Еміграція

Як додати сім’ю у свою страховку ZUS

Кожен, хто офіційно працює або провідний господарську діяльність у Польщі, виплачує з доходів соціальні платежі в ZUS (Соцстрах РП). Крім іншого, це означає, що у такої людини є обов’язкове страхування, і в разі необхідності, вона отримає доступ до медичних послуг. У членів сім’ї такої застрахованої може не бути своєї роботи. Такі родичі мають право бути вписаними в страховку працевлаштованого, однак за замовчуванням і автоматично цього не відбувається — потрібно зробити ряд спеціальних кроків. Про те, як вписати члена сім’ї у свою страховку ZUS у 2024 році, докладно розповімо в цьому матеріалі.

страховка ZUSстраховка ZUS

Хто є членом сім’ї для внесення в страховку ZUS

Перелік осіб, яких можна внести у свою страховку ZUS, чітко описаний законодавчо. В даному контексті родичем може вважатися:

  • Чоловік / дружина.
  • Рідні по висхідній лінії, тобто батьки, бабусі-дідусі, але тільки якщо вони проживають разом з застрахованим (ведуть спільне господарство).
  • Діти. При цьому, до цієї категорії відносяться:
  • власні діти;
  • усиновлені діти;
  • діти чоловіка / дружини;
  • онук;
  • дитина-іноземець, щодо якої встановлена ​​опіка;
  • дитина-іноземець, усиновлений в складі прийомної сім’ї / сімейного дитячого будинку.

Можливість поширюється на дітей зазначених категорій до 18 років, а в разі продовження навчання (школа, ВНЗ, докторантура) – до 26 років. За умови належного інвалідності — без вікових обмежень.

Хто може вписати у свою страховку

Власне, будь-який, хто її має. У розхожих випадках, це:

  • Працюючий по умове про праце.
  • Підрядник, тобто в більшості випадків, який працює по умове злеценія.
  • Бізнесмен, у т.ч. ФОП.
  • Безробітний, зареєстрований на біржі праці, навіть якщо йому не передбачено посібник.
  • Студент.

Іншими словами, все, хто мають свій дохід, або ті, чий статус має на увазі наявність страховки ZUS з інших підстав.

Кого не можна додати

Навіть якщо член сім’ї підпадає під одну із зазначених категорій, він не може бути вписана в ZUS застрахованого, якщо має власні підстави на таку страховку. Тобто не можна вписати у свій ZUS всіх, перерахованих вище (що працюють, безробітні, студенти, підприємці), а також пенсіонерів та осіб, які отримують державну допомогу, наприклад, у зв’язку з вагітністю.

Підкреслю, це не означає, що зазначені особи залишаться без страховки, це означає, що вони мають право на свою. Якщо раніше страховка не оформлялася, необхідно звернутися в ZUS. Нагадаю, що тепер це можна зробити й онлайн.

Чи можна вписати цивільного чоловіка (співмешканця)

Це питання однозначно визначено законодавством і правозастосовчою практикою. Співмешканець / співмешканка не є членом сім’ї, отже, розраховувати на вписування в страховку не може.

Треба акцентувати на тому, що маються на увазі відносини, незареєстровані офіційно. Тут є певні різночитання у формулюваннях — в Польщі «цивільним шлюбом» нерідко називають офіційно зареєстрований союз, але зареєстрований в РАЦС, без участі церкви. Такий шлюб є ​​законним, і під описану категорію не підпадає (вписати дружину / чоловіка можна).

Одночасно, незайнятому співмешканцю нічого не заважає зареєструватися на біржі праці та навіть якщо допомога йому призначено не буде, право на медичне страхування він отримає.

Чи можна вписати дитину, народжену від співмешканця

Незважаючи на неофіційний статус відносин, якщо народжена в такому союзі дитина визнана працюючим батьком, то вона є членом сім’ї, і може бути вписана в страховку ZUS.

Скільки коштує внесення родича в страховку ZUS

Всі дії по вписування члена сім’ї в страховку ZUS здійснюються абсолютно безплатно як для працівника (власника страховки), так і для його рідних (тих, кого планується внести в поліс).

Як вписати члена родини в страховку ZUS. Дії з боку працівника

І офіційно працевлаштований (працює по умове про праце), і підрядник (працює по умове злеценія) здійснюють вписування рідних у свою страховку через роботодавця / замовника.

Процедура дуже проста. Достатньо написати заяву на ім’я роботодавця / замовника (на бланку, наданому роботодавцем, або скачаному по цьому посиланню), а все інше має зробити він. Дії роботодавця ми докладно розглянемо далі, тут же потрібно вказати на ще один дуже важливий момент.

Заявити про намір зареєструвати (вписати) члена сім’ї у свою страховку ZUS працівник / підрядник зобов’язаний протягом 7 днів з моменту настання підстав для такого кроку.

З цими семи днями виникає деяка плутанина, через різного тлумачення положень відділеннями ZUS. На практиці існує кілька очевидних випадків, коли такі підстави виникають:

  • При новому працевлаштуванні. Оформилися — не забудьте про членів сім’ї.
  • При в’їзді в країну членів сім’ї (наприклад, дружини з дітьми).
  • При народженні дитини в Польщі.
  • При втраті членом сім’ї права на власну страховку.

У всіх цих ситуаціях необхідно встигнути подати заяву за 7 днів. В інших випадках необхідно узгодити можливість і послідовність дій з місцевим відділенням ZUS.

Як внести родича в страховку ZUS. Дії з боку підприємця

Ці дії повинен здійснити роботодавець, якому було подано заяву від працівника. Однак з цієї ж технології вписують у свою страховку ZUS членів сім’ї й самі підприємці, в тому числі зареєстровані і як ІП, і як юридичні особи.

І в разі заяви від співробітника, і в разі власних дій, на операцію дається 7 днів — відповідно, з моменту отримання заяви або з дати появи підстав.

Суть процедури в тому, що в місцеве відділення ZUS подається спеціальну заяву форми «ZUS ZCNA». Подати його можна особисто або онлайн. Розглянемо обидва варіанти, але майте на увазі — роботодавець, у якого зареєстровано понад 5 працівників, може використовувати тільки інтернет-подачу.

Спосіб 1. Особиста подача

Необхідно заповнити заяву і віднести його до відділення ZUS. Тобто основна складність буде полягати саме в заповненні бланка заяви. Як вже говорилося, це спеціальна форма «ZUS ZCNA». Інструкцію щодо її заповнення польською мовою можна переглянути за посиланням.

Залишиться тільки з’ясувати необхідність попередньої реєстрації для відвідування офісу, здійснить її (при наявності таких вимог), і віднести документи. Все інше зробить співробітник офісу.

Спосіб 2. Онлайн-подача

Скористатися інтернет-подачею можуть тільки підприємці, які мають профіль в PUE ZUS (електронні послуги ZUS). У більшості осіб, які здійснюють господарську діяльність, він є. Іншим нагадаємо, що увійти в систему можна за допомогою цифрового підпису / ePUAP, інтернет-банкінгу або отримати доступ через відвідування місцевого відділення ZUS.

Далі виконайте наступні кроки:

  1. Перейдіть на сторінку PUE ZUS і авторизуйтесь.
  2. На сторінці, клікніть по вкладці «ePłatnik».
  3. Клікніть в лівому меню по посиланню «Kreatory», а в списку по «Obsluga członków rodziny». Натисніть «Dalej».
  4. Відкриється список співробітників, зареєстрованих в ZUS на даному підприємстві. Для приватних підприємців там може бути тільки сам власник ВП. Виберіть необхідного працівника (або себе) і натисніть «Dalej».
  5. Виберіть «Zgłoszenie członka rodziny».
  6. Натисніть «Dodaj», щоб додати члена сім’ї.
  7. Заповніть анкету на члена сім’ї. Поля, відмічені !є обов’язковими для заповнення. Після заповнення натисніть «Dodaj».
  8. Відкриється таблиця з членами сім’ї, включаючи тільки що внесеного. У нещодавно доданих в графі «Status werifikacji»буде стояти «Brak». Виділіть необхідний запис, натиснувши на кружечок в першому полі таблиці. Клацніть по кнопці «Werifikuj». Документи будуть відправлені на верифікацію, що займе якийсь час.
  9. Після верифікації, якщо рішення позитивне, в графі «Статус верифікації» з’являться напис: «Ок». Далі — і це дуже важливо, тому що багато хто забуває зробити дану дію — натисніть на кнопку «Wyślij i zakończ»(«Вислати та закінчити»).

Надійде підтвердження реєстрації. На цьому процес вважається завершеним. З моменту прийняття документів в електронному вигляді, у зазначеного члена сім’ї є медична страховка ZUS.

Погодьтеся, процес далеко не найскладніший. Мабуть, найбільші труднощі полягають в дотриманні термінів, і деякою неузгодженості нормативно-правових актів. Але всі проблеми можна вирішити, а результат не просто зручний, але в ряді випадків і необхідний.

Після переїзду в Польщу ваших дітей, дружини / чоловіка і тим більше батьків, життя без доступу до медичних послуг комфортної не назвеш. У цьому ж випадку доступ до страховки виходить швидко, просто та абсолютно безплатно. Будьте завжди здорові ви та ваші близькі, але підготуватися до можливих проблем все ж варто заздалегідь.

Страхування в Польші: Відео