Продовжуючи цикл матеріалів за договорами цивільно-правовою форми, необхідно окремо торкнутися ще один вкрай важливий для багатьох питання: чи оплачується декретна відпустка тим, хто працює за умове злецення у 2024 році? Даний аспект безпосередньо стосується доходів, і сильно впливає на матеріальне становище недавно народила жінки, тобто знаходиться в умовах необхідної підтримки – не тільки моральної чи медичною, але нерідко і фінансової. Про всі аспекти оплати відпусток по пологах і догляду за дитиною власниць Umowa zlecenie поговоримо докладно в цьому матеріалі.
Договори цивільно-правової форми дуже популярні серед роботодавців, т. к. дозволяють легко розривати трудові відносини, не виплачувати повною мірою соціальних внесків, а також вносити в положення контракту багато цікаві їм пункти. З точки зору працівника, навпаки, більш вигідна умова про праце – повноцінний трудовий договір. Нескладно припустити, що в такому «суперечці інтересів» перемагає саме роботодавець.
Умова злецення може містити положення, необов’язкові з точки зору законодавства, в тому числі і про оплату всіх видів розглянутих нами відпусток. Щоб уникнути плутанини, в якості прикладу візьмемо найпростіший – мінімально захищає працівника договір, розуміючи, що в конкретному випадку деякі виплати можуть бути закладені в самому контракті.
Розгляд проведемо за наступною схемою:
В результаті отримаємо перелік урлопів, які може взяти вагітна чи народила жінка, працевлаштованих за умові злецення, і можливість оплати таких відпусток.
Правильніше буде назвати всі можливі типи тимчасовою непрацездатністю, оскільки не всі з них належить до категорії відпусток. Наведемо спрощену схему у вигляді таблиці, розділену на періоди вагітності, пологів і післяпологового відпочинку.
Період | Тип непрацездатності | Примітка |
---|---|---|
З моменту підтвердження вагітності до 6 тижнів до пологів | Лікарняний лист | Видається за рішенням лікаря, за необхідності |
Від 6 тижнів до передбачуваної дати пологів | Відпустка по вагітності та пологах – «Відпустку материнський» (Urlop macierzyński). Початок | Початок відпустки не раніше ніж за 6 тижнів до пологів (дату визначає лікар), але за рішенням вагітної початок може бути перенесено, аж до дня пологів |
Від дня пологів, в сумі з попереднім від 20 тижнів (при одному народжене) до 37 тижнів (якщо народилося 5 і більше дітей за одні пологи) | Відпустка по вагітності та пологах (Urlop macierzyński). Продовження | 20 – 37 тижнів – це максимально можливі терміни, що мати може скоротити, але 14 тижнів після пологів є обов’язковими |
Після Urlop macierzyński – на 32 тижні (за одного) або 34 тижні (за кількох дітей), які можуть бути використані як послідовно, так і частинами | Відпустку батьківський (Urlop rodzicielski) | Не є обов’язковим, може бути використаний до досягнення дитиною 6 років, причому обома батьками |
До 36 місяців, які можуть бути взяті кожним з батьків, або обома в сумі не більш як 36 місяців, до 18-річчя дитини | Відпустка по догляду виховання (Urlop wychowawczy) | Неоплачувану відпустку, але зберігає робоче місце. |
З Urlop wychowawczy є певні складності. Іноді цим терміном називають всі етапи непрацездатності, пов’язані з дітьми взагалі, а не конкретно 36-місячний.
Оскільки ми вказали на безоплатність цього урлопа за будь-яким типом договору, а метою статті є розгляд оплачуваних (або спірних) непрацездатностей, пов’язаних безпосередньо з вагітністю, пологами та наступним періодом, далі не будемо розглядати цей тип відпустки.
Основне гідність Umowa zlecenie для працівника – можливість заробити трохи більше за рахунок неповного обсягу виплат у різні фонди.
Серед всіх необхідних внесків нас цікавлять відрахування в наступні фонди:
Всього внесків значно більше, але нас цікавлять саме зазначені (бажаючі з’ясувати всі подробиці по зарплаті, податках та соціальних платежах, можуть зробити це тут).
З фондів, які не відбувалося відрахувань, не оплачуються і ті відпустки / допомоги тощо, які мають покриватися за їх рахунок.
Важливо розуміти, що мова йде про випадок, єдиного (основного) договору. Варіанти, коли умова злиценя підписувалася для роботи за сумісництвом, будуть розглянуті в кінці статті.
Це завершальна вступна, яка і дозволить нам зробити остаточні висновки по оплаті відпусток, пов’язаних з народженням дитини. Тут все досить просто:
Погодьтеся, висновок напрошується сам. Але ми трохи докладніше розглянемо питання з відпустками далі, а поки пару слів про «допологовий» лікарняний.
Чи сплатять Urlop macierzyński? При єдиному договорі, emerytalny і rentowy внески роботодавець зобов’язаний робити. Відповідно і виплати з цих фондів будуть обов’язково. Розмір оплати декретної відпустки — 100% середнього доходу.
Чи сплатять материнську відпустку за другим договором? Це залежить від тих самих платежів. Річ у тому, що при другому та наступних договорах зазначені внески стають добровільними. При їх наявності, відпустку оплатять додатково. Без цього – немає. Тільки за першим договором.
Все згідно з розглянутими вище правилами. Якщо добровільних платежів у фонд chorobowy не здійснювалося, то і виплат з цього фонду не буде. Відповідно, батьківська відпустка за умове злецення сплачений не буде.
Одне і зворотне — при наявності добровільних відрахувань, буде проведена і оплата відпустки, в тому числі за другим і наступним договорами, якщо відрахування здійснювалися і по ним.
Навіть якщо проводилися відрахування в фонд chorobowy, з якого оплачується і тимчасова непрацездатність, одержання лікарняного під час декретної відпустки не призведе до його оплати, оскільки за цей час і так виробляється 100% компенсація.
Цей факт не позбавляє жінку прав на інші виплати та допомоги, покладені в конкретному випадку. Про інші права вагітних і породіль можна прочитати в цій статті.
Польський уряд розглядає питання про скасування зменшених соціальних платежів по умовам злеценя. Якщо це станеться, дана стаття буде скорегована.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy