Аварія, ДТП, дорожня пригода – термінів для цих неприємних випадків придумали багато. На жаль, потрапити в такі обставини може будь-який, навіть досвідчений автовласник. Відбутися це може і за кордоном, зокрема в Польщі. Що робити, якщо сталася аварія? Куди звертатися, що фіксувати, які документи оформляти? Як компенсувати збитки і не втратити гроші через незнання правил? Всім нюансам ДТП у Польщі у 2024 році і присвячено дану статтю.
Без офіційної термінології не обійтися, тим більше, що вона відрізняється від звичної громадянам України. Ми звикли відносити до дорожньо-транспортних пригод, нехай і різного ступеня тяжкості. У Польщі ДТП поділяються на дві принципово відмінні групи:
Від типу події залежить послідовність дій після того, що сталося, в тому числі необхідність виклику поліції, документи для страхової і т. д. Про це докладно поговоримо далі, а поки що треба точно визначити, що ж є заподіянням шкоди здоров’ю.
Покарання за смертельне ДТП у Польщі досить серйозне – до 8 років в’язниці. Це страшні випадки, але з ними все досить ясно. Проблеми полягають у спірних моментах, коли не зрозуміло, чи можна говорити про заподіяння шкоди здоров’ю. Цей параметр точно встановлений польським законодавством:
Аварія буде віднесена до Wypadek, якщо негативні наслідки для здоров’я потерпілого невиправні протягом 7 днів.
При цьому, у тижневий період входити весь час лікування, а не тільки знаходження в стаціонарі або на амбулаторному лікуванні. Наприклад, чоловік потрапив у лікарню, і був виписаний через пару днів. Якщо він повністю здоровий, то аварія може бути кваліфікована як Kolizja drogowa, але якщо йому ще потрібно лікування вдома, і в сумі це позиці 7 або більше днів, то перед нами Wypadek.
OC, UOC, Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej – все це назви одного і того ж документа, обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності, аналог знайомого багатьом ОСЦПВ. Відповідно, потерпілий має право розраховувати на компенсацію за шкоду, заподіяну як людям, так і автомобілю.
Ми вже докладно розповідали про страхування авто в Польщі, тому тут лише відзначимо кілька важливих моментів:
Як і які документи необхідно оформляти при аварії в Польщі розглянємо в розділі покрокової інструкції при ДТП.
З одного боку, тут все просто – хто винен в аварії, тої і буде виплачувати компенсацію, в т. ч. і через свою страхову компанію. Однак, з іншого боку, не в кожному випадку сторони згодні на встановлення винного. Тоді рішення приймає поліція, можуть брати участь і представники страховиків, незалежні експерти.
Зверніть увагу, що відсутність обов’язкової страховки саме по собі є правопорушенням. Штраф за нього не звільняє від необхідності компенсувати збитки потерпілому і його ТЗ, а також нести кримінальну відповідальність за серйозні випадки.
У випадках нанесення шкоди понад встановлену полісом суми компенсації, різницю також повинен виплатити винний. При цьому компенсація фінансових втрат страховий не звільняє винного від відповідальності за кримінальним законодавством, якщо є підстави для її застосування.
Кожен випадок може мати індивідуальні відмінності, але ми постараємося представити розхожі ситуації. Отже, неприємність трапилася аварія за участю українця сталася. Що робити далі?
Це дуже важливо, тому що стане підставою для визнання випадку Kolizja drogowa або Wypadek. Якщо є хоч найменші підозри на постраждалих людей, викликайте лікарів за номером 999. Якщо все обійшлося, переходьте до наступного кроку.
Це не вимога закону. Це вимога здорового глузду. Щоб мінімізувати різночитання в майбутньому, треба зафіксувати подію зі всіх ракурсів.
Бажано сфотографувати:
Фотографувати людей без їх згоди не варто. Якщо сторони не заперечують, краще зробити коротке відео, на якому дана згода буде зафіксовано. Провести фотофіксацію бажано максимально швидко, щоб перейти до наступного кроку.
Це важливий момент, і також сильно відрізняється від звичних по країнам СНД, де намагаються не чіпати машини учасників ДТП до приїзду поліції. У Польщі «невиконання обов’язки учасника ДТП звільнити проїзну частину, якщо немає убитих або поранених» — порушення, штраф за яке від 150 злотих. Для подальших доказів і вимагається попередній крок.
Однак, якщо є загроза життю або здоров’ю потерпілим, автомобілі необхідно залишити до приїзду екстрених служб.
Необхідність виклику поліції залежить від ступеня відбувається. Викликати поліцейських обов’язково, якщо:
Необов’язково викликати поліцію, якщо винний в Kolizja drogowa встановлений і не заперечує свою відповідальність. В цьому випадку потрібно переходити до наступного кроку.
Однак, якщо винний і визнає відповідальність, але його поведінка здається вам неадекватним (зайва активність, збудливість, або, навпаки, млявість, ознаки сп’яніння тощо), викликати поліцію варто, оскільки в майбутньому такий водій може змінити свідчення, пославшись на шоковий стан.
Як викликати екстрені служби? У Польщі досі використовуються старі номери виклику поліції: 997 / 986, однак застосовується і загальноєвропейський номер 112, єдиний для всіх спецслужб. Саме їм і рекомендується скористатися при ДТП. У цьому випадку повідомте:
Оператор зможе викликати на місце пригоди всі необхідні екстрені служби, тому номер 112 і використовується найбільш часто.
Бланк спільної заяви про ДТП є офіційною фіксацією факту ДТП. Використовуватися він повинен і у випадках Kolizja drogowa, коли сторони згодні на встановлення винного, а поліція не залучається. Заповнюється учасниками ДТП.
Бланк такої заяви рекомендується роздрукувати і завжди мати при собі. Однак за польськими законами він не є обов’язковим, і Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym може бути заповненості від руки у вільній формі. Головне, щоб воно містило:
В інтересах сторін описати подію у всіх подробицях, із зазначенням місць пошкодження, їх передбачуваної серйозності та ін.
Якщо використовується бланк заяви, то дії щодо його заповнення наступні:
Свідки (за їх наявності).
Якщо документ заповнюється у двох примірниках, кожен з них підписується власноручно. При використанні вільної форми, можна використовувати зазначені пункти для орієнтира.
Зазначимо, що звернення в страхову відбувається після оформлення всіх вищевказаних документів. У разі незначного збитку допускається звернення онлайн, в якому відправляються заяву на відшкодування і матеріали, пов’язані зі справою.
Пару слів про ДТП з Зеленою картою. Якщо учасником ДТП стала машина на номерах України, що має Зелену карту, то технологія оформлення аварії аналогічна (все відбувається на підставі законів країни, у якій сталася пригода). Однак після оформлення необхідно повідомити про це в Національне бюро Green Card у Польщі. Його контакти можна знайти на звороті поліса.
При цьому треба розуміти, що грін карта – це міжнародний аналог страхування автоцивільної відповідальності. Тобто звертатися до неї варто, якщо власник цього виду полісу виявився винним у ДТП. В іншому випадку, усіма компенсаціями повинна займатися страхова компанія винного.
Оцінка збитків здійснюється страховою компанією. У випадках малого розміру компенсації можуть бути використані документи і фотоматеріали, без виїзду спеціаліста. У більш складних варіантах проводитися огляд пошкодженого ТЗ – як правило, співробітник СК приїжджає протягом 7-10 робочих днів з моменту заяви.
Компенсація за законом може бути двох видів:
Якщо форма і розмір компенсації влаштовує потерпілого, він підписує акт із калькуляцією, і залишається тільки чекати перекладу або здійснення ремонту.
З моменту узгодження розміру та виду компенсації, вона повинна бути проведена протягом 30 днів. Частіше це безготівковий банківський переказ або поштове відправлення (у разі грошової виплати).
Закони дозволяють включати суми компенсації не тільки фактичний збиток людям або транспорту, але і супутні витрати. Наприклад, витрати на транспортування, буксирування пошкодженого ТЗ.
Якщо застрахований не згоден з компенсацією, він має право оскаржити її розмір. На це закон дає йому три роки з моменту аварії (якщо злочин, 10-20 років). Однак і тут не варто зволікати, оскільки чим більше часу пройшло, тим більше шансів у страхової виграти судовий процес (загублені дані, відсутність можливості зняття фактичної шкоди незалежними експертами і тощо).
Для оскарження результатів подається відповідну заяву в страхову компанію. В якості додатків використовуються всі наявні відомості. Подати заяву можна особисто в офісі страхової, а в деяких випадках і онлайн.
Відповідь має надійти протягом 30 днів, а в особливо важких випадках – протягом 60 днів. Якщо в зміні розміру компенсації відмовлено, залишається тільки судове рішення питання.
Всі складні питання навряд чи вдасться вирішити непідготовленим водіям самостійно. Для цього є вузькоспеціалізовані адвокати по ДТП у Польщі. Особливо це актуально, якщо мова йде про судовому розгляді.
ДТП – це завжди неприємність, будь то Польща чи будь-яка інша країна. Однак закони і правила скрізь можуть відрізнятися. Знаючи норми РП та етапи процесу, є варіант отримати достатню суму компенсації, а не загубити кошти з-за невірно оформлених документів.
Підсумуємо сказане. Українцям у разі аварії на дорогах Польщі слід:
Постарайтеся не потрапляти в ДТП, але, якщо все ж аварія сталася, знайте, що потрібно робити, щоб не втратити гроші.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy