Як написати заяву на анулювання Карти побиту в Польщі

Як відмовитися від карти побиту в Польщі у 2024 році? Чим загрожує несвоєчасна відмова? В цих простих, на перший погляд, питаннях є свої труднощі й невизначеності.

Як написати заяву на анулювання Карти побиту в ПольщіЯк написати заяву на анулювання Карти побиту в Польщі

 

Коли українці відмовляються від Карти побиту

Перш за все згадаємо, що під звичним терміном «карта побиту» може ховатися і Дозвіл на постійне перебування, і Карта довгострокового резидента ЄС (обидва належать до ПМП), і  “карта часовего побиту” – то є дозвіл на тимчасове перебування (або на перебування і роботу).

Що стосується випадків ПМП (постійне місце проживання), то теоретично відмовитися від них можливо – досить повідомити про це воєводство, яке його надало. Однак на практиці число людей, охочих анулювати сталий побут, прагне до нуля. Цей статус у більшості випадків нічому не заважає, навіть якщо іноземець передумавши постійно проживати в РП. У самому крайньому випадку, ПМП буде анульовано автоматично, якщо відсутній в Польщі понад 6 років.

Тому випадки анулювання ПМП ми в цій статті не розглядаємо. Інша справа карти часовего побуту. Саме з ними й виникають основні труднощі.

Причини відмови від Карти тимчасового перебування в Польщі

Коли потрібно анулювати картку або запит на неї? Коли зникають підстави, за яких вона була видана:

  • Отримували карту по роботі, але звільнилися.
  • Присвоєно тимчасовий побут на основі навчання, але вас відрахували.
  • Отримували статус возз’єднання сім’ї, але початкові обставини змінилися.
  • Закрився бізнес, за яким отримували статус.

Карта тимчасового перебування завжди видається на конкретних підставах. Наприклад, у випадках роботи, це конкретний роботодавець, посада і зарплата. Зміна параметрів призводить до зміни статусу, і повинно супроводжуватися анулюванням картки (зміна роботи, звільнення) або коригуванням статусу (зміна оплати, посади).

Хто повинен повідомляти уженд про анулювання картки

Відповідальність за повідомлення воєводства про змінених обставинах лежить на іноземцю. Це і вимога закону, і розсудливість (докладніше далі).

Крім цього, законодавство вимагає повідомляти про звільнення або відрахування з ВНЗ і роботодавця або вуз. Тобто теоретично начебто досить звільниться і поїхати, а роботодавець, наприклад, нехай сам пише повідомлення в уженд та анулює карти побиту. Але на практиці це не так!

  1. По-перше, роботодавець/ВНЗ можуть банально забути це зробити.
  2. По-друге, отриманий від них запит може оброблятися довгий час, що створить іноземцю додаткові труднощі (про це докладніше в наступному розділі).

Чому це важливо для українця? З якими труднощами він зіткнеться, якщо залишить Польщу, не анулювавши карту побиту?

Що може бути, якщо не своєчасно відмовитися від ВНП

Уявімо собі ситуацію. Іноземець мав карту побиту по роботі, але звільнився і поїхав додому, не анулювавши її. Роботодавець заявив про факт звільнення і в уженд, і страж граничний, але його запит лежить у величезній пачці повідомлень, і чиновники уженда обробили його лише частково або зовсім не приступали до роботи.

Українець знаходить нову роботу у Польщі. Отримує дозвіл на роботу. Йде відкривати робочу візу, але у нього не приймають документи або, прийнявши, відмовляють у візі. Річ у тім, що по базах дипслужби у нього є посвідка на проживання,  відкриття візи не потрібно.

Напрошується логічний вихід – їхати за чинною картою побиту, і розв’язувати всі питання в Польщі. Однак страж граничний міг вже обробити дані, що надійшли від роботодавця, і на кордоні карта буде скасована. Українець не може в’їхати в країну за наявною картою.

Завжди ситуація складається саме так? Ні! Нерідко чиновники спрацьовують оперативно, і карта виявляється скасованою і без зусиль іноземця. Проблема в тому, що й описані випадки трапляються часто, а передбачити як буде виникати саме ваша справа – неможливо.
Контроль свого статусу повністю в інтересах іноземця. Якщо заява на анулювання карти побиту подавалася особисто, потрібно залишити собі примірник з відміткою про прийняття. Якщо відправлялася поштою, повідомлення про прийняття у поштовому відділенні повинно супроводжуватися відстеженням фактичного статусу.

Чи можна відмовитися від Карти побиту до децизії

Якщо строго дотримуватися формулювань, то відмовитися від карти побиту можна тільки маючи цю саму карту. Логічно ж, що не можна анулювати те, чого поки що не існує.

Однак і сам факт запиту про видачу посвідки на проживання дає іноземцю певний статус – дозволяється перебувати в країні (або перебувати й працювати, якщо подавалося в певних обставинах). На практиці цей період може тривати від кількох місяців до року.

Однак при змінених обставин (звільнення, відрахування), зникають і підстави для запиту, а значить і для цього статусу. В цьому випадку пишеться заява на відмову від розгляду питання, тобто фактично виконуються подібні процедури, але замість «анулювання картки», це називають «анулюванням запиту».

Проблема децизії без карти

В основному, процес отримання карти тимчасового перебування можна розбити на два основних етапи: розгляд запиту та перебування за вже оформленої карти. Однак між ними існує ще один період, нерідко викликає великі труднощі.

Мова про ті години, коли іноземець вже отримав позитивну децизію (рішення), але сама карта ще не оформлена (пластик не виготовлений). Цей період так само може тривати деякий час, однак, якщо здобувач знаходиться в Польщі, а підстави для карти зберігаються, то проблем не виникає. Інша справа, якщо іноземець виїхав з РП.

Нюанси подібних ситуацій ми вже розбирали. Подробиці можна подивитися в цьому матеріалі та коментарях до нього.

Як самому анулювати Карту побиту?

Звернемо увагу на випадки, коли необхідно відмовитися від вже отриманої карти часовего побуту або від запиту на неї. Повторимося, що в цілому процедури схожі, відрізняються лише деталі, на які звертаємо окрему увагу.

Крок 1. Складаємо заяву на відмову від Карти побиту

Складність даного етапу у відсутності готових бланків. Можна відшукати заяви на видачу, заміну та інші операції, пов’язані з картою побуту, але не на анулювання запит/карту.

У відсутності бланка, написати заяву на анулювання Карти побиту можна у вільній формі. Слід точно розуміти різницю між анулюванням запиту і вже виданої карти. У першому випадку скасовується саме запит, а в іншому вказується на зникнення підстав для видачі дозволу на перебування.

Подамо заяву в вигляді таблиці:

Розділ Пояснення
Кому Заява пишеться на ім’я Воєводи, на якого подавався запит або який видавав карту.
Від кого ПІБ заявника згідно з паспортними даними.
Суть заяви
  1. При анулюванні запиту: «Прошу припинити розгляд по справі №___ унаслідок ___».
  2. При відмові від карти побуту: «Повідомляю про зникнення умов ___, на підставі якої була видана карта побуту серія/номер. Повідомляю, що планую залишити Польщу ___».

У кінці заяви обов’язково поставте дату і підпис.

Заява складається польською мовою. Перед оформленням рекомендується перевірити на сайті конкретного воєводства наявність готового бланка. До заяви бажано додати копії документів, що підтверджують зникнення підстав (про звільнення, відрахування тощо).

Заява подається в уженд особисто або поштою. Нагадаємо, що в інтересах іноземця отримати документ, що підтверджує приймання повідомлення. Це може бути примірник заяви з відповідною відміткою або поштове сповіщення.

Крок 2. Розгляд

В теорії, статус повинен бути змінений з моменту отримання заяви. На практиці цей строк не встановлений і ніяк не обмежений, але тривалі затримки зустрічаються рідко. Онлайн-перевірка статусу в даний час не доступна. Перевірити його можна тільки зв’язавшись з інспектором, який відповідає за конкретну справу.

Крок 3. Повідомлення

Іноземцю повинно бути надіслано повідомлення про зміну статусу. Однак висилають його, як правило, тільки на польські поштові адреси. При виїзді іноземця з країни зробити це важко.

Існує варіант отримання повідомлення на адресу рідних/знайомих в РП рідних. Але таким особам має бути оформлена довіреність на право отримання пошти.

Потрібно розуміти, що при зміні статусу (скасування картки, запиту) в іноземця з’являється право на оформлення візи. Підтверджувати факт зміни статусу необов’язково – співробітники диппредставництв будуть бачити це у відповідних базах даних.

Крок 4. Повернення картки, якщо отриманий пластик

Офіційно вважається, що іноземець повинен здати анульовану карту.

Повернення грошей при анулюванні польської карти тимчасового перебування

Це дуже неоднозначне питання. Досить важко отримати назад кошти, якщо була відмова по карті тимчасового побиту, але ще складніше зробити це, якщо запит був розглянутий, карта видана, але анульована на вимогу самого іноземця. З точки зору більшості ужендів, кошти, які вони отримали, були відпрацьовані, адже чиновники проводили перевірку, оформляли документи тощо.

Якщо іноземець написавши відмову від розгляду на етапі, коли запит ще не був оброблений, ймовірність повернення коштів вище. Для цього треба звернутись в ужонд і написати заяву на повернення грошей з карти побиту. Адресатом такої заяви може бути не Воєводство, а муніципалітет або інше територіальне утворення. Деталі потрібно з’ясовувати на місці.