є улюблена робота. Ще краще, якщо улюблена робота приносить пристойні гроші. Скільки ж заробляють програмісти у Чехії?

Спочатку нагадаємо, що в статистичних даних використовуються два поняття – середня і медіанна зарплати.

З середньою все зрозуміло – це усереднені відома всіх працівників галузі. Тут враховується і оплата для стажиста, і генерального директора. Медіанна – більш цікава, вона показує цифри, які отримує більшість працівників даної групи.

Офіційні дані по з/п

Статистика представлена на минулий рік, за результатами всього року. Цифри подані за професіями, узятим з офіційного переліку CZ-ISCO з кодовим позначенням кожної.

Основні параметри такі:

  • 2511 Системні аналітики. Медіанна зарплата склала 56911 крон (2227 євро), середні показники — 66491 крон (2617 євро).
  • 2512 Розробники програмного забезпечення. У цій групі середня зарплата склала 63251 крон (2473 євро), а медіанна — 55754 (2180 євро).
  • 2513 Розробники web і мультимедійних додатків. Середня в цій категорії — 59659 крон (2333 євро), а медіанна — 51830 крон (2027 євро).
  • 2514 Програмісти додатків для настільних комп’ютерів. 58435 крон (2285 євро) становлять середні показники, у той час як медіанні — 50390 крон(1970 євро).
  • 2519 Фахівці в області тестування програмного забезпечення та родичі співробітників. При 62 864 кронах (2 457 євро) середньої зарплати, медіанна з даного напряму — 50 226 крон (1 963 євро).

Формулювання професій занадто розпливчасті, але загальне уявлення про картину по зарплатах відповідає. До того ж, різниця між оплатами не стільки принципова.

Зарплати за опитуваннями працюючих айтішників

Чеське агентство Smitio опублікувало дані щодо зарплат програмістів після опитувань і аналізу множини даних (на березень 2019 року). Ми показали цю інформацію кільком десяткам реальних працівників-іноземців, і вони в цілому підтвердили порядки цифр.

За конкретними посадами середні показники такі:

Назву позиції Середньомісячна заробітна плата, крони
Технік HW/технік сервіс 39500
Технічна підтримка/Адміністратор/Менеджер ОС та мережі 41700
Керівник технічної підтримки 46900
Тестер/QA 48400
Мережевий архітектор 55700
Програміст/розробник 56400
ІТ-аналітик 59800
ІТ-консультант 66300
ІТ проект менеджер 67500
DevOps — інженер 72800
Керівник розробки 77300
ІТ-менеджер/директор 80400
IT продукт менеджер 94000
SW архітектор 95900

Той же портал наводить відомості про середніх величинах зарплат в залежності від стажу (досвіду):

Практика співробітників Середньомісячна зарплата, крони
Немає досвіду роботи, випускник 30200
Досвід роботи в ІТ до 6 місяців 37200
Досвід роботи в ІТ 1 — 2 роки 45600
Досвід роботи в ІТ понад 2-х років 61400
Керівник групи/менеджер 79000

Існує безліч різних статистичних досліджень, опитувань і т. п. Однак, на наш погляд наводити інші приклади – це ще більше заплутати читачів. Порядок цифр зрозумілий, а в конкретному випадку домовленості будуть у будь-якому випадку індивідуальні.

Як влаштуватися програмістом у Чехії

Будемо розглядати працевлаштування за максимально трудомісткого маршруту – коли іноземець знаходить роботу дистанційно, ще перебуваючи на батьківщині. Люди, які вже перебувають у Чехії, можуть скористатися цій покрокової інструкцією з відповідного етапу.

Як правило, робота в ІТ-індустрії прирівняна до праці, що потребує високої кваліфікації. Значить, для легалізації потрібно Modrá karta. Українцям доступна спеціальна програма «Пілотний проект», але вона має на увазі одиничний (до 500 осіб в рік) працевлаштування висококваліфікованих іноземців, тому частіше і для громадян України йдеться про звичайну Синьою карті.

У рідкісних випадках, в основному на перших етапах розвитку програміста, може бути використана Трудова карта або її полегшений (з точки зору отримання) варіант для українців – «Режим Україна».

Всі зазначені варіанти – це дозвіл на проживання, тому основні етапи будуть наступними:

  1. Пошук роботи.
  2. Розміщення вакансії роботодавцем у спеціальному реєстрі Департаменту працевлаштування ЧР.
  3. Очікування протягом місяця, поки Департамент перевірить можна працевлаштувати на дану посаду чеха і громадянина іншої країни ЄС.
  4. Укладення договору.
  5. Пошук житла.
  6. Написання заяви на картку і збір інших документів.
  7. Отримання візи для в’їзду до Чехії.
  8. Звернення в МВС ЧР для реєстрації (протягом 3 днів після в’їзду).
  9. Отримання карти.

Тільки після цього можна приступити до виконання обов’язків.

Весь процес займе декілька місяців, але це належить до випадків повного циклу. В залежності від обставин, деяких етапів можна уникнути, а значить скоротити очікування.

Написання резюме

Це обов’язковий етап. Себе необхідно презентувати в будь-якому випадку, а для програмістів це важливо удвічі. Основні параметри CV:

  • П. І. Б. здобувача.
  • Дата і місце народження.
  • Місце проживання наразі.
  • Наявність віз, посвідки на проживання тощо
  • Освіту.
  • Попередні місця роботи.
  • Знання мов (англійська, німецька, чеська тощо).
  • Навички, досвід, рівень володіння мовою програмування.

Завершальний пункт дуже важливий. Практична демонстрація готових робіт значно підвищить шанс працевлаштування. Це може бути готовий продукт або демонстрація коду, розміщеного на спеціальних ресурсах.

Багато портали та агентства пропонують заповнити резюме на їх сайтах. Крім цього, краще мати окремо складене CV для відсилання прямим роботодавцям.

Публікація CV на порталах для «хедхантингу»

Крім загальних сайтів з працевлаштування (переглянути можна тут), існують і спеціалізовані портали для пошуку роботи в ІТ — галузі.

Серед них найпопулярніші:

  • Techloop.io
  • Monster.cz
  • Superkariera.cz

Перший сайт – загальноєвропейський, решта – чеські. Залишити на них своє резюме вкрай бажано. Відгук може відбутися не відразу, але через якийсь час представник агентства з підбору персоналу зв’яжеться з претендентом (в окремих випадках на контакт може вийти безпосередньо роботодавець).

Не варто ігнорувати headhunter’ів. Ці посередники навряд чи вимагатимуть коштів зі здобувача, але, бажаючи подорожче продати вас роботодавцю, допоможуть підправити резюме, проведуть попередні співбесіди і підберуть найбільш вигідну роботу.

Перегляд вакансій на сайтах пошуку роботи

Чекаючи реакції на опубліковані резюме, не варто сидіти склавши руки. Є безліч порталів, де роботодавці розміщують готові вакансії. Однак рекомендується почати з іншого!

Нагадаємо, для законного працевлаштування іноземця в Чехії, вакансія повинні бути розміщена в спеціальному реєстрі (причому це різні реєстри для Синіх і Трудових карт). Якщо спочатку знайти роботодавця, і тільки потім він займеться оформлення вакансії, то на цьому етапі можна втратити більше місяця.

Логічно, що краще почати пошук з вакансій, вже наявних у реєстрах:

  1. Для Modrá karta.
  2. Для Zaměstnanecká karta.

Якщо підходяща вакансія знайшлася в реєстрі – зв’язуйтеся з роботодавцем. Після домовленостей переходите відразу до етапу оформлення візи (або подачі на карту, якщо вже перебуваєте в Чехії).

Якщо влаштовують вакансій в офіційних реєстрах немає, вивчіть сайти:

  • Jobs.cz
  • Cz.indeed.com
  • Profesia.cz
  • ITJobs.cz
  • Jobscontact.cz

При цьому два завершальних сайту – рекрутингові агентства, розміщення резюме у яких буде так само бажано. Рано чи пізно якийсь із варіантів спрацює, і треба буде переходити до наступного етапу співбесіди.

Проходження співбесід

Швидше за все, співбесід буде кілька – треба вибрати найкращий варіант. При цьому розмовляти доведеться і з представниками рекрутингу, і з безпосереднім роботодавцем.

Різниця в цих співбесідах суттєва – якщо роботодавець буде формувати про вас кінцеве думку, то хедхантери, переконавшись у професійному відповідно, спробують підготувати здобувача до майбутнього спілкування з роботодавцем. Вкажуть на помилки, навчать правильній презентації.

Вкрай важливий мову співбесіди. Законних вимог знати чеську не існує, але конкретні фірми можуть виставити мовні умови. Іноземні компанії цілком закономірно хочуть спілкуватися зі співробітниками англійською або німецькою.

Необхідно заздалегідь уточнювати мовні вимоги, як і можливість використання перекладача.

Повний коло співбесід може виглядати так:

  1. З представником рекрутингової компанії через телефон.
  2. Особисте спілкування з працівником агентства.
  3. Співбесіда з відділом кадрів роботодавця.
  4. Розмова з керівником проекту.
  5. Тестові завдання.

Звичайно, при відсутності необхідності залучати хедхантерів, співбесіди почнуться відразу з третього кроку.

Отримання трудового договору

Планує здобувач отримання візи або він вже перебуває в Чехії, трудовий договір є обов’язковою умовою легального працевлаштування. Тому попередні етапи повинні закінчиться його підписанням.

Для візи це може бути ще не сам контракт, а якийсь «договір про договір», тобто підписана заява про наміри укласти договір у встановлені терміни.

Щоб відкрити візу на Синю карту потрібно мати договір на руках, тобто необхідно закладати час і на пересилку документів. У спецрежими для України збором всіх документів і передачею їх у диппредставництво займається роботодавець.

Запис на прийом до посольства Чехії

Для росіян і білорусів подача документів здійснюється тільки в візових відділах посольств / консульств. Українцям може бути встановлений спеціальний режим подачі (як при Режимі «Україна», так і при «Пілотному проекті»), який обов’язково необхідно уточнювати безпосередньо перед подачею.

Метою цього етапу є попадання в відповідне посольство / консульство / ППВА для подачі документів на візу. Нагадуємо, що карти видаються уже в Чехії, а для в’їзду в країну спочатку буде надана віза.

Підготовка документів

І пакети документів, та способи їх надання можуть відрізнятися. Обов’язково подивіться наші статті, детально описують процедури – посилання вже публікувалися вище.

В цілому, необхідно надати:

  • Заяви на відповідну карту.
  • Фото.
  • Закордонний паспорт.
  • Трудовий договір.
  • Страховка.
  • Підтвердження наявності місця проживання.
  • Підтвердження кваліфікації.

У кожному конкретному випадку можуть знадобитися додаткові документи. Дипломи повинні бути нострифіковані і переведені присяжним перекладачем (як і всі документи не чеською мовою).

Вартість розгляду питання про карту – 1 000 крон. Сплатити доведеться в євро, а у випадку «Режиму Україна», якщо прийом документів буде здійснюватися візовим центром, у гривнях.

Отримання візи

У разі позитивного рішення, а термін розгляду тягнеться 60 – 120 днів (плюс близько місяця на очікування черги), пошукач буде повідомлений належним чином. Також можна самостійно перевірити готовність візи. Залишиться забрати закордонний паспорт або дочекатися його доставки, якщо така послуга була замовлена й оплачена.

Переїзд

Заздалегідь з’ясуєте що можна і не можна ввозити в Чехію. Потім візьміть з собою всі документи, які вимагалися досі. Після перетину кордону буде всього три дні, щоб звернутися в спеціальний офіс МВС для іноземців (адреса буде повідомлений заздалегідь).

Після реєстрації та оплати 2 500 крон за виготовлення картки, залишиться тільки чекати отримання документів.

Оренда житла та працевлаштування

Договір оренди житла у кандидата вже є – він демонстрував його при оформленні візи. Однак не секрет, що деколи ці чисто номінальний контракт, і реального проживання він не передбачає.

У цих випадках під час очікування карти варто перейматися пошуком реального місця проживання. Новий адресу необхідно повідомити в МВС.

Після отримання картки на руки (і підписання трудового договору, якщо це не було зроблено раніше), можна приступати до роботи.

Чи можна переїхати з родиною

Возз’єднання сім’ї можливо. У випадках Трудових карт, і дружини, і діти можуть отримати дозвіл на проживання, якщо карта працює в ЧР програміста видано більш ніж на 15 місяців. За Синім картками процедура возз’єднання ще більш полегшена.

Висновок

Програмісти – люди специфічні. Грамотні, затребувані, але не завжди звертають увагу на «сторонні» питання, які здаються їм неважливими. Нерідко і бюрократія з працевлаштуванням та отриманням віз нервує їх і не дає зосередитися. В результаті – відмова у легалізації, а значить і в роботі.

Не варто допускати такого розвитку подій. Вивчіть детально процес отримання візи / карти. Пройдіть один раз з цього нудного шляху, щоб потім радувати себе прекрасною роботою в Чехії.