Робота

Розрахунок відпустки при неповному робочому дні в Польщі

«Дайте мені відпустку на 12 хвилин!», — погодьтеся, таке прохання від працівника виглядає, м’яко кажучи, незграбно. Так само як і пропозиція роботодавця працівникові відправитися у відпустку на «пару хвилин» прозвучить дивно. Однак все частіше зустрічаються ситуації, коли робочий день скорочується. Такі заходи збереження робочих місць використовувалися повсюдно, так і у звичайних обставинах підприємства нерідко вдаються до подібного. Як правильно розрахувати відпустку за неповні робочі дні у 2024 році, та як перевірити, чи не повинен вам роботодавець грошей.

відпусткавідпустка

Норми Трудового кодексу РП

Виявилося, що за таких маніпуляцій з робочим часом, відсутні хвилини відпустки легко складаються в години, а години, своєю чергою, в робочі дні. В результаті співробітники отримують відпустку не в повному обсязі, або недоотримують кошти компенсації за невикористане час запланованого відпочинку. Великі це суми? Все залежить від конкретного випадку. Але втратити ті ж 200 – 400 злотих (а часом і значно більше) навряд чи хороша ідея.

Для початку визначимося з головним завданням даного дослідження. З’ясуємо, як розраховується відпустку за неповні робочі дні, як враховуються такі дні під час використання відпустки, і що робити з неповними робочими днями (тими самими годинами та хвилинами).

Як правило, роботодавці легко «вирішують» дані питання округляючи години за правилами математики, а кожен день відпустки дорівнює в них робочого дня, навіть якщо вони скоротили робочий час.

Однак Кодекс праци Польщі передбачає єдиний випадок, коли при розрахунку відпустки округлення можливо. Відповідно до §2 ст. 154 Трудового кодексу РП, при розрахунку днів відпустки, що утворився неповний день округлюються до повного дня. Підкреслимо:

  1. Не за правилами математики, коли до наступного цілого округляється тільки значення від 0,5 і вище, а будь-яке значення в годинах та/або хвилинах неповного дня.
  2. Це єдиний випадок округлення, дозволений законом, відповідно, у всіх інших випадках залік йде не в днях, а у хвилинах.

Останнє і є для нас дуже важливим моментом. При цьому §4 ст. 1542 Kodeks Pracy прямо говорить про необхідність застосування пропорційного урахування часу відпустки при неповному дні.

Приклад розрахунку відпускних при неповному робочому дні

Розуміючи, що теоретична частина в такому випадку виглядає надто розпливчасто, відразу продемонструємо сенс сказаного на прикладі. Уявімо таку ситуацію:

  • Іноземець працює в Польщі по п’ятиденному графіку, по 8 годин в день.
  • Зароблена плата працівника – 3000 злотих в місяць.
  • Роботодавець оголошується про скорочення робочого дня на 10%.
  • Відпрацювавши три місяці в такому режимі, працівник йде у відпустку, якого у поточному році ще не брав. Підприємство продовжує працювати за скороченим графіком.
  • Кількість днів відпустки на рік, на яке може розраховувати працівник – 26.

Роботодавець надає працівнику «покладені» йому 26 днів, оголошуючи дату виходу на роботу, як 1 день відпустки + 26 днів. На перший погляд, все виглядає логічно, але давайте порахуємо точніше.

Скільки днів відпустки належить

Визначаємо кількість днів відпустки (нагадаємо, за попередні часи — 9 місяців нормальний режим і 3 — скорочений на 10%):

  • 26 / 12*9 = 19,5 дня, що, згідно з §2 art.154 k.p., дорівнює 20 дням.
  • (26*0,9 / 12)*3 = 5,85 дня, або на 154-ої k.p., 6 днів.

В результаті, загальна кількість – 26 днів відпустки — не змінилося, попри скорочення робочого часу. Іноді застосовують трохи інший підхід. Спочатку підсумовують неокруглені цифри, і тільки після округляють. У нашому прикладі це буде 19,5 + 5,85 = 25,35. Але згадаймо, що §2 art.154 k.p. говорить про округлення будь-якого «хвостика» вгору до цілого дня, т. ч. і тут виходять необхідні 26 днів.

Скільки днів надано

Надав у нашому прикладі роботодавець 26 днів. Але підприємство переведено на скорочений на 10% графік робочого часу. Як це враховувати?

Відпустка надається у днях з розрахунку 8-годинного робочого дня (§2 ст. 1542 k.p), але облік ведеться у годинах і хвилинах. 26 робочих днів – це 26*8 = 208 годин.

Тепер рахуємо:

  • Реальний робочий час у день, скорочена на 10%: 8*0,9 = 7,2 години або 7 годин 12 хвилин.
  • 26 таких днів відпустки: 26*7,2 = 187,2 години або 187 годин 12 хвилин.
  • Різниця (недодані час): 208 – 187,2 = 20,8 або 28 годин 48 хвилин!

Тобто, начебто відгулявши свої 26 днів, за фактом працівник недоотримав ще 20,8 / 8 = 3,6 дні відпустки. При зарплаті 3000 злотих, при виборі компенсації за неокруглений час, 3000 / 26*3,6 = 415,39 злотих. Непогана сума, щоб зайнятися розрахунками?

Можливі зловживання з боку роботодавця

Ще один пов’язаний момент, на який варто звернути увагу. Трапляється це не так часто, як попередня помилка, і однозначно передбачає злий умисел роботодавця.

Суть його в тому, що скорочення робочого часу офіційно не проводиться, але працівника щодня відправляють з роботи раніше, змушуючи підписувати заяви на відпустку на цю недопрацьовану частину дня. В результаті, зарплата залишається тією ж, навіть з урахуванням відпускних, а дні відпустки витрачаються.

Спосіб боротьби тут один – ніхто не вправі відправити працівника у відпустку без його бажання. Не підписуйте заяву на ті дні або години, на які не планували відпустку. Нагадаємо, що відправити у відпустку примусово роботодавець не може.

Відпустки в Польщі: Відео