Вступити в польський вуз для багатьох вихідців з країн СНД цілком доступна перспектива. Це можуть підтвердити тисячі студентів, що вже навчаються в РП, велика частина з яких громадяни України. Гарна освіта, престижний диплом – все це прекрасно. Але навчання супроводжується і важкими рутинними заняттями, зубрежками, заліками. При цьому хочеться відпочити і розважитися, і подивитися країну, але найчастіше студентство – не найбагатша частина населення. Вихід є! Сам факт навчання у польському виші, підтверджений студентським квитком, дасть можливість значно заощадити у 2024 році. Як? Про це й поговоримо далі.
Повна назва польського студентського квитка — Legitymacja studencka – посвідчення особи студента, студентська легітимація, однак у російськомовної та україномовної середовищах використовують або більш звичний термін – студентський квиток, або скорочений варіант – легітимація.
Legitymacja studencka – це документ, що підтверджує факт навчання студента в конкретному вузі. Може використовуватися і як посвідчення особи, і як підстави для пільг і знижок.
Зараз застосовуються студентські двох видів:
Зазначена марка має важливе значення, тому далі ми ще повернемося до неї більш докладно. Акцент у статті зробимо на електронні карти, маючи на увазі, що «книжечки» дають своїм власникам всі ті ж права.
Вид електронної легітимації загальний для всіх навчальних закладів Польщі, які мають право його видавати. Цей вид може змінюватися, але виключно за розпорядженням відповідного міністерства. На момент публікації матеріалу студентський виглядає так:
Електронний студентський квиток (Elektroniczna Legitymacja Studencka) – це як раз і є повна назва легітимації у вигляді електронної карти. Однак частіше абревіатуру ELS використовують для позначення невеликої «марки» — голограми у верхньому лівому куті студентського.
Це дуже важливий елемент документа. Саме на ньому, за допомогою лазерного друку, вказується дата дії. Саме цю голограму і потрібно міняти (продовжувати) один раз в півріччя. Квиток з простроченою датою є недійсним, навіть якщо фактично студент продовжує навчання. Детальніше до термінів дії легітимації ми ще повернемося в цьому матеріалі.
Студентський, що володіє правом знижок і пільг, видається всім студентами очних відділень польських вузів. Деякі імениті навчальні заклади (наприклад, Ягеллонський університет, Варшавський університет, Politechnika та ін) видають такі документи всім своїм курсантам, незалежно від форми навчання. Інші, навпаки, заочникам і вечірникам подібних легітимацій не надають.
Оформляє і продовжує карту деканат конкретного вузу, тому й уточнювати можливість отримання легітимації потрібно саме там.
Основними, поширеними на всю Польщу, пільгами, наданими легітимацією, є:
Проте надавати свої знижки за студентським, може будь-який суб’єкт господарювання. Найчастіше це:
При цьому комерційні перевізники, які використовуються на тих же маршрутах, що і громадський транспорт, можуть виключати легітимацію з підстав для знижок. Державні зробити цього не мають право.
Сам документ є прямою підставою для знижок, тому повинен бути на руках кожен раз для пред’явлення білетерам, контролерам та ін.
Для оформлення або продовження карти студент звертається в деканат з відповідною заявою. Багато внз надають можливість онлайн-заявок на легітимацію. Уточнювати це потрібно безпосередньо на сайтах навчальних закладів.
Ми наведемо для прикладу спосіб отримання студентського в Гданському Політесі, а читачі повинні розуміти, що в інших вишах ситуація в цілому може бути аналогічною:
Після виготовлення електронного студентського залишиться тільки прийти до деканату і отримати документ на руки. Як правило, для цього достатньо двох тижнів.
Ще раз нагадаємо, що студентські старого зразка (книжечки) заповнюються вручну. Термін дії вказаний в самому квитку, і підтверджений печаткою внз. Продовжувати період дії кожного виду легітимації потрібно кожні пів року.
На електронному квитку є вже згадана голограма – лівий верхній кут. Саме до неї і вказано термін дії легітимації, після якого студентський треба або продовжити (якщо є підстави), або він припинить свою дію.
Термін дії студентського, а значить і належні з нього пільги припиняються з моменту закінчення вузу або відрахування студента. При переході на інший щабель навчання (наприклад, з бакалаврату до магістратури) квиток може тимчасово вилучатися, а пізніше, після зарахування на наступну сходинку, видаватися знову.
Іноді можна чути, що пільги студентам старше 26 років не покладені. Це не зовсім так. Єдине зручність, яке може зникнути при досягненні цього віку – знижка на залізничні квитки і інший міжміський транспорт. Інші пільги поширюються на студентів незалежно від віку.
В черговий раз повторимо, що дія голограми ELS (або друку в старому студентському) усього півроку (семестр). Видачею завідує деканат. З цього випливає простий спосіб продовження документа: звернутися до канцелярії деканату з відповідним запитом, і отримати продовження легітимації.
За законом, людина, викреслений зі списків студентів, зобов’язаний здати легітимацію в деканат. У разі випускників це легко проконтролювати – можуть, наприклад, не видавати диплом на руки до моменту здачі студентського.
Дещо інша картина з відрахованими. За правилами здати легітимацію зобов’язані і вони, однак багато залишають документ у себе і продовжують використовувати його до дати, зазначеної на голограмі ELS.
Не варто засмучуватися і випускникам. Так, студентський доведеться здати. Однак перед володарями дипломів відкриваються нові перспективи, наприклад, карта випускника.
Студентський, виданий українським або будь-яким іншим непольським вузом, на території РП не має ніякої юридичної сили.
Але рано сумувати! Всі країни, що входять до ЮНЕСКО, можуть використовувати зручний «студентський» інструмент, заснований цією організацією. Мова йде про International Student Identity Card – скорочене ISIC, але часто можна зустріти і просторічну формулювання «Айсик».
ISIC — це електронна картка міжнародного зразка, яку можуть отримати всі учні (шкіл або інших закладів), студенти, аспіранти, якщо їх вік досяг 12 років.
Саме на підставі Айсика студенти і українських, і будь-яких інших внз можуть отримати певні пільги.
Видачею міжнародних студентських квитків займаються уповноважені організації. Ці спеціальні представництва або комерційні структури. Наприклад, видавати Айсик можуть і деякі банки, поєднуючи їх з банківськими картами.
За міжнародними домовленостями ISIC може містити інформацію про страхування іноземця. Однак така картка обійдеться дорожче.
Вартості карт ISIC в офіційних представників (без страхування, тобто мінімальна ціна) на момент публікації становить:
Послуги кур’єрської доставки та інші додаткові можливості оплачуються окремо. Детальніше про Айсики можна дізнатися на офіційних сайтах:
Білоруський сайт, на жаль, знайти не вдалося, але громадяни цієї країни можуть скористатися російським або загальносвітових порталом. В останньому випадку виберіть свою країну в правому верхньому куті, і будете перенаправлені на діючий сайт офіційного представництва.
Точно пільги не прописані в договорах. Це можуть бути абсолютно будь-які знижки, які побажають надати конкретну державу або комерційна структура. Найпростіший і надійний спосіб дізнатися про можливості з ISIC в Польщі, це подивитися всі на цей час програми.
Зверніть увагу, що надані відомості не тільки по картках Айсик (хоч вони і беруть участь у більшості програм), але й інші типи (для вчителів або молодих мандрівників). Щоб побачити тільки потрібні параметри, поставте галочку у фільтрі зліва навпроти напису «ISIC».
У більшості випадків мова йде про знижки в магазинах, музеях, нічних клубах, готелях і т. д.
Студентський квиток є посвідченням особи. Однак нерідко, маючи паспорт, іноземні студенти можуть не отримувати ELS, бажаючи трохи заощадити. Тепер, знаючи про всі плюси, які дає легітимація, це думка може змінитися. Тільки економія на громадському транспорті дасть економічний ефект, значно перевищує вартість карти.
Беріть від свого статусу все можливе — заощаджуйте трохи коштів на подорожі по Польщі зі студентським квитком.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy