Робота

Які питання ставлять на співбесіді в Польщі при прийомі на роботу

Співбесіда перед працевлаштуванням у Польщі у 2024 році в більшості випадків є обов’язковою процедурою. Складність і обсяг питань залежить від посади, на яку претендує здобувач. «Europortal» зібрав відомості про найбільш поширені теми для розмови з потенційним роботодавцем у Польщі і про можливі відповіді на них.

Які питання ставлять на співбесіді в ПольщіЯкі питання ставлять на співбесіді в Польщі

Що може запитувати роботодавець у Польщі

Спочатку кілька слів потрібно сказати про законодавство, що регулює дану сферу. Перш ніж переходити до конкретних питань, з’ясуємо, що роботодавець зобов’язаний дізнатися, а чого питати він не може у будь-якому випадку.

Що дозволяється запитувати

Основна проблематика запитуваних у претендента, в тому числі іноземця, відомостей пов’язана з персональними даними. Стаття 221 Kodeksa Pracy прямо вказує, що з’ясовувати у працівника, в тому числі й кандидата на посаду, дозволяється:

  • ім’я та прізвище;
  • дату народження;
  • контактну інформацію;
  • освіту;
  • професійні навички;
  • досвід і стаж попередньої роботи;
  • номер PESEL, а при його відсутності паспортні дані;
  • відомості про членів сім’ї, якщо вони (відомості) будуть використовуватися в процесі роботи (наприклад, для отримання пільг або субсидій на дітей);
  • номер банківського рахунку, якщо він буде використовуватися для розрахунку по зарплаті.

Крім цього, для виконання певних повноважень роботодавець може запитувати та інші відомості, і це один з найбільш неоднозначних питань (який ми розглянемо далі). Надана інформація повинна підтверджуватися документально, а факт такого підтвердження роботодавець (або його представник) вправі зажадати.

Що заборонено запитувати на співбесіді

В загальних рисах все виглядає просто – будь-яка персональна інформація, що не має відносини до повноважень майбутньої роботи, не може запитуватися у претендента. Проблема, як завжди, в деталях. З’ясувати і довести має відношення той чи інший питання до роботи чи ні, досить важко.

Якщо розмірковувати не тільки з точки зору закону, але і на рівні міжлюдських відносин, то не сама вірна стратегія на співбесіді кваліфікувати всі питання щодо можливості відповідей. Тобто досить часто відповідати: «Це ви не можете питати!». Такого кандидата швидше за все не візьмуть на роботу (якщо, звичайно, ви не проходите співбесіду на юриста із захисту трудових прав).

Разом з тим, якщо таких питань дійсно багато, закон дозволяє вам дати неправильну відповідь (просто збрехати). Якщо згодом буде з’ясовано, що інформація надавалася помилкова, цей факт не може негативно відбитися на працівника. Але ви повинні бути абсолютно впевнені в тому, що заданий незаконний питання.

Серед відверто заборонених питань можна виділити:

  • Сексуальна орієнтація.
  • Частота статевих контактів і все, що пов’язане з цією темою.
  • Чи збираєтеся ви мати дітей, в т. ч. плануєте вагітність найближчим часом.
  • Чи є у вас наречений / наречена.
  • Чи Не плануєте розлучення.
  • Питання віросповідання.
  • Приватні плани (наприклад, чи не збираєтеся ви купити квартиру).

Однак і тут є свої винятки, що залежать від конкретних обов’язків на роботі. Яскравий приклад – посаду, яку не можна займати вагітним. У такому випадку питання про плани на дітей може бути допустимо.

Як проходить співбесіду на роботу в Польщі

Перше, що необхідно з’ясувати (і зробити це потрібно заздалегідь) – це мова співбесіди. Опинитися перед польськомовним інтерв’юером, не знаючи ні слова по-польськи – не найкраща ідея. Швидше за все це призведе до відмови від спілкування. Треба уточнити, чи є можливість розмовляти через перекладача, або спілкування може відбуватися на знайомому іноземцю мовою.

Далі потрібно розуміти, що глибина занурення у теми, що цікавлять безпосередньо залежить від посади, яку планує зайняти іноземець. Ми надамо досить об’ємний перелік питань, призначений для кваліфікованих кадрів, але для більш простих спеціальностей і число таких питань і цікавить глибина відповідей будуть різними.

Це логічно, адже, приміром, одна справа наймати менеджера, від якого потрібні навички управління, розробки і втілення стратегій спілкування з персоналом і т. д., і зовсім інша робітник на рибний комбінат або ферму, від якого потрібна трудова дисципліна і навички пакування продукції.

Поради щодо проходження співбесіди на роботу

Головна порада – готуйтеся до співбесіди. Неважливо на яку посаду ви претендуєте, і як буде проходити сам процес (особиста зустріч, онлайн, через телефон) фахівці з персоналу легко визначать і рівень ваших компетенцій і інші необхідні їм речі.

Серед основних порад:

  1. Не варто обманювати або прикрашати дійсність, якщо для цього немає особливих причин.
  2. Формулюйте відповіді якомога точно, але стисло. Бажано з використанням цифр і фактів, які можна підтвердити. Зайва інформація, занадто велика кількість спільних слів створять не найкраще враження.
  3. При відповіді на конкретне питання не перескакуйте з теми на тему, але будьте готові, що питання будуть задаватися саме врозкид, тобто після «Ким ви працювали раніше?» цілком може йти улюблений питання польського HR – «Скільки разів у добу сходяться стрілки годинника?».
  4. В принципі будьте готові, що деякі питання, на перший погляд, не мають відношення до вас або майбутній роботі. Такими темами співрозмовник намагається з’ясувати вашу можливість швидко реагувати та приймати рішення.
  5. Покажіть свою зацікавленість. Не варто займати позицію, що вам хтось щось зобов’язаний (навіть якщо це в деяких випадках і так).
  6. Постарайтеся не нервувати, але обирати в якості «самозахисту» зайву самовпевненість так само не слід.
  7. Розповідаючи про свої навички, намагайтеся пред’являти їх з точки зору вимог до нової посади. Наприклад, якщо є досвід роботи з комп’ютерними програмами для бухгалтерії, складу, торгівлі, управлінням персоналом і т. д., але проходите співбесіду для роботи в бухгалтерії, то і наголос треба зробити на профільному ПО. Вказати в резюме слід всі наявні навички.

Намагайтеся доброзичливо реагувати на будь-які питання. Приготувавшись за наданими далі прикладів, ви зможете бути впевнені в більшості готових відповідей. Але якщо раптом якийсь питання буде звучати інакше, не губіться, відповідайте спокійно і чітко.

Основні питання на співбесіді на роботу

Не будемо витрачати час читачів і розглядати стандартні питання – П.І.Б., адреса, попередні роботи тощо – все це очевидно для будь-якого претендента, і обов’язково буде з’ясовано.

Виділимо декілька тем, які будуть в більшості співбесід, і з’ясуємо насамперед мета, з якими вони задаються, щоб кожен для себе виробив варіанти можливих відповідей.

Що ви знаєте про нашу компанію

Ймовірність, що таке питання прозвучить, практично 100%. Багато сходу обмовляються, що, мовляв, шукаю роботу ходжу на різні співбесіди, і роблять тим самим помилку. І ось чому.

Навіщо це питання. Кандидати, які не обтяжують себе завданнями дізнатися що-небудь про компанію, в яку влаштовуються, викликають негативні емоції у роботодавців. Справа тут не тільки в симпатії до своєї фірми (хоч і це не можна виключати) – в більшості випадків людина, яка полінувалася що-небудь з’ясувати про компанії, проявить ті ж якості (лінь) і в роботі.

Що відповісти. Мені відомо, що ваша фірма займається [сфера діяльності]. Я дізнався, що у вас є вакансія [найменування посади]. Вважаю, що зможу допомогти вашому бізнесу, так як маю для цього якостями [вкажіть] і досвідом [якщо є].

Як можна відповідати. У мене 1000 пропозицій, ось і до вас заглянув – ви у списку 325-ті. Збираю відомості про зарплати, хто більше запропонує, до того й піду. Я вперше чую і про вас, і ту посаду, що вакантна.

Чому ми повинні найняти вас Що відрізняє вас від інших кандидатів

Форми питання можуть бути дуже різними, але в тому чи іншому вигляді такого питання. «Яку користь ви можете принести нам?», «У чому ваші сильні сторони?» і т. п. з даної серії.

Навіщо його задають. Тут не тільки пряму відповідь цікавий. Заодно інтерв’юер з’ясовує чи справді ви обізнані про специфіку роботи, на яку претендуєте. Чи знаєте стан польського ринку праці у даній сфері. Від цього (хай і опосередковано) може навіть залежати розмір пропонованої зарплати.

Що відповісти. Правду. Брехня на даному етапі неприпустима, оскільки інформація легко перевіряється. Підготуйтеся до відповіді, згадайте свої навички, досвід. Даючи відповідь, краще навести кілька прикладів, як саме ви зможете домогтися поставленої задачі, вдавалося це в минулому. Наприклад, якщо йдеться про торгівлю, заслугами будуть вважатися додаткові клієнти, зростання продажів, точність обліку і т. п.

Як можна відповідати. Не варто вигадувати неіснуючих заслуг. Не треба обіцяти явно нереальних. По-перше, все можна перевірити. По-друге, доведеться виконувати обіцяне.

Чому ви хочете змінити роботу

У такій формі питання буде стояти, якщо співбесіда проходить до звільнення з колишнього місця. Якщо звільнення вже відбулося, він прийме форму «Чому ви звільнилися з попереднього місця?».

Для чого питання. Тут знову ж таки комплексний підхід. Крім безпосереднього відповіді про причини, співрозмовник намагається з’ясувати і ваші особисті якості, і головне, стимул до роботи. Конфлікт з керівництвом, наприклад, може говорити про невміння працювати в колективі.

Що відповісти. Найкраще – підвести співрозмовника до думки, що вам не вистачало професійного зростання, розвитку. Це покаже, що ви любите свою роботи, готові проявляти ініціативу, а це однозначно позитивні для роботодавця якості.

Як можна відповідати. Не фіксуйтесь тільки на недостатності оплати. Не виділяйте конфлікти в головні причини. Не ігноруйте ці факти взагалі, якщо вони мають місце, але повідомте про них, як про додаткові причини, а не головних.

Чому ви хочете працювати в нашій компанії Чому ви претендуєте на цю посаду

Чому таке питання задають. Співрозмовник продовжує з’ясовувати ваші стимули до роботи. Може спробувати зрозуміти серйозність ваш вибір, або даний напрямок дійсно цікавий кандидату, чи затримається він надовго на цій роботі.

Що відповісти. Посилаючись на наявний досвід, покажіть свою зацікавленість у конкретній посаді. Не завадить знову згадати про здатність вирішити поставлені завдання, розвиватися.

Як можна відповідати. Тут знову не варто занадто йти у фінансову сторону. «Мені подобається зарплата, яку ви пропонуєте» буде вкрай неправильною відповіддю. Роботодавці хочуть бачити відповідальних, ініціативних співробітників. Гроші, безсумнівно, важливі, але якщо крім них в інтересах кандидата нічого немає, йому швидше за все, відмовлять.

Розкажіть що-небудь про себе

Для чого задають це питання. Не секрет, що часто претенденти недолюблюють це питання. Багатьом воно здається дурним, що його задають, коли запитати нема чого. Це не так. Повсюдно використовується перевірка на «вміння себе продавати» — це важливий аспект для роботодавця. Самопрезентація допоможе сформувати думку про ваш характер, вміння доносити інформацію.

Що відповісти. Підготуйтеся заздалегідь. Декілька ключових фраз, головні факти. Говорити можна про все важливе, але акцент повинен бути зроблений на професійні якості і досвід, і бажано в тому напрямку, на яку претендуєте.

Як можна відповідати. Занадто об’ємна презентація на абстрактні теми може пошкодити. Наприклад, ваша пристрасть до риболовлі згадати однією короткою фразою можна, але присвячувати п’ять хвилин бесіди розповіді яку саме рибу ви вчора спіймали – не варто. Ні до чого буде і тривала розмова про те які погані люди працювали з вами на минулій роботі.

У рамках цієї ж теми (або окремо, з метою збити з пантелику і перевірити дійсність відповідей), можуть бути задані і питання: Які ваші сильні сторони (Jakie są Twoje silne strony)? Які ваші слабкі сторони і найбільші недоліки (Jakie są Twoje słabe strony i największe wady)? Відповіді на них так само варто намовити заздалегідь.

Якою повинна бути робота вашої мрії

Навіщо задають таке питання. Це дуже і дуже важлива частина співбесіди. Не виключено, що тут і буде ухвалено рішення про подальшу співпрацю. Фактично ви опишіть те, чого чекаєте від роботодавця, а він зрозуміє, зможе відповідати вашим очікуванням.

Що відповісти. Якщо робота дійсно потрібна, спробуйте зіставити, що компанія може дати вам насправді, і «мрійте» в цьому напрямку. Пам’ятайте, розвиток, розвиток і ще раз розвиток – ось, що хоче бачити у своїх працівниках будь-який роботодавець.

Як можна відповідати. Стримайте фантазію, не лякайте співрозмовника мріями про мільйонні заробітки та інших малореальних ідеях. Не обіцяйте зайняти чий-небудь вищий пост. Виняток може бути в загальних фразах про «підвищення», «підйому службовими сходами» і т. д.

Яким ви бачите себе через 5 років

Навіщо потрібен питання. Ще одна спроба дізнатися про плани співрозмовника. Чи Не планує він короткострокового співпраці? Не приймає поспішних рішень? Питання може ставитися про будь-яку кількість років.

Що відповісти. По-перше, що через 5 років бачите себе в тій же компанії. По-друге, досягли успіхів на професійній ниві, приніс користь фірмі.

Як можна відповідати. Не краща ідея «бачити» себе через 5 років директором. Не варто говорити про успіхи, не пов’язаних з роботою – побудувати будинок, зловити величезну рибу і т. п. В цілому, в планах повинно бути більше «ми», ніж «я». Всі заплановані успіхи повинні йти на користь компанії.

Скільки ви хотіли б заробляти

Для чого запитують. Тут часто пряме запитання. З’ясовують ваші очікування щодо рівня оплати праці.

Що відповісти. Треба заздалегідь з’ясувати хоча б порядок цифр у цього роботодавця. Можете трохи підвищити, щоб дати простір для торгівлі. Але не захоплюйтеся.

Як можна відповідати. Не заявляйте занадто низьку вартість – роботодавець може і погодитися. Не задирайте занадто планку, співрозмовник може вирішити, що сторгуватися з вами не вдасться.

Куди ви подаєте заяву

У чому суть такого питання. Це дуже важливий аспект. Насправді мало цікавить інтерв’юера ще куди ви подавали заяву. Важливо, що на вас попит, і наскільки цікаво саме їх пропозицію. Потрібно приймати рішення швидше, або вони можуть подивитися ще претендентів.

Що відповісти. Дуже важливо дотримати баланс між затребуваністю кандидата і його зацікавленістю саме в цій роботі. В ідеалі відповідь повинен будуватися за схемою: у мене є кілька аналогічних пропозицій, але я вирішив почати саме з вашої фірми, оскільки наша співпраця бачиться мені найбільш перспективним.

Як можна відповідати. Треба обійтися без крайнощів. Сказати, що інших пропозицій немає, значить дати можливість погіршити умови пропозиції. Прибрехати, що пропозицій маса, і ви не так і зацікавлені у співпраці з цією компанією, значить дати підстави для відмови.

100 питань для співбесіди

Вище ми розглянули питання важливі, ймовірність яких найбільша. Однак питань може бути й значно більше. Далі ми надамо сотню найпоширеніших, але вже у спрощеному форматі, щоб кожен зміг підготуватися до співбесіди самостійно.

Деякі питання будуть перегукуватися з уже зазначеними вище – ми зробили це спеціально, щоб все знаходилося в одному місці, і не перешкоджало підготовки.

Скачать (PDF, 86KB)

Останній блок – це якраз питання на кмітливість, якими інтерв’юер буде відволікати співрозмовника, перевіряючи швидкість реакції на несподівані ситуації.

Звичайно, перелік може бути значно коротшим, так і в наявних явно простежуються повтори для уточнення, але підготувавшись до відповідей на все перераховане, шанс пройти співбесіду значно зростає.

Співбесіда на роботу в OPOLE, Польща: Відео