Традиції бувають у всіх аспектах людського життя. Як не дивно, але є вони і в такій далекій, здавалося б, від звичаїв сфери, як оподаткування. Наприклад, жителі багатьох країн СНД не дуже хвилюються з приводу різних зборів, які за них відраховує роботодавець – працівника спочатку повідомляється про його майбутню зарплату в нетто («чистими», «на руки»), а хто, скільки і кому платить понад цього – не так і важливо. У Польщі склалася зовсім інша традиція. Всі суми оплат повідомляються в брутто, тобто до вирахувань необхідних податків та зборів. Порахувати скільки людина отримає «на руки» — одна з головних задач. Оподаткування в РП – це складна і нерідко заплутана система, тому з нею будемо розбиратися поступово, і в цій статті з’ясуємо все про прибутковий податок, який податок із зарплати платять іноземні працівники в Польщі у 2025 році.
Насамперед визначимося з формулюваннями. Прибутковий податок для фізичних осіб, він же польською — podatek dochodowy od osób fizycznych, але можуть використовуватися і терміни «podatek od dochodów osobistych», і абревіатура PIT (від англ., Personal Income Tax). Останнє, з різними цифровими кодами, є і найменуванням податкової звітності, прямо пов’язаної з виплатами ПДФО.
Прибутковий податок у Польщі – це прямий податок, яким обкладаються доходи, отримані фізичною особою. Podatek dochodowy od osób fizycznych нараховується на всі доходи такої особи, за винятком окремо визначених у законах.
Дохід (Dochód) з точки зору ПДФО – це перевищення суми виторгу над витратами на її отримання за податковий рік. У випадках зарплат витрати на отримання такого доходу дорівнюють нулю.
Останній пункт можна визначити просто – все, що не ввійшло у два попередніх. Зарплата, дійсно, є основним випадком такого оподаткування, але сюди ж можна віднести і багато інших типів доходу.
Далі в основному мова піде про ПДФО, що виплачується з зарплат або професійної діяльності, але спочатку коротко зупинимося на інших моментах:
Далі до цих особливих випадках повертатися не будемо. Акцент зробимо на найпоширеніших типах ПДФО.
Цей перелік строго встановлений законом. Вони стосуються як окремого виду людей, так і окремого виду доходу. Наприклад, звільняються від сплати ПДФО дипломатичні працівники, що представляють інтереси інших держав у Польщі, та отримують пов’язаний з цим дохід.
Не оподатковуються такі види доходу:
Є і перелік окремих, перманентно змінюваних параметрів, пов’язаних з іншими способами отримання доходів.
Окремим випадком є скасування прибуткового податку для молоді до 26 років.
Для іноземних працівників важливим є факт подвійного оподаткування. Проблема в тому, що з доходу, отриманого в Польщі, може бути взятий податок, як у РП, так на батьківщині іноземця. Захистом від подвійного податку є спеціальні міждержавні домовленості. В України, Росії і Білорусії подібні угоди з Польщею є.
В цілому ці угоди встановлюють схожі правила:
Резидентом вважається іноземець, що має в Польщі «економічні та життєві інтереси», а також проживає (прожив у звітному періоді) в РП не менше 183 днів у році.
Якщо перша частина формулювання досить розмита (інтереси, як правило, полягають в тому, що є дохід), то саме друга (183 дні і більше) часто є підставою для визнання резидентом.
Короткий приклад для розуміння.
Рішення. Все залежить від часу, проведеного в РП. Якщо Б. А. Іванов буває рідко (менше 183 днів у році), і, приміром, проживає в готелі (хостелі, гуртожитку, у друзів), то резидентом він не буде, а прибутковий податок має сплатити на батьківщині.
Якщо ж Богдан Адамович зняв собі квартиру, завів сім’ю (інтереси), а в сумі знаходиться в Польщі більше 183 днів, то він – резидент РП. Відповідно, і ПДФО він оплачує за місцем проживання.
Є і третій варіант: якщо пан Іванов, перебуваючи в Польщі менше 183 днів, влаштувався на роботу – став найманим працівником. За доходи по цій статті він повинен сплачувати всі необхідні податки і збори у Польщі. Але їх оплатою займається роботодавець.
Пільгових категорій у Польщі дуже багато. Самі пільги реалізуються різними способами: поверненням податку або його частини, а також зниженням ставки. Вкажемо найбільш розхожі з підстав:
Крім цього, безліч пільг мають більш вузьконаправлене застосування, так і кожне з зазначених може тлумачитися більш широких сенсах.
Якщо іноземець-резидент Польщі, то система його оподаткування повністю ідентична тій, що використовується для громадян цієї країни. Способів справляння податків кілька, але для найманих працівників частіше використовується один – базовий.
Розмір ПДФО за цим принципом залежить від величини доходу. Якщо сумарний дохід не перевищує 85 528 zl в рік, то податкова ставка 18%.
При доходи вище зазначеної суми, формула розрахунку така: 85 528 х 18% + (N – 85 528) х 32%, де N – загальний дохід за рік.Чисто статистично, на 2019 рік це був один з найпоширеніших варіантів оподаткування, при цьому з них оплачують підвищеним способом налічувалося всього близько 1%.
Додатковою зручністю цієї форми є можливість оформлення однієї декларації для чоловіка і дружини, а також якась неоподатковувана сума (на 2018 рік вона, наприклад, становила 3 091 злотий).
За змістом цей вид оподаткування правильніше назвати «єдиним податком». Він не передбачає спільного декларування подружжя, не дає неоподатковуваних сум, але передбачає стягнення 19% податку від доходу незалежно від його розміру.
Є лише дві умови:
З-за другої умови даний вид нечасто використовується при оплаті праці іноземних працівників.
З одного боку, це дійсно проста система. Не враховуються витрати, не треба складних обчислень. Фізичній особі просто встановлюється певна ставка, за якою оподатковуються всі грошові надходження.
З іншого, самі ставки обчислюють і застосовуються за складними схемами, і підходять не для всіх сфер діяльності. Наприклад, можуть використовуватися і 20%, і 17% і 12,5%, і 10%, і 8,5%, та 5,5%, і 3% і 2%, а скористатися схемою можуть директора аптек, торгівлі деякими запчастинами, кредитні організації та ін
Все це робить систему вкрай рідко використовуваної для найманих працівників-іноземців.
Цим терміном в Польщі називають систему індивідуальних податкових установок. Скористатися їй можуть лише деякі категорії резидентів. У цьому випадку розмір податку встановлюється та виплачується заздалегідь за узгодженням (договором) з начальником податкової, і не підтверджується майже ніякої звітною документацією.
Шанс застосування для найманих працівників іноземців практично нульовий.
Щоб працівникові розрахувати розмір ПДФО, який буде утримано з зарплати, треба пам’ятати кілька речей:
Відповідно, для більшого числа працівників-іноземців, можна сміливо стверджувати, що розмір podatek dochodowy od osób fizycznych складе 18% від зарплати брутто.
При цьому працівники повинні розуміти, що ПДФО, на жаль, це не єдині відрахування, які будуть вироблені з оплати праці.
Крок 1 формування податкової декларації. Нагадаємо, що до недавнього часу податкові декларації подавалися окремо роботодавцем і працівником. Однак з 2019 року працівникам більше не потрібно подавати дані для звітності. Декларація PIT-37 формується автоматично на підставі відомостей, переданих роботодавцем, і даних минулих років (якщо вони були).
Далі, якщо працівнику не треба коригувати дані (отримувати повернення податку), він може залишити все як є – не вживаючи ніяких кроків.
Крок 2 коригування PIT-37. Працівник може увійти в систему і переглянути сформований автоматично PIT-37. Якщо виявлені помилки або не враховані якісь пільги (повернення податку), потрібно внести коригувальні дані. На їх підставі і буде зроблений перерахунок.
Крок 3 очікування виплат. Терміни подачі документів, розгляду запиту та переказу коштів непостійні. Наприклад, у 2025 році вони такі:
Спосіб і період подачі | Дата повернення (не пізніше) |
---|---|
В електронному вигляді: з 01.02 за 01.04 | 45 днів з моменту реєстрації декларації. |
У друкованому вигляді: з 01.02 за 01.04 | 90 днів з дати, наступної за датою подання. |
Якщо роботодавець не подав дані: подати самостійно PIT-37 | Не пізніше 31.07, але не раніше 30.04 |
При спрощеній системі надається PIT-28, у якої свої терміни: подається до 02.03.20, а повернення здійсниться протягом 45 днів при електронному декларуванні або 90 днів при «паперовому».
Перед подачею коригувальних даних треба переконатися, що у податкової є актуальні дані банківського рахунку платника податку для повернення коштів. Якщо їх немає, або відомості застаріли, потрібно подати відповідну заяву.
Як бачите, система нарахування і розрахунку податків досить складна, але цілком можливо спростити розуміння для більшості випадків:
Однак, якщо конкретний випадок виривається за межі більшості, краще вивчити питання більш уважно, щоб не нарватися на проблеми з податковою.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy