Середня зарплата в Польщі

У пошуках роботи та гідної оплати праці жителі СНД все частіше звертають свою увагу на Польщу, де заробітні плати постійно збільшуються, випереджаючи їх зростання навіть в деяких країнах ЄС. Стабільна ситуація на ринку праці призвела до того, що щомісячна середня зарплата в Польщі у 2024 році значно зросла у порівнянні з попереднім роком. Відповідно зростає й рівень життя поляків.

Скільки заробляють у ПольщіСкільки заробляють у Польщі

Рівень мінімальної зарплати

У Польщі чітко розрізняється заробітна плата брутто – сума, яка нараховується згідно з законом, і нетто – та, яку працівник одержує на руки після вирахування всіх податків. Мінімальна зарплата у Польщі з 1 січня 2024 року становить не менше 2800 злотих брутто. В годину за мінімальною ставкою поляк заробляє 18,3 злотого.

Якщо працівник уклав договір на неповну ставку, то його зарплата розраховується виходячи з кількості відпрацьованих годин і погодинної оплати в розмірі від 13 злотих 70 грошів на годину. Платити своїм працівникам менше, ніж передбачено законом, роботодавець просто не має права – за порушення йому загрожує штраф до 3 млн злотих.

Розміри середньої заробітної плати

Як і в будь-якій країні, середній заробіток залежить від багатьох факторів. У столиці, портових містах і великих промислових центрах оплата за годину, як правило, вище, а в провінції, аграрних регіонах – нижче. Рівень зарплат програмістів і робітників, вчителів і лікарів теж відрізняється. Оплата праці працівників держсектору в Польщі традиційно вищий, ніж середня зарплата по країні, а випускників вузів і коледжів в перші роки роботи приблизно на 40 % нижче, ніж у їх більш досвідчених колег.

За підсумками перших місяців 2024 року середня зарплата в Польщі євро складає більше тисячі (майже 4600 злотих) – про це свідчить звіт Головного статистичного управління країни.

Водночас у Варшаві це майже 5800 злотих, Гданську та Катовіце – 5100-5300, в Кракові трохи понад 4,5 тисячі, в інших містах цифри нижче. При цьому 8 % працівників мають зарплати, що перевищують середню у два рази.

Зарплати в різних галузях

Рівень оплати праці в чому залежить від галузі, в якій працюють поляки.

Найбільший рівень доходів у співробітників IT-компаній – 8000 злотих або близько 2 тис. євро. Набагато менше розмір зарплат у тих, хто працює у сфері громадського харчування, обслуговування, сільського господарства. Так, оплата праці перукаря, візажиста складе не більше 500 євро.

Високооплачуваною є робота у будівельній галузі (3000-4000 злотих), а також перевезення вантажів на далекі відстані – зарплата далекобійників від 3500 злотих. Високі зарплати держслужбовців в середньому 4500 злотих, на промислових підприємствах можна заробити в Польщі до 5 тисяч. Однак слід мати на увазі, що податки та страховки зменшують заробітну плату брутто майже на 1000 злотих.

Оплата праці за професіями

На польському ринку праці затребувані як представники високооплачуваних професій, так і тих, які не оплачуються дуже високо. Говорячи про те, які зарплати в Польщі за професіями, слід відзначити, що оплата праці в залежності від спеціальності помітно відрізняється (наведені зарплати нетто – тобто суми, які працівники отримують на руки):

  • лікарі в залежності від навантаження і місця роботи отримують в середньому 1420 євро. При цьому в державних клініках їх зарплати набагато нижче, ніж у приватних;
  • програмісти – 1200 -1400 євро, хоча зарплата брутто може доходити до 2 тисяч євро;
  • співробітник банку отримує в середньому 1200 євро – це друга за рівнем зарплата в рейтингу професій після програмістів;
  • професори, вчені – понад 1000 євро;
  • водії категорії C+ E заробляють у Польщі 700-1100 євро;
  • зарплата зварювальника в залежності від кваліфікації та методу зварювання становить від 700 до 1000 євро.

Як оплачується праця за регіонами

Столичні зарплати вище провінційних, крім того, в різних регіонах країни оплата праці традиційно відрізняється. Найвищі зарплати в портових містах і промислових регіонах, найнижчі – в аграрних районах на південному сході країни.

Найвища заробітна плата відзначається в таких воєводствах:

  • Мазовецьке (Варшава) – 5860 злотих (1365 євро);
  • Сілезьке (Катовіце) – 4890 злотих (1140 євро);
  • Поморське (Гданськ) – 4830 злотих (1125 євро).

Найнижча заробітна плата зафіксована у наступних воєводствах:

  • Підляське (Білосток) – 4100 злотих (955 євро);
  • Підкарпатське (Жешув) – 3968 злотих (925 євро);
  • Вармінсько-Мазурське (Ольштин) – 3968 злотих (925 євро).

Які податки з зарплати стягуються в Польщі

Зараз в країні діє 12 різновидів податків: на прибуток, акцизного податку на спадщину та інші, при цьому з зарплати стягується прибутковий податок.

Розмір податку залежить від суми отриманого доходу. Якщо річний дохід не перевищує 85 528 злотих, працівник повинен сплатити податок у розмірі 18 %. Якщо обсяг річної зарплати понад 85 528 злотих, розмір податку зростає до 32 %.

При цьому з річного доходу менше ніж 3091 злотий податок не стягується.

Крім того, з заробітної плати брутто утримуються внески на соціальне страхування (пенсійний – 9,76 %, лікарняний – 2,45 %, рентний – 1,5 %). В середньому на відрахування сягає 27 % доходу. Щоб зрозуміти, скільки працівник отримає на руки (нетто), слід зарплату, яку вам обіцяють, помножити на 0,7. Наприклад, якщо заробіток становить 3000 злотих, то на руки працює отримає 2190 злотих, а 810 – віддасть державі.

Як іноземцям знайти роботу в Польщі

На тимчасову або постійну роботу в Польщі виїжджає все більше українців та інших жителів СНД. Для того, щоб офіційно влаштуватися на роботу в польській державі, їм необхідний закордонний паспорт і віза. Робочу візу сьогодні можна оформити на півроку, рік і на сезон. Крім того, необхідно мати дозвіл на роботу і трудовий договір з роботодавцем, у якому зазначені умови роботи, страхування і розмір заробітної плати.

Після введення безвізового режиму з країнами ЄС багато українці та молдавани їдуть в Польщу без попереднього оформлення візи.

Однак слід мати на увазі, що наявність одного лише біометричного паспорта не дає права на працевлаштування, а нелегальна робота загрожує неприємними наслідками аж до висилки з країни.

Переважно в Польщі потрібні низькокваліфіковані кадри для роботи на полях, в саду, на будівництвах. Разом з тим існує досить високий попит на медичних працівників і програмістів. Однак для працевлаштування їм не потрібно знання польської або англійської мови.

Висновок

Зараз Республіка Польща стрімко розвивається, тому тут чимало вакантних робочих місць, на які можуть претендувати не тільки поляки, але й вихідці з країн СНД. Найбільшим попитом користуються будівельники, водії, працівники аграрного сектору. Лікарям, програмістам, банківським службовцям необхідно буде довести знання мови, після чого вони можуть розраховувати на гідну фінансову винагороду.

Сьогодні у Польщі можна отримати цінний досвід роботи в європейських компаніях, а також заробити пристойну суму, яка дозволить зміцнити ваше матеріальний добробут.

Скільки можна заробити в Польщі: Відео