Де і як живуть студенти в Брно

Виїжджаючи на навчання в Чехію, важливо спланувати всі організаційні моменти. Ключове місце серед них займає житло. Щоб знайти підходящий варіант потрібно об’єктивно оцінити можливості, потреби і цілі абітурієнта. Буде це орендована квартира, університетська або приватне гуртожиток, необхідно розуміти, який бюджет слід підготувати, і на чому зупинити вибір. Проживання студентів у Брно у 2024 році – питання, про яке варто потурбуватися ще під час вступної кампанії.

Проживання студентів у БрноПроживання студентів у Брно

Плануємо бюджет для життя в Чехії

Вартість життя в Чеській Республіці нижче, ніж в Австрії та Німеччині, але вище, ніж в сусідніх з нею Словаччина та Польща. Країна не входить в єврозону, а тому в побуті місцева валюта – крона. Для зручності всі показники вартості будемо приводити в європейському грошовому еквіваленті. У суспільстві відсутній чіткий поділ на бідних і багатих, що говорить про однорідність його верств і відносній рівності в розрізі доходів громадян.

Середній заробіток становить 900 євро. Більше за всіх заробляють:

  • лікарі;
  • фінансові працівники;
  • IT-фахівці.

Продуктовий кошик на сім’ю з двох осіб обходиться за найскромнішими підрахунками в 150 євро на один місяць. Якщо ж ні в чому собі не відмовляти, то чек може коливатися від 200 до 500 євро.

Вагомі витрати чекають чехів при оплаті комунальних послуг. Щоб спокійно користуватися водою, електроенергією, опаленням, каналізацією і газом, доведеться щомісяця відкладати близько 20% від доходу.

Придбання нерухомості все більше хвилює тих, хто перебирається сюди на постійне проживання – це один зі способів заощадити на оренді. Варто враховувати, що дорожче всього покупка квартири обійдеться в Празі (2300-4000 євро за метр квадратний). А ось найняти житло в столиці можна за 800-1000 євро в місяць в центрі міста. На периферії реально підшукати більш скромний варіант за 300-350 євро з невеликим кухонним куточком замість повноцінної кухні. Таке житло часто стає об’єктом уваги студентської молоді.

Вибираємо і резервуємо житло у Брно

Місто з багатовіковою історією у 200 км від Праги сьогодні по праву вважається, якщо не центром, то важливою частиною університетського життя. Щорічно сюди приїжджають тисячі студентів, щоб пройти сотні програм відомих чеських вузів. Навіть під час канікул Брно не перестає бути студентської резиденцією, в якій є все для комфортної, яскравою і плідного життя під час навчання.

Варіантів, як влаштуватися в місті, поки триватиме процес отримання освіти, може бути кілька:

  • орендувати квартиру;
  • забронювати кімнату в гуртожитку;
  • поселитися у хостелі.

Останній пункт підійде тільки тим, хто приїжджає сюди на час проходження вступних тестів. Зазвичай це триває кілька днів, а тому, де і як їх провести, хвилює абітурієнтів менше всього. Підготовка до вступу все одно від них вимагає постійної присутності на курсах і заняттях з вивчення мови.

Найняти квартиру в Брно для студента – завдання здійсненне, але недешева для людини без постійного доходу. Приміром, у Брно квартира з однією кімнатою може коштувати 150-200 євро на місяць. Але ситуація ускладнюється тим, що доведеться внести завдаток у розмірі місячної плати та укласти контракт з власником не менше, ніж на 1 рік.

Оптимальним залишається варіант розміщення в гуртожитку. Це житло в студентському містечку вважається доступним і популярним. Всі кампуси можна розділити на державні і приватні. Основні відмінності: низька вартість перших; висока оснащеність других.

Але забронювати собі місце в університетському гуртожитку не так вже й просто. Для цього потрібно отримати підтвердження про зарахування на денну форму навчання (платну чи безоплатну) і вчасно подати заявку, оскільки число бажаючих оселитися в кампусі завжди перевищує кількість вільних місць.

Для зручності наведемо список можливостей розміщення при університетах (ціни вказані за 1 місяць):

  • Масаріка університет: Klácelova і nám. Míru, Kounicova, Komărov, Vinařská. Поселення можливо у 2,3,4,5-місних номерах. Всі будівлі знаходяться або в історичній частині Брно, або в його центральному районі в безпосередній близькості до факультетським корпусам. Двомісні кімнати блочного типу окремою ванною і кухнею. Вартість: 111-156 євро.
  • Технічний університет: кампус під Palackého vrchem, Purkyňova, Listovy. Mánesova. Оснащені 1,2,3-місцевими номерами і добре розвиненою інфраструктурою, що включає кафе, піцерії, спортивні майданчики. Ціна: 120-144 євро.
  • Менделів університет включає 4 гуртожитки, одне з яких розташоване за містом. Проживання тут обійдеться в межах 120-155 євро.
  • Ветеринарно-фармацевтичний університет є лише одним приміщенням, яке складається з трьох блоків і 449 номерів на 1,2 або 3 осіб. Оплата становить 110 євро.

Перелік приватних резиденцій, включаючи гуртожитку квартирного типу:

  • DOMEQ – належить до класу «люкс». Кімнати розраховані на одного і двох мешканців. Являє собою сучасний будинок на 12 поверхів (рік введення в експлуатацію – 2017), розташоване за кілька хвилин від центру Брно. На території є бібліотека, комп’ютерний клуб, кінотеатр, кафе. Вартість проживання: 408-767 євро.
  • Chillhills Apartment – клас «Преміум». Включає 11 будинків у різних районах міста. Доступні номери на 1,2,3-х чоловік. У розпорядженні студентів, крім інших зручностей, власна пральня на території кампусів.
  • Резиденція на вул. Spolkova і Spolkova II – пропонує номери за типом квартири з власним садом. Таких кімнат, однак, тільки три, зате всі інші оснащені балконом.

Підраховуємо витрати

Крім витрат на проживання важливо розуміти, в яку суму виллється життя в Брно в цілому:

1. Біометрична карта. Для її оформлення знадобиться довідка з вузу про зарахування до лав студентів. Видається вона тільки на 1 рік. Відповідно і карта теж залишатиметься дійсною лише 12 місяців. Мито становить приблизно 97 євро щороку.

2. Страховий поліс. Його необхідно придбати для отримання візи, і надалі для життя в Чехії. Обійдеться він приблизно в 350 євро. Така сума знадобиться один раз в рік.

3. Харчування. Ця стаття витрат буде займати друге місце за своїм обсягом після житла. Одному студенту в середньому знадобиться близько 155-160 євро на один місяць. Але це дуже умовна величина, яка буде залежати від того, чи учень готувати сам або користуватися послугами університетських їдальнях. Вибір пунктів харчування для молоді досить широкий, починаючи від кафетеріїв, закінчуючи суші-барами. Розташовані вони і на території навчальних корпусів, і в житлових кампусах. Комплексний обід в одному з таких закладів може коштувати 1,95-2,73 євро. Поїсти в міському кафе вийде дорожче. Наприклад, обід, що складається з основного блюда і келиха пива, коштує від 5 євро. Вартість продуктів у супермаркеті наведемо в таблиці:

Найменування товару Ціна в євро (за 1 літр або кг)
Молоко 0,67
Рис 1,26
Сир 6,58
Куряча грудка 5,49
Яблука 1,09
Картопля 0,92
Пиво 0,5 л. 0,55
Вода 1,5 л. 0,47

Відділи кулінарії завжди запускають знижки на продукцію після 8 годин вечора, що дуже приваблює студентів.

4. Транспорт. Як би далеко не розташовувався навчальний корпус від гуртожитку, дістатися з одного місця в інше завжди дуже просто, завдяки розвиненій системі транспортного сполучення. Спланувати поїздки не складе труднощів, оскільки транспорт їздить за розкладом. Одна поїздка наземним транспортом (метро у Брно немає) буде коштувати 0,93 євро. Вигідніше купувати проїзний на три місяці – 27,26 євро. Багато студентів вважають за краще пересуватися по місту за допомогою велосипедів.

5. Інтернет і мобільний зв’язок. Послуги такого типу в республіці постачають три компанії: T-Mobile, Vodafone, O2. Інтернет надається за технологією 4G, а обійдеться він приблизно в 8-16 євро в місяць. В університетах і багатьох місцях громадського користування відкрито безкоштовний Wi-Fi доступ.

6. Дозвілля. Абонемент в спортзал варто 27-31 євро в місяць при умові купівлі на 1 рік. Квиток у кіно – 6,62-7,4 євро.

7. Підручники. На їх покупку потрібно відкласти порядку 4-16 євро і ще близько 80 євро на придбання навчальних матеріалів.

Таким чином, загальна кошторис витрат буде виглядати так:

Стаття видатків Сума витрат в євро на 1 місяць
Житло 150-400
Їжа 160
Транспорт 27
Дозвілля 70
Підручники 100
Одяг 50
Інші витрати 20

Підсумок: 577-827 євро.

Як заощадити на витратах

Найпростіше скоротити витрати – це почати їх записувати. У допомогу студентам численні мобільні додатки, які дозволять контролювати свої витрати.

Другий варіант – можна подати заявку на отримання стипендії. У кожному вузі існує кілька їх різновидів: на оплату житла, соціальна стипендія, допомога особам з обмеженими можливостями та інші. Щорічно заохочуються найталановитіші учні в університетах – для них виділяється спеціальна ректорська стипендія.

Ті, хто займається науковою роботою, можуть подати анкету на отримання гранту. Допомогу в цьому надають спеціальні організації, які працюють при кожному університеті.

Окремий бонус можуть отримати учні підготовчих курсів Prague Education Centre. При надходженні, приміром, на факультет архітектури або образотворчих мистецтв Технічного університету, їм надається стипендія в розмірі 5 тисяч крон (майже 200 євро).

Висновки

Студентське життя в Брно має особливий колорит, завдяки великій кількості університетських вихованців. Враховуючи такий великий наплив студентів, цілком актуальним можна вважати питання житла. Варіантів поселення пропонується багато: від кімнати в гуртожитку до окремої квартири. Все залежить від фінансових можливостей і особистих побажань учня. Але, плануючи бюджет, не варто забувати і про такі витрати, як харчування, дозвілля, оплата навчальних матеріалів.

Витрати на життя в Чехії: Відео