Заява на повернення оригіналів документів, поданих воєводі

Для звернення до воєводське управління потрібно подати пакет документів. В залежності від способу надання в ужонд можуть відправлятися оригінали деяких з них. За замовчуванням такі оригінали можуть не повертатися. Що зробити, щоб отримати назад свої документи з польского ужонду у 2025 році, куди і як звертатися, а що можуть не повернути, читайте в цьому матеріалі.

польский ужондпольский ужонд

Коли надаються оригінали

При особистому відвідуванні офісу управління іноземець надає чиновникам копії документів, а також оригінали для ознайомлення. У такому варіанті проблем в більшості випадків не виникає – співробітник уженда сам звіряє оригінали з копіями та запевняє останні.

Однак з-за пандемії, та й просто через зручність методу, все частіше подачу здійснюють з допомогою пошти. У такому варіанті можна відправити оригінали, свідомо завірити копії у нотаріуса або відіслати звичайні незавірені. В останньому випадку управління викличе здобувача в ужонд з оригіналами, щоб запевнити їх самостійно.

Ось на цьому етапі найчастіше і виникають складнощі, пов’язані з протиепідеміологічними заходами – офіс може бути закрити для особистого відвідування, або попередній запис не дозволить надати необхідне в строк. Тоді чиновники і просять надіслати їм оригінали поштою.

Більш того, у повідомленнях, опублікованих на сайтах деяких воєводств, сказано, що надсилання оригіналів спочатку, значно скорочує терміни розгляду, оскільки не потрібно додаткової пересилання. Однак йдучи на цей крок, треба розуміти ризики втрати документів поштою.

Оригінали яких документів вимагатиме ужонд

В принципі, будь-яких. Ужонд взагалі має право вимагати від претендента всякі відомості, що відносяться до справи. Але все ж у документів мають різний статус, і підхід до них різний:

  • Закордонний паспорт. Документи цього типу не можуть вилучатися в іноземця, залишаючи його без посвідчення особи та підтвердження права на перебування (віза). На практиці спроби залишити у себе і паспорт ужендами здійснюються, але вкрай рідко.
  • Заява, фото, додатка до внесеку (наприклад, Додаток 1 при отриманні карти побиту по роботі). Ці документи існують тільки в оригіналах, навіть якщо їх потрібно кілька примірників. Копія не буде ні завірятися, ні прийматися до розгляду.
  • Підтвердження достатності коштів. Банківські виписки, довідки про рух грошових коштів.
  • Документи, що підтверджують статус – наприклад, свідоцтво про шлюб, про народження, смерть, розлучення; трудові договори, умови оренди житла і т. д. для документів цього типу і доводиться говорити найчастіше, коли мова заходить про оригіналах, їх надання і повернення.

Нагадаємо, що всі відомості не польською мовою повинні мати присяжний переклад. Такий переклад так само не надається в копії, проте повноправним оригіналом вважатиметься сукупність первинного документа з присяжним перекладом.

Які оригінали не повертаються

Перш ніж перейдемо до теми повернення оригіналів, треба сказати кілька слів про те, що повернути в більшості випадків не вдасться:

  1. Все, що повинно залишатися в особовій справі. Це екземпляри воєводства заяви та додатків до нього.
  2. Фотографії.
  3. Документи, чиї оригінали можуть бути отримані заново і/або мають термін дії – в першу чергу різні довідки, виписки, підтвердження факту навчання та ін.

Є і більш специфічні умови. Наприклад, при отриманні громадянства вилучають іноземне свідоцтво про народження, а при отриманні карти сталего побиту по карті поляка – карту поляка.

Заява на повернення оригіналів документів

Ще раз повторимо найважливіше – повернення оригіналів документів може здійснюватися за замовчуванням. Для цього необхідно написати і подати спеціальну заяву (приблизний  вид бланку).

Як видно, нічого складного в заяві немає. Вказується місце подачі, П.І.Б. заявника, дата народження, громадянство, номер справи. Далі прохання повернути оригінали (перелік документів) та адресу, за якою їх потрібно відправити.

У деяких випадках (таку можливість необхідно уточнювати та узгоджувати заздалегідь) допускається вказати на бажання забрати оригінали особисто, наприклад, в момент отримання карти, або в окрему дату, у тому числі й у випадках відмови у наданні ВНП.