Чехія

Медична освіта в Чехії: вибираємо навчальний заклад

Отримати медичну освіту в Чехії у 2024 році бажають багато молоді люди з різних країн. Лікарів з дипломом одного з чеських вузів готові прийняти на роботу клініки Німеччини, Австрії і не тільки. Інтерес до медичних працівників з Чехії з кожним роком тільки зростає.

Вибір Внз для медичної освіти в ЧехіїВибір Внз для медичної освіти в Чехії

Вигоди отримання медичної освіти в Європі

Чеська Республіка та інші зарубіжні країни зацікавлені у кваліфікованих медиків. Багато випускників вузів, отримавши освіту, виїжджають за кордон, щоб влаштуватися на роботу на більш вигідних умовах. Розуміючи таку ситуацію, уряд Чехії та медичні установи докладають всі зусилля, щоб утримати спеціалістів у країні.

Заробітна плата – не останнє питання, яке цікавить кожного абітурієнта. На суму винагороди за працю впливає місце роботи, регіон та, звичайно ж, кваліфікація. У приватній клініці в Устецькому кваліфіковані лікарі отримують близько 2 700 євро, і це з урахуванням премій, доплат за перероблене час. Найвища заробітна плата у лікарів, які працюють в державних лікарнях Краловоградецького району – 3 000 євро.

Середня зарплата з урахуванням переробок і премій кваліфікованого чеського медика в державній клініці становить 2 400 євро, базова сума – близько 1 250 євро.

Молодий фахівець відразу після отримання диплома буде отримувати в районі 900 євро. Точна сума буде залежати від того, має він тільки бакалаврський або повне медичне освіта.

Кількість іноземців у Чеській медичної асоціації постійно зростає. При цьому в країні відчувається нестача фахівців в області медицини. З цієї причини лікарні з задоволенням беруть на роботу іноземних лікарів, які мають відповідну кваліфікацію і добре володіють чеською мовою.

Для абітурієнтів, які хочуть отримати медичну освіту в Чехії, Празький освітній центр пропонує спеціальну підготовчу програму. На курсах буде можливість насамперед підтягнути знання чеської до потрібного рівня. Також заняття містять профільну підготовку з предметів, які знадобляться для здачі вступних іспитів.

Принципи вибору факультету

Головним критерієм вибору факультету повинен бути не відсоток надійшли, а обстановка, в якій доведеться працювати. Якщо ви націлені на традиційні лікарні, тоді найкращий варіант – 1-й медичний факультет Карлового університету в Празі. У студентському містечку Брно знаходиться нещодавно побудований кампус, оснащений сучасним обладнанням. Кожного дев’ятого вступника приймають у 1-й медфак КУ в Празі. Правда, записатися на іспит буває не завжди просто. В цьому плані комфортніше буде вчитися на 3-му медичному факультеті.

Незважаючи на медичний профіль, є програми, які можна назвати «немедичними». Такими фахівцями є:

  • акушери;
  • медсестри;
  • лаборанти;
  • оптики;
  • протезисти;
  • психологи;
  • логопеди;
  • асистенти;
  • фізіотерапевти.

Існують і інші спеціальності, які не пов’язані з безпосереднім впливом на тіло хворого. З цієї причини випускники відразу після закінчення університету можуть приступати до роботи в клініці.

Студенти медичних спеціальностей по закінченню вузу проходять курс інтернатури. Тільки після практики під керівництвом досвідчених колег молодий спеціаліст має право працювати самостійно.

Тим, хто планує навчатися в медичному університеті, є сенс отримати відповідне середня освіта. Випускники медичного коледжу вже отримують професію, наприклад, асистент, однак можуть продовжити освіту у ВНЗ. А така якісна підготовка тільки збільшить шанси на вступ.

Умови вступу

Вступні випробування для іноземних і чеських абітурієнтів однакові. Для вступу необхідно скласти іспити з хімії, біології та фізики. У деяких університетах ще додають тест на логіку та уважність. Іноді бувають іспити по-латині. Проте боятися такого випробування не варто, тому що воно досить поверхневе, не для перевірки глибоких знань.

Відмінні вимоги для іноземців полягають у наступному:

  1. Нострифікація – завірений переклад атестата зрілості або диплома на чеську.
  2. Підтвердження знання чеської мови на рівні B2 (вільне спілкування і читання).

Остання вимога повинні виконати ті, хто хочуть вступити в медичний інститут в Чехії на бюджет. Іноземний абітурієнт також повинен знати переклад на чеську мову професійних визначень, термінів та назв. З цієї причини є сенс витратити рік на спеціальні мовні курси, на яких готують з профільних предметів.

Особливості навчального процесу

Медичну освіту в Чеській Республіці насамперед спирається на практику. Половина навчального часу відводиться практичним заняттям, де студенти можуть відпрацьовувати необхідні навички. Період навчання займає від трьох до шести років. При цьому, 3 роки – це ступінь бакалавра, 2 + 3 роки – магістр, 5 або 6 років – доктор медицини. На більшості спеціальностей магістратура є триваючою, тобто для отримання звання магістра потрібно безперервно відучиться на одній спеціальності 5-6 років. Але є й такі, на магістратуру яких можна вступити після закінчення бакалаврату за іншою спеціальністю.

Перші два роки більше часу приділяється теорії анатомії, біології, біофізики, біохімії і т. д. На 3 і 4 курсах студенти знайомляться з реальними пацієнтами, коли навчання проходить у клініці. На двох останніх курсах (5-6) уся увага зосереджена на практиці за обраною спеціальністю.

Для самостійної роботи необхідно ще пройти інтернатуру і скласти іспит. Точні терміни інтернатури не встановлені, тому що залежать від спеціальності, практики, диплома. В середньому цей процес займає від року до двох років.

Найбільш популярні медичні вузи Чехії

У Чехії п’ять навчальних закладів, де можна отримати вищу медичну освіту. У всіх університетах викладають досвідчені педагоги, створені комфортні умови для навчання. Поговоримо про кожну з них детальніше.

Найстаріша освітня установа Європи – Карловий університет

Це найвідоміший ВНЗ не тільки в країні, але і по всі Європі. Карлів університет має три медичних факультету в чеській столиці, один в Пльзені та ще один у Градец-Кралові. Тісно співпрацює з вузом Медичний коледж в Ліберці. Випускники цього середнього навчального закладу мають більше шансів стати студентами найпрестижнішого університету країни.

1-й медфак є лідером з точки зору досліджень у медицині. Особливі успіхи факультет демонструє в дослідженнях у сфері нейрології, онкології, спадкових порушень метоболізму, кардіоваскулярної медицини. Він популярний серед іноземців: на ньому навчається 800 студентів з різних країн.

Спеціальність Бакалаврат, рік Магістратура
(триває), рік
Магістратура, рік
Дієтологія 3 2
Ерготерапії 3 2
Адиктологія 3
Фізіотерапія 3
Акушерка 3
Медична сестра 3
Лікувальна справа 5
Стоматологія 6

Навчання можливе чеською мовою безкоштовно і платне англійською мовою (лікувальна справа – 12 900 євро, стоматологія – 14 100 євро).

Для вступу на спеціальність «Адиктологія» потрібно тільки пройти тестування з біології. На інші напрями здаються ще письмові тести з хімії та фізики.

2-й медичний факультет пропонує бакалаврат за спеціальністю «Фізіотерапія». Навчання триває три роки. Абітурієнту необхідно скласти іспити з біології, хімії та фізики, а також тест на логічне мислення. По закінченню можна продовжити освіту у магістратурі. За спеціальністю «Медична сестра» можлива тільки комбінована форма навчання, яка не дає право іноземцю на отримання студентської візи.

Магістерські програми:

  • Фізіотерапія,
  • Лікувальна справа (навчання триває 6 років, випускник отримує титул доктор медицини).

2-й медфак виник на основі Факультету дитячої медицини, тому тут детально вивчають педіатричну спеціалізацію. Він відноситься до невеликих факультетах: на одного викладача припадає лише 4 студенти, до кожного з яких застосовують індивідуальний підхід. З цієї причини абітурієнти повинні пройти суворі вступні випробування. Вже з першого курсу учні мають можливість працювати з пацієнтами. На другому курсі найталановитіші студенти беруть участь у навчання молодших колег.

3-й факультет включає в навчальні плани трудову і туристичну медицину, наукову методологію, гігієну та профілактику, медичне право, медичну етику. З пацієнтами студенти працюють вже з першого року навчання.

Ступінь бакалавра можна отримати за наступними спеціальностями:

  • Фізіотерапія (вступне тестування з біології і фізики).
  • Суспільна охорона здоров’я (тест з хімії, біології, стоматології та фізики).
  • Стоматолог-гігієніст (іспити з біології та хімії).
  • Медсестра (тестування з основ біології людини).

Також пропонується магістерська програма за спеціальністю «Лікувальна справа». Для вступу необхідно виконати письмові тести з біології, хімії та фізики.

Перші два роки навчання на медичному факультеті в Пльзені Карлового університету присвячені теоретичним знанням в області біології, біофізики, анатомії, фізіології, гістології та біохімії. На 3-му і 4-му курсі вивчаються доклінічні предмети, на старших курсах – клінічні спеціальності.

Пропонуються магістерські програми за спеціальностями «Лікувальна справа» (6 років), «Стоматологія» (5 років). Навчання ведеться чеською мовою (безкоштовно) і англійською (платно). Приклади письмових тестів для абітурієнтів:

На медичному факультеті Карлового університету в Градец-Кралові перші два роки студенти вивчають теорію і отримують перший досвід роботи з пацієнтами. Наступні два курсу припадають на доклінічні дисципліни і деякі клінічні спеціальності. На третьому курсі студенти складають дуже важливий іспит з англійської мови в області медицини. П’ятий рік навчання присвячений клінічних предметів. На останньому курсі студенти працюють з пацієнтами.

За спеціальністю «Медична сестра» можна отримати ступінь бакалавра. Магістратура пропонується за спеціальностями «Стоматологія» (5 років) і «Лікувальна справа» (6 років).

Університет ім. Масарика

Масариков університеті в Брно входить у список найкращих вузів світу. Медичний факультет пропонує кращі умови навчання. Випускники мають широкі перспективи для подальшого розвитку у професії. Вже з другого курсу можна проходити стажування за кордоном. Навчання проходить у формі лекцій та практичних занять. У користуванні студентів Анатомічний музей з шістьма сотнями експонатів, величезна бібліотека з великим залом і комп’ютерами, швидкісним інтернетом.

Спеціальність Бакалаврат, рік Магістратура (триває), рік Магістратура
Медична сестра 3
Медсестра-акушерка 3
Стоматолог-гігієніст 3
Фізіотерапія 3 2
Дієтологія 3 2
Оптика і оптометрія 3 2
Ортоптика 3
Асистент-лаборант 3
Фельдшер 3
Реаніматологія 2
Лікувальна справа 6
Стоматологія 5

У Масариковом університеті навіть канікули проходять з користю. Під час літніх стажувань студенти отримують практичний досвід.

На бакалаврські та магістерські програми абітурієнти складають тести з біології, хімії, фізики та соматологи. На спеціальність «Фельдшер» іспити складаються з двох частин: письмове тестування і перевірка фізичної підготовки, яка включає в себе підтягування, біг на витривалість і тест на моторику.

Університет Палацького Оломоуц

Невелике містечко Оломоуц перетворився в студентський саме завдяки університету Палацького. Фінансова підтримка ЄС дозволила розпочати будівництво п’яти науково-дослідних центрів. Незважаючи на те, що ВУЗ був заснований ще в XVI столітті, сьогодні це сучасний навчальний заклад з новітнім обладнанням та комфортними умовами для навчання.

Навчання для українців може бути безкоштовним чеською мовою.

Медичний факультет пропонує дві магістерські програми: «Лікувальна справа» (6 років) і «Стоматологія» (5 років). Здаються екзаменаційні тести на основі диплома бакалавра.

Є 25 програм докторантури. Навчання триває 4 роки. Можна отримати післядипломну освіту за такими спеціальностями:

  • Анатомія, гістологія та ембріологія.
  • Фізіологія та патологічна фізіологія.
  • Гінекологія та акушерство.
  • Гігієна, профілактична медицина, епідеміологія.
  • Хірургія.
  • Медична біофізика.
  • Медична біологія.
  • Медична фармакологія.
  • Медична генетика.
  • Медична хімія і біохімія.
  • Медична хімія і клінічна біохімія.
  • Медична імунологія.
  • Медична мікробіологія.
  • Неврологія.
  • Онкологія.
  • Оториноларингологія.
  • Патологічна анатомія та судова медицина.
  • Педіатрія.
  • Психіатрія.
  • Соціальна медицина.
  • Стоматологія.
  • Урологія.
  • Внутрішні хвороби.
  • Методи візуалізації.

Університет Острава

Медичний факультет Остравського університету вважається наймолодшим в Чехії. Тут застосовують індивідуальний підхід до кожного студента. Навчальні аудиторії обладнані сучасною технікою. Можливо навчання англійською мовою, на деяких спеціальностях – італійською.

Бакалаврат передбачає денну форму навчання. Можна отримати освіту за такими спеціальностями:

  • Ерготерапії.
  • Фізіотерапія.
  • Дієтологія.
  • Охорона здоров’я населення.
  • Медсестра-акушерка.
  • Медична сестра.
  • Асистент-лаборант.
  • Фельдшер.

Триваюча магістратура з терміном навчання 2 роки:

  • Фізіотерапія.
  • Догляд за пацієнтами в акушерстві.
  • Спеціаліст в галузі охорони здоров’я населення.
  • Догляд за хворими в області геріатрії.
  • Догляд за хворими в області педіатрії.

На магістерській програмі «Лікувальна справа» навчання триває 6 років.

Університет оборони у Брно

Факультет військового охорони здоров’я Університету оборони в Брно пропонує цивільні спеціальності в докторантурі (денна форма навчання), які доступні для вивчення іноземцям, які дають право на отримання студентської візи:

  • Внутрішні хвороби.
  • Військова хірургія.
  • Превентивна медицина і охорона громадського здоров’я.
  • Токсикологія.
  • Епідеміологія.

Невелике містечко Брно повністю пристосований для студентського життя. Однак вартість проживання тут значно нижче, ніж в чеській столиці. Іноземці в основному поселяються на час навчання в гуртожитку. Студенти Університету оборони мають безкоштовний доступ до тренажерного залу, можуть безкоштовно пройти курс іноземної мови.

Де можна вивчати фармакологію

Фармацевт – досить затребувана на сьогодні професія. Великі компанії готові платити великі гроші за розробку нового продукту. Фармацевтика потрапила в список професій майбутнього. Навчатися даного напрямку можна і в чеських вищих навчальних закладах.

Ветеринарно-фармацевтичний університет в Брно

Фармацевтичний факультет в Брно до 1969 року була єдиним у своєму роді по всій тоді ще Чехословаччини. На цей час на фармфаці функціонують такі кафедри:

  • Прикладна фармація.
  • Природні ліки.
  • Молекулярна біологія і фармацевтична біотехнологія.
  • Лікарські технології.
  • Фармакологія та токсикологія.
  • Хімічні ліки.

Також працює студентська лабораторія.

Термін навчання становить 5 років. Студенти слухають лекції, беруть участь у семінарах, займаються практичною діяльністю. Перші чотири семестри присвячені вивченню загальних природничих і медичних предметах. На наступних курсах студенти отримують знання з біофармацевтики, онкологічної фармації, фармакотерапії та клінічної фармакології. В останній рік навчання передбачена обов’язкова шестимісячна практика в міських аптеках. Після чого випускник отримує звання магістра. Ті, хто хочуть присвятити себе науковій діяльності, можуть продовжити навчання на докторантурі.

Для зарахування необхідно успішно пройти тестування з фізики, біології та хімії.

Карлів університет у Градец-Кралові: фармацевтичний факультет

Фармацевтичний факультет Карлового університету є одним з провідних науково-дослідних центрів Чехії. Щорічно в лабораторіях вузу проводяться сотні різних експериментів.

Студенти-фармацевти для отримання звання магістра навчаються протягом 5 років. Перші два курси вивчаються загальні науки: органічна хімія, біофізика, молекулярна біологія і генетика. Наступні роки приділяється увага профілюючих предметів: фармакологія, клінічна та соціальна фармація, токсикологія. Частиною програми «Фармацевтика» є шестимісячна практика в аптеках міста.

Для зарахування абітурієнти складають іспити з хімії та біології (включаючи ботаніку).

Висновок

Медична освіта в Чехії затребуваним серед абітурієнтів. За високий рівень воно цінується у всьому світі. Випускники вузів мають можливість знайти перспективну роботу, побудувати кар’єру в області медицини. Безкоштовна освіта чеською мовою доступно і для іноземців. Абітурієнти в основному вибирають між п’ятьма вузами Чеської Республіки: Карлів університет, Університети ім. Масарика, Палацького, Остравський і Університет оборони. У кожному з цих навчальних закладів створені комфортні умови для отримання вищої медичної освіти. Практично половини строку навчання віддана практичної діяльності.

Як вступити до Карлового університету на стоматологію: Відео