Робота

Робота програмістом у Німеччині

До переїзду я працював в представництві фірми Siemens Nixxdorf програмістом. Один з німецьких менеджерів вирішив створити фірму в Німеччині. Він запропонував роботу програмістом ряду працівників і переїхати сюди. Чоловік 40 погодилися, я в тому числі. Це досить нетиповий спосіб потрапити в Німеччину. Зазвичай програмісти шукають роботу віддалено у 2025 році. Спочатку я планував попрацювати тут пару років, не більше. Було це у 2002.

Іммігрант програміст працює в НімеччиніІммігрант програміст працює в Німеччині

Кар’єра в Німеччині

Новий шеф віддав нас в оренду величезній фірмі SAP. Ми працювали на компанію точно так само, як і внутрішні працівники: сиділи в тих же офісах, писали і правили той самий код, тільки зарплату не отримували від цієї фірми, а від фірми свого шефа. Офіс нашої фірми розташовувався кілометрів за 200 від робочого місця, і я там так і не побував.

Відпрацювавши 3,5 року, я поступово втратив мотивацію і поміняв роботу. 11 років працював у фірмі ICW. Фірма виробляє програмне забезпечення для різних областей електронного моніторингу здоров’я. Наприклад, електронну медичну карту, доступ до якої лікарі і пацієнти здійснюють через інтернет. Я займався розробкою і локалізацією продуктів – допомагав робити програми так, щоб софт без великих проблем встановлювався і запускався в будь-якій країні світу.

У 2016 потрапив під скорочення. Медичний ринок IT у Німеччині розвивається меншими темпами, ніж очікувалося 10 років тому. Інвестори залишили фірму, бюджет урізали і довелося шукати іншу роботу. За 3 тижні знайшлися 3 хороших варіанти. У результаті перейшов у бранч банківського софта, фірма-стартап у фазі активного росту на гроші інвесторів. Забавно, що через рік нова компанія переїхала в офіс, де я пропрацював 5 з 11 років у ICW, тільки поверхом вище.

Через півтора року через розбіжності з шефом вирішив поміняти роботу. Шукав місце в компаніях розташованих усередині будівлі! Виявилося цілих два варіанти. Тому зараз переїхав на два поверхи нижче. Пишу на Java і Angular додаток для хедхантерів.

Затребуваність програмістів у Німеччині

Працювати в Німеччині може будь-який програміст, благо, вакансій досить багато. Все що потрібно – відіслати резюме англійською в західну компанію, що займається підбором персоналу. Єдине обов’язкова умова, крім власне професійних навичок, це необхідність знати хоча б англійську мову. Краще німецький. “Знати” – це не “читати зі словником”, а вміти нормально висловлювати свої думки і на сто відсотків розуміти співрозмовника.

На жаль, у більшості народу з пострадянського простору знання мов дуже слабке. Думаю, виною тому особлива система навчання, за якої навіть успішний учень все одно не може толком спілкуватися. Я теж не був винятком, скоріше навіть навпаки, мій англійський був набагато слабшим, ніж у середньому серед російських програмістів. Але з часом я підтягнув і англійську, і німецьку.

Умови роботи в Німеччині залежать від конкретної фірми. Перш ніж підписувати контракт, обов’язково розберіться куди і на які умови йдете. Найдієвіший спосіб, по-моєму, це почитати різні форуми і блоги. Потім вже можна розпитати конкретних людей, краще працівників цієї фірми. Не треба думати, що в Німеччині в будь-якому разі краще. По-різному буває. Мене, наприклад, з першим контрактом відверто обдурили, запропонувавши зарплату, з якої навіть базові витрати оплатити було неможливо.

Читачі часто задають питання з приводу затребуваності тих чи інших мов програмування. Це питання, на якого не може бути однозначної відповіді. Насамперед затребувані люди. Якщо людина вміє програмувати, то перевчити його на той чи інший мову – лише справа часу. Зрозуміло, що фірми вважають за краще брати працівників, готових відразу ж братися за справу. Але в кінцевому підсумку все вирішує співвідношення ціна/якість. Той же SAP досить часто бере програмістами математиків і фізиків, а потім доучує їх за власною системою курсів.

Volkswagen випускає програмістів

Недолік кваліфікованих розробників програмного забезпечення на ринку праці підштовхнув компанію Volkswagen створити школу програмістів. У жовтні 2018 пройшов конкурсний відбір на перший курс. Програма “Факультеті 73” стартувала навесні 19 у Вольфсбурзі.

Участь у відборі взяли співробітники VW, хто цікавиться IT-технологіями та володіють базовими знаннями, в рамках підвищення кваліфікації. Додатково відбирали слухачів з колишніх студентів, які не закінчили навчання за спеціальностями Інформатика, Економічна інформатика, Математика і Фізика.

Навчання розраховане на 2 роки. Перші випускники розпочнуть роботу на підприємстві у наступному році. Студенти отримують стипендію – 1135€ в місяць. Фінансування проекту обійшлося компанії у 20 мільйонів євро.

Програміст у Німеччині: Відео