Хто може розраховувати на Блакитну карту ЄС в Польщі у 2025 році? Які преференції вона надає? Як отримати цей тип дозволу і скільки це коштує?
Niebieska karta UE (Blue Card EU, Blaue Karte EU, Блакитна карта ЄС) – це поняття введено Директивою Євро ради 2009/50/ЄС ще у 2009 році. Деякі її положення, загальні для всіх країн Союзу, тому карта і названа «блакитна» («синя») на честь кольори прапора Євросоюзу, а в назві присутнє «ЄС».
Блакитна карта – це дозвіл на перебування і роботу (посвідка на проживання), видане конкретною країною Євросоюзу іноземцю з третіх країн, для виконання робіт високої кваліфікації. «Блакитна карта ЄС» — офіційна назва, закріплена в європейській Директиві, проте в польських законах частіше зустрічається термін «Робота за спеціальністю, що потребує високих кваліфікацій». Слід розуміти, що мова йде про одне і те ж.
Попри уніфікацію законодавства країн ЄС та загальноєвропейських положень по Блакитній карті, кожна держава регулює окремі положення надання цього дозволу самостійно. У результаті технологія отримання картки може значно розрізнятися, і якщо, наприклад, знати, як отримати Blaue Karte EU в Німеччині, то це не означає, що інформації для отримання однойменного документа в Польщі достатньо.
Наявність літер «ЄС» на карті не поширює її дії на всі країни Союзу. Блакитна карта дає розширені права тільки на території тієї країни, яка видала дозвіл.
Основні критерії іноземця, який має можливість отримання картки, встановлені зазначеною Директивою ЄС:
Більшість інших параметрів визначаються національними законодавствами. Наприклад, мінімальний дохід для Блакитної картки ЄС в 2019 році становить 6 877,55 злотих (1,5 х 4 585,03 – середня зарплата по економіці, оголошена Головним статистичним управлінням РП).
Зверніть увагу, що інформація на сайтах воєводств не завжди оперативно оновлюється. У деяких випадках надаються застарілі дані щодо мінімальної зарплати. Краще дотримуватися інформації від ГСУ Польщі з коефіцієнтом 1,5. Інші параметри розглянемо по ходу статті.
Чисто номінально, Блакитна карта є однією з різновидів польських карт побиту. Тому вірніше буде порівнювати надані нею права з можливостями конкретно часовего побиту.
Основні переваги:
Зовні польська Блакитна карта мало відрізняється від картки часовего побуту. Основна відмінність – напис «Niebieska karta UE» у графі «Uwagi / Remarks».
Вартість Блу Кард в Польщі встановлена законодавчо. Ціна розгляду питання – 440 злотих. У разі позитивного рішення доведеться заплатити ще 50 злотих за виготовлення пластикової картки.
Технологічно отримання Блакитної карти мало відрізняється від інших видів ПНП, однак існують принципові розбіжності в необхідних документах.
Збором документів краще зайнятися заздалегідь. Попри те, що в офіційних описах зазначено, що частина необхідного може бути надана пізніше (в процесі розгляду), найбільш повний пакет скоротить час на прийняття рішення.
У переліку обов’язкових документів знаходяться:
Документ | Пояснення |
---|---|
Заяву на тимчасове перебування | Використовується звичайний бланк на часовий побут. При цьому Додаток 1 заповнює роботодавець, а Додаток 2 – здобувач разом із заявою. |
Фото | Необхідно 4 фотографії, зроблених з візових правил. |
Закордонний паспорт | При відвідуванні надається оригінал (на вимогу), до пакета документів додається копія. |
«Опінія» | Інформація старости, що на це місце можна знайти співробітника з поляків.Це документ представляє один з найбільш неоднозначних питань в даній темі, тому ми розглянемо його докладніше нижче. |
Трудовий договір | Тип договору законодавчо не регламентований, однак зазначено, що його термін повинен бути не менш як рік, а дохід, як мінімум, у 1,5 раза перевищувати середню зарплату по економіці. |
Підтвердження кваліфікації | Необхідний диплом ВНЗ чи підтвердження 5-річного досвіду. Це питання так само розглянемо окремо докладніше. |
Дозвіл на роботу | Або документ, що його замінює, або документ, що підтверджує відсутність необхідності отримувати дозвіл. |
Страховка | Дані з ZUS. У деяких випадках можуть бути запитані ужендом самостійно. |
Гербовий збір | Підтвердження оплати 440 злотих. |
Воєводства має право вимагати додаткові документи, встановлені внутрішніми правилами або необхідними по індивідуальних випадках.
Таким документом може бути диплом про закінчення вузу за фахом, по якій здобувач претендує на Блакитну карту ЄС. В якості альтернативи може бути використаний документ, що підтверджує 5-річний досвід на даній (схожій) посаді, наприклад, довідка з попереднього місця роботи.
Диплом повинен мати присяжний переклад на польську мову. При цьому присяжний перекладач повинен перебувати в спеціальному списку Мін’юсту РП. Робити і завіряти переклад потрібно вже в Польщі або за кордоном, але в польському консульстві / посольстві.
Важливо розуміти, що законодавство вказує тільки на присяжний переклад. Нострифікація диплому не потрібна.
Нагадаємо, що мається на увазі спеціальний документ, отриманий у старости і доводить, що на дану посаду не вдалося знайти охочих, які стоять на біржі праці, або поляків, які бажають працевлаштуватися іншими способами. Запитують опінію у роботодавця.
Однак і в законах, що регламентують роботу іноземців, і в нормах ринку праці встановлюються великі списки випадків, коли отримувати опінію не потрібно. Крім цього, в цьому списку є пункт, що отримувати цей документ у старости не повинен той, хто законодавчо позбавлений від необхідності отримувати дозвіл на роботу.
Серед найбільш поширених випадків:
Очевидно, що навіть ця невелика вибірка покриває основні випадки запитів на Niebieska karta UE. Однак на практиці сприйняття ужендами законодавства не завжди однаково, і воєводства можуть зажадати опінію, незважаючи ні на що. Такі випадки рідкісні, але краще бути до них готовими.
Запит на карту та документи подаються особисто здобувачем у воєводському уженді. Попередній запис, як правило, здійснюється онлайн через сайт воєводства.
Подаються документи на воєводство, де знаходиться основне місце розташування роботодавця. Якщо таке неможливо встановити, подається за місцем фактичної роботи здобувача. Якщо не можна точно з’ясувати і таке розташування, за місцем проживання іноземця, який претендує на Блакитну карту.
Звертатися в уженд, ймовірно, доведеться кілька разів (не враховуючи моменту отримання карти). Первинна подача та обов’язкове надання біометричних даних може відбуватися у різний час. Управління має право запросить додаткові документи – в цих випадках їх необхідно донести.
Якщо документи прийняті ужендом, іноземцю повинні поставити штамп про це. Проставляння печатки в паспорт може здійснюватися не відразу, а тільки після здачі біометрії. До цього моменту штамп може бути присутнім на бланку заяви або окремій довідці.
Статус, що надається іноземцю під час очікування рішення по карті, набуває чинності в момент прийняття у нього документів. За аналогією з іншими видами ПНП, штамп дозволяє перебування в Польщі весь період розгляду запиту, в тому числі й у випадках, коли інші документи відсутні (наприклад, закінчилася віза).
Не секрет, що терміни розгляду заявок на ПНП сьогодні величезні. Закони поки не встановлюють точних періодів, вірніше постійно дозволяють їх продовжувати. Інформаційні ресурси воєводств надають неконкретну фразу: «Розгляд ведеться не менше 1 місяця», однак практика показує, що запити на ПНП перевіряють і кілька місяців, і понад рік.
При цьому нерідко виходить, що запити на Блакитну карту розглядаються швидше, ніж звичайні. Офіційно це не афішується і ніяк не підтверджується, але спостереження за такими випадками дозволяють зробити висновок про більш оперативному прийнятті рішень по Niebieska karta.
Якщо прийнято позитивне рішення, здобувач буде повідомлений про дату та час відвідування уженда. В цьому випадку залишиться оплатити 50 злотих «за пластик», і дочекатися виготовлення картки.
Карта буде надана на термін дії трудового договору плюс три місяці.
Це правило не застосовується при розгляді заявки на максимальний термін – 3 роки. У цьому випадку (при позитивному рішенні) картка буде дійсна протягом рівно трьох років.
Іноземець з Блакитною картою може замінити роботу тільки через 2 роки роботи в цьому статусі. До цього він зобов’язаний сповістити уженд в кожному з наведених випадків:
Повідомити воєводство необхідно протягом 25 днів з моменту змін. У цьому випадку карта не буде анульована протягом наступних 3 місяців, але такі зміни можливі не більше 2 разів під час періоду дії одного дозволу.
З січня введені нові правила, які надають право трьом міністрам внутрішніх справ, праці та економіки – приймати обмеження за кількістю виданих Блу Кард за 1 рік. Обмеження можуть стосуватися конкретних професій, галузей або регіонів.
Якщо такі обмеження задіяні, видача Блакитних карт буде припинена без пояснення причин.
Одна з великих переваг Niebieska karta UE – пільгові програми возз’єднання сім’ї. Дружина і неповнолітні діти володарів Блакитних карт отримують право на ПНП в Польщі тільки вже на підставі документів іноземця, який має дозвіл на роботу, що вимагає високу кваліфікацію. При цьому термін Блакитної карти значення не має.
Діти володаря Блу Кард можуть навчатися в польських вузах за безкоштовним програмам. Подружжя отримують ПНП з доступом до ринку праці.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy