Фінанси

Коли треба подавати декларацію в Німеччині

Резиденти Німеччини зобов’язані щорічно подавати декларацію про прибутковий податок у 2024 році. Резидентом Німеччини є особа, яка постійно проживає в країні. Резиденти інших країн, які отримують доходи з Німеччини, теж зобов’язані звітувати про прибутковий податок. Наприклад, власники німецької нерухомості, які здають житло в оренду. В країні  встановлено крайній термін обов’язкової подачі 31 липня.

Прострочена податкова декларація в НімеччиніПрострочена податкова декларація в Німеччині

Обов’язкова декларація

Якщо декларацію готує адвокат, консультант Steuerberater або Lonsteuerhilfeverein, звітність дозволяється подавати до 31 грудня. Для декларації за 2018 і наступних строк закінчується в останній день лютого наступного року. Сенс виключення для професіоналів в наступному: якби консультантів зобов’язали обробити формуляри до 31 травня, до червня фахівцям у податковому праві довелося б працювати день і ніч, а решту року сидіти без роботи.

Фінансові органи продовжують терміни при виконанні певних умов. Наприклад, у ряді федеральних земель міністерства фінансів кілька років продовжують на два місяці термін на подачу тим, хто подає звітність в електронній формі.

Податкова інспекція також може продовжити термін на особисте прохання. Наприклад, якщо людина захворіла і не встигає підготуватися або не вистачає потрібних документів. Для продовження строку необхідно заздалегідь надіслати письмовий запит Finanzamt і отримати офіційну відповідь.

Добровільна декларація

Подавати декларацію про прибутковий податок резидент зобов’язаний не завжди. Існує ряд винятків.

  • Наприклад, якщо людина не перебуває у шлюбі і отримує доходи тільки від роботи за наймом у Німеччині.
  • Перебувають у шлюбі та мають комбінацію податкових класів III/V можуть не подавати, якщо працює тільки один чоловік.

Якщо крім заробітної плати існують інші доходи в розмірі понад 410 євро, подавати треба. Також враховуються доходи, які в Німеччині не оподатковуються, але впливають на ставку прибуткового податку – Progressionsvorbehalt. Якщо мігрант у лютому переїхав у Німеччину, а в січні ще працював на Батьківщині і отримував там зарплату, він зобов’язаний подати річну декларацію в Німеччині. Також подача обов’язкова, якщо працівник отримує в Німеччині зарплату одночасно від кількох роботодавців.

У випадках, коли подача не обов’язкова, держава вважає, що утримало із зарплати досить податку. Однак, часто утриманий податок виходить дуже великим. Тоді резиденту вигідніше відзвітувати перед податковою і отримати частину сплаченого за рік назад.

В німецькому законодавстві багато можливостей зменшити оподатковувану базу. Наприклад, дозволяється списати з податків витрати пов’язані з роботою або навчанням, допомога родичам, витрати на догляд за інвалідом у сім’ї і десятки інших варіантів. Навіть зміни розміру зарплати протягом року, тягнуть за собою перерахунок ставки.

Навіть якщо фінансова ситуація підпадає під виняток, інспекція може зобов’язати бюргера подати декларацію, надіславши листа з вимогою. Добровільно подати декларацію дозволяється протягом 4 років після закінчення підзвітного періоду.

Санкції за неподання декларації

Якщо резидент Німеччини зобов’язаний подати декларацію про прибутковий податок, але не зробив цього, то держава застосовує кілька засобів тиску.

Примус штрафом або арештом

Інспекція штрафує випадок неподання. Приходить лист, в якому встановлений термін і зазначений розмір штрафу на випадок, якщо реакції не буде. Якщо формуляр не отримана в термін, податкова стягує штраф, дає новий термін і встановлює новий, вже більший штраф. І так до тих пір, поки не отримає звітність.

Якщо штраф стягнути не вдалося, наприклад, через відсутність коштів, суд призначає арешт до двох тижнів.

Податкове рішення

Штрафи та арешт – справа для держави досить трудомістке, тому зазвичай роблять простіше:

Якщо людина не подала декларацію, оцінюється приблизний розмір доходу і видається податкове рішення – Steuerbescheid. Податковий інспектор намагається встановити якомога більший дохід, щоб змусити резидента надіслати дані з реальними цифрами.

Пеня – Verspätungszuschlag

За запізнення з подачею або за неподання податкова може встановити пеню.

Сьогодні пеня складає максимально 10% нарахованого податку. При цьому податкова вирішує встановлювати пеню у кожному конкретному випадку на власний розсуд. При першому порушенні або незначне запізнення, як правило, прощають.

З 2019 правила посилили.

  • при великому запізненні зобов’язані стягнути пеню. У цьому випадку у податкового інспектора вже немає ніякого вибору.
  • ввели фіксований розмір пені (0,25 % в місяць) і мінімальний розмір до 25 євро.

Нові правила застосовуються до декларацій, які подаються після 31.12.2018.

Кримінальна відповідальність

Якщо за підсумком року житель Німеччини повинен доплатити податок, але умисно не подав декларацію, порушується кримінальна справа – ухилення від сплати податку (§ 370 Abgabenordnung).

Злочином є і занадто пізня подача. Якщо відомство опрацювало 95% всіх справ за звітний період, що злочин вважається вчиненим і запізнення прирівнюється до ненадання.

Ухилення від сплати податку в Німеччині карається штрафом або в’язницею до 5 років. Позбавлення волі суди дають, як правило, якщо приховане податку в сумі більш ніж на 100 000 євро. При першому порушенні швидше за все дадуть умовний термін. При меншій сумі суддя постарається обмежиться штрафом. Розмір штрафу залежить, серед іншого, від суми прихованого податку та від доходу засудженого. Якщо приховано податків більш ніж на 1 мільйон євро, то умовний термін суд дати не може і покарання доведеться дійсно відбувати у в’язниці.

В особливо важких випадках за ухилення від сплати податку передбачено ув’язнення від 6 місяців до 10 років. Таким особливо важким випадком буде, наприклад, неподання декларації, за якою потрібно доплатити на 50000 євро і більше.

Кримінального покарання можна уникнути при явці з повинною (Selbstanzeige, § 371 Abgabenordnung). Для цього необхідно подати декларації за пропущені роки і доплатити податок з відсотками. Але є ще й інші умови, досить складні. Організувати явку з повинною без кваліфікованої допомоги спеціалізованого адвоката навряд чи вдасться.

Якщо строк пропущено з необережності, то порушник притягується до адміністративної відповідальності. Наприклад, якщо вдасться переконати суд, що людина не знала про строк на подачу, його неправильно розрахував або думав, що доплати податку не буде. Але і в цьому випадку порушнику загрожує значний штраф.

Чому в Німеччині вигідно звітувати податковій: Відео