Знати мову країни проживання – це не тільки життєва необхідність, але, у багатьох випадках вимога закону. Певні професії, цивільні статуси, напрямки бізнес-діяльності і багато іншого у Польщі вимагають сертифікат знання мови. При цьому, багато іноземців, закінчивши курси, і отримавши на руки документ про це, вважають, що такого сертифіката достатньо у 2024 році. Однак звернувшись до держорганів, виявляються неприємно здивовані, дізнавшись, що «сертифікат» в них зовсім не сертифікат, і знання мови не підтверджено належним чином.
Неважливо, як іноземець отримав знання польської мови – відвідував курси, вивчав самостійно, брав участь в онлайн-програми і т. д. Неважливо які документи у нього є, що підтверджують ці знання. З точки зору польської держави є тільки один сертифікат, який підтверджує навички володіння польською:
Сертифікат володіння польською мовою як іноземною (Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego) – це безстроковий документ єдиного зразка, виданий спеціально створеною Державною комісією огляду знання польської мови як іноземної (Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego).
Незважаючи на довгі формулювання, суть проста: знаєте польську – підтвердіть це іспитом перед спеціальною державною комісією. Отримаєте сертифікат і користуйтеся ним все життя. Якщо звичайно не буде потрібно документ більш високого рівня.
Існує широкий перелік випадків, коли наявність сертифіката необхідно. Основні серед них:
У будь-якому випадку, коли в списках обов’язкових документів є рядок «Документи, що підтверджують знання польської мови» (або аналогічна), мається на увазі описуваний сертифікат.
Це досить звична з іншим країнам градація мовних знань. Вона встановлена європейською організацією CEFR:
Елементарний рівень. A1 – найпростіший. Розуміння фраз зі слуху, можливість простих відповідей. Формулювання нескладних речень про місце проживання, рідних, майно. A2 – «Підпороговий рівень. Так само відноситься до елементарних, але вже більш наближений до професійних. Загальні уявлення більш широкого формату – може поговорити про роботу, погоду тощо
Самодостатнє володіння. B1 — Пороговий рівень. Розуміння фраз літературної мови на різні теми. Уміння підтримати типові розмови на побутову, професійну тематику; розповісти про події, що відбуваються, свої враження. B2 — Пороговий рівень «просунутий». Розуміння складних, у т. ч. професійно орієнтованих текстів. Швидка мова, можливість легкого відповіді на несподівані запитання. Вільно формулюється думка, описується проблема.
Вільне володіння. C1 – Професійний рівень. Сприйняття складних і великих текстів будь-якої тематики. Спілкування без утруднення у виборі (підборі) слів. Легко використовується мова і письмо в професійній, в т. ч. наукової діяльності. C2 – Досконалий рівень. Розуміється будь-який текст або усне повідомлення. Вільно складаються відповіді, запити, опис проблематики, в т. ч. вузькоспеціального спрямування.
Підкреслимо, що не всі країни ЄС підпорядковані цій системі класифікації. Наприклад, Великобританія використовує свою градацію. Своя система є і в США. Однак у Польщі застосовується саме європейська CEFR.
Підготовка до сертифікаційних іспитів може відбуватися різними методами. До перевірки знань не допускаються всі бажаючі та виконали умови (подали заявку, що сплатили збір). Існують деякі відмінності в технології здачі для неповнолітніх іноземців, і тих, хто вже досяг 18-річчя.
Отримати сертифікат без здачі іспитів можуть:
Важливо розуміти, що відсутність вимог складати іспит не звільняє від необхідності отримання сертифіката, а значить і його оплати. Однак його видача відбувається за спрощеною схемою.
Для здачі сертифікаційного іспиту з польської мови виділяються спеціальні дні – загальні для всіх приймаючих організацій. Детальніше про графік та місця здачі буде розказано нижче.
Сама структура здачі іспиту уніфікована. Проходить перевірка знань, як правило, за два дні – суботу та неділю.
Перший день (4 модулі перевірок):
У другий день проводиться усна перевірка знань (Mówienie). Вибирається квиток, на питання якого і потрібно відповісти. Це можуть бути:
Всі три пункти перевіряються двома екзаменаторами, кожен з яких може задавати додаткові питання.
Для осіб, які не бажають складати іспити в суботу з релігійних міркувань, іспити можуть бути поєднані і проведені в неділю.
Результати тестів і опитувань фіксуються у відсотках правильних відповідей. Іспит вважається зданим, якщо:
Трохи відрізняються допуски для неповнолітніх – рівні А-В проходять з 50% вірних відповідей по кожному з екзаменаційних блоків.
Дати призначаються заздалегідь і повинні строго відповідати в кожному з навчальних закладів. Такі періоди призначаються кілька на рік.
Так само на цей рік встановлені наступні дати:
Вибір дат здійснюється за бажанням і по необхідному рівню. Не здали в один з періодів, можуть здійснити нову спробу будь-якої з інших періодів.
Зверніть увагу, що розклад може змінюватися, в т. ч. додаватися нові дати. Уточнювати розклад на кожен рік можна на цій сторінці сайту Комісії.
Іспити платні. Причому при невдалій спробі наступну доведеться оплатити заново. Має свою вартість і сам сертифікат (у т. ч. для тих, хто звільнений від іспитів).
Неповнолітнім будь іспит обійдеться в 90 €.
Для дорослих:
Вартість сертифіката 20 €. Кошти можуть стягуватися в злотих за поточним курсом.
Офіційна дата оголошення результатів – через два місяці. Нерідко їх надсилають значно швидше. При цьому сама оголошення результатів відбувається по-різному. У будь-якому випадку буде повідомлено позитивну оцінку одержав здобувач або негативну, а ось подробиці результатів, наприклад набрані відсотки, повідомляються не в кожному випадку.
Якщо повідомлено про wynik pozytywny (позитивному результаті), то протягом місяця після оплати буде виготовлений сертифікат. Де і коли його можна буде забрати повідомлять окремо.
Найбільше число місць здачі сертифікаційних іспитів розташовуються в Польщі. Однак є вони й за кордоном, в т. ч. в Україні. Для кожної призначеної дати такі установи можуть відрізнятися, тому обов’язково уточніть свої адреси (Miasta, w których planowane są egzaminy…).
Вибрати місце здачі і подати попередню заявку необхідно заздалегідь. Термін попереднього запису може бути різним для кожної установи. Уточнюйте на сайтах відповідних організацій.
Підсумуємо. Основні етапи отримання сертифіката польської мови:
На закінчення залишається сказати тільки одне: вивчати польську мову потрібно з усією відповідальністю. Серйозність іспитів не дозволяє сподіватися на везіння, а без мовних навичок практичне втілення легалізації буде значно ускладнено.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy