Еміграція

Як можна ввести в Польщу літніх батьків

Вже давно наші читачі ставлять питання про можливість в’їзду в Польщу літніх батьків заробітчан, іноземних підприємців, студентів. Турбота про батьків — це природне бажання, і логічно, що надати належний догляд завжди легше в безпосередній близькості, ніж з-за кордону. Ми зібрали всю доступну інформацію з цього питання, вивівши з неї можливий спосіб возз’єднання батьків у Польщі з повнолітніми дітьми у 2025 році. Але хочемо відразу попередити – методу, що гарантує 100% успіху, не існує.

ввести в Польщу літніх батьківввести в Польщу літніх батьків

Возз’єднання з батьками – що каже закон

Це головна труднощі на шляху до бажаного. Програма возз’єднання сім’ї передбачає можливість в’їзду подружжя та неповнолітніх дітей. В період пандемії і ця можливість обмежена.

Тобто возз’єднання повнолітніх дітей зі своїми батьками не передбачається законом у часи коронавірусу, ні у звичайних умовах. Одночасно, немає і прямої заборони на таке возз’єднання. Це дуже важливо – цей факт і стане тією невеликою щілиною, через яку постараємося провести канву нашого розгляду.

Підстави для в’їзду

Щоб потрапити на територію Польщі, потрібно відповідати певним умовам, підтвердити необхідність в’їзду. Так було завжди, а під час пандемії підстави для перебування мають ще більшу кількість обмежень.

За посиланням вище можна ознайомитися з усіма такими підставами, тут ми лише нагадаємо основні з них для громадян третіх країн:

  • робота;
  • навчання;
  • наявність карти поляка;
  • володіння картою побиту.

Якщо у батьків є ці або інші приводи для в’їзду в Польщу, необхідно скористатися ними, і не обтяжувати себе додатковими складнощами. Наша розмова про тих випадках, коли підстав для в’їзду немає.

В основних документах, що встановлюють можливість в’їзду в РП, крім конкретних причин завжди відзначається наступне:

  • В особливих випадках, в основному пов’язаних з гуманітарними обставинами, комендант Прикордонного пункту, погодивши це з Головною комендатурою Варта Граничного, може дозволити іноземцям, які не відповідають чинним вимогам на в’їзд, пропуск на територію Республіки Польща.
  • Рішення про дозвіл на в’їзд комендант приймає в ході прикордонних заходів, після виконання необхідних процедур, (зокрема, після перевірки поданої іноземцем документації). Це означає, що іноземець не має можливості запросити такий дозвіл заздалегідь.

Звідси випливає два моменти – хороший і поганий. У коменданта є можливість пропустити літніх батьків (батька) до своїм повнолітнім дітям в Польщу, якщо буде доведена гуманітарна необхідність. Але домогтися такого дозволу заздалегідь не можна. Однак саме це, як буде видно надалі, ми і пропонуємо зробити. Так, все заплутано і складно. Але доведеться розбиратися.

Все це зайвий раз підтверджує хиткість зазначеного способу і далеку від 100% гарантованість успіху. Однак треба розуміти й інше – на цей час не існує інших законних способів в’їзду батьків в РП, крім розглянутого в даній статті.

Віза або безвіз

Скористатися безвізовим в’їздом у розглянутій ситуації буде непросто. Отримати візу в даних умовах буде ще складніше. Крім дозволу на в’їзд, якого буде достатньо для знаходження за «безвізу», для відкриття візи ті ж підстави доведеться підтверджувати ще й для консульства. При цьому шанс відмови і апеляції значно зростає.

Все це призведе до значного збільшення витрат часу та сил на оформлення в’їзду, і додасть ще одну сходинку, на якій суб’єктивний фактор буде мати велике значення. Таким чином, більше шансів має безвізовий в’їзд. Оформлення візи так само можливо, але ця процедура значно складніше, а ймовірність позитивного результату — менше.

Треба розуміти й інше. Позитивне рішення по «безвізу» дасть право на перебування не більше ніж 90 днів. Далі питання легалізації доведеться вирішувати вже в Польщі або виїжджати. Виходом може стати карта побиту з гуманітарних обставин, але і в цьому випадку доведеться знову підтверджувати всі підстави, правда тепер в уженді.

Письмовий запит та інші документи

Ще раз повторимо, зазначений метод виходить з права коменданта пропустити батьків. Вище сказано, що рішення має прийматися безпосередньо на кордоні, при спробі в’їзду, після погодження з головним офісом». При цьому наша порада – не чинити таким чином.

Відмова у в’їзді цілком можливий, і змусити літніх батьків прокотитися до кордону «вхолосту» — не найкраща ідея. Як і процес очікування на пункті пропуску різних узгоджень.

Так, Страж граничний не рекомендує подавати запит заздалегідь. Ми візьмемо на себе сміливість порадити протилежне. За іншим законодавчим нормам прикордонники зобов’язані відповісти на будь-який письмовий запит, що стосується їх діяльності. Значить, доведеться відповісти і на лист про дозвіл батькам в’їхати в РП. Варто враховувати наступне:

  1. Негативна відповідь допоможе заощадити час, і не змусить батьків безрезультатно подорожувати до кордону і назад.
  2. Позитивна відповідь не дасть повної гарантії пропуску, але все ж значно збільшить шанс.
  3. Надання письмової відповіді з позитивним рішенням буде означати для прикордонників, що питання вже раніше узгоджувався і схвалювався. Це значно скоротить час на проходження кордону.

Найприємніше у всій цій досить складною процедурою – на практиці випадки, коли батькам вдавалося в’їхати в Польщу, існують, і їх достатню кількість, щоб розглядати даний спосіб серйозно.

Як скласти запит на в’їзд батьків до коменданта

Далі ми надамо «зразок» написання такого листа. Але і тут буде явно видно нестандартність ситуації. Це буде документ, який дослівно повторювати не варто. Навпаки, для підвищення ймовірності на успіх, його потрібно максимально змінити.

Пояснимо. По-перше, висловлюємо глибоку подяку юристу Halina Lewitcka за складання цього «зразка». По-друге, якщо кожен буде використовувати його як бланк, просто підставляючи свої дані, дуже скоро коменданти перестануть розглядати такі однотипні запити. Творчий підхід до складання цього листа стане ще одним кроком у напрямку до успіху.

Пропонований в якості прикладу документ виглядає так:

Скачать (PDF, 207KB)

Усі лист можна розбити на три важливих розділу:

  1. «Шапка», в якій потрібно точно вказати кому, куди і від кого запит направляється.
  2. Опис ситуації, з обов’язковим зазначенням Ф. В. О. заявника, його ідентифікаційних і контактних даних місця передбачуваного проживання в Польщі і т. п., а також докладний опис причин, за якими необхідно пропустити батьків.
  3. Перелік додаткових документів, додатків.

З першою частиною все зрозуміло – це постійні дані. Другий і третій розділ дуже щільно пов’язані, т. к. в описовій частині, крім причин в’їзду, потрібно вказати й на обставини можливого проживання – де, з ким, на що і т. д. Цю частину значно простіше вписувати по готовому переліком наявних документів. Про нього і поговоримо докладніше.

Інші документи

В черговий раз повторимо, що пред’явлений спосіб, лист тощо не є офіційним рішенням, але цілком законні і дієві. Це означає і те, що пропоновані списки документів так само не є обов’язковими, і повинні формуватися залежно від обставин. Однак і серед можливих вкладень деякі більш важливі.

Без будь-яких документів точно не обійтися

Перш за все, ідентифікація батьків – то є копія паспорта. Зрозуміло, якщо буде використаний «безвіз», біометричний паспорт повинен бути чинним, а дні безвізового перебування не витрачені. Крім цього бажано надати (копії):

  • Підтвердження місця проживання (наприклад, договір оренди).
  • Достатність коштів (наприклад, трудовий договір дитини / дітей, на чиєму утриманні будуть перебувати батьки).
  • Необхідність догляду за батьками (медичні довідки, дані про інвалідність тощо).
  • Документи дітей (паспорта, карти побиту тощо).
  • Підтвердження спорідненості.

Потрібен переклад документів? Нагадаємо, що офіційних вимог надавати що-небудь взагалі немає, значить не може бути позначена і необхідність перекладу. Але ми добиваємося результату? Шанс того, що комендант буде розглядати документи на незнайомій йому мові, нікчемний. Вкрай бажано, щоб всі не польською мовою мало присяжний переклад.

Які документи бажано надати?В принципі, всі, хто має хоч якесь відношення до справи. Перевантажувати запит багатосторінковими другорядними відомостями не варто, але все, що може мати позитивний вплив на запитання, потрібно додати. Наприклад:

  • Наявність власності в Польщі.
  • Рахунки в банках.
  • Запрошення до клініки.
  • Пенсійне забезпечення.
  • Інше.

В цілому, кращим способом буде довести необхідність дітей для польської економіки, і залежність батьків від них.

На підставі цих списків документів формується і описова частина, зокрема, де і на які кошти будуть жити батьки, де і на що лікуватися.

Особливості для білорусів

Нагадаємо, що на цей час білоруське громадянство само по собі є підставою для в’їзду в Польщу. Здавалося б, скористатися цим можуть і батьки-білоруси. Але тут є свої складності – у громадян РБ поки немає безвізового в’їзду в країни Шенгенської зони.

Значить, якщо у представників старшого покоління вже є віза, видана за яким-небудь іншим випадках, нею можна буде вільно скористатися вже на підставі громадянства. Якщо ж візи немає, її доведеться отримувати, з усіма випливають складнощами, про які говорилося вище.

Покрокова інструкція як забрати батьків до Польщі

Консолідуємо у вигляді короткої інструкції все сказане вище. Послідовність дій на прикладі безвізового в’їзду, виглядає так:

Крок 1. Збір документів. Зберіть і зробіть копії всього необхідного. Складіть і роздрукуйте лист-запит. Підпишіть його.

Крок 2. Надішліть запит. На адресу обраного коменданта відправте рекомендований лист з повідомленням. Як правило, письмову відповідь послідує протягом 2 – 4 тижнів. Роздрукуйте його.

Крок 3. Проходження кордону. На КПП, крім інших документів, пред’явіть свій лист-запит і позитивну відповідь на нього. Деякий час доведеться почекати, оскільки прикордонник повинен буде погоджувати з начальством всі деталі, і отримати дозвіл на в’їзд.

Погодьтеся, в спрощеному вигляді все виглядає зовсім не страшно. Однак якщо ви уважно читали цю статтю, то усвідомили, що в’їзд батьків до повнолітнім дітям – не сама проста процедура. Але багатьом вже вдалося пройти по цьому складному шляху, а значить і кожен з вас в змозі домогтися бажаного.

Що необхідно щоб забрати сім’ю в Польщу: Відео