Covid

Чи можуть звільнити з роботи в Польщі за підробку COVID-сертифіката

У даному матеріалі буде розглянуто непросте і доволі заплутане питання про можливе звільнення іноземця за надання роботодавцю в Польщі підробленого сертифікату про вакцинацію. Головні складності, як водиться, пов’язані з розбіжностями законодавчих норм і правозастосовчої практики. Наскільки законно таке звільнення у 2025 році, чи може розпочатися кримінальне переслідування за фальсифікацію, які права та обов’язки є у роботодавця і працівника в ситуації, що склалася, – докладно розглянемо в цій статті.

звільнення з роботи в Польщі за підробку COVID-сертифікатазвільнення з роботи в Польщі за підробку COVID-сертифіката

Суть проблеми

Змоделюємо умовну ситуацію. Іноземець знаходить роботу в Польщі. Оформляє всі документи та в’їжджає в країну. При оформленні або пізніше, в процесі роботи, роботодавець запитує у співробітника сертифікат про вакцинацію. Пред’явлений документ виявляється підробленим. Чи можна застосувати до такого працівника дисциплінарне звільнення (звільнення «за статтею», звільнення без відпрацювання, «вовчий квиток»)? Може послідувати й більш серйозне покарання?

Очевидно, що відповідь на питання про можливе звільнення викликає ряд запитань:

  • Чому в іноземця може виявитися підроблений сертифікат?
  • Хто і як визначає дійсність сертифіката?
  • Чи має право роботодавець вимагати від співробітників вакцинації?
  • Чи можуть на роботі зобов’язати пред’явити сертифікат, і чи не є це порушенням лікарської таємниці?
  • Якщо права працівника порушені, допоможе PIP або суд?

Як видно за посиланнями, деякі теми ми вже розбирали й дуже докладно. Тут лише торкнемося їх. Але якщо ознайомлення з даними матеріалами ще не було, це варто обов’язково зробити при бажанні зрозуміти розглянутий питання до кінця. По інших складнощів пройдемося більш ретельно.

Масштаб проблеми

За оцінками польських ЗМІ, за 2020 рік в країні було виявлено 17546 підроблених сертифікатів. Поточних рік обіцяє бути ще більш «врожайним». В інтернеті величезна кількість пропозицій такої «продукції» і їх число постійно зростає. Згідно з даними про потенційних кіберзагрози від Check Point Research, Польща входить в число 29 країн світу, де практика фальсифікації Ковід-сертифікатів є поширеною.

Середню ціну такої підробки в РП оцінюють в 150 євро. Виявляються програми-боти, що формують підробки в автоматичному режимі протягом буквально декількох секунд. Зростання передплатників каналів, які поширюють таку інформацію, оцінюється в 1200%.

Чи може іноземець опинитися серед таких покупців? Звичайно може. Ні боти, ні живі злочинці не питають громадянства. Однак шанс опинитися в подібній ситуації через незнання або в результаті обману оцінюється як мізерно малий. Людина не може не знати зробили йому укол вакцини чи ні.

Відповідно, в переважній більшості випадків іноземець може стати володарем підробленого COVID-сертифіката тільки по своїй волі, свідомо йдучи на злочин. Подальша інформація не повинна розцінюватися як спосіб уникнути відповідальності (якого, як буде з’ясовано, практично не існує), а як попередження не поводитися подібним чином.

Відповідальність за підроблений сертифікат

Почнемо, що називається, з кінця, і відразу відповімо на головне питання – чи можуть звільнити за підробку сертифіката? Згадаймо, що розірвання цивільноправових договорів можливо в будь-який момент за ініціативою будь-якої зі сторін. Це означає, що для умове злеценія або умове про дзело дане розгляд актуально тільки в розрізі збору доказів, а звільнити іноземця з таким контрактом роботодавець може і без будь-яких підстав (за винятком рідкісних випадків, коли текст самих договорів передбачає особливі умови розірвання).

Залишаються випадки, коли співробітник працює за повноцінному трудовим договором – умове про праце. Дані контракти вимагають суворих умов розірвання, включаючи т. зв. період попередження, тобто певний термін, за який необхідно попередити про припинення трудових відносин.

Винятки становлять випадки дисциплінарного звільнення, тобто ситуацій, коли роботодавець за деякі порушення з боку працівника може розірвати договір без попереднього повідомлення. Чи може підроблений сертифікат про вакцинацію стати однією з таких підстав?

На думку профільних юристів, працівник з підробленим сертифікатом може бути загрозою поширення вірусу, а значить дестабілізувати роботу підприємства через запровадження карантинних заходів. В таких умовах може бути застосований p.1, ust.1, art.52 Kodeksa Pracy для розірвання договору без попереднього попередження, тобто дисциплінарне звільнення.

Кримінальна відповідальність

Стаття 270 Кримінального кодексу (art.270 Kodeks karny) передбачає і за підробку та використання завідомо сфальсифікованого документа покарання у вигляді штрафу або ув’язнення до 5 років.

Звичайно, щоб ця міра була застосована, повинно бути заведено кримінальну справу, тобто як мінімум роботодавець повинен повідомити про подію в поліцію. Згідно Raportu Do Narodów (Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć), 80% роботодавців в аналогічних обставинах краще обійтися звільненням, не даючи справі подальшого розвитку.

Однак, по-перше, решта 20% — це не дуже-то й мало, а, по-друге, звільнення з «вовчим квитком» — довідкою про роботу, в якій буде зазначено, що працівник звільнений за дисциплінарної статті, що максимально утруднить подальше працевлаштування для іноземця може стати фатальним.

Як визначається підроблений сертифікат про вакцинацію

Існує два основних види можливих фальсифікацій:

  1. Проста паперова підробка. Дані такого сертифіката не вносяться в інформаційну систему і перевірити вірність документа дуже просто – достатньо звірити з базами даних.
  2. Професійна підробка. Тут йдеться про випадки, коли такий сертифікат видає нечесний лікар, провівши всі необхідні дії в базах даних, але фактично не роблячи щеплення (як правило, вакцина утилізується).

На перший погляд, для працівника найбільш уразливим є перший варіант, і в багатьох випадках так і є. Однак все частіше стали виявляти несумлінних лікарів, а при розглядах перевіряти всіх, кого вони внесли в інформаційну систему.

Виявивши підроблений сертифікат, роботодавець може звільнити іноземця «за статтею», а при відповідному бажанні й ініціювати порушення кримінальної справи. Залишаються питання: як роботодавець може отримати такі відомості та чи має він право запитувати їх з працівника?

Вимога даних про вакцинацію працівника

Логічно, що для того, щоб перевірити сертифікат, треба володіти правом на його перевірку. При цьому сама перевірка може бути наслідком обов’язки вакцинації працівника, а є право роботодавця вимагати подібне? Нагадаємо:

  • Вакцинація в Польщі добровільна.
  • У переліку обов’язкових щеплень вакцини від коронавіруса немає.
  • Допуск до роботи без вакцинації можливий лише, якщо для конкретного виду праці потрібна спеціальна медична довідка, яка містить відомості про щеплення від COVID-19, чого на практиці практично не трапляється.
  • Відомості про здоров’я є персональними даними та не можуть бути витребувані роботодавцем без згоди працівника.
  • Роботодавець вправі стимулювати вакцинацію, але не примушувати її проходити і пред’являти підтвердження.

Поки все виглядає непогано. Закони явно на боці працівника. Однак тут на сцену виходять ті, що можуть зруйнувати всі плани – законопроекти та правозастосовна практика.

Покарання роботодавця за дане порушення

Повернемося до нашої змодельованої на початку матеріалу ситуації. Роботодавець вимагає сертифікат, на що працівник відповідає відмовою, посилаючись на вищенаведені аргументи. Роботодавець продовжує наполягати, запевняючи, що йому… все одно, які аргументи висуває іноземець. Порушення очевидно.

В якості одного із заходів захисту працівник може звернутися до Трудової інспекції, яка в цьому випадку попередить роботодавця про порушення. Інших санкцій не передбачено.

Ось, що сказав з цього приводу представник PIP Juliusz Głuski-Schimmer в інтерв’ю польським ЗМІ:

«Випадки звернення в PIP з приводу примусу до вакцинації – поодинокі. Ми реагуємо, але навіть за недопуск до роботи без сертифіката передбачається тільки інформаційне повідомлення роботодавцю, попередження, що так робити не варто».

Наскільки таке «покарання» зупинить роботодавця, особливо якщо він впевнений, що невакциновані співробітники є загрозою його бізнесу? Питання риторичне.

Законопроект про доступ до сертифікатів працівників

Дані правила вже знаходяться на розгляді в Сеймі, і незважаючи на те, що виникли деякі зволікання з їх прийняттям, більшість експертів схиляються до думки, що через деякий час вони набудуть чинності закону.

Тут ми повертаємося до цієї теми, щоб зробити простий, але вірний висновок: якщо закон ще не прийнятий, то його норми поки не діють. Це ще раз підтверджує факт незаконності вимог роботодавця сертифіката від іноземця.

На жаль, знову змушені констатувати факт, що одна справа норми законів, а інше їх практичне застосування. Несерйозність покарання за порушення даних норм для роботодавця призводить до того, що на практиці сертифікати вимагають, а в деяких випадках без них не допускають до роботи.

Висновок

Отже, з точки зору діючих на момент публікації цього матеріалу законів, роботодавець не вправі вимагати від працівника вакцинації, а значить не може і змусити пред’явити сертифікат, тим самим не маючи можливості і перевірити його на предмет фальсифікації, а значить і звільнити за підробку.

Однак на практиці у роботодавця є маса діючих інструментів, щоб змусити працівника показати COVID-сертифікат, а виявивши підробку – звільнити іноземця.

Чи зможе працівник захистити свої права? Як вже з’ясували, Трудова інспекція в такому випадку не великий помічник. Залишається суд. Але в ході розгляду обов’язково буде виявлено, що мова йде про підроблений сертифікат, і суд з великою часткою ймовірності ініціює порушення кримінальної справи проти іноземця.

Чи багато знайдеться бажаючих довести свою правоту, ризикуючи 5 роками позбавлення волі? Навряд чи. До того ж роботодавець, навіть вимушений відновити працівника за сертифіката, тут же звільнить його з дисциплінарної статті за кримінальний злочин.