Офіційне працевлаштування в Польщі передбачає виплату за працівника, в тому числі іноземця, цілого переліку податків і зборів. Крім дотримання законності, наявність страхових внесків означає наявність цілого комплексу соціальних послуг і відрахування в пенсійний фонд. Як перевірити чи сплачує роботодавець страхові внески в ZUS у 2025 році – читайте у цьому матеріалі.
Навіщо, власне, іноземцю потрібно знати про виплати за нього в ZUS (Zaklad Ubezpieczen Spolecznych – Служба соціального страхування)? І у випадках недостатнього досвіду деяких польських підприємців, і коли іноземець зіткнувся з прямим шахрайством, документи можуть бути оформлені не повністю. Наприклад, відкрито освядчення, віза по ньому, підписаний трудовий договір, проте необхідна за законом оформлення в ZUS не сталося. Це призведе як мінімум до двох великих проблем:
Обидва варіанти можуть створити значні труднощі для працівника, чого нелогічно допускати вже тому, що перевірка фактичних виплат в ZUS задоволена проста і доступна більшості іноземців.
Існує 3 способу такої перевірки: шляхом особистого відвідування офісу ZUS, через телефон та інтернет. Розглянемо їх докладніше.
Для цього достатньо відвідати найближчий офіс Соціального страхування з закордонним паспортом. Поясните співробітнику ZUS ваше бажання, і він, звіривши дані, повідомить про наявність виплат, здійснених роботодавцем.
Якщо цікавий сам факт наявності виплат і більше нічого не потрібно, цього простого способу буде достатньо. Але якщо потрібно документальне підтвердження (наприклад, з метою подати скаргу на відсутність виплат від роботодавця), можна запитати офіційний документ.
Тут і надалі треба розуміти, що щомісячні відрахування на соціальне страхування здійснюються до 10-15 числа наступного місяця (в залежності від форми організації підприємства – ІП до 10-го, а юридичні особи – до 15-го). Тобто побачити внески за поточний місяць можна не раніше ніж 10-15 числа наступного.
Це досить неоднозначний метод. З одного боку, все просто: зателефонуйте на номер Центру інформаційної підтримки 22-560-16-00, і зробіть усний запит. Однак з іншого боку, додзвонитися не завжди вдається швидко, а запит потребує ідентифікації вашої особи, що зробити в телефонному режимі непросто.
Це один з найпростіших і доступних методів, хоча і у нього є свої складності. Головна з них – необхідність підтвердженої реєстрації в PUE ZUS (електронний профіль ЗУС). З нього і почнемо покрокову інструкцію уточнення факту виплати соціальних внесків через інтернет.
Існують чотири способи реєстрації, кожен з яких здійснюється на сайті www.zus.pl, але різними методами:
Останній спосіб вимагає пояснень. Зайдіть на сайт, виберіть «Zarejestruj w PUE».
Перейдіть до категорії «Dla Ciebie».
Клікніть по «DO REJESTRACJI» (тут же можна вибрати реєстрацію за допомогою трьох інших методів).
Заповніть необхідні поля.
Зверніть увагу, що потрібен номер PESEL, однак якщо він відсутній, потрібно клікнути по посиланню «Nie posiadasz numeru PESEL?», і поле перетворитися на серію та номер закордонного паспорта.
Далі необхідно придумати і ввести пароль, поставити «галочки» згоди з обробкою даних і т. п., і натиснути «ZAREJESTRUJ PROFIL».
Створений профіль необхідно підтвердити офлайн. Зробити це потрібно протягом 7 днів після реєстрації шляхом особистого відвідування відділення ZUS з закордонним паспортом. Така ідентифікація потрібно один раз і далі профіль може вільно використовуватись. Для інших способів (банкінг, ePUAP, електронний підпис) така перевірка не потрібна (вона так чи інакше вже відбувалася раніше).
Маючи підтверджений профіль PUE ZUS, можна переходити до перевірки соціальних виплат через інтернет. Для цього:
1. Не зайдіть на сайті ZUS, якщо не зробили цього раніше.
2. Клікніть по закладці «Ubezpieczony». Зверніть увагу, що ліворуч з’явилося спеціальне меню, при натисканні по якому відкриваються пункти підменю і т. д.
3. У підпункті «Moje dane» перевірте зазначені дані. Якщо виявите помилку, про неї потрібно буде повідомити роботодавцю, оскільки саме він може вносити коригування (робити запит на зміни).
4. Перейдіть в розділ «Ubezpieczenia i płatnicy» і перегляньте узагальнені дані по виплатах (період, платник тощо). Внизу сторінки можна клікнути по кнопці «Dane płatnika», щоб побачити подробиці про платника. «Świadczenia i przerwy» — для перегляду моментів призупинення платежів і різних пільг. Кнопка «Szczegóły» виведе інші подробиці про здійснені платежі.
4.Перевірте необхідні дані. Оплата закритих періодів повною мірою, означає, що всі необхідні внески провадились.
5. Іншу інформацію можна отримати в інших категоріях. Наприклад, на вкладці «Informacje o podstawach i składkach» буде детально надані дані платежів з розбивкою по місяцях.
В розділі «Kalkulator emerytalny» можна порахувати теоретичну пенсію, грунтуючись на вже зроблених відрахувань і т. д.
6. На завершення кілька слів про внесок «Raporty informacyjne». На ній можна переглянути і роздрукувати документи, які подавав ваш роботодавець в ZUS. Зрозуміло, мова про тих, які відносяться до вас.
Знати про платежі в ZUS не тільки корисно, але іноді і необхідно. Як бачите, зробити це онлайн зовсім нескладно. «Довіряй, але перевіряй» — говорить народна мудрість і, грунтуючись на статистиці шахрайства, їй варто слідувати.
Тим більше, що при такому варіанті контролю роботодавець навіть не буде знати, що ви що-небудь уточнювали, а вам, переконавшись у правильності того, що відбувається, буде спокійніше і комфортніше працювати.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy