Всі, зрозуміло, пам’ятають, що незнання правових норм не є підставою для зняття відповідальності. А ще незнання законів є вірним способом зіпсувати собі відпочинок. Запланували відпустку, вибрали прекрасний закордонний курорт, купили путівки, зібрали валізи і… не задекларували належним чином валюту! І ось, замість розкішного пляжу, мандрівники-невдахи стирчать в запилених приміщеннях митниці, заповнюють безліч нудних документів, позбавляються частини коштів, а попереду ще маячить суд і цілком можлива конфіскація грошей. Як не зіпсувати собі відпустку або ділову поїздку? Скільки коштів можна вивозити за кордон? Розгляньмо правила вивезення валюти за кордон у 2024 році для українців.
Гроші – це цифри, цифри – математика, математика – точна наука. Здавалося б, що може бути простіше, ніж подивитися правила, дізнатися всього дві цифри – скільки можна і скільки можна – і не перевищувати встановлених лімітів. Але було б все так просто, не було б сенсу писати цю статтю. Подивимося на основні складності.
Плутанини додає і те, що іноді ці правила схожі, але можуть і відрізнятися в деталях досить серйозно. Якщо говорити про ту ж Україну, то правила ввезення в країну грошових коштів ми вже розглядали в цій статті. Тут будуть розглянуті норми вивезення за кордон.
Другий складністю є громадянство особи, що перетинає кордон. Для громадян держави, з якої здійснюється вивезення, правила суворіші. Для іноземців є певні послаблення. Ми будемо розглядати вивезення грошових коштів громадянами, про іноземців лише згадаємо для загального розвитку.
Іноземець може вивозити будь-яку суму, якщо декларував при в’їзді не меншу кількість коштів. Це відноситься до всіх трьох досліджуваних країн.
Тут же варто згадати і про «добросусідські» відносини між Білоруссю і Україною. В теорії, правила вивезення з однієї країни в іншу точно такі ж, як і в треті держави, але на практиці політична риторика може вводити ситуацію у граничні стани, при тому, що фактично контроль значно слабкіше.
Питання звучить безглуздо, чи не правда? А ось і ні! Дуже важливо розуміти, що при регламентації кількості вивозяться грошей, мова йде виключно про готівкові грошові кошти та фінансові інструменти в будь-який з існуючих світових валют. Ні кошти на рахунках, ні тим більше різні електронні валюти в розрахунок не приймаються.
Підіб’ємо підсумок такого довгого вступу:
У статті розглянуто випадки вивезення громадянами РБ і України готівкових грошових коштів з країн, громадянами яких вони є, в треті країни.
Перейдемо до основного питання. Тільки звернемо увагу ще на один нюанс. Регламентуванню підлягає як вивезення готівкової валюти, так і банківських металів. Останні валютою не є, і правила їх вивезення можуть відрізнятися.
Ще пара загальних для всіх моментів.
Зверніть увагу, що валюта грошових еквівалентів може бути різною в різних законах – в одних випадках мова йде про євро, в інших про доларі США.
Законодавство України встановлює такі правила для громадян на вивезення валюти:
При письмовому декларуванні необхідно підтвердити кошти даними про зняття їх з рахунків (банків або інших фінансових інститутів). При цьому декларуванню підлягає вся сума, а можна підтвердити лише величину, на яку перевищено поріг в 10 000 євро.
Називається він Митний кодекс Євразійського економічного союзу.
Правила ввезення та вивезення засобів на території країн Євразійського економічного союзу (ЄЕС) однакові:
Крім валюти лімітів, ситуація схожа на українську, проте саме поняття вивозяться засобів має більш широке тлумачення. До них відносяться:
Розмір суми, що вивозиться не лімітується, а ось підтвердження походження коштів (при перевищенні 10 000 доларів) може знадобитися.
Попри те, що форми декларацій, кількість копій і мови заповнення можуть відрізнятися, підходи оформлення схожі.
Зверніть увагу, що потурбуватися місцем і часом заповнення декларації потрібно завчасно. Незнайдений пункт, час відправлення громадського транспорту та інші аналогічні причини не є підставою для відсутності заповненого документа.
Покарання за порушення визначаються внутрішнім законодавством країн. В цілому санкції схожі, однак є і свої нюанси, в т. ч. стосуються судової практики. Ми розглянемо ситуацію на прикладі України, а громадяни інших країн повинні адаптувати відомості під аспекти своїх законів.
Український закон встановлює дві міри відповідальності за відсутність заповненої декларації:
При цьому конфіскована сума може бути виключно за рішенням суду, але вилучено (до судового рішення) буде на місці, і повернута тільки після відповідного процесу.
Чому це важливо? Для того, щоб зрозуміти – немає точних законодавчих норм і правил, коли кошти не можуть бути конфісковані. Можна говорити лише про судову практику, і гарантувати, що конкретний випадок пройде саме за таким сценарієм, не можна.
Дійсно, у ряді випадків порушників вдається відбутися штрафом у 1 700 грн. Найбільш часто це трапляється, коли винна особа:
В обох випадках повинні бути вагомі докази. Наприклад, якщо порушник виїжджає для необхідного лікування, провести яке без цих коштів буде неможливо. Інший приклад – чоловік перевозив гроші благодійного фонду, цілі якого не можуть бути виконані в разі конфіскації.
Як видно, у всіх трьох державах колишнього СРСР вивести можливо практично будь-яку суму. Потрібно знати правила, та вірно оформити даний процес документально, щоб не втратити час і гроші на кордоні.
Наостанок ще одна порада – уважно слідкуйте за курсами, перевіряйте їх за даними Центральних банків на день перетину кордону. Нерідко через курсові коливання виникають складні ситуації, причинами яких є «копійки». Будьте уважні, і не зіпсуєте собі відпочинок і близьким.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy