Еміграція

Сума податку на успадкування та дарування в Польщі

Ставки податків на спадщину і дарування в різних країнах Європи відрізняються корінним чином, у Польщі на цей рахунок існують свої закони і норми. Якщо вам пощастило стати володарем спадщини або подарунка у 2024 році, розташованого на польській території, то і обкладатися податками все це «щастя» буде саме з польським ставками. Яким буде розмір такого оподаткування і чи можна його уникнути – про це розповість «Europortal».

Податок на успадкування та даруванняПодаток на успадкування та дарування

Чи потрібно платити податок зі спадщини та дарування

На майно, яке дісталося в спадщину або в дарунок, згідно з польським законодавством, ставка податку прирівнюється до нуля, при обліку одного дуже важливого чинника:

  • Оцінена вартість таких активів не може перевищує граничну (про неї докладніше нижче), в іншому випадку – сплачувати податок за них все ж доведеться.
  • Це стосується придбання прав власності та інших майнових прав, реалізованих на території держави, отриманих в результаті спадкування обов’язкової частки спадкування, а також дарування.
  • Гранична вартість (неоподатковувана) таких активів залежить від ступеня родинного зв’язку громадян, причетних до передачі прав успадкування та дарування.

Гранична вартість, або хто і скільки повинен платити

Якщо фізичні особи вступили у спадщину чи взяли в дар майно, вартість якого перевищує ту саму граничну суму, встановлену законодавством, вони автоматично беруть на себе зобов’язання про сплату podatek od spadków i darowizn.

Гранична, неоподатковувана вартість активів становить:

  • 9637 зл. – для осіб I податкової групи (чоловік/дружина, батьки, прабатьки, дідусі, бабусі, діти, онуки, правнуки, пасинки, вітчим, мачуха, брати, сестри, зяті, невістки).
  • 7276 зл. – для осіб, які належать до II податкової групі (нащадки сестер/братів, брати/сестри батьків, подружжя пасинків/братів/сестер, брати/сестри подружжя, подружжя інших нащадків).
  • 4902 зл. – для осіб III податкової групи (особи, що не входять в перші дві категорії).

В цьому випадку спадкоємець повинен надати податковій інспекції декларацію про придбання власності/майнових прав (SD-3), або спільну податкову декларацію (SD-3 із зазначеною інформацією про інших платників податків SD-3/А). На все це дається 1 місяць з моменту офіційного вступу у право власності.

Zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3)

Formularz SD-3/А

Як розрахувати суму податку зі спадщини та дарування у Польщі

Тепер перейдемо до найбільш цікавить всіх потенційних спадкоємців інформації – роз’яснимо, як підрахувати суму податку, яку доведеться сплатити за спадщину або дарування, отримане в Польщі.

Розраховується вона, виходячи з вартості надлишків спадщини над його безподаткової сумою, відповідно до Закону РП від 28 липня 1983 року «Про podatku od spadków i darowizn».

Надлишки (злоті) Податок
більше, ніж до
I податкова група
10278 3%
10278 20556 308,3 зл. + 5% від суми, що перевищує 10278 зл.
20556 822,2 зл. + 7% надлишку над 20556 зл.
II податкова група
10278 7%
10278 20556 719,5 зл. + 9% від надлишку понад 10278 зл.
20556 1644,5 зл. + 12% від суми, що перевищує 20556 зл.
III податкова група
10278 12%
10278 20556 1233,4 зл. + 16% від надлишку понад 10278 зл.
20556 2877,9 зл. + 20% надлишку над 20556 зл.

Спираючись на наведені в таблиці дані і знаючи оціночну вартість успадкованого/прийнятого в дар майна, суму оподатковуваного податку розрахувати буде не так вже складно.

Хто звільнений від податків і на якій підставі

Існують також умови, при виконанні яких деякі групи осіб можуть зовсім уникнути сплати податку за придбання спадщини або дарування, так би мовити, виняток із правил.

Повне звільнення від сплати такого податку можуть отримати чоловік/дружина, їх нащадки (діти, онуки, правнуки), батьки, бабусі, дідусі, пасинки, брати, сестри, вітчим, мачуха, при виконанні наступних умов:

  • Протягом 6 місяців з моменту офіційного вступу у право власності на спадщину, громадянин повинен повідомити про це компетентного співробітника податкової інспекції, заповнивши wniosek o wydanie zaświadczenia o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn. Якщо ж він дізнався про існування спадщини по закінченню цього терміну, то повідомити про свої майнові права на податкову він зобов’язаний не пізніше 6 місяців з дня, коли про це дізнався, надавши відповідні докази цього факту.
  • Якщо людина отримала в дар певну суму грошей, він також зобов’язаний надати документальне підтвердження грошового переказу на свій банківський рахунок.

Повідомляти про придбання дарчих активів не вимагається, якщо:

  • дарча була оформлена нотаріально.
  • сумарна вартість дарувань, одержаних від одного родича за останні 5 років, не перевищує 9 637 зл. – неоподатковувану податком суму.

Сподіваємося, що викладена в даному матеріалі інформація допоможе вам розібратися в розрахунку податку на успадковане майно в Польщі або зовсім уникнути його.