Вищі навчальні заклади Праги для українців

Серед вузів Чехії найчастіше абітурієнти віддають перевагу празьким навчальним закладам. Підстав для цього можна привести багато. По-перше, тут зосереджена велика кількість вузів, де отримати спеціальність можливо практично в будь-якому напрямку. По-друге, поганий той абітурієнт, який не мріє провести студентські роки в унікальному старовинному місті. А по-третє, багато вузів Праги у 2024 році користуються хорошою репутацією і займають високі позиції в міжнародних рейтингах.

Вищі навчальні заклади ПрагиВищі навчальні заклади Праги

Трохи про чеську систему освіти в цілому

Процес навчання підростаючого покоління проходить у три етапи:

У віці від трьох до шести років дитина відвідує дитячий садок – державний чи приватний. При цьому якість послуг від форми власності не залежить. Навчання в школі ділиться на два ступені: основна і старша. Перша займає період від 6 до 14 років і є обов’язковою. По завершенні цього етапу у школярів з’являється вибір, куди піти вчитися далі:

  • середня школа – триває 2 роки, не передбачає вручення атестата зрілості;
  • спеціальне училище – курс навчання складає 2-3 роки, учні отримують диплом та спеціальність, за якою вже можуть почати працювати;
  • старша школа – гарантує випускникам атестат зрілості. Тривалість навчання – 4 роки. Передбачає здачу випускних іспитів.

Наступний етап – університет. Вступити в нього можна тільки після 11 класу або закінчення училища. Навчання у ВНЗ поділяється на три ступені:

Дипломи чеських вищих шкіл визнаються на всій території Євросоюзу.

Державні університети

У Чехії без зайвих побоювань можна довірити питання своєї освіти як державним внз, так і приватним. Загальна кількість вищих навчальних закладів в країні складає близько 80. З них 26 перебуває на державному забезпеченні, інші представляють собою приватну форму власності. Основна відмінність двох категорій внз полягає в тому, що навчання в Чехії для іноземців та для самих чехів у державних університетах є безкоштовною за умови вибору програми державною мовою країни.

У чеській столиці сьогодні діє 9 державних вузів:

Назва Кількість факультетів/спеціальностей Заочна форма/мова навчання Ціна за навчання англійською мовою (бакалавр/магістр) за 1 рік в євро
Карлів університет

Заснований в 1348 році. Одне з найстаріших освітніх установ у світі. Тут в різний час викладали Ян Гус, Нікола Тесла, Альберт Ейнштейн, Мілан Кундера, Франц Кафка. Кількість студентів – 53 тисячі (шоста частина від всього числа учнів вузів у країні).

14/642 +/+ (англійська) 1000-8000/1000-135000
Празька академія образотворчих мистецтв

Заснована в 1799 році. Навчання ведеться за однією програмою «Образотворче мистецтво». Тут можна отримати спеціальність на факультетах живопису, скульптури, отримати спеціальність в рамках програми «Нові медіа».

3/21 -/+ (англійська) 4300-11500/4300-11500 (залежить від спеціальності, а не від ступеня)
Вища школа економіки

Найбільший економічний вуз країни. Заснований в 1953 році. На 6 факультетах тут навчається близько 20 тисяч студентів. Велика частина чеських міністрів є вихованцями цього вузу.

6/74 +/+ 3600/3600
Чеський університет природничих наук

Рік заснування – 1906. Головне навчальний заклад у Республіці в галузі аграрного справи, і третій за розмірами внз країни. Знаменитий вагомими відкриттями у сфері life sciences. Левова частка випускників влаштовується на роботу в іноземні компанії.

6/150 +/+ (англійська) 550-3500/550-3500 (залежить від спеціальності)
Академія музичних мистецтв

Заснована в 1946 році на базі Вищої школи празької консерваторії. Тут можна отримати освіту в таких сферах як музика, кіно, танці, телебачення, сучасні медіа.

3/59 -/- Безкоштовно
Чеський Технічний університет

Рік заснування – 1707. У рейтингу кращих внз світу за версією QS займає 156 місце. Випускники вузу добре затребувані на ринку праці. Учням пропонується 115 програм, пройти практику за якими вони мають можливість у великих концернах, включаючи Toyota, Siemens та інші.

9/419 +/+ 4400/4900
Академія мистецтва, архітектури, дизайну

Заснована в 1885 році. Провідна форма навчання – робота в майстернях під кураторством знаменитих майстрів. Тут надається комплексне утворення у сферах дизайну, архітектури, візуальної комунікації, прикладних та вільних мистецтв.

3/11 +/+ (англійська) безкоштовно/3700 (спеціальність Visual Art)
Поліцейська академія

Заснована під патронатом Міністерства внутрішніх справ країни. Випускники мають можливість відразу ж після закінчення вузу потрапити на службу в державні органи. Основна умова вступу – наявність постійного місця проживання в Республіці.

2/6 -/- Безкоштовно
Хіміко-технологічний університет

Найбільший вуз Східної та Центральної Європи в галузі хімії. Заснований у 1952 році. Славиться застосуванням новітнього технологічного обладнання для проведення унікальних досліджень, у тому числі в галузі нано- та біотехнологій.

4/74 +/+ (англійська) 1700/1700

Згідно з міжнародними рейтингами, найбільшим авторитетом користується Карлів університет. Він увійшов у Топ-350 за версією QS, а також зайняв 201-300 позицію в Шанхайському академічному списку ARWU. Варто пам’ятати, що не у всіх випадках оцінки навчального закладу можна розглядати як єдине ціле. Найчастіше престиж будується на окремих факультетах. Так, за версією Празького Освітнього Центру (Prague Education Center), найбільш популярними вищими школами сьогодні є:

  • у сфері творчості – Академія Образотворчих мистецтв;
  • в області інформаційних технологій – Технічний університет;
  • суспільні науки, мовознавство, юриспруденція, медицина – Карлів університет (найстаріший Чеський державний університет в Празі).

Приватні вузи

Основна перевага навчання у приватних навчальних закладах, це більша різноманітність програм, які викладаються англійською мовою. Отримати диплом такого вузу можна виключно на платній основі. Зате практично всі вони тісно співпрацюють з провідними національними компаніями і корпораціями, на базі яких студенти мають можливість пройти практику. Велика частина вузів, не відстаючи від державних, веде активну діяльність в рамках міжнародної програми Erasmus.

Університет Факультети/спеціальності Заочна форма/навчання англійською або іншою мовою Ціна в євро за семестр
Інститут готельного бізнесу

Спеціалізація: готельна справа, ресторанна і туристична сфера. Студентами вузу є молодь з 15 держав світу.

4/4 +/англійська 1550
Відкрита європейська Академія економіки і політики

Видає два дипломи: чеська і британський сертифікат IES, який підтверджує якість отриманої освіти.

2/7 +/російська, англійська 1500
Празький міжнародний університет

Пропонує навчання російською мовою. Присутній дистанційна форма навчання (онлайн). Випускники отримують дипломи європейського, українського і американського зразка. Бажаючі можуть скласти індивідуальний план навчання, зменшивши або збільшивши навчальний план.

5/7 +/російська, англійська
Інститут Архітектури

Рік заснування – 2011. Вихованцями внз є студенти з 20 країн. Тут щороку навчається всього 30 талановитих майбутніх архітекторів. П’ятьом з них навчальний заклад на 90% оплачує витрати на навчання.

1/1 -/англійська 3315
Метропольний університет

Навчальні програми: міжнародні відносини, міжнародна економіка і юриспруденція. Відкритий вуз у 2001 році. Співпрацює з понад 150 вищими школами Європи.

5/16 +/англійська 1019
Банківський інститут

Провідні спеціальності: банківська справа, інформаційні системи і технології. Рік заснування – 1999. Ініціатором відкриття вузу виступив освітній центр Чеського Національного банку. Сьогодні вуз навчає більше 4 тисяч студентів.

2/5 +/англійська, російська 975 – програми чеською мовою, 1443 – англійською
Вища торгова школа

Пропонує отримати спеціальність у сфері повітряних перевезень, туризму і персоналістики. Заснована у 2010 році. Навчає близько трьох тисяч студентів, які мають можливість пройти піврічну практику в зарубіжних компаніях.

7/34 +/англійська 1100
Празький коледж

Тут можна отримати спеціальність у сфері дизайну, мистецтва, бізнесу, інформаційних технологій. Співпрацює з британською вузом Teesside University. 60% студентів вузу – іноземці.

3/8 +/англійська 3081
Інститут управління та фінансів

Спеціалізація: фінанси, економіка, бухгалтерський облік/аудит, маркетинг, міжнародні відносини, бізнес, інформатика, соціологія. Тут навчається понад 6000 студентів. Співпраця з City University of Seattle (США) гарантує випускникам отримання double-degree.

11 програм бакалаврату/8 магістратури +/англійська 995 – за навчання на чеській/1250 – англійською мовою
Вища спеціальна школа візуальної комунікації Scholastika

Спеціальна школа, що надає знання у сфері дизайну, образотворчого/прикладного мистецтва. Була заснована як окремий проект, що навчає близько 25 студентів.

2/2 -/англійська 1482
Англо-американський університет

Засновано в 1990 році. Об’єднує американські і британські підходи до освітнього процесу. Сюди приїжджають абітурієнти з більш ніж 60 держав.

5/18 +/англійська 14000 за весь курс навчання на бакалавраті/10764 за весь курс магістратури.
Інститут Яна Амоса Каменського

Готує фахівців у сфері гуманітарної освіти. Заснований у 2001 році. Сьогодні є одним з найбільших приватних вузів країни.

11 програм бакалаврату/6 програм магістратури. +/англійська 975-1170
Інститут фізичної культури і спорту

Співпрацює з численними спортивними асоціаціями. Гарантує отримання сертифікатів для ведення підприємницької діяльності у галузі спорту.

2/16 -/англійська 1930-2262
Нью-Йоркський університет

Співпрацює з престижними вузами Америки та Європи. Спеціалізація: комунікації, бізнес-адміністрування, фінанси, маркетинг, інформаційні технології, міжнародні відносини, психологія, англійська мова/література.

12 програм бакалаврату/4 магістерські/7 програм МВА +/англійська 5700 – на бакалавраті/3550 – на магістратурі. Вартість вказана за 1 рік.

Інші вищі навчальні заклади Чехії

Прага далеко не єдине місто, де можна отримати престижну і, головне, якісну освіту. Якщо не обмежуєте пошук вузу лише чеською столицею, обов’язково зверніть увагу на наступні навчальні заклади:

  • Масариков університет (Брно) – другий за масштабами вуз Чехії. Відкритий в 1919 році. Включає 9 факультетів, на яких можна отримати диплом за майже 1400 спеціальностями. Тут освоюють професії 41 тисяча студентів, з яких понад 7 тисяч іноземці.
  • Технічний університет (Брно) – проводить навчання за провідним класичним технічних спеціальностей, а також у сфері природничих наук, мистецтва та архітектури, з багатьох міждисциплінарних програм на стику таких наук, як економіка, медицина, інженерія. Включає 8 факультетів та 2 інститути.
  • Технічний університет (Острава) – спеціалізується на промисловому і цивільному будівництві, механіки, електротехніки, охорони праці, геології, металургії, гірничій справі. Навчання проходить на 7 факультетах.

До провідним вузам країни можна також віднести Університет Менделя (Брно), Університет Палацького (Оломоуц), Технічний університет (Ліберець), Сілезький університет.

Надходження до чеського вузу

Алгоритм дій, які доведеться виконати, щоб опинитися серед студентів того чи іншого навчального закладу, завжди підкаже офіційний сайт обраного вами ВНЗ. Коротко схему можна представити так:

  1. Пошук університету і підбір спеціальності.
  2. Складання резюме, мотиваційного листа, підготовка інших необхідних документів.
  3. Відправка запиту до вузу.
  4. В разі позитивної відповіді – проходження вступних випробувань.
  5. Очікування результату.
  6. При позитивному результаті справи – оплата першого року навчання.
  7. Запит студентської візи.

Університети Праги та їхніх спеціальності для українців практично завжди передбачають здачу мовного іспиту. Для цього можна записатися на підготовчі курси при вузі. Деякі навчальні заклади проводять зарахування на підставі результатів шкільного атестата. Але в більшості випадків потрібно бути готовим до тестування з провідним предметів. Особливої складності з цим виникнути не повинно, оскільки чеська програма середньої школи не сильно відрізняється від української. При вступі на творчі спеціальності обов’язково потрібно підготувати портфоліо. При надходженні неодмінно доведеться здати творчий іспит.

Можливість отримати стипендію або грант

Практично кожен університет країни надає своїм підопічним можливість подати заявку на стипендію. Всі види фінансової допомоги можна розділити на кілька категорій:

  • за відмінністю в навчанні;
  • за досягнення у позавузівській діяльності (наприклад, у спорті);
  • соціальна стипендія;
  • на покриття витрат за проживання;
  • на проведення наукової роботи чи дослідження та інші.

У деяких навчальних закладах передбачена ректорська стипендія. Її одержувачами можуть стати тільки самі обдаровані учні.

І для українців, і для інших іноземців, і для чехів місцеві вузи відкривають можливості отримання грантів для навчання за кордоном або проходження стажування в іноземній компанії. Найбільш популярною є програма Erasmus та Erasmus+. Щоб взяти участь, потрібно подати заявку та показати відмінну успішність у навчанні.

Учні Prague Education Center можуть скористатися додатковим бонусом: при оплаті річного навчання за програмами РЕС Прага, РЕС Ліберець і РЕС Брно вони можуть отримати стипендію в розмірі 273 євро для вступу на окремі факультети Карлова і Масарикова університету, Вищої школи економіки, Технічного університету в Брно і Празі.

Питання проживання

Збираючись на навчання в Празі, не варто випускати з уваги і такий важливий момент студентського життя, як житло. Багато столичні вузи мають власними студентськими гуртожитками на території кампусів. Але не варто забувати, що кількість місць в них строго лімітований і розраховане тільки на студентів денної форми навчання.

Враховуючи ту обставину, що квартира в столиці може обійтися досить дорого, непоганим можна вважати варіант проживання в студентських резиденціях, які пропонують комфортне житло за прийнятними цінами:

Назва Умови розміщення Ціна в євро за 1 місяць
Home ·1 осіб

·2 людини

·430

·340

Letov ·2-місний номер ·340
Apartment Student Prague ·1 місце в тримісному номері

·1 місце в двомісному номері

·280

·290

Zeitraum Student Housing ·1-місний номер

·місце у двомісному номері

·від 350

·280

DC Residence тільки одномісне розміщення від 290

Висновки

Вибір чеської столиці як міста, де провести студентські роки, це правильне рішення. Тут розташувалися вузи, що користуються доброю репутацією (деякі з них входять в ТОП-кращих університетів світу), надають класичну освіту, можливості стажування та просто захоплюючі роки навчання. Навчальні заклади в столиці діляться на державні та приватні. У перших отримати диплом на безоплатній основі можуть навіть іноземці, якщо виберуть програму чеською мовою. Порядок дій при надходженні в празький внз буде обумовлений обраною спеціальністю.

Чому варто вибирати чеські університети: Відео