Багато іноземців знаходяться в Польщі з метою заробітку. Наявних доходів не завжди достатньо, і людина не проти підробити ще – у вихідні або після робочого дня. Однак все частіше надходять запитання, чи можна вести свій бізнес у вільний час одночасно з офіційним працевлаштуванням у 2024 році.
Як правило, мова йде про невеликих підприємствах, наприклад, можна надавати перукарські або манікюрні послуги після основної роботи, чи законно займатися програмуванням «на стороні», при роботі в IT-підприємстві.
Достатньо забити аналогічний запит в будь-який пошуковик, і ви отримаєте масу джерел, практично одноголосно стверджують, що не існує жодної законної причини для заборони одночасних роботи та бізнесу. Це вірно, але не у всіх 100% випадків.
Прямої заборони на суміщення бізнесу і роботи дійсно не існує. Однак є непрямі причини, коли підприємництво в Польщі недоступне іноземцю саме по собі.
Не секрет, що, наприклад, для відкриття ФОП іноземець повинен володіти певним статусом, а т. зв. «пробник фірми» або бізнес без реєстрації (Działalność nierejestrowa або firma na próbę) зобов’язаний відповідати чітко встановленим умовам і т. д.
Відповідно, особа, що не підпадає під можливість відкриття певного виду бізнесу, не може скористатися такою формою організації незалежно від наявності або відсутності роботи.
Поширеним випадком в РП є підписання між працівником і роботодавцем угоди про заборону конкуренції. Суть його в тому, що співробітник, приходячи на роботу, погоджується, що протягом терміну працевлаштування, а також, можливо, і деякий час після, він не буде виконувати роботу за тематикою, аналогічної виконуваної на цього роботодавця.
Часто такий договір (або розділ у трудовому договорі) застосовується в IT-сфері. Це логічно. Мало хто з підприємців, які наймають працівників для створення програмного продукту, хоче, щоб аналогічні розробки були передані конкурентам. Але подібні рішення не обмежуються тільки програмуванням.
В нашому випадку важливо одне: займатися бізнесом одночасно з роботою не вийде, якщо таке підприємництво порушить чинне угода про заборону конкуренції. Це може призвести до санкцій з боку роботодавця.
Мова про перетин інтересів. Тут все гранично просто. Якщо підприємництво буде заважати роботі, тобто займаючись бізнесом, працівник не зможе повноцінно виконувати свої обов’язки перед роботодавцем, і цього не можна буде з ним узгодити, трудовий договір може бути розірвано – такого горе-бізнесмена просто звільнять.
Відповідно, якщо немає прямих обмежень на заняття конкретним бізнесом, поєднувати підприємництво і роботу припустимо. Без законних підстав роботодавець не вправі перешкоджати паралельної діяльності працівника.
Всі пільги і послаблення, покладені новому підприємству або з інших причин, діють і в такому випадку. Все, що буде сказано далі, належить до звичайних ситуацій, коли час пільг минув, або розраховується понад можливих послаблень.
Усі належні податки в Польщі за зароблену плату, отриману на роботі, виплачує роботодавець незалежно від наявності або відсутності у працівника додаткового доходу від підприємництва. З цього боку ніяких змін немає.
За свої окремі доходи (за прибуток від бізнесу) такий підприємець звітує самостійно, в залежності від обраної форми та діяльності.
Однак існує і деяке обмеження. У Законі про прибутковий податок прямо зазначено, що подібні випадки (поєднання роботи і підприємницької діяльності) позбавляють фізична особа можливості використовувати лінійну шкалу оподаткування.
З точки зору соціальних виплат (ubezpieczenie społeczne) ситуація виглядає цікавіше. Якщо дохід від заробленої плати не нижче мінімального встановленого законом розміру, виплат на соціальне страхування, що здійснюються в ZUS роботодавцем, досить. Платити цей вид внесків з доходу від бізнесу необов’язково.
Тут є два моменти. По-перше, добровільні платежі допустимі, і будуть враховані при оплаті. А, по-друге, якщо зарплата нижче «мінімалки», соцстрах доведеться платити і з доходу від підприємництва.
Дана пільга не поширюється на внески по медичному забезпеченню (ubezpieczenia zdrowotnego). Їх треба платити з усіх доходів (і з зарплати, і з прибутку від бізнесу) в будь-яких випадках.
Робота за наймом і бізнес не виключають один одного, але не в кожній ситуації можливе таке поєднання. Якщо ви опинилися серед тих, хто може реалізувати такі задуми, варто уважно прорахувати всі передбачувані витрати, щоб не опинитися за незнання серед порушників податкового законодавства.
Не забувайте і про те, що деякі види бізнесу можуть вимагати окремого ліцензування, отримання додаткових дозволів.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy