Становище, в якому знаходяться жінки на польському ринку праці, вельми неоднозначне і складне. Їх досі вважають менш мотивованими і важко навчатися, у порівнянні з чоловіками. Крім того, їм більш складно знайти роботу, оскільки багато роботодавців побоюються додаткових витрат, пов’язаних з можливим відходом у декретну відпустку або частим оформленням лікарняних. Про права вагітної жінки на роботі в Польщі у 2024 році розглянемо далі.
Дослідження, проведені в рамках проекту «Рівна оплата праці – рівна пенсія», показали, що заробітна плата 66% польок складає менш 2000 злотих в місяць (менше 456 євро). Чоловіки ж при цьому отримують більш високі зарплати.
Позитивним фактом є особливі права, які має працююча вагітна, або жінка з дитиною. Мова йде про працівників, оформлених за трудовим договором (умова про праце), не залежно від статусу перебування. На них, відповідно до законодавства, поширюються деякі привілеї щодо тривалості робочого дня, захисту трудових відносин, а також відсторонення від виконання небезпечною, шкідливою або обтяжливої роботи.
Коли саме поінформувати роботодавця про свій «цікавий» стан, жінка має право вирішувати сама. Але відкладати це на пізніші терміни немає сенсу, оскільки трудове законодавство всіляко захищає права вагітних, що їм тільки на руку.
Працювати вагітній жінці в Польщі за законом можна не довше 8 годин в день. Вона також зберігає за собою право винагороди за неробочий час з-за скорочення її трудового дня. Без особистої згоди, робота по системі переривчастого робочого часу, а також делегування за межі постійного робочого місця забороняється.
Понаднормова робота або нічні зміни жінкам в положенні заборонені. Нічними вважаються зміни в період з 21:00 до 07:00. Згідно ТК, навіть якщо роботодавець наймав жінку на нічні зміни, то на період вагітності він зобов’язаний скорегувати її графік. Він повинен перевести її на денні години роботи, або запропонувати іншу посаду. Якщо такої можливості у роботодавця немає, то закон зобов’язує його тимчасово звільнити з роботи вагітну. Право на законну винагороду при цьому за жінкою зберігається.
Бувають також ситуації, коли змінюються умови праці на раніше зайнятій робочому місці, скорочуються робочі зміни або вагітну переводять на іншу посаду з меншою зарплатою. В таких випадках жінка має повне право отримувати компенсаційне посібник.
Роботодавці, які наймають до себе жінок, зобов’язані забезпечити їх відповідними умовами праці, основні положення яких закріплені в Трудовому кодексі РП. У ньому прописано, що на особливо складних і завдають шкоди здоров’ю робочих процесах представницям прекрасної статі, в тому числі вагітним, працювати заборонено.
Польський юрист Березня Матиек поділилася інформацією про те, які умови праці для вагітних вважаються забороненими: Список всіх небезпечних видів робіт для жінок, які перебувають у положенні, вказаний у розпорядженні Ради міністрів від 03.04.2017, виданому на основі ст. 176 Трудового кодексу. Перший пункт статті свідчить про те, що робота, пов’язана з надмірними фізичними навантаженнями, а також небезпечна і завдає шкоди здоров’ю, вагітним заборонена.
До списку заборонених для вагітних робіт відносять:
Жінці при постановці на облік в медустанові і в період всієї вагітності необхідно здавати купу аналізів і відвідувати різних лікарів. Якщо призначене їй обстеження неможливо пройти в неробочі години, то роботодавець зобов’язаний звільнити жінку від роботи на час, необхідний для обстеження. Заробітна плата за час відпустки повинна виплачуватись їй у повному обсязі.
Якщо до ПДР (передбачувана дата пологів) жінка перебуває у відпустці по хвороби і пологи не наступають, тоді вона повинна попросити лікаря продовжити даний відпустку або подати роботодавцю заяву на відпустку по вагітності та пологах до ПДР.
Основною ж декретна відпустка починається автоматично з дня пологів і не вимагає подачі заяви. Вона триває від 20 до 37 тижнів, в залежності від кількості народжених за раз дітей. Однак, після настання щасливого дня, жінка повинна надати на роботі свідоцтво про народження дитини.
Відпустка по вагітності і родом надається строком на:
Багато польки оформляють відпустку по вагітності та пологах, але все одно виходять на роботу. Це не заборонено законом і дозволяє жінкам поліпшити своє фінансове становище. Таким чином вони отримують одночасно заробітну плату та допомогу по вагітності та пологах.
Після використання відпустки по вагітності та пологах, новоспечена мама має право на відпустку по догляду за дитиною. Його тривалість становить:
Подати заяву на відпустку по догляду за дитиною потрібно протягом останніх трьох тижнів декретної відпустки. У ньому обов’язково зазначаються дати закінчення обох відпусток.
Однак, відпустка по догляду за дитиною оформляють далеко не все, оскільки він фактично позбавляє їх фінансових ресурсів. Поки жінка перебуває в даному відпустці, держава оплачує лише її внески в страхові, пенсійні фонди і на охорону здоров’я.
Вийти з цієї відпустки працівник має право в будь-який час (за згодою роботодавця) або після інформування роботодавця (за місяць до передбачуваної дати виходу на роботу).
Трудове законодавство також захищає жінок від раптового розірвання роботодавцем трудового договору. Ось що про це говорить експерт з трудового права Доната Герман-Марціняк:
Згідно ст. 177 ТК, роботодавець не має права розірвати договір у період вагітності або відпустки по вагітності та пологах (відпустка по догляду за дитиною, відпустка по усиновленню) з працівником, якщо немає підстав, які б виправдовували дане розірвання, і профспілка не підтримала розірвання.
Однак, даний закон не поширюється на працівників, які перебувають на випробувальному терміні до 1 місяця. Якщо трудовий договір був укладений на термін більше одного місяця і буде розірвано після третього місяця вагітності працівника, то він автоматично продовжується до моменту пологів. Однак, це не поширюється на договори заміни.
Розірвати договір у період вагітності або декретної відпустки можна лише у разі ліквідації або повного банкрутства самого роботодавця. Тоді дата розірвання в обов’язковому порядку погоджується з профспілкою. Якщо протягом цього періоду немає можливості забезпечити працівника іншої роботи, він буде мати законне право на отримання допомоги.
Після тривалого декретної відпустки і кардинальних життєвих змін, жінка, яка відбулася мама, часто відчуває деяку тривогу та невпевненість щодо повернення на роботу. Однак, побоюватися втрати колишньої посади, звільнення чи зниження зарплати не варто, адже за законом роботодавець зобов’язаний відновити жінку на колишнє місце роботи, або перевести на іншу посаду, еквівалентну попередньої.
Заробітна плата також повинна бути такою, яку б вона мала, якби не пішла у відпустку. Якщо у співробітників на аналогічних посадах вона стала вище, роботодавець зобов’язаний вирівняти її і для працівника, який повернувся з відпустки.
По поверненню на роботу новоспечених мам чекає ще одна приємна привілей. Ст. 187 ТК РП свідчить, що жінка, яка годує груддю і працює більше 6 годин на день, має право на дві перерви по 30 хвилин, включених до її робочу зміну. Якщо вона годує двох і більше дітей – покладені дві перерви по 45 хвилин. Однак, при 6-годинному робочому дні можливий лише один такий перерву, а при 4-годинному – зовсім не покладено. Довідку про те, що жінка годує грудьми, на роботі не мають права вимагати.
Влаштуватися на хорошу роботу в Польщі жінкам досить нелегко і донині. Однак тих, хто зуміє знайти для себе відповідну посаду, ТК всіляко захищає, особливо вагітних і молодих мам.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy