У Німеччині працівник має право піти в неоплачувану декретну відпустку Elternzeit у 2024 році, щоб доглядати за дитиною до трирічного віку. Заяву про вихід в декрет подається роботодавцю. Службовець залишається без зарплати, але в перший рік отримує допомогу.
Працюючий за наймом співробітник має право на Elternzeit, якщо самостійно доглядає та виховує дитину, якій не виповнилося 3 роки.
Правило поширюється і на закордонних працівників. Якщо трудовий договір укладено за німецькими законами, перебувати в Німеччині не обов’язково.
Німецьким роботодавцям забороняється виключати або обмежувати право на декретну перерву службовців в робочому контракті.
Крім працюючих, у декретну відпустку йдуть:
Elternzeit дозволяється брати частково або повністю одним або обома батьками.
Крім батьків, піти в декрет може:
Згідно із законом про охорону материнства Mutterschutzgesetz, матері дозволяється залишити робоче місце за 6 тижнів до передбачуваної дати пологів. Цей період не вважається декретним часом.
Декрет починається відразу після появи немовляти на світ. Закон забороняє матерям працювати 8 тижнів після пологів, протягом яких сплачується Mutterschaftgeld.
Батько бере батьківський відпустку за бажанням в будь-який час після народження дитини.
Elternzeit використовується двома способами:
Скільки перебувати у відпустці, вирішує заявник. Elternzeit вимірюється місяцями, тижнями чи днями.
В заяві вказується початок і кінець потрібного відпустки, бажане розподіл частин. Відпустку до трьох років можна розбити на 2-3 частини. Ділити більше, ніж на 3, дозволяється тільки з дозволу начальства.
Заяву на відпустку по догляду слід подавати заздалегідь у письмовому вигляді.
Заява подається письмово:
У першому випадку роботодавцю дається 4 тижні на відмову, якщо він не згоден з розподілом часу. У другому протягом 8 тижнів начальник може не відпустити працівника або опротестувати терміни.
Відмова з причиною і більш придатними тимчасовими інтервалами роботодавець дає письмово. Якщо не вклався в термін, заява вважається прийнятим. Конфліктні ситуації сторони вирішують у суді по трудовим спорам.
Приклад. 4 серпня Денису виповниться 3 роки. Батько хоче провести з сином час з 1 липня до 31 грудня. Elternzeit складається з двох частин: до трьох років Дениса з 1 липня до 3 серпня і після – з 4 серпня до 31 грудня. На першу частину батько подавав би заяву за 7 тижнів — найпізніше 12 травня. На другу за 13 тижнів — 4 травня. Тому отець подасть заяву не пізніше 4 травня.
Встановити точну дату пологів заздалегідь неможливо. Краще не тягнути до встановленого мінімального часу. Матері після пологів дається 8 тижнів Mutterschutz. Теоретично вона може подати заяву та після пологів, але рекомендується зробити це за тиждень до передбачуваної дати появи дитини.
Передчасні пологи — форс-мажорна ситуація, яка поміщається окремо. Також надходять у випадку опікунства або усиновлення, які неможливо точно спланувати заздалегідь.
Службовець має право замінити Elternzeit на скорочений робочий день, якщо:
Робочий час дозволяється скоротити до 15-30 годин на тиждень. Роботодавець зобов’язаний зреагувати на заяву також, як у разі відходу в декрет.
Вік дитини | Всього | Папи | Мами |
---|---|---|---|
до 3 років | 20,9% | 2,7% | 42,1% |
3-8 років | 12,6% | 1,6% | 24,5% |
Протягом Elternzeit за працівником зберігається право на звичайний відпустку. Роботодавець може зменшити кількість відпускних днів на одну дванадцяту за кожний повний календарний місяць відпустки по догляду. Іншими словами, за перебування в декреті дні відпустки не додаються. Але допустимо перервати декретну і взяти накопичений оплачувану відпустку.
При продовженні зайнятість у режимі неповного робочого дня, скорочувати відпускні дні забороняється.
Відпочинок переноситься на період після Elternzeit, якщо працівник не використав звичайний відпустку раніше. Якщо трудові відносини закінчилися, роботодавець компенсує не наданий відпустку.
Батько, який доглядає за дитиною, захищений від звільнення. З дати подання заяви і до закінчення декрету роботодавець не вправі звільнити працівника.
У вигляді виключення відомство по захисту праці може схвалити звільнення перебуває в декреті службовця. Наприклад, у випадку банкрутства фірми. Дозволяється звільнення за власним бажанням до закінчення декретної відпустки. Працівник зобов’язаний попередити начальство за три місяці.
Якщо жінка завагітніла, припустимо припинити Elternzeit до виходу в новий декрет.
Важливо вчасно повідомити про зміну статусу роботодавця, щоб опинитися під дію закону про захист материнства. Інакше жінка не отримає частину Mutterschaftsgeld належну з місця роботи.
При достроковому припиненні Elternzeit у трудових відносинах діють звичайні правила для вагітних. Розмір частки Mutterschaftsgeld роботодавця залежить від того, скільки б отримувала жінка після виходу на роботу з відпустки по догляду за дитиною.
Детальніше правила відходу в декрет у Німеччині читайте в законі Gesetz zum Elterngeld und zur Elternzeit.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy