Чехія вважається однією з найперспективніших країн для студентів, що бажають отримати європейську освіту за доступну ціну. Уряд не тільки надає безкоштовні місця іноземцям, показав високий рівень знань, але і пропонує безліч стипендіальних програм та грантів. Вони націлені на мотивацію у навчанні, студентської та суспільного життя. Стипендії та гранти на навчання у 2024 році в Чехії значно знижують витрати на здобуття освіти, що надають додаткові можливості для інтелектуального розвитку і роблять проживання в чужій країні комфортніше.
Чеська освітня система передбачає безліч різновидів фінансових заохочень і допомоги для студентів, при цьому іноді є можливість отримувати відразу кілька виплат одночасно, наприклад, вступивши в загальноуніверситетську програму і оформивши стипендію на факультеті.
1. На проживання. Право на нарахування стипендії мають усі без винятку студенти державних вузів, які навчаються на очній формі. З назви стипендії зрозуміло, що фінансова допомога передбачає перерахування коштів, які полегшать іноземному студентові перебування в чужій країні. На неї можуть претендувати не тільки іноземці, але й місцеві з пропискою в іншому регіоні. Сума стипендії відповідає 600-700 крон (24-27 євро). У період літніх канікул стипендія не нараховується, оскільки перебувати у студента в місті причин немає і передбачається, що він поїде додому.
2. За успіхи у навчанні. Стипендія за відмінні оцінки є у кожному державному вузі Чехії. Виплачується вона за підсумками семестру, а іноді – всього попереднього року. На виплати можуть претендувати і іноземці, головне, щоб їх середній бал був близький до 1 (максимум 1,3) – тобто рік був закінчений «на відмінно». Нагадаємо, що в Чехії зустрічаються два типи оцінювання – від 1 до 4 (де 1 – це «відмінно», 2 – «добре», 3 – «задовільно» і 4 – «незадовільно») і від «А» до «F», де найбільш високим балом є «А». Наприклад, факультет гуманітарних наук Карлового університету в Праві надає стипендію за підсумками року в розмірі 33 000 крон (1200 євро). Додатково на деяких факультетах можна отримати так звану мотиваційну стипендію. Її призначають за перемоги на олімпіадах на бакалавраті і набір 45 і більше кредитів за перший курс, а також магістрам, які надійшли до внз з червоним дипломом бакалавра.
3. За особливі заслуги. У Чехії, як, втім, і скрізь, цінують студентів, які присвячують свій час корисним заняттям – починаючи від наукових досліджень і закінчуючи благодійною діяльністю. Кожен університет називає програму по-своєму. У Вищій школі економіки, наприклад, це «Mimořadné stipendium». Виплачується стипендія одноразово, а її розмір встановлюється комісією індивідуально, виходячи із заслуг конкретного студента.
4. Соціальна стипендія. Призначена для студентів, які потрапили в складне фінансове становище. Однак іноземці не часто звертаються за такою допомогою, оскільки шкода від подібної ініціативи іноді перевищує користь. В момент оформлення студентської візи кожен іноземець надавав консула докази, що йому буде на що жити. Відповідно, при зверненні за соціальної стипендією, надані раніше гарантії міграційна поліція може вважати помилковими. Втім, ситуації бувають різні, наприклад, крадіжки особистих речей та інші непередбачені обставини. Для оформлення стипендії потрібно надати докази відсутності коштів. Зловживати стипендією не можна ні в якому разі – як тільки тяжке становище залишиться позаду, студент повинен відмовитися від стипендії. Інакше потім, можливо, доведеться повернути гроші.
5. Для докторантів. Виплати докторантам найвищі, подати заявку знову-таки може кожен учасник навчального процесу. Вже на першому курсі аспірантури студент зможе отримувати близько 6 000 крон в місяць (235 євро), а на другому і третьому курсах цю суму підвищиться вдвічі. Плюс до всього докторанти отримують стипендію на проживання.
6. На навчання за кордоном. У кожного університету є програми навчальної міграції в інші країни, студентам пропонується пройти навчання в університеті-партнері терміном в один або два семестри. І, звичайно, охочих не залишать без підтримки – майже кожна така програма передбачає оформлення стипендії.
Додатково іноземці можуть подати заявки на стипендії, які призначаються урядом, освітніми організаціями та фондами. Пропонуємо ознайомитися з найбільш цікавими пропозиціями:
Стипендія чеського уряду призначається випускникам загальноосвітніх шкіл, бакалаврам і магістрам, що надійшли в чеський вуз на одну з популярних спеціальностей, за умови навчання чеською. Останні оновлення програми включають в себе спеціалізації: економіка, сільське господарство, інформатика, енергетика та екологія. Заявки подаються після зарахування в університет, але не пізніше 30 вересня при попередній реєстрації на сайті.
Стипендія передбачає повне покриття витрат на навчання, плюс щомісячні виплати на життя – близько 500 євро (бакалаврат).
Більш детально з умовами програми студент може ознайомитися тут.
Стипендія призначена для студентів-іноземців, які є громадянами країн ЄС, які поступають до одного з університетів міста Брно. Кандидати можуть вибирати серед Університету ім. Масарика, Технологічного університету, Університету сільського і лісового господарства їм. Менделя, Ветеринарно-фармацевтичного університету.
Стипендія повністю покриває перший рік навчання в університеті і, за бажанням, мовні курси при вищому навчальному закладі.
Анкета на отримання фінансової допомоги відправляється онлайн в період з 1 грудня по 31 січня, в травні-червні комісія схвалить частина заявок і призначить вступні іспити до обраного вищого навчального закладу.
Більш детально про стипендії можна прочитати тут.
Некомерційна організація «Вишеградський фонд», заснована урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини надає студентам фінансову підтримку.
Орієнтована стипендія на студентів країн СНД, які хочуть продовжити навчання в одній з названих країн. Звернутися за стипендією мають можливості тільки магістри та аспіранти. Присвоєна стипендія призначена для покриття витрат на навчання та перебування в Чехії протягом 1-4 семестрів.
Список актуальних програм регулярно оновлюється на сайті Вишеградського фонду, а заявки на будь-яку традиційно приймаються до 31 січня.
Erasmus Mundus – програма, розроблена для студентів з країн, що не входять в Євросоюз.
Вона дозволяє отримати кошти на навчання в європейських державах за навчальними програмами бакалавра, магістра та аспіранти. Список всіх актуальних конкурсів щорічно публікується на офіційному сайті.
Для проходження конкурсу слід надати значний пакет документів, що включає в себе резюме, копії освітніх документів, рекомендації від викладачів університету, сертифікат про здачу мовного тесту і мотиваційне есе.
Але і нагорода відповідна – учасники програми Erasmus Mundus отримують 24 000 євро на рік для отримання ступеня магістра.
Кожен державний університет Чехії має право сам встановлювати, як перелік стипендій, так і їх суми. Тому іноземному студентові рекомендується ознайомитися з можливостями на своєму факультеті:
Карлів університет, найстаріший у Чехії, надає найширші можливості для отримання стипендій.
По-перше, присуджується стандартна стипендія за успіхи у навчальному процесі, по-друге, можна отримати мотиваційну нагороду в розмірі 33 0000 крон за підсумками навчального року. Також надається стипендія на проживання (до 2 392 крон) та соціальна допомога малозабезпеченим студентам.
Звернемо увагу, що отримати допомогу можуть не тільки студенти навчальних програм чеською, але і ті учні, що вибрали англійську. Так, на факультеті соціальних наук студентам надається знижка на навчання у розмірі 50% на три роки для бакалавра і на 1 рік для магістра.
Факультет природничих наук заохочує стипендіями учнів на англомовних програмах докторантури, які обрали актуальні дослідження.
Додатково до стандартних стипендій за успішність, для проживання і соціально незахищеним студентам Університет ім. Палацького надає фінансову допомогу аспірантам.
Науковий грант імені Дж. Л. Фішера щорічно отримують 18 студентів з високими відмітками і інноваційними темами досліджень. Стипендія покриває витрати на навчання та проживання, нараховується не автоматично, необхідно надіслати заявку до 31 березня за адресою e-podatelna@upol.cz.
Найбільший технічний університет країни відрізняється високими стипендіями. Так, за успіхи у навчанні присвоюються студентам стипендії в розмірі від 5 до 15 тисяч крон за рік.
Передбачено і цільове заохочення (Účelová), наприклад, за успіхи в науково-дослідній сфері розмір гранту дорівнює кільком тисячам крон і виплачується одноразово. Соціальна стипендія дорівнює 800-1200 крон, а житлова – 700-800 крон в місяць.
Студенти-відмінники на магістратурі можуть отримати знижку на навчання за умови, що вони навчаються на іноземних мовах і не отримують іншу допомогу (за урядовими або грантовим програмам), аспірантам покладаються виплати у розмірі 600 євро в місяць, якщо вони успішно навчаються на англомовних програмах – заяви подаються в ректорат.
Видає стипендії для студентів в складних фінансових ситуаціях, дослідницькі, на підтримку творчої діяльності, для навчання в закордонних університетах, за видатні результати в дослідженнях, в підтримку вивчення чеської мови, за успіхи в навчанні і для проживання.
Родзинкою Університету імені Масарика можна назвати гуманітарні стипендії, які кілька разів на рік нараховуються студентам, які брали участь у волонтерських програмах, наприклад, допомагали біженцям. Також кращим студентам виплачується ректорська стипендія. Рівень виплат високий, стипендія для іноземних студентів з пропискою в іншому місті становить 900 крон в місяць.
Більше інформації ви знайдете на сайті.
Вимоги до заявників у вищих навчальних закладів різних, так і терміни подачі документів варіюються, тому, щоб не пропустити подання, студентам рекомендується заглядати на сайт свого факультету.
Однак у всіх без винятку стипендіальних програм є дещо спільне.
Подати заявку на стипендію легко. Заяви приймають ректорати самих внз або направляються на передбачену для них електронну пошту. У деяких випадках до заяви додаються додаткові документи. Це стосується, зокрема, соціальної стипендії й на проживання. Надалі студенту залишається тільки чекати. Якщо комісії знадобляться додаткові відомості, заявника проінформують про це, якщо ні – він дізнається рішення разом з усіма іншими.
Консультації та допомога у процесі вибору стипендіальної програми здійснює Освітній центр Prague Education Center.
Гранти можна назвати цільовими, найчастіше вони орієнтовані на конкретний освітній проект або дослідницьку ініціативу і вдруге залежать від успіхів у навчанні.
У Чехії всі великі університети видають гранти. Наприклад, можна отримати грант на навчання чеської мови, крім того, надіслати заявки в спеціалізовані освітні фонди.
Дослідницькі гранти. Великі університети зацікавлені в тому, щоб їхні студенти вели активну наукову діяльність. Найчастіше заявки на надання грантів відправляються вже разом з описом майбутнього проекту, найцікавіші та перспективні пропозиції університет фінансує у формі гранту.
Гранти на навчання за кордоном за обміном. Якщо рідний чеський університет не має програми фінансування обмінів, можна звернутися в той вуз, куди студент хоче поїхати на семестр. Найпрестижніші університети, такі як Гарвард або Кембридж надають гранти, компенсуючі не тільки навчання, але і навіть переліт.
Грант від Prague Education Center. Є варіант отримання гранту без проходження конкурсу, таку унікальну можливість надає Prague Education Center (PEC). Все, що потрібно для отримання такої стипендії – це пройти одну з підготовчих програм при освітньому центрі. Видаються стипендії орієнтовані на успішний вступ до вищого навчального закладу талановитими випускниками PEC, підійдуть для українців, українців, білорусів, казахстанців і представників інших країн.
Sophie Nadace. Студент, звернувшись до фонду, може попросити грант на навчання за будь-яким напрямом, проте активно вітаються адміністрацією ті, хто планує пов’язати своє майбутнє з економікою або юриспруденцією. Організація не прив’язана до Чехії і співпрацює зі студентами з різних країн.
GFPS. Організація, створена спеціально для допомоги дітям зі Східної Європи. Подавати заявки можуть не тільки відмінники, найбільше в організації цінують соціальну активність. Примітно, що працівники займаються не тільки грошовими виплатами, але і готові надати допомогу в адаптації.
The Kellner Family Foundation. Оплачує навчання студентам, які пізнають медицину, економіку і деякі творчі спеціальності. Найбільші шанси отримати грант є у студентів з дитячих будинків та соціально незахищених громадян.
Чи можна отримати грант у приватному університеті? Така можливість є, головне знайти організацію, що працює зі студентами як державних, так і приватних університетів. Крім того, приватні навчальні заклади самі співпрацюють з освітніми фондами.
Чеські університети, фонди та освітні організації надають безліч варіантів для зменшення витрат на навчання. Величезний перелік варіантів стипендій дає можливість отримати фінансову допомогу не тільки відмінникам. Примітно, що ряд програм розроблений спеціально для іноземців. Головне, вчасно подати заяву на нарахування стипендії згідно з строками університету.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy