Чехія – країна, яка приваблює не тільки туристів. З усього світу сюди приїжджають абітурієнти і студенти, адже рівень освіти в республіці знаходиться на дуже високому рівні. Не менш важливим фактором є те, що навчання в Чехії для іноземців у 2025 році може бути безкоштовним. Для цього треба тільки знати чеську мову, склавши відповідний іспит. Чеська Республіка залучає велику кількість молоді, особливо з країн колишнього СНД. Документ, отриманий в освітній установі Чехії, відкриває широкі перспективи, тому що визнається в усіх країнах ЄС, дозволяє продовжити навчання в будь-якому європейському вузі.
У Чехії для іноземних студентів створені дійсно вигідні умови. Відзначимо основні переваги:
Крім того, Чехія є однією з найбезпечніших країн ЄС. Іноземці легко адаптуються до нового життя. Проживати молоді люди можуть в комфортабельних гуртожитках, харчуватися в їдальні або недорогих кафе. Урізноманітнюють навчання різні заходи, як заплановані, так і спонтанні, самостійно організовані студентами.
У Чеській Республіці розвинене дошкільна освіта. В основному, сади державні, але є і приватні. Відвідування таких закладів не є обов’язковим. Дошкільна освіта передбачена для малюків від 3 до 6 років. Державні сади обійдуться вам у 20-40 євро в місяць. Вартість навчання в приватних установах становить від 100 до 500 євро в місяць. У різних регіонах цінова політика може відрізнятися.
У Чехії існують денні центри по догляду – звичайні дитячі сади. Також є цілодобові дошкільні установи, правда, вони бувають тільки приватні і досить дорогі. Працюють сади з вересня по червень з 6.00 до 16.00. Залишити дитину можна або до 12.00, або на цілий день. Від вибору графіка буде залежати і вартість. У неробочі місяці функціонують чергові дошкільні установи.
Навчання ведеться в ігровій формі. Діти знайомляться з культурою та традиціями країни. В обов’язковому порядку викладається іноземна мова.
Якщо для українців сьогодні віза для в’їзду до Чехії не потрібна. Можна відзначити для себе той факт, що маленькі іноземці до 12 років можуть відвідувати Чеську Республіку без спеціальної позначки. Важливо, щоб у малюка була медична карта з інформацією про щеплення та перенесені захворювання.
У Чехії обов’язковою є дев’ятирічна середня освіта: початкова школа – 5 років, середня – 4 роки. Після 9 класу можна влаштуватися на роботу або продовжити навчання в гімназії, училища. Випускники чеських шкіл мають переваги при вступі до внз, тому середня освіта в Чехії є не менш популярним для українців, ніж вища. Якщо в планах надходження в технічний або медичний університет, краще піти вчитися в училище, тому що підготовка буде більш глибокою. Гімназії вибирають гуманітарії.
В чеські школи не беруть дітей без знання мови на необхідному рівні.
Отримання атестата зрілості, необхідного для вступу в університет, передує здача досить складних іспитів. Особливо важкі випробування з чеської мови та літератури. У іноземців є дві спроби, щоб скласти іспити. Якщо і друга буде невдалою, повертатися на батьківщину доведеться без атестата.
Серед переваг можна відзначити той факт, що підтверджувати знання чеської мови перед вступом до школи не потрібно. Дитина повністю занурюється в мовне і культурне середовище, що допомагає йому швидко адаптуватися.
У всіх іноземних абітурієнтів є вибір – отримати вищу оствіту однією з міжнародних мов на платній основі або безкоштовно чесько. У другому випадку краще всього спочатку пройти інтенсивне навчання на річних курсах. Зазначимо, що бюджетну освіту пропонують тільки державні вузи.
Не тільки для українців, але і для казахстанців і білорусів зручне навчання російською мовою. Наприклад, у Банківському інституті російською можна вивчати «Банківську справу». Вартість складе 2 760 євро на рік. В університеті Палацького, що в Оломоуці, російською доступне навчання за програмою «Спеціальна педагогіка». Рік буде коштувати 2 500 євро. Також є можливість отримати освіту у сфері біомедичної інженерії в празькому Технічному університеті. Можна навчатися на програмах бакалаврату чи магістратури. Вартість – 4 000 євро за рік.
Студенти з країн пострадянського простору, які готові платити, виявляють великий інтерес до навчання англійською мовою.
Практично всі державні вузи мають економічні програма англійською. Не менш популярне юридичну освіту. Найбільше спеціальностей англійською пропонує Чеський технічний університет у Празі. На цьому міжнародному мовою можна вивчати моду на факультеті текстилю в Технічному вузі Лібреце, гру на музичних інструментах в Брно в Академії музичного мистецтва Яначека. Правда, творчі спеціальності доступні в основному тільки на магістратурі.
Приватні вищі навчальні заклади також дають можливість своїм студентам здобувати освіту на англійській мові. Наприклад, дуже популярний серед іноземців Англо-Американський університет у Празі.
Випускники вузів Чехії легко можуть влаштуватися на роботу. Власникам чеських диплом не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування в Міністерстві праці та соціальної політики. У цьому випадку вони володіють тими ж правами, що і чехи.
Спеціальні курси розраховані на комплексну підготовку абітурієнтів, випускників середніх і вищих навчальних закладів, які хочуть вступити в чеські державні вузи. Слухачі не тільки підтягнутий свій рівень знання мови, але і отримають глибокі знання по спеціалізованої термінології. Найголовніше, сертифікований іспит з чеської мови дасть можливість отримати в Чехії безкоштовну освіту в університеті.
Курси комбінується з підготовчими програмами вищих навчальних закладів. Викладачі дають безкоштовні консультації. Саме навчання проходить в спеціалізованих аудиторіях, що дозволяє молодим людям адаптуватися до майбутньої студентського життя.
Курси дозволяють ґрунтовно підготуватися до вступних іспитів на будь-які спеціальності чеських вузів.
В період навчання слухачі курсів можуть орендувати місця в студентських гуртожитках. Крім того, абітурієнти беруть участь в університетських заходах. Динамічна атмосфера столиці або студентського містечка Брно, де зазвичай проходять курси, додасть до навчання позитивні емоції і незабутні враження.
Процес вступу починається з вибору спеціальності та навчального закладу. Можна подавати на один і той же або близькі факультети в різні вузи. Після цього необхідно заповнити та надіслати заяву або запрошення. З правилами заповнення завжди можна ознайомитися на офіційному сайті навчального закладу.
Навчання в Чехії для українців після 11 класу можливо лише через рік. Цей час можна витратити на вивчення чеської мови та підготовку до вступних іспитів.
На бюджетні місця в державних вузах дуже високий конкурс, тому до підготовки потрібно підійти серйозно. Доречно буде залучити фахівців, вступити на підготовчі курси. На бакалаврат потрібно пройти вступні випробування з профільних предметів зі шкільної програми. На магістратуру складають вступні іспити зі спеціальності.
Також потрібно пройти процедуру нострифікації. Іншими словами, запевнити атестат зрілості, підтвердивши, що він дійсний на території Чеської Республіки. Вступні випробування починаються у квітні і триває до кінця червня. Офіційне запрошення з датами надсилають після відправлення запрошення та оплати заяви.
Заяву буде прийнято в освітньому закладі тільки разом з необхідними документами. Переслати поштою або привезти особисто потрібно наступний пакет документації:
Навчання в Чехії для білорусів, росіян, українців неможливо без документа про нострифікацію атестата. Для проходження процедури необхідно легалізувати атестат в Мін’юсті (або поставити апостиль), зробити переклад на чеську і завірити нотаріально. Весь пакет документів разом з заявою та квитанцією про оплату подається не пізніше кінцевої дати прийому документів. Пізніше заявка розглядатись не буде. Точні терміни уточнюються в кожному конкретному навчальному закладі.
Іноземці з країн колишнього СНД, які зібралися поїхати в Чехію вчитися, повинні подбати про довгострокову візу.
Для здачі іспитів достатньо буде короткострокової візи, яку легко буде отримати на підставі запрошення з університету. Щоб отримати дозвіл на тривале перебування в Чеській Республіці, також потрібно буде в якості підстави додати документ з навчального закладу, що свідчить про зарахування. Однак ще знадобиться підтвердження фінансового забезпечення на весь термін проживання.
Вищу освіту в Чеській Республіці складається з бакалаврату та магістратури. Отримати ступінь бакалавра, як правило, можна за три-чотири роки. Випускник складає іспити і пише дипломну роботу. Тривалість навчання в магістратурі складає два-три роки. Студенти вже пишуть наукові роботи або готують проекти. По закінченню залежно від спеціальності присуджується академічний ступінь. Продовжити навчання можна в аспірантурі, щоб отримати ступінь доктора відповідних наук. Навчання триває три-чотири роки.
Навчання російською, англійською мовою є платним. Немає бюджетних місць також в приватних університетах.
Вартість буде залежати від популярності, статусу освітньої установи. Чеською мовою в державних вузах можна навчатися безкоштовно. У будь-якому випадку вартість навчання порівняно не велика, інколи навіть менше, ніж в українських вищих навчальних закладах.
Студенти денної форми навчання, в тому числі й іноземці, отримують стипендії. У Чехії існує кілька видів грошових виплат:
Деякі виплати є одноразовими, наприклад, як цільова стипендія, а інші нараховуються на весь рік, прикладом є допомога на проживання. Під час літніх канікул (липень, серпень) стипендія не виплачується.
Гранти – відмінна можливість навчатися за кордоном без фінансових вкладень. Для участі у конкурсах необхідно написати есе або мотиваційний лист з короткою розповіддю про себе. До уваги беруться не лише досягнення в галузі науки, спорту чи мистецтва, але і амбітні плани.
Серед приватних вищих навчальних закладів самим популярним в іноземних студентів вважається столичний Банківський інститут. На другому місці – Інститут фінансів і управління в Празі. Користуються успіхом Інститут міжнародних і суспільних відносин, Метропольний університет та Інститут готельного бізнесу. Всі перераховані навчальні заклади розміщені в чеській столиці.
З державних вузів перше місце по праву займає Карлів університет. За ним слідує за популярністю Масариков університет в Брно, далі Технічний університет, який також знаходиться в цьому студентському містечку. Вища школа економіки – головний економічний вуз Центральної Європи. Безсумнівно, цінується Чеський технічний університет у Празі.
Прага вважається однією із самих недорогих європейських столиць. Щоб заощадити на житло, більшість студентів живуть у гуртожитках. Проживання у стандартному двомісному номері коштує близько 100 євро на місяць. Точна вартість буде залежати від конкретного гуртожитку. Отримати місце просто, головне – бути студентом денного відділення.
На харчування в місяць йде близько 150 євро. Обід у студентській їдальні в середньому обійдеться у 2,5 євро. Харчуватися в ресторанах вийде трохи дорожче. Крім того, в гуртожитку обов’язково є кухонний блок, де можна готувати їжу самостійно.
Ще одна важлива стаття витрат – проїзд. Студенти, яким ще не виповнилося 26 років, можуть користуватися пільговим місячним проїзним, вартість 10,15 євро. Приблизно така ж сума буде йти на мобільний зв’язок. На придбання витратних матеріалів книг буде йти приблизно 90 євро в місяць.
Іноземні студенти, які мають дійсний дозвіл на проживання, що навчаються на території Чехії мають право працювати за наймом. Найчастіше студентів беруть на роботу, яка не потребує спеціальних навичок, наприклад, роздача листівок, флаєрів, адміністрування в супермаркетах, упаковка або розкладка товару.
У туристичний сезон можна влаштуватися на ресепшені або помічником продавця.
Вакансії зручно шукати на спеціалізованих сайтах. Відповідну пропозицію можна знайти на дошці оголошень в навчальному закладі. У Празі діють найвищі погодинні ставки, проте на таку роботу досить висока конкуренція.
У Чехії є безліч підприємств, які готові надати студентам останніх курсів роботу на постійній основі з частковою зайнятістю.
Така співпраця принесе не тільки фінансову вигоду, але і дозволить отримати досвід, а, можливо, по закінченню вузу і роботу на повний робочий день з відповідною зарплатою. Самостійно знайти роботу в серйозній фірмі неможливо. Потрібно звернутися в спеціалізоване агентство, яке візьме деякий відсоток від першої заробітної плати.
Сьогодні багато іноземці обирають навчання в Чехії. Когось приваблює можливість безкоштовного навчання, а когось освітні програми на міжнародних мовах за порівняно невеликі гроші. Чеські навчальні заклади дають якісну освіту, яка цінується не лише в європейських країнах. Документ, що видається випускникам шкіл, вузів, дає можливість продовжити навчання або отримати перспективну роботу в ЄС, Америці, Канаді. Гарною допомогою для абітурієнтів є спеціалізовані підготовчі курси. Крім того, іноземні студенти очного відділення можуть отримувати стипендію, а також підробляти у вільний від навчання час.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy