Еміграція

Діючі правила в’їзду до Чехії для українців

Щоб здійснити закордонну поїздку потрібно провести ряд попередніх дій – як мінімум оформити візу, підібрати підстави для в’їзду. Вже перебуваючи в Чехії, необхідно виконати поставлені завдання – добре відпочити, працевлаштуватися та ін. Однак у всій цій ланцюга подій є один значний етап, на якому стане ясно, чи правильно все було підготовлено заздалегідь і вдасться втілити свої ідеї, пов’язані з ЧР. Мова про перетин кордону. Саме тут можуть спливти вчинені помилки, і з’ясуватися, що проїзд в Шенгенську зону неможливий. Як уникнути неприємностей? Що потрібно знати для в’їзду до Чехії по візі або безвізового режиму? Обговоримо всі нюанси перетину кордонів ЧР громадянами країн СНД у 2024 році.

Діючі правила в'їзду до Чехії для українцівДіючі правила в'їзду до Чехії для українців

Правила в’їзду до Чехії

Основне правило просто – для в’їзду в Чехію потрібні підстави (гості, туризм, робота тощо). На кордоні ці підстави повинні бути доведені документально (запрошення, путівка, трудовий договір тощо — навіть якщо раніше вони вже підтверджувалися при отриманні візи).

Після в’їзду іноземець повинен пройти реєстрацію у відділенні поліції. Інше – нюанси. На них і зупинимося докладніше.

Які документи потрібні при в’їзді для українців

Залежно від підстав для в’їзду і планованого терміну перебування буде відрізнятися і пакет документів. Однак у всіх випадках знадобляться діючий закордонний паспорт та страховий поліс.

Відмінності розглянемо за категоріями майбутнього в’їзду.

В’їзд по шенгенській візі або безвізу

В’їзд у Шенгенську візу в Чехію громадяни країн СНД можуть здійснювати з будь-якими цілями, але на строк не більше ніж 90 днів на півріччя. І, говорячи «будь-які», ми не перебільшуємо – це може бути і туризм, і гостьове відвідування, і лікування, і навчання, і бізнес, і навіть робота, якщо вони відповідають встановленим термінам.

Безвізовий режим, введений для громадян України країнами Шенгенської зони, у чому аналогічний в’їзду по Шенгенській візі, однак допускає випадки в’їзду до Чехії, не передбачають отримання прибутку.

Наприклад, для туристичної поїздки в ЧР українець може скористатися безвізом при наявності біометричного закордонного паспорта. Але він же, бажаючи працевлаштуватися в Чехії на короткий термін (до 90 днів), має отримувати відповідну візу (робочий шенген) – безвізовий режим для роботи в ЧР на даному етапі не застосуємо.

Ще однією складністю для безвізового режиму є те, що і безвіз, і знаходження по Шенгенській візі віднесені до одного типу – короткострокового перебування. Відповідно, допустимий строк для них враховується спільно. Тобто, не можна, наприклад, спробувати отримати Шенгенську візу відразу після використання терміну безвізу – доведеться чекати 90 днів.

Що стосується документів, крім паспорта (для безвізу обов’язково біометричного) і страховки будуть потрібні:

  • У випадках гостьового в’їзду — запрошення від чеської сторони.
  • Для лікування – відомості про прийняття в лікарню, із зазначенням проживання, харчування та факту оплати (при необхідності).
  • Для роботи – трудовий договір.
  • Для навчання – відомості про зарахування в навчальний заклад.

У всіх випадках необхідно буде підтвердити наявність місця проживання та достатність фінансових коштів:

  • При поїздці в гості до рідних – проживання та оплата перебування можуть бути забезпечені запрошуючою стороною. Це повинно бути чітко вказано в запрошенні.
  • При медичному лікуванні проживання та харчування можуть бути включені в пансіон, але цей факт має бути відображено в документах.
  • Для в’їзду з метою роботи обов’язково повинен бути договір оренди / суборенди на житло.
  • Для навчання – аналогічно роботі, але потрібно довести і наявність необхідних для проживання коштів.
  • Туристи в більшості випадків пред’являють бронь готелю і гроші на рахунку.

Аналогічно і в інших випадках – яких підтверджується наявність місця проживання та достатність коштів або демонструються документи, що підтверджують надання житла та змісту третіми особами.

Важливо, що при короткостроковому в’їзді, практично у всіх випадках, знадобиться пред’явити зворотний квиток. Це, з точки зору чеських чиновників, гарантує своєчасний виїзд іноземця.

Перетин чеського кордону по довгостроковій візі

В цілому, при в’їзді з цілями довгострокового перебування ситуація та ж – необхідно обґрунтувати мету в’їзду, продемонструвати достатність коштів і місця проживання.

Різниця полягає в тому, що довгострокове перебування не може бути пов’язано з туризмом, а безвізовий режим для українців довгострокового перебування не передбачає.

Виходячи з цього, в закордонному паспорті обов’язково повинна стояти робоча віза. Страховий поліс так само зобов’язаний бути в наявності. Але, на відміну від Шенгену:

  1. Підтверджувати зворотну дорогу (квиток) може не знадобитися.
  2. Якщо планований строк перебування понад рік, то підтвердити житло і засобу (якщо це потрібно) можна на перший рік (іноді півроку).
  3. При в’їзді з метою подальшого отримання Трудової або Синьої карти повинні бути отримані візи відповідного статусу, і містилися підтвердження працевлаштування та проживання – трудовий договір і договір оренди.

В іншому, в’їзд здійснюється на загальних для всіх випадків умовах.

Проїзд на автомобілі

Мети в’їзду на власному транспорті можуть бути будь-якими. Тому і документи повинні надаватися аналогічні відповідним основи. Проте проїзд на машині передбачає наявність документів на транспортний засіб і водія:

  • Техпаспорт.
  • Водійське посвідчення (діюча).
  • Зелена карта.

Ці умови, в принципі, загальні для всіх країн Шенгену. Але є і суто чеські правила, дотримання яких обов’язково.

Гума:

  • При температурі від +4°C і нижче рекомендується використання зимової гуми.
  • З 1 листопада по 31 березня використання зимової гуми обов’язково, незалежно від температури.
  • Застосування шипованої гуми заборонено.

Інші правила, недотримання яких може призвести до штрафів:

  • Наявність т. н. віньєтки – способу проїзду по платних дорогах. Купити її можна як на кордоні, так і на більшості АЗС, поштових відділеннях та ін. Вартість від 330 крон за 10 днів або 440 крон на місяць до 1500 крон – за рік.
  • Світловідбиваючі жилети – на кожного пасажира. При цьому жилети повинні розташовуватися в салоні авто, а не в багажнику.
  • Аптечка з актуальними термінами складових.
  • Знак аварійної зупинки.
  • Запасне колесо / докатка.
  • Запасний комплект всіх наявних в освітлювальних приладах ТЗ лампочок.
  • Набір запасних запобіжників.

Всі ці елементи можуть перевірити як на кордоні, так і в будь-який момент на дорогах Чехії.

При поїздці з дітьми

У сенсі підстав, проживання і необхідних засобів в’їзд дитини нічим не відрізняється від в’їзду дорослого. Однак відповідальність за неповнолітнього несуть батьки / опікуни, і пред’являти документи повинні старші.

Є і ряд особливостей, пов’язаних як з в’їздом в Чехії, так і з виїздом зі своєї країни:

  • Для виїзду і в’їзду з одним із батьків, опікуном, при наявності другого, потрібно пред’явити його завірена згода на вивезення дитини за кордон. Або довести відсутність другого з батьків / опікуна: документи про позбавлення батьківських прав, смерті, безвісному відсутності й т. д.
  • Якщо дитина віком до 15 років, то його закордонного паспорту не повинен бути більше 5 років.

У плані отримання візи або використання безвізового режиму ситуація з неповнолітніми збігається з аналогічними обставинами у дорослих.

Про що можуть запитати іноземця співробітники прикордонної служби

Перше, що найчастіше запитують на кордоні – мета в’їзду до Чехії. У в’їжджаючих зобов’язані бути документи, ці цілі підтверджують, але спочатку питання буде поставлено усно.

Часто запитують, чи не везе іноземець чогось забороненого, або чогось, що вимагає окремого декларування. Скільки планує пробути в ЧР, і не збирається відвідати сусідні країни. Інші питання можуть випливати з відповідей.

Скільки грошей потрібно для перетину кордону

Ці суми залежать від цілей і термінів перебування. Для туристів, гостей та аналогічних цілей короткострокового перебування:

  • До 30 днів – з розрахунку 1010 крон на кожен день перебування в країні.
  • До 60 днів – 34340 крон загальної суми.
  • До 90 днів – 38380 крон разом.

При довгочасному перебуванні сума надається на пів року або рік. Так, наприклад, для навчання потрібно пред’явити 55000 крон на 6 місяців або 81400 крон на рік. При цьому валюта може бути будь-якою.

Що можна і не можна перевозити через кордон

Митні правила Чехії – це досить складна система умов. Вони вимагають окремого детального опису, тому тут ми лише коротко зупинимося на основних, найпоширеніших предметах і їх кількостях:

  1. Грошові кошти – до 10000 євро в будь-якій валюті. Великі суми допустимі, але з декларуванням.
  2. Тютюнові вироби:
    • Авіатранспорт: сигарети – 200 шт. або сигарили – 100 шт., або сигар – 50 шт, чи тютюну – до 250 грамів.
    • Наземний транспорт: 40 сигарет або 20 сигарил, а сигар всього 10 одиниць або 50 грамів тютюну.
  3. Алкоголь: літр міцних напоїв або 2 літри алкоголю середнього рівня фортеці (до 22% об.), або вино – до 4 літрів, пива – до 16 літрів.Зверніть увагу, що і тютюн, і алкоголь ввозиться за комбінованим правилами. Тобто при ввезенні, приміром, 40 сигарет інший тютюн ввозити недозволено, а при 20 сигарети можна ще 10 сигарил, і т. д.
  4. Парфумерія: до 50 мл духів (Parfum, Perfume, Extrait de Parfum) або 250 мл туалетної води (Eau de Toilette). Тут є свої нюанси:
    • Правила авіакомпаній можуть окремо регулювати перевезення рідин, в т. ч. і парфумерії.
    • Парфумерія інших концентрацій, таких як парфумована вода (Eau de Parfum), одеколон (Eau de Cologne) тощо, можуть бути віднесені до однієї з наведених категорій.
  5. Продукція тваринного походження до ввезення заборонена.
  6. Лікарські засоби – тільки дозволені до 10 видів до 5 упаковок кожного найменування.
  7. Рослини можна ввозити тільки з дозволеного списку і виключно зі спеціальним сертифікатом.

Існують також інші правила та обмеження, встановлені як загальноєвропейськими нормами, так і внутрішнім законодавством Чехії.

Особливості в’їзду до Чехії з візою іншої країни

Існує головні правила відвідування Шенгенської зони:

  • По Шенгенській візі (безвізу) можна перебувати в будь-якій країні Шенгенської угоди або інших державах, що дозволяють перебування на своїй території даного типу візи / безвізу, але сумарне перебування не має перевищувати 90 днів протягом 180.
  • За національною візою, виданою будь-якої з країн Шенгенської зони, можна перебувати в будь-якому іншому державі Шенгену, але, по-перше, не більше 90 днів на півріччя, а, по-друге, виключно в цілях, не передбачають отримання прибутку – туризм, шопінг, відвідування рідних або знайомих і т. п.

За цими правилами дозволено в’їзд до Чехії за французькою, фінською, іспанською, італійською візою, оскільки всі ці країни входять в Шенгенську зону.

При цьому справедливо і протилежне – заборону в’їзду в одну з країн Шенгену призводить до заборони на в’їзд в усі держави угоди.

Правило першого в’їзду

Існує т. зв. «правило першого в’їзду – коли країною, яку потрібно першої відвідати після відкриття візи, повинна бути тієї, що видала візу.

Однак ми невипадково взяли слово «правило» в лапки. Дотримання його не завжди можливо, особливо якщо держава, що видала візу, не є сусіднім. При цьому саме Чехія славиться досить суворим ставленням до норм першого в’їзду.

Щоб в’їхати в ЧР по візі Фінляндії, Італії, Іспанії або Франції, потрібно надати на кордоні маршрут своєї подорожі, кінцевим пунктом якого (або країною максимального часу перебування) буде держава, що видала візу.

Недотримання пред’явленого маршруту не є правопорушенням і не веде до яких-небудь санкцій. Якщо за чинною візою вже здійснювався в’їзд в країну, її видала, проблем з в’їздом до Чехії не буде.

Відмова у в’їзді в Чехію

Відмова в чеській візі і відмову в’їзду можуть бути не пов’язані один з одним. Нерідко буває, що віза отримана, але на кордоні іноземця не пропустили. Основних причин цьому може бути дві:

  1. Існує заборона на в’їзд в системі SIS, який або виник після отримання візи, або не був помічений дипломатичними працівниками.
  2. Недостатньо документів, підстав для перетину кордону.

Від типу відмови буде залежати й спосіб його подолання, і терміни, протягом яких це можна зробити.

Коли можна повторно в’їжджати після відмови на кордоні

Якщо мова йде про заборону на в’їзд в ІНС (SIS), то потрапити в Чехію не вдасться до моменту зняття обмежень. При цьому система не завжди спрацьовує оперативно, і нерідкі випадки, коли за календарем заборона має бути вже знято, але в базах даних на кордоні це не зазначено.

Щоб уникнути таких неприємностей, потрібно відправити запит в представництво ІНС в країні в’їзду.

Якщо відмову у в’їзді стався через брак документів, наприклад, був забутий вдома договір або інші відомості, то така відмова не призводить до заборони на в’їзд надалі. Досить виправити ситуацію і можна здійснити в’їзд. Обмежень по часу не існує.

Наслідки нелегального в’їзду до Чехії

Нелегальне перебування – одна з основних причин потрапляння в заборонні списки SIS. Крім досить великих штрафів буде оформлена депортація на батьківщину, і може бути встановлена заборона на в’їзд в країни Шенгенської угоди на термін від декількох місяців до декількох років.

Висновок

Перетин кордону процес досить простий. Але якщо не знати правил і необхідних дій він може стати перешкодою на шляху до хорошого відпочинку або роботи. Ми постаралися максимально об’ємно описати всю процедуру, а про випадки, що вимагають окремого пояснення, можна дізнатися, перейшовши за посиланнями в тексті. Вивчіть ці правила, якщо плануєте поїздку в Чехію. Їх знання зовсім необтяжливо, а ось недотримання загрожує багато неприємностями.