Складна економічна обстановка в ряді країн СНД змушує громадян дивитися в пошуках роботи за кордоном. Серед багатьох можливостей нерідко обирають Чехію. Працевлаштування в цій країні має свої особливості, не знаючи які можна витратити багато часу і сил, не отримавши бажаного результату. Самостійного пошуку роботи в Чехії у 2025 році і присвячено дану статтю. Розглянемо різні варіанти працевлаштування, докладно зупинимося на вакансії, які може зайняти іноземець, у тому числі громадянин України та інших країн колишнього СРСР.
Навіщо взагалі потрібна робота? Зрозуміло, перша думка при пошуку роботодавця в Чехії – оплата праці.
Тут лише коротко нагадаємо основні параметри:
Звичайно, і ці цифри усереднені. Є і градація по галузях, сезону і навіть підлозі працівників. Але загальне уявлення про рівень чеських зарплат ця статистика дає.
Іншим безперечним гідність роботи в Чехії є соціальна захищеність. Це і відпустки і лікарняні листи, і захист прав трудящих.
У переліках необхідних умов для отримання робочої візи, трудовий або синьої карти таких вимог немає. Тобто працевлаштування цілком можливо без знання мови. Але це не заважає конкретного роботодавця виставляти мовний рівень у якості вимог для певної вакансії.
Крім цього, знання мови стане великою підмогою і підвищить рівень комфортності – як мінімум, іноземець зможе зрозуміти роботодавця і придбати все необхідне в магазині.
Однак, ще раз повторимо, обов’язкових вимог щодо знання мови немає. Нерідко в якості майстрів, бригадирів, керівників ділянок приймаються двомовні люди, що допомагають спілкуванню між працівником і роботодавцем / керівником.
Закінчивши з вступної частини, перейдемо до конкретних способів пошуку роботи в Чехії. З цього моменту будьте, будь ласка, уважні, т. к. від обраної технології працевлаштування залежить витрачений на нього час і результат.
Це дуже важливий момент, про який ми вже говорили окремо і дуже докладно. Нагадаємо основні етапи.
Працевлаштуватися в Чехії можна за допомогою дозволу на роботу, за яким отримують робочу візу (шенгенську чи національну), по трудовій карті (для кваліфікованої роботи) або за синю карту (для робіт, що вимагають високої кваліфікації). Є окремі програми для українців, наприклад, «Режим Україна», але вони (для працівників) від трудових карт відрізняються тільки процедурою одержання документів, і в нашому випадку розглядаються на загальних підставах.
Крім рівня кваліфікації кожен зі способів має на увазі свій реєстр вакансій, які веде Департамент працевлаштування МВС. Щоб потрапити до реєстру проводять такі процедури:
Від цього і буде залежати швидкість працевлаштування. Тобто, якщо спочатку знайти роботодавця, і тільки після цього він почне процедуру розміщення вакансії, то для оформлення знадобиться набагато більше часу. В прискореному варіанті шукати вакансії можна безпосередньо в реєстрах.
У Чехії для пошуку роботи доступні всі традиційні способи – ЗМІ, оголошення, сайти. Однак перші два способи стрімко втрачаються і в основному використовується інтернет-пошук.
Проведемо невеликий огляд найбільш популярних сайтів:
Сайт | Опис |
---|---|
expats.cz | Сайт спеціалізується виключно на Празі, при цьому зустрічаються цікаві пропозиції для переселенців, у т. ч. зі знанням російської мови. |
praguemonitor.com | Розділ вакансій в ЗМІ «Prague Daily Monitor». В основному присвячується фінансовій і банківській сфері. |
upcr.cz | Величезний список постійно оновлюваних вакансій по всій Чехії. |
stavebniserver.com | Сайт спеціалізується в галузі будівництва. |
pracevit.cz | Сайти розміщують вакансії у сфері IT. |
ittalents.cz | |
mediar.cz | ЗМІ, PR, маркетинг, реклама і т. п. |
jobs.juristic.cz | Робота для юристів |
www.fajn-brigady.cz | Підробіток для студентів. |
Звичайно, не можна забувати і про зручні агрегатори вакансій, яких у Чехії так само багато:
На кожному сайті існують галузеві підрозділи. Але всі наявні вакансії мають загальний характер, і можливість працевлаштування іноземців повинна обумовлюватися у кожному конкретному випадку.
Якщо погодження з роботодавцем вдасться пройти, то вакансія повинна бути занесена в реєстр Департаменту, тобто знадобиться як мінімум місяць (фактично-більше) до отримання документів, необхідних для візи / карти.
У випадках, коли цікавить конкретна компанія, знайти вакансію можна безпосередньо на її сайті. Далі за вказаними контактами потрібно зв’язатися з потенційним роботодавцем, вислати свою пропозицію (резюме) і дочекатися відповіді.
Після погоджень роботодавець так само зобов’язаний пройти весь шлях занесення вакансії у відповідних реєстр.
З точки зору оперативності працевлаштування, найбільш зручний пошук вакансій – безпосередньо в реєстрах Департаменту. Інформація в них публічна, і кожен має можливість доступу до неї. Більш того, реєстри можна переглядати російською та українською мовами.
Важливо розуміти, що для некваліфікованої праці (дозвіл на працевлаштування + віза), для кваліфікованої (трудова карта) і для висококваліфікованої (синя карта) існують окремі реєстри:
Тип вакансій | Посилання на реєстри |
---|---|
Дозвіл на працевлаштування | Перейти |
Трудова карта | Перейти |
Синя карта | Перейти |
У правому верхньому куті кожної сторінки реєстру є перемикач мов: чеська, англійська, російська та українська. Доступ здійснюється до одних і тих же баз даних. Різниця лише в мовах інтерфейсу.
Всі вакансії реєстрів вже пройшли необхідні етапи і повністю готові до працевлаштування іноземців. Залишиться тільки зв’язатися з роботодавцем (вислати резюме), отримати від нього необхідні документи і податися на візу. Є відмінності в процедурах для «Режиму Україна» — на них ми зупинимося докладніше далі.
Зверніть увагу, всі вакансії, знайдені іншими шляхами (через сайти, ЗМІ, інтернет-агрегатори тощо), після проведення необхідних заходів повинні опинитися в цих реєстрах. Без цього працевлаштування іноземця (не з країн ЄС) неможливо.
Робота іноземців через агентства досить поширена в Чехії. Цей спосіб вибирають багато для працевлаштування за кордоном, однак в ЧР він має цілий ряд важливих особливостей:
Переліки спеціальностей можуть змінюватися, тому уточнювати дані краще на сайті Департаменту.
Допуск агентства на ринок здійснюється виключно з дозволу Міністерства. Неакредитовані компанії працюють нелегально, що може призвести до великих штрафів і адміністративної / кримінальної відповідальності. Саме з ним укладається трудовий договір, саме агентство зобов’язане розмістити вакансію у відповідний реєстр, як вакансію свого підприємства.
Існують і фірми-посередники, іноді називають себе «агентствами». За фактом вони не більш ніж система пошуку та допомоги при працевлаштуванні (і не завжди чесні). За чеськими законами такі посередники агентствами не є.
За статистикою, найбільша кількість іноземців з України працевлаштовуються в Чехії за трудовим картками. Саме цей спосіб (у т. ч. «Режим Україна») і буде розглянуто для покрокової інструкції. Інші випадки повинні розуміти свої реєстри для пошуку вакансії, а підбір без реєстру – процедуру оформлення вакансії роботодавцем.
Достатньо перейти по посиланню і відкриється інтерфейс пошуку. За замовчуванням відкриється сторінка простого пошуку.
Натиснувши «Filtrovat», перед здобувачем відкриється величезна кількість різних фільтрів, за допомогою яких можна обмежити пошук:
Важливо, що тут є пошук по конкретному роботодавцю, поле «ZAMĚSTNAVATEL». Це потрібно, якщо вакансія створювалася спеціально під здобувача.
Заповнювати можна будь-які поля / фільтри, як і залишати їх порожніми, але як мінімум одне основне поле (географія, найменування тощо) має бути заповнене. Чим більше даних внесено, тим точніше будуть результати. Після внесення відомостей натискаємо кнопку «VYHLEDAT».
Відкриється екран з вакансіями. Нагорі сторінки буде напис про кількість вакансій, що задовольняють запиту.
Зверніть увагу, що фраза може бути побудована, як «відповідає Критеріям N вакансій / Х вільних місць». Це важливий параметр, причому X > N. Сенс в тому, що на одну вакансію може знадобитися кілька працівників.
Далі, в кожному з оголошень є:
Закінчується інформація відомостями про час останніх змін. Іноді це цінні дані, т. к. побічно показують скільки часу роботодавець не може знайти працівника на цих умовах.
Подальші кроки відбуваються за межами реєстру. Складений раніше резюме відправляється обраному роботодавцю, після чого (часто дистанційно) відбувається узгодження деталей.
Завдання етапу – домовитися про все з роботодавцем, і отримати від нього необхідні документи. На цьому етапі вважається, що робота знайдена – починається документальний етап.
Як отримати трудову карту ми вже розглядали тут, а чим відрізняється «Режим Україна» — в цій статті. Тому лише коротко нагадаємо послідовність кроків потенційного працівника.
Трудова карта:
«Режим Україна»:
Тобто збором документів та записом на прийом потенційний працівник не займається – він просто чекає дзвінка. Далі, після отримання візи, все відбувається за аналогією зі звичайною трудової картою.
Залишилося тільки нагадати, що трудова карта – це дозвіл на перебування та працевлаштування (у конкретного роботодавця на зазначеній посаді та з зафіксованим рівнем оплати праці), тобто мова йде про тимчасову посвідку на проживання. Видана картка може бути на 2 роки (але не більше ніж термін договору), і продовжена ще на два. При зміні роботодавця потрібно міняти і карту.
Якщо і порівнювати роботу з вовком, то цього звіра ще треба зловити, а коли умови підходять, то і тримати, щоб не втік. Як бачите, процедура непроста, і досить сильно відрізняється від схем інших країн, в т. ч. і Євросоюзу.
Однак нічого нездійсненного немає, знайти роботу в Чехії цілком можливо. Для цього достатньо поглянути на дані офіційної статистики про кількість працюючих іноземців в ЧР.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy