Чехія

Що таке Modrá karta і як отримати Синю карту в Чехії

Блакитні карти ЄС ми розглядали вже кілька разів, докладно розповідаючи про дозволи на проживання та роботу в Польщі та Німеччині. Застосовується цей інструментарій і в Чеській республіці, проте, незважаючи на однакові назви та абревіатуру «ЄС» він має свої, часом дуже значні, особливості та відмінності. Що дає Modrá karta в Чехії у 2024 році? Як її отримати, і що необхідно зробити при звільненні або зміну роботодавця? Розглянемо всі питання, пов’язані з Блакитною картою ЄС, детальніше.

Що таке Modrá karta в Чехії

Блакитна карта (або Синя – на честь кольору прапора ЄС) – це єдиний дозвіл на перебування і роботу, виданий іноземцю з-за меж ЄС, з метою довгострокового виконання робіт на посади, що вимагає високої кваліфікації. Підтверджує наявність посвідки на проживання.

Іншими словами, чеська економіка потребує висококваліфікованих кадрах, чий дефіцит не вдається покрити за рахунок своїх громадян або громадян інших країн ЄС. Тоді до роботи залучаються спеціалісти з третіх країн, яким надаються певні привілеї при працевлаштуванні. Підтвердженням цього статусу і є Modrá karta.

Чим відрізняється від трудової

Незважаючи на схожість процесів оформлення, між цими інструментами величезні відмінності:

  1. Трудова карта Чехії передбачає мінімально можливий дохід, в той час як Modrá karta – не менше 1,5-кратного від середнього показника заробітної плати по чеській економіці. Ця величина встановлюється законодавчо.
  2. У здобувачів абсолютно різна кваліфікація – Блакитна карта передбачає закінчена вища (або вищу спеціальну) освіту, що здійснюється як мінімум протягом 3 років.
  3. Реєстри вакансій за цими двома видами карт різні. До цього ми ще повернемося далі.
  4. Синя картка може бути видана не тільки на строк трудового договору, а на 3 місяці, щоб фахівець, після закінчення контракту, зміг працевлаштуватися заново.

Тобто Синя карта має більш суворі правила отримання, але дає більш широкі права і можливості. Зовні карти дуже схожі, і крім напису «Modrá karta» нічим за великим рахунком не відрізняються.

Modrá karta EUModrá karta EU

Переваги Модра карта

Крім плюсів, які випливають з відмінностей від Трудової карти, Modrá karta дає і ще ряд переваг:

  • Возз’єднання сім’ї за спрощеною програмою.
  • До 2-х років роботи зміну роботодавця необхідно погоджувати (отримувати дозвіл) з МВС, а далі тільки повідомляти про зміни.
  • Карти можна продовжувати на наступний дворічний період.

При цьому ні в одному чеському законі, що має відношення до Блакитної карти, не зазначені вимоги щодо мови.

Хто і на якій підставі може оформити

Підсумуємо, хто ж може претендувати на Modrá karta. Це іноземець:

  1. З країн, що не входять в ЄС, і не член сім’ї громадян Євросоюзу.
  2. Має закінчену вищу освіту, підтверджену дипломом і не менш ніж 3-річним навчанням.
  3. Уклав трудовий договір не менш ніж на рік.
  4. Планує отримувати зароблену плату (що однозначно зазначено в контракті) у розмірі не менш ніж середня зарплата в Чехії по економіці помножена на 1,5.
  5. Ті, хто влаштовується на вакансію, вміщену в спеціальний Реєстр вакансій для отримання Синіх карт – далі, Реєстр.

Зверніть увагу, що повинні бути дотримані всі умови. При невиконанні хоча б одного, карта видана не буде.

Вакансії для видачі Синьої карти

Чеське законодавство не просто визначає професійні спрямування необхідних посад високої кваліфікації, але і стверджує кожну вакансію.

Тобто роботодавець, який бажає працевлаштувати іноземця по Блакитній карті, повинен надати кожну вакансію на розгляд Управлінню по працевлаштуванню. Запит буде розглянутий, і якщо протягом 30 днів не вдасться працевлаштувати на цю посаду громадянина Чехії чи іншої країни ЄС, вакансія потрапить у Реєстр. Тільки тоді іноземець зможе спробувати зайняти її, отримавши Modrá karta.

З технології внесення вакансій в Реєстр випливають і способи пошуку роботи. Роботодавець і працівник можуть спочатку домовитися, а потім починати процес внесення вакансії в Реєстр. Це займе більше часу, а шанс позитивного результату зменшить.

Логічно, що більш зручний зворотний варіант – шукати в Реєстрі вже готову вакансію.

Скільки коштує Блакитна карта

Далі буде докладно розказано про етапи отримання Синьої карти, але перед цим зупинимося на вартості процесу. Безпосередньо з карткою пов’язані два основних напрямки витрат:

  1. Розгляд запиту на візу з метою отримання Modrá karta. Вартість оформлення чеської візи становить 1 000 крон, але у всіх країнах оплачується в євро за поточним курсом, або в національних валютах, якщо повноваження по карті передані візового центру.
  2. При в’їзді в Чехію за візою необхідно буде отримати саму Синю карти (докладніше про процесі далі). Вартість пластику – 2 500 крон, і в цьому випадку оплата проводиться в чеській валюті.

Повторимося, це витрати безпосередньо на карту, але є і ряд супутніх:

  • Страховий поліс.
  • Засвідчення перекладу – 300 крон.
  • Копії (завірення) – 300 крон.

Складно всі ці витрати назвати обов’язковими, т. к. і поліс, і присяжні переклади документів у претендента вже можуть бути, але все ж при першій поїздці, як правило, всі ці витрати знадобляться.
Є й додаткові (необов’язкові) – такі як кур’єрська доставка паспорта, повідомлення по СМС, фотографування і т. д.

Як отримати Синю карту в Чехію

Описаний далі процес в рівній мірі підійде і громадянам України й інших країн СНД. У кожній країні можуть бути свої технічні відмінності, але в основному процедури збігаються.

Крок 1. Пошук вакансії

Будемо розглядати процес з точки зору пошуку готової вакансії в Реєстрі. Якщо вибрано інший варіант, то закінчиться він все одно повинен пошуком затвердженої вакансії, тобто за тією ж процедурою з Реєстром:

  1. Заходимо на офіційний сайт Реєстру.
  2. Заповнюємо параметри пошуку. В наявності посада, освіта, географія, проживання і маса інших фільтрів. Якщо відомий номер вакансії, можна ввести його.
  3. Натискаємо кнопку «Пошук».
  4. Отримуємо сторінку з результатами – вакансіями.

Для отримання візи необхідно підтвердити проживання (договір оренди). Набагато зручніше відразу шукати вакансії з наданим житлом, тоді роботодавець разом із трудовим договором і надішле підтвердження оренди.

В іншому випадку доведеться окремо підбирати житло, погоджувати договір і чекати його пересилання.

Результати надаються у вигляді списку готових вакансій. Заповнені поля в основному по-російськи (або іншою обраною спочатку мовою), але найменування та опису посад в переважній більшості написані по-чеськи (є можливість гугл-перекладу).

Крок 2. Зв’язок з роботодавцем

Вибравши відповідну вакансію, необхідно відповісти на неї. Для цього скористайтесь контактними даними, розташованими в графі «До кого звернутися?».

Завдання цього етапу – зацікавити роботодавця і, як результат, отримати підписаний трудовий договір. Для цього бажано відправити своє резюме. Скласти та скористатися результатами можна за допомогою того ж сервісу, що надає доступ до Реєстру за цим посиланням.

Якщо контакти з потенційним роботодавцем були плідними, у претендента на руках опиниться трудовий контракт. Нагадаємо, він повинен бути укладений не менше ніж на 1 календарний рік, а зазначена в ньому зароблена плата не повинна бути менше ніж півтораразова середня оплата праці по економіці.

Крок 3. Складання та подача заяви

Ще раз коротко згадаємо основну послідовність дій: подається заява на отримання Синьої карти – виходить віза – після в’їзду в ЧР оформляється вже сама Modrá karta. Відповідно, процес на цьому етапі буде відповідати іншим випадком отримання національної візи в Чехію.

Перш за все, потрібно зібрати пакет документів:

Документ Примітка
Заява Використовується спеціальний бланк, який можна взяти тут. Заповнюється від руки або машинописно, але підпису в обох випадках маємо бути «живими».
Закордонний паспорт Документ повинен бути чинним, причому як мінімум на три місяці більше, ніж термін планованого перебування.
Фото Потрібні дві ідентичні фотокартки, зроблені з візових правил.
Трудовий договір Трудовий контракт підписується обома сторонами та містить інші, описані вище, вимоги (зарплата, строк і т. д.).
Диплом Підтвердження кваліфікації. Нижче зупинимося на цьому детальніше.
Довідка про несудимість Виходить у всіх країнах, де здобувач перебував понад 6 місяців за останні 3 роки. У деяких країнах ця довідка має різні форми – необхідно уточнювати, яка саме потрібно для чеського диппредставництва. Наприклад, українці мають отримувати вид документа, що має назву «повний».
Проживання Договір оренди / суборенди, виписка з реєстру нерухомості (якщо мова йде про власність) або інший аналогічний документ, виданий на термін не менше року.
Страховий поліс Є обов’язковим.

Якщо робота вимагає особливих умов, може знадобитися медична довідка, що підтверджує можливість здійснення даної діяльності.

Всі документи не чеською мовою повинні мати присяжний переклад.

До пакету потрібно додати поштовий конверт з необхідними марками та адресою здобувача. А також поштову картку «Повідомлення про вручення».

Потрібно детальніше зупинитися на дипломі та його підтвердженні. Якщо мова йде про роботу, яка потребує окремого регулювання (як правило, це лікарі та інший медичний персонал), то наявний диплом потрібно нострифікувати. Це досить трудомістка процедура підтвердження знань в конкретній країні.

За професіями, що не потребують окремого регулювання, як правило досить присяжного перекладу. Однак якщо, приміром, на сайті МЗС Чехії для українців прямо зазначено, що нострифікація таких дипломів не потрібна, то в російському і білоруському диппредставництві є формулювання, що диплом повинен бути «з встановленою еквівалентністю (нострифікація) з боку Міністерства освіти, молоді та фізкультури ЧР».

При цьому з досвіду нічого подібного (крім перекладу) чиновники не вимагають. З чим пов’язана така формулювання сказати складно, але перед подачею краще уточнити це питання безпосередньо в диппредставництвах.

Крок 4. Запис на подачу документів

Реєстрація здійснюється за попереднім записом. Для українців існують спеціальні програми, такі як «Режим Україна» або т. зв. «Пілотний проєкт» (для працевлаштування 500 фахівців у рік). Проте всі ці програми розглянуті нами окремо, а в цій статті ми говоримо про звичайну Блакитну карту, яку отримують українці на тих же умовах, що і громадяни РБ, РК і РФ.

Запис здійснюється за допомогою e-mail запитів, в яких зазначаються:

  • ПІБ латиницею (як в закордонному паспорті).
  • Дата народження.
  • Контактні дані (електронна пошта, телефон).
  • Мета подачі (Блакитна карта).

Крім цього додаються скан-копії сторінки паспорта з фото і трудового договору.

Надсилаються заявки на адресу:

Українці можуть відправляти запити тільки в Київ. Росіянам потрібно уточнювати можливість реєстрації в регіональних консульствах безпосередньо перед відправленням, оскільки кількість оброблюваних ними заяв може бути обмежено.

Крок 5. Подача документів

Подача документів здійснюється особисто точно дату, встановлену диппредставництвом. Перенесення дати не допускається.

Документи передаються у візовий відділ. Оплачується необхідний збір (1000 крон). Здобувачеві залишається чекати результату.

Крок 6. Очікування та строки розгляду заяви

Офіційний термін розгляду чеської візи не повинен перевищувати 60 днів. Затримки, на жаль, трапляються, тому краще закласти кілька більший період.

У разі позитивного результату здобувач буде сповіщений про це. Залишиться тільки забрати паспорт, якщо послуга кур’єрської доставки не була замовлена й оплачена заздалегідь.

Крок 7. Приїзд в ЧР та отримання Блакитної карти

Це дуже важливий етап. Віза, як правило, надається на термін більше 90 днів, але в деяких випадках може мати й менший час. Це має не першорядне значення, т. к. на оформлення документів всередині Чехії дається всього 3 дні з моменту в’їзду. За цей час потрібно встигнути:

  1. Звернутися у відділ МВС з усіма своїми документами (адресу повідомлять заздалегідь).
  2. Сплатити збір за Блакитну карту (2 500 крон).
  3. Встати на поліцейський облік в інспектораті у справах іноземців. Це провадиться за місцем проживання. Крім іншого, знову потрібно договір оренди житла.

Для виготовлення пластикової картки може знадобитися час. У цьому випадку працівник отримає довідку, що всі умови для отримання Modrá karta виконані. З цим документом потрібно з’явитися до роботодавця та приступити до виконання обов’язків.

Підстави для відмови

Відмова в отриманні Синьої карти може бути пов’язане з двома основними чинниками:

З особистістю здобувача. Наприклад, якщо іноземцю заборонений в’їзд в країні Шенгену або він є загрозою національної / громадської безпеки.

З вакансією. Якщо вакансії немає у Реєстрі, або роботодавець виявився замішаний у кримінальних схемах.

Помилки в документах так само можуть стати підставою для відмови, причому на будь-якому етапі розгляду питання по Modrá karta.

Отримання карти іноземцями, що вже знаходяться в ЧР

Такий варіант також можливий, але тільки якщо перебування іноземця в Чехії пов’язано з довгостроковим перебуванням. У цьому випадку заява (бланк той же) подається безпосередньо до управління по працевлаштуванню.

Ні ті, що в’їхали за Шенгенськими візами або хто скористався безвізом подавати на карту в ЧР не можуть.

Зміна роботи по карті

Варіант зміни роботи в Чехії володарем Modrá karta здійснимо (сюди ж прирівнюється зміна посади в межах одного підприємства). Однак є дві відмінності:

  • При роботі з Синьою карті до 2 років кожна зміна роботи повинна бути погоджена з МВС. Тобто працівник повідомляє про звільнення, і пише прохання дозволити нове працевлаштування. Якщо відповідь позитивний, він може перейти на іншу роботу.
  • Якщо працевлаштування за Modrá karta більше 2 років, іноземець має право змінювати роботу в Чехії на свій розсуд. Він зобов’язаний повідомити МВС про зміни, але отримувати дозволу на це не має.
Повідомляти про будь-які зміни, що виникли в результаті роботи, необхідно протягом 3 днів.

Висновок

Блакитні карти ЄС дають багато преференцій майже у всіх країнах Євросоюзу. Чеська Modrá karta не виняток. Доступна вона далеко не всім, але якщо у вас є підстави для одержання цього дозволу, якщо у планах працевлаштування ЧР, то нерозумно не скористатися таким шансом.

Залишиться тільки ще раз уважно перечитати статтю, щоб не упустити деталей, і відправлятися підкорювати світ. Чехія для цього стане відмінним стартом.

Різниця між трудовою та синьою картою в Чехії: Відео