Освіта має бути якісною, повномасштабною та визнаною. Тільки тоді випускник стане володарем не просто «папірці», а реального диплома, допомагає подальшого працевлаштування. Європейська освіта – мрія багатьох абітурієнтів. Чимало людей вибирають для цих цілей Чехію. Це логічно – європейська спокійна країна, з цікавою культурою, красивою архітектурою і якісною освітою. У сукупності з близькими слов’янськими мовами та менталітетом, це робить ЧР дуже привабливою для навчання. Однак тривале перебування в країні вимагає отримання національної візи (принаймні на першому етапі). Процесу оформлення студентської візи в Чехію у 2025 році громадянами Білорусі та України й присвячено дану статтю.
У цьому сенсі все стандартно: якщо навчальний процес не займе більше 90 днів (наприклад, короткострокові курси), то може бути отримана Шенгенська віза або використаний безвізовий режим для українців. Цей процес однаковий для всіх випадків в’їзду.
Відповідно, при необхідності навчання понад 3 місяців, потрібно отримувати національну візу. Видати її можуть на строк до 1 року, а при необхідності більш тривалого навчання, продовжити перебування можна буде вже на території ЧР.
Саме процес отримання національної візи для навчання ми і розглянемо далі у всіх подробицях.
Це питання важливо вирішити на самому початковому етапі. Якщо неправильно буде вказано тип візи при запису на співбесіду, документи можуть не прийняти, і доведеться починати спочатку.
Саме поняття «студентська віза» — не більш ніж жаргонізм. Повністю документ називається «Довгострокова віза з метою навчання». Це важливо вже те, що отримати таку візу можна не тільки для навчання у вузі. Серед основних цілей:
Ми спеціально не загострюємо увагу на конкретиці, бо список дуже великий і рясніє деталями. Як же зрозуміти? Просто. Є всього 5 параметрів отримання освіти, які визначають напрям, що не підпадають під визначення учнівської візи:
Отримати національну візу за даними підстави можна, але в графі «мета», повинно бути прописано не «навчання», а «інше». Технологія отримання такого дозволу буде відрізнятися.
Визначившись з цілями, переходимо безпосередньо до процесу оформлення візи. Першим етапом стане збір документів, в т. ч. і з чеського навчального закладу.
В основному перелік документів для громадян України і Білорусії однаковий. Ми будемо подавати узагальнені дані, а у випадках розходжень – окремо акцентувати на них увагу.
Для громадян усіх розглянутих держав, для всіх типів необхідної документації, потрібно виконувати наступні параметри:
На сайті посольства ЧР в Києві однозначно зазначено, що українським документів не вимагається апостилювання. На сайтах посольства в Мінську подібної інформації немає. Цей момент треба уточнювати безпосередньо перед подачею документів.
Маючи на увазі вищеописані правила, потрібно надати наступний пакет:
Документ | Пояснення |
---|---|
Заява-анкета | Заповнюється латиницею. Бланк можна взяти тут. Документ для тривалого перебування на цей час загальний для країн чеською та російською мовами (на відміну від бланка для України на Шенген, де використовується український). |
Фото | Зроблені з візових правил:
На звороті розрізаних фото, які подаються окремо, зазначаються дата народження, прізвище та ім’я згідно з написаними в закордонному паспорті. |
Закордонний паспорт | Оригінал і дві копії. |
Підтвердження про зарахування в навчальний заклад | Документ виходить у вузі або іншому закладі за встановленою формою. Точний вид документа не вказаний, маючи на увазі, що вуз обізнаний про форму даного документа. |
Документ про фінансове забезпечення | Нижче детальніше зупинимося на параметрах даного документа. |
Наявність житла | Так само розберемо докладно далі. |
Внутрішній паспорт | Даний документ у списку обов’язкових відсутня. Однак в українській версії зазначено, що власники ID-карт повинні надати довідку про проживання», що побічно говорить про необхідність пред’явити цей документ. На практиці паспорт в більшості випадків вимагають. |
Довідка про несудимість | Документ надають всі особи старше 15 років, з країни, чиїм громадянством людина володіє, а також тих держав, в яких проживав понад 6 місяців підряд протягом 3 останніх років. Українцям необхідна довідка версії «Повна». |
Згода батьків | Для осіб молодше 18 років. При відсутності одного з батьків (позбавлення його рід. прав), надається підтверджуючий документ. Згоду від батька / батьків, що супроводжують неповнолітнього в поїздці в ЧР не потрібно. |
Поштовий конверт | Розмір А5 з заповненою зворотною адресою здобувача і всіма необхідними марками. |
Повідомлення про вручення | Поштова картка з так само заповненою адресою. |
Всі документи надаються у вигляді оригіналів або копій, завірених чеським нотаріусом, і 2-х звичайних копій.
Страховий поліс не позначений ні в одному списку обов’язкових документів. Однак у розділах присвячений страховці, вказано, що вона необхідна.
Параметри поліса: покриття 60 000 євро (без участі іноземця) і термін – не менше планованого періоду перебування. Страховка може бути надана безпосередньо перед отриманням готової візи, тобто на момент подачі документів поліс може бути відсутнім.
Система розрахунку необхідних коштів для перебування в Чехії непроста, але однакова для всіх громадян розглянутих країн і для всіх типів національних віз (за винятком передбачають отримання доходу). Формула виглядає так:
15 * 2 200 крон (прожитковий мінімум) + (термін перебування – 1) * 2 200 крон * 2
Цей розрахунок законодавчо встановлений і не може бути змінений. Для спрощення розуміння наведемо два приклади розрахунку необхідної суми – для піврічного та річного перебування в країні:
Переклад в євро здійснено за курсом, чинним на момент публікації. Для неповнолітніх осіб вимагається сума вдвічі менша за розрахункову для дорослих.
Підтвердити достатність коштів частково або повністю можна наступними способами:
Рахунок може бути відкрити не на ім’я претендента, але у нього повинне бути право використання коштів – наприклад, карта на його ім’я.
Наявність житла необхідно. Підтвердити це можна:
Для білорусів зазначено, що підтвердити проживання можна з допомогою «datovou schránkou» (це така система електронного спілкування держави і громадян через спеціальні процеси, в результаті яких людина отримує в електронному вигляді завірені документи та інші послуги). Однак потрібно розуміти, що в такому випадку мова йде лише про спосіб підтвердження оренди або надання житла.
На момент написання даного матеріалу національні візи в Чехію видавалися тільки через посольства. Тобто в візові центри подібних повноважень не передавалося, а значить, мова йде про сплату виключно візового (консульського) збору.
Вартість студентської візи в Чехію для білорусів і українців однакова і становить 2 500 крон. Оплата здійснюється в євро за курсом на момент подачі документів (наразі сума еквівалентна 97,5 євро). У разі відмови, збір не повертається.
Скільки коштує чеська віза для українців? Українці, які претендують на національну візу для навчання, якщо мета точно відповідає вищевказаним вимогам, звільнені від консульського збору.
Білоруси квитанцію про сплату зборі надають в загальному пакеті документів.
Запис у візовий відділ посольства / консульства відбувається за попередньою схемою. Інструменту онлайн-реєстрації поки не існує, і заявку необхідно надсилати за e-mail:
На дані адреси відправляються тільки запити на національну візу. Консультації за даними e-mail не проводяться. Лист-заявка має містити:
Вкладення допустимі у форматах Jpeg і TIFF, але сумарний обсяг не повинен перевищувати 10 Мб.
На кожного здобувача має бути окреме повідомлення, навіть якщо планується групова поїздка. Будь-яке недотримання зазначених вимог (у т. ч. зайва інформація) може стати підставою для відмови розгляду запиту. Виняток – діти до 15 років, які подають заявку разом з батьками. Такі особи можуть бути вписані в заявку супроводжуючого.
Протягом трьох робочих днів претендент отримає по e-mail дату відвідування посольства в порядку загальної черги. Вибрати або змінити вже призначену дату неможливо ні одній зі сторін.
Вже зазначалося, що національними візами в ЧР займаються тільки візові відділи посольств та/або консульств. Відповідно, у призначену дату та час потрібно з’явитися за адресами:
При наявності консульських округів документи подаються виключно за місцем реєстрації. Про належність населених пунктів до того чи іншого округу необхідно уточнювати на сайтах посольств.
З приводу співбесід офіційні джерела вказують на можливість їх проведення. Тобто теоретично співбесіду не є обов’язковим, однак кілька запитань неодмінно поставлять. Явка для всіх осіб старше 12 років обов’язково особиста, т. к. необхідна здача біометричних даних.
Існує певна особливість щодо мови співбесіди. На сайтах посольства ЧР Білорусії зазначено, що мова співбесіди виключно чеська, і, відповідно, в разі незнання необхідно присутність перекладача. Український портал вказує на дві можливі мови: чеська й українська. При відсутності навичок у них – потрібен перекладач.
Після прийняття документів співробітники диппредставництва можуть поставити в паспорт здобувача штамп. Цей відбиток не має ніяких юридичних наслідків, крім самого факту можливості розгляду запиту.
За офіційними даними запит на національну візу для навчання становить 60 діб. Якщо мета буде визнана інший – до 120 діб. При цьому, у випадках масових навантажень, посольства залишають за собою право збільшувати цей період.
Для орієнтиру, нормальним навантаженням для київського представництва вважається 100 – 120 осіб у п’ятиденний тиждень. Для Львова – 90. Рекомендуємо почитати скільки робиться віза, а також як дізнатися чи готова віза в Чехію.
У випадках позитивного рішення здобувач буде сповіщений про необхідність забрати паспорт. Залишиться тільки отримати документ, і використовувати своє право в’їзду та навчання на території Чеської республіки.
Основні причини відмов – недотримання необхідних умов або невірно оформлені / підроблені документи. Нерідко виникають і помилки. Які існують причини відмов і що робити в таких випадках, ми докладно розглянули в даній статті.
Мова йде національної візі, значить її мінімальний термін повинен перевищувати 90 днів. Максимальний обмежений 1 роком або фактичним терміном навчання, якщо він становить менше 365 днів.
Для осіб, чиє навчання триває понад рік, існує можливість легалізації ВНЖ, оформляти який необхідно перебуваючи в Чехії.
Чеські національні візи – зручний інструмент, але не найдоступніший в плані трудомісткості. Однак, отримати учнівську візу цілком можливо, головне уточнити заздалегідь всі можливі нюанси.
Тепер вам відомий основний процес, але безпосередньо перед поїздкою потрібно ретельно перевірити інформацію на зміни на сайті посольства ЧР в конкретно вашій країні.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy