Найсумнішими для мігранта з трудової лінії стають наслідки від затримки зарплати у Німеччині. Настає кінець місяця, а на розрахунковому рахунку нулі, а часом і мінус. Оренда житла, страхування, податок на телебачення, електрика, телефон і інтернет – та багато чого в Німеччині зазвичай потрібно сплатити на початку місяця. А грошей немає. Рехнунги і манунги сиплються з усіх боків, роботодавець прикидається аутистом, о Боже, що ж робити?! паніка! – зазвичай події для нещасного мігранта розвиваються саме так.
Німецький роботодавець, як і всякий інший, несе перед своїми працівниками відповідальність вчасно виплачувати належну зарплату. Як правило, заробіток виплачується по закінченню календарного місяця або в перший день наступного. Можливі й інші варіанти оплати праці, але про них має бути окремо написано в робочому контракті.
Якщо заробітна плата (або її частина) затримується роботодавцем, важливо реагувати швидко. Закон у таких випадках на боці працівника.
Цілком можливо, що підлеглий в разі невиплати заробітку зобов’язаний зреагувати певні, прописані в трудовому договорі, терміни. Тобто, якщо не зреагувати у цей період часу (наприклад, 3 місяці), то претензії отримати зарплату заднім числом можуть бути втрачені назавжди.
Працівник може звернутися до роботодавця в письмовій або усній формі з проханням про виплату зарплати і встановити для цього крайній термін.
У листі також можна повідомити про те, що якщо грошей не буде по закінченню вказаного часу, то працівник відмовляється виконувати свою роботу надалі і звернутися до адвоката за виконанням правових заходів, щоб забезпечити дотримання виконання його вимог.
Якщо роботодавець все ще в боргу перед підлеглим, то можна не виконувати свою роботу до тих пір, поки не буде погашена заборгованість (так званий “Zurückbehaltungsrecht”). Однак, спочатку співробітник зобов’язаний попередити шефа про свій намір не виконувати трудові обов’язки.
За законом, не можна відмовитися від виконання робочого договору, якщо:
У всіх інших випадках допустиме після попереднього попередження начальника не тільки не виконувати свої обов’язки, але і навіть вимагати і за цей період часу нарахування тій же оплати праці, як якби працівник перебував на підприємстві і весь час працював. Роботодавець не має права звільняти або використовувати які-небудь санкції проти свого підлеглого.
Якщо роботодавець не платить вчасно зарплату, можна вимагати з нього проценти (пеню за неустойку) в розмірі 5 % від ставки брутто.
Якщо в результаті затримки зарплати працівник несе прямий матеріальний збиток, то роботодавець повинен відшкодувати весь збиток. Наприклад, якщо той змушений сплачувати фінансамту (Finanzamt) податки на велику суму, з-за того, що отримав виплату повної заборгованості оплати праці відразу за кілька місяців.
Зрозуміло, підлеглий може подати на шефа в суд. Після того, як він виграє справу, судовий пристав зможе вилучати несплату з рахунку роботодавця.
Якщо роботодавець настирливо не поспішає виплачувати законно-зароблене, в деяких випадках можна оформити соціальну допомогу. Одна з умов при цьому, що працівник не працює, наприклад, коли він використовує своє право на Zurückbehaltungsrecht (див. пункт 3).
Такий хід можливий, навіть якщо трудові відносини ще досі існують де-юре.
Часто трапляється так, що роботодавець не платить не тому що він такий підлий, а банально через брак коштів. В такому випадку можна припускати, що він знаходиться на краю банкрутства.
У Німеччині в цьому випадку належить виплатити компенсацію працівникам в розмірі трьох зарплат. Важливо лише повідомити про це Arbeitsamt, після того, як роботодавець офіційно оголосити про своє банкрутство.
Якщо після встановленого в письмовому попередженні строку роботодавець так і не заплатив, можна розірвати з ним контракт без будь-якого строку на закінчення трудової діяльності.
При цьому, працівникові покладені компенсація збитку в розмірі зарплати за той термін, який прописаний в контракті як необхідний перед звільненням (звичайно 3 місяці), а також плюс компенсація за втрату робочого місця, величину якої призначає служби зайнятості.
Все перелічене вище має як мінімум підбадьорити працівників, які мають проблеми з виплатою зарплати у 2025 році. Але крім власне грошей є і ще один аспект, вкрай важливий для мігрантів – це збереження виду на проживання.
Проблема для них полягає в тому, що опинившись без роботи, вони мають не так багато часу на укладення нового контракту. Зазвичай потрібно знайти собі робоче місце протягом трьох місяців, що за німецькими мірками дуже короткий термін. Багато німецькі фірми за цей час не встигають навіть запросити на співбесіду, не те що найняти людину.
Виходячи з цього, мігрантові слід бути дуже обережним і при перших же ознаках “негаразди” в фірмі терміново починати шукати інше місце. Якщо вийде швидко його знайти – відмінно! Міняйте роботу, і як можна швидше. Не варто шкодувати про втрачені компенсації, оскільки ризик втрати посвідки на проживання в Німеччині навряд чи буде того коштувати. Розслаблятися в цьому плані можуть тільки ті, хто вже отримав постійне місце проживання або громадянство.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy