Еміграція

Як подати документи на карту побиту поштою

Відправити внесек на карту побиту поштою – один зі способів подачі документів у Польщі. Метод і без того вважався одним з найпопулярніших, але через пандемію і частого закриття ужендів його використання ще більш зросла, а в деяких випадках залишилося єдино можливим. Однак число помилок, які роблять іноземці при подачі документів поштою дуже велике, і в результаті різко зросла кількість відмов при стрімкому зростанні періоду розгляду. Як правильно подати документи, яких помилок потрібно уникати, як за незнання не збільшити термін розгляду ще більше і не нарватися на відмову – ці та інші питання розглянемо у детальній інструкції про те, як відправити документи на картку побуту поштою у 2024 році.

документи на карту побиту поштоюдокументи на карту побиту поштою

Можна подати документи поштою в Польщі

Так. Відразу зазначимо, що все, сказане далі, належить до будь-якого типу ВНЖ або ПМЖ: часовий побит, сталий побит, а також карта резидента ЄС та ін.

Серйозною відмінністю є переліки необхідних документів, в тому числі підтвердження підстав для карт, але сама процедура подачі документів, підтвердження копій, отримання штампу і т. д. в усіх випадках однакова.

Загальна схема отримання побиту

Щоб простіше розібратися в процесі, спочатку подивимося на його загальну схему, тобто на основні етапи, які доведеться пройти від бажання мати карту до її отримання. Далі будемо більш детально розбирати кроки, пов’язані безпосередньо з поштою.

Основні етапи такі:

  1. Отримання підстав для перебування в Польщі (віза, безвіз).
  2. Збір документів, у т. ч. підтвердження підстав для отримання картки (в кожному випадку своїх).
  3. Заповнення внесека.
  4. Відправка документів на карту побиту поштою у воєводський ужонд.
  5. Отримання підтвердження про доставку документів і прийняття запиту до розгляду.
  6. Виклик в управління для підтвердження надісланих копій демонстрацією оригіналів.
  7. Зняття біометричних даних.
  8. Проставляння штампу в паспорті про прийняття документів.
  9. Перевірка поданих відомостей, з можливим вимога донести відсутня.
  10. Отримання децизії (рішення про видачу карти побиту).
  11. Оплата виготовлення карти.
  12. Отримання готової карти побиту.

Деякі етапи можуть бути відсутні або мінятися місцями, але в більшості випадків схема виглядає саме так.

Подача документів на карту побиту поштою

На підставі вищенаведеної схеми і буде вибудувана дана інструкція. При цьому акцент буде зроблений саме на поштовій складової. Деякі етапи докладно розібрані в інших матеріалах нашого порталу – на такі статті будуть надані посилання. Для повного розуміння ситуації, ознайомлення з такими статтями обов’язково.

Існують деякі аспекти непостійного характеру, які в кожному воєводстві можуть розрізнятися. У таких випадках буде окремо вказано на необхідність уточнення цих параметрів в уженді (на офіційному сайті воєводства).

Крок 1. Збір документів

Для кожного випадку перелік документів свій, проте є і основний, загальний для всіх пакет. Це суттєвий момент. Офіційно документи не діляться на «основні» та «неосновні», проте по факту від такого неофіційного статусу може багато чого залежати.

  1. Документи основного переліку повинні подаватися спочатку, а в разі їх відсутності повинні бути донесені протягом 7 днів, інакше процес буде зупинено.
  2. Документи неосновного переліку, а також ті відомості, запросити які воєводство має право незважаючи на їх початкове відсутність у списках, надаються протягом строку, окремо зазначеного ужендом при запиті.

Чому це важливо? Теоретично, при подачі документів можна спочатку надати лише заяву. Однак інші документи основного переліку потрібно подати протягом тижня, інакше запит не буде розглядатися. При подачі документів на карту побиту поштою дотримати цей семиденний термін практично неможливо, тому вкрай рекомендується подавати основний перелік відразу і в повному обсязі.

До основного списку можна умовно віднести:

  • Заява (внесек).
  • Фото.
  • Копію закордонного паспорта (всі заповнені сторінки).
  • Квитанцію про сплату мита.
  • Документи, що підтверджують підстави для карти.

В ідеальному варіанті відразу подається максимально можливу кількість документів. Повні переліки можна дізнатися за посиланням:

  • Для сталего побиту по карті поляка чи польським корінням.
  • Карта побиту для дитини.
  • ВНП для студента.
  • Для робочого і возз’єднання сім’ї.
  • Для блакитної картки ЄС.
  • Для жертв торгівлі людьми.
  • Для волонтерів.

Інші матеріали на тему карти побиту можна подивитися за цим посиланням.

Оригінали та копії

Єдині документи, які відправляються поштою в оригіналах – це заяви. Скільки б не було потрібно екземплярів, кожен з них підписується власноручно. Умовно оригіналами можна назвати фотографії.

Все інше відправляється поштою у вигляді незавірених копій. Звернення до нотаріуса або будь-яке інше підтвердження вірності копій на даному етапі не потрібно. Пізніше іноземець буде викликаний в уженд з оригіналами документів, і співробітник управління сам завірить документи (про це ми ще поговоримо далі).

У вашому воєводстві необхідно попередньо з’ясувати:

  • Кількість фото (буває від 2 до 4 штук).
  • Необхідність вклеювання фотографії в анкету або надання їх окремо.
  • Кількість оригіналів заяв (2 або 3 примірники).

Крок 2. Відправка документів у ужонд

Усі вихідні документи необхідно запечатати в конверт (купити його можна безпосередньо на пошті), на якому вірно вказати адресу уженда і зворотну адресу.

Знайти найближче відділення пошти можна на спеціальному ресурсі. Іноді уженди змінюють адреси для доставки кореспонденції, в тому адреса краще уточнити безпосередньо перед відправкою на сайті місцевого управління.

Відправка здійснюється у вигляді рекомендованого листа з повідомленням (у поштовому відділенні треба сказати: «list polecony prioretytowy z potwierdzeniem odbioru»). Процедура виглядає так:

  1. Оголошуєте про бажання відправити рекомендований лист з повідомленням.
  2. Заклеює конверт, вказавши на ньому адресу одержувача і зворотну адресу.
  3. Заповнюєте повідомлення, надане працівником пошти. Це невеликий листок яскраво-жовтого кольору, із зазначенням даних відправлення (часто в усному мовленні його називають жовтим папірцем). Саме цей документ, з відміткою про отримання, повернеться вам в якості повідомлення про доставку листа. Але спочатку він передається разом з листом. Виглядає «жовтий папірець» ось так:
  4. Оплачуєте пересилку. Ціни можуть відрізнятися, але в більшості випадків вони знаходяться в межах 12 – 20 злотих.
  5. Дочекайтеся оформлення відправлення. Підтвердженням цьому буде передача вам «сірої папірці» — квитанції про прийняття листа. До повернення жовтого повідомлення, це буде єдиний документ, що підтверджує факт відправки документів.

Важливим є момент відправлення – це повинно відбутися в межах законного перебування в Польщі. При цьому день відправлення, вказаний у сірій, а потім і в жовтій «папірці», є днем подачі документів. Тобто теоретично відправити документи поштою можна хоч в останній день легального перебування в РП, і з цього моменту перебування буде продовжено до закінчення розгляду справи.

Перед відправкою уточніть:

  • Адреса воєводського уженда.
  • Вартість відправлення.

Крок 3. Отримання повідомлення

Коли лист з документами дійде до уженда і буде зареєстровано, жовте повідомлення повернеться відправнику. Цей документ необхідно зберегти – при перевірках законності перебування, до моменту, поки в закордонний паспорт іноземця не буде поставлена печатка про розгляд запиту на карту побиту, його можна буде подавати правоохоронним органам.

Треба розуміти, що після прийняття документів перебування стає легальним автоматично, навіть якщо інші підстави (віза, безвіз, попередня карта) вже закінчилися. Відсутність (наприклад, втрата) «жовтого папірця» не позбавить вас статусу законного перебування в країні, проте її наявність допоможе пройти перевірку швидше і з меншою затратою нервів.

На цьому етапі варто уточнити, що дата подання, зазначена в жовтому повідомленні, знаходиться в рамках законного перебування іноземця за попереднім підстав. Якщо буде з’ясовано, що чоловік запізнився з подачею, йому відмовлять у розгляді, і швидше за все депортують.

Крок 4. Донесення відсутніх документів

Нагадаємо, що воєводство має право запросити будь-який додатковий документ за своїм розсудом. Відправити доведеться і документи, відправлені спочатку. Вже згадувалося, що більшість відомостей краще відправляти відразу.

При запиті донести документи, повідомлення про це буде надіслано на адресу здобувача.

  1. По-перше, лист може загубитися, а значить іноземець не отримає повідомлення своєчасно.
  2. По-друге, навіть якщо повідомлення прийде вчасно, на виконання вимоги буде надано певний термін (від кількох тижнів до двох місяців). Крім цього, загальний строк розгляду при додатковому запиті документів може бути законно збільшено на 2-3 місяці.

Періоди розгляду і так великі тепер, давати привід розтягувати їх ще на кілька місяців – не найкраща ідея. Перебування весь період залишиться законним, а от з виїздом з Польщі (вірніше поверненням назад) можуть бути проблеми.

Одночасно з вимогою донести документи, як правило, приходить і інформація про способи виконання даної вимоги: особисте відвідування або поштове відправлення. У другому випадку кроки з відправкою і підтвердженням повторюються заново.

Навіть якщо доносити нові відомості не потрібно, співробітники воєводського управління можуть викликати здобувача з оригіналами документів, копії яких відправлялися раніше поштою. Чиновник звірить копії і оригінали, і завірити їх самостійно.

Призупинення розгляду

Якщо воєвода не отримає вчасно необхідні документи, розгляд справи зупиняється. Важливо – це не відмова видати карту побиту, але справа застопориться, і щоб запустити процес заново недостатньо просто надіслати потрібне.

Якщо розгляд призупинено, для відновлення необхідно подати відповідне прохання. Завантажити бланк можна за цим посиланням, але вкрай важливо вказати поважні причини несвоєчасного надання документів. «Я забув», «не встиг», «так вийшло» і аналогічні «пояснення» поважними причинами не є, і справу може бути закрито.

На даному етапі варто додатково перевірити:

  • Терміни дії необхідних документів.
  • Строки раніше відправлених документів.

Якщо щось з наданої інформації має обмеження за часом і ці періоди скоро пройдуть, краще відразу вислати нові. Інакше по закінченню терміну з уженда прийде новий запит, і даний етап почнеться спочатку.

Крок 5. Здача біометричних даних

Цей етап не може бути виконаний через пошту – він має на увазі виключно особиста присутність. Полягає в наданні відбитків пальців, які будуть долучені до справи. Даний крок може бути об’єднаний з одним або кількома прилеглими.

Попередньо на даному етапі треба з’ясувати спосіб реєстрації для відвідування уженда. Це може бути:

  • Очікування виклику.
  • Самостійна запис (у т. ч. online).
  • Обидва способи на вибір заявника.

Крок 6. Отримання штампу в паспорті

Про прийняття документів і законності знаходження в країні в паспорт іноземця ставиться спеціальний штамп. Цей етап навряд чи вдасться провести поштою, але він може бути поєднаний з іншими випадками особистого відвідування воєводського управління. Найбільш часто його ставлять після здачі біометрії.

Крок 7. Очікування децизії

У разі прийняття позитивного рішення (децизії), заявника повідомляють про це. Саме рішення буде надіслане йому поштою. Крім іншого, це говорить про важливість попередження уженда у разі зміни адреси.

Статус ВНЖ буде надано іноземцю з дати виходу позитивної децизії, незважаючи на те, що до отримання карти ще може пройти деякий час.

Крок 8. Отримання карти

Після отримання децизії іноземцю треба буде сплатити 50 злотих за виготовлення пластикової картки, що підтверджує ВНЖ (власне, самої карти побиту), дочекатися її виготовлення, і отримати документ у воєводському уженді. На цьому завершальному етапі можна заздалегідь уточнити можливість пересилання готового документа поштою.

Подача документів на карту побиту поштою – зручний спосіб, що рятує від необхідності відвідувати ужонд. Це зручно для тих, хто живе далеко від міста розташування управління, для тих, хто не любить стояти в чергах, а іноді поштова подача і зовсім є єдино можливим методом.

Однак у даного методу є і недоліки. Лист може загубитися, терміни очікування збільшитися. Зіставте всі мінуси та плюси, прорахуйте можливості, і виберіть той спосіб подачі документів на карту побиту, який максимально зручний саме для вас.

Подача на Карту Побиту поштою: Відео