«Я неофіційно живу з поляком, чи можна мені отримати карту побиту?», — подібні питання все частіше надходять на адресу нашої редакції. Легалізація громадянського співжиття, так званий конкубінат, стає все більш затребуваною, і «Europortal» не може не поділитися інформацією з іноземцями, які опинилися в подібних обставинах. Даний матеріал буде присвячений отримання карти побиту по конкубінату в Польщі у 2025 році, але відразу обмовимося – спосіб складний, гарантія успіху далеко не 100%, тому емоційну складову повністю виключимо, визначивши, що причини, за якими іноземці опиняються в подібних ситуаціях – обговоренню не підлягає.
Конкубінат (Konkubinat) у Польщі – усталений розмовний термін, що позначає спілку людей, незареєстрований офіційно, тобто співжиття без шлюбу, визнаного за законом.
Формулювання було свідомо спрощено до максимуму, щоб не заплутати складними деталями. З визначення виключено звичне громадянам країн СНД словосполучення «цивільний шлюб», оскільки в Польщі воно має інший зміст.
Цивільний шлюб (Związek cywilny) в РП – це офіційний шлюб між чоловіком і жінкою, укладений без використання церковних обрядів. Тобто шлюб, зареєстрований в органах влади, а не в церкві. Конкубінат не передбачає ніякої реєстрації, і цивільним шлюбом з точки зору польського законодавства не є.
Вказавши на те, що конкубінат є усталеним терміном і розмовною, треба уточнити, що він з’явився ще в Стародавньому Римі, де конкубінами (польськ., Konkubina) називали жінок, які вступили в неофіційне стосунки з одруженими чоловіками. Фактично – наложниці.
Діти, народжені в конкубінаті, вважалися незаконнонародженими. Самі конкубіни ніяких прав не мали. Цей історичний факт наведено виключно з метою показати древність даного явища.
Тут ми зустрінемо наступну порцію складнощів. Ніякого конкубінату в законах Польщі немає, як немає і згадки про «неофіційний шлюб», «незареєстрованє співжиття» й т. д.
На щастя, це лише ускладнює, але не унеможливлює легалізацію в Польщі по конкубінату. Вихід ховається в можливостях, які вже дуже детально розглядалися в окремому матеріалі – в карти побиту за інших обставин.
Однак, будучи приватним випадком «інших обставин», конкубінат має дуже специфічні, властиві тільки цим способом нюанси, які змушують розглядати дані питання окремо.
Глава 11 польського Закону про іноземців досить точно перелічує підстави для отримання карти побиту за інших обставин. Серед них, як ми вже з’ясували вище, права на співжиття (конкубінат) відсутня. Разом з тим існує таке положення Art.187. Підстави для факультативного надання дозволу на тимчасове проживання у зв’язку з іншими обставинами. Ustawa o cudzoziemcach. Дозвіл на тимчасове проживання у зв’язку з іншими обставинами може бути надано іноземцю, якщо він:
Тут багато іноземців, недостатньо знайомі зі всіма нюансами, нерідко розчаровуються – мовляв, з чого хтось вирішив, що конкубінат буде врахований, як «обставини, відмінні від інших зазначених»? Але кожен раз, коли закони не дають повної відповіді, необхідно звертатися до практики:
Відповідно, якщо інших підстав для легалізації немає, є сенс спробувати отримати карту побиту по konkubinatu.
Невеликий юридичний відступ. Деякі джерела повідомляють, що легалізація по конкубінату можлива на підставі не ust.8, а ust.6 art.187 Ustawy o cudzoziemcach, де йдеться про можливість легалізації для дотримання права на сімейне життя, в розумінні Римської конвенції про права і свободи 1950 року. Проте ця конвенція не розшифровує поняття сімейного життя, а польське національне законодавство не відносить конкубінат до шлюбу.
Відповідно, може бути застосована лише восьма частина згаданої статті. Ці нудні юридичні деталі можуть знадобитися при вказівці підстав у заяві на карту побиту, якщо ужонд попросить деталізувати їх.
З усього сказаного вище можна зробити висновок, що практично ніяких обмежень в тому, ким повинні бути сторони конкубіната, не існує. Це логічно – якщо в нормах немає самого співжиття, то немає й опису деталей. Але в черговий раз повернемося до аксіоматичної тези: що не визначається законами, визначається правозастосовчої практикою. В цьому розрізі ситуації бувають різними.
Це поєднання має найбільший шанс на успіх, і справа навіть не стільки в більшій упередженість чиновників до інших варіантів, скільки в тих проблемах, які в цих випадках виникають (про них докладніше далі).
Яка зі сторін повинна мати громадянство РП, а яка – ні, не уточнюється. На практиці є випадки, коли чоловіки-іноземці отримували посвідку на проживання при співжитті з жінкою полькою, але чисто статистично значно більше зворотних ситуацій.
Знову ж таки, жодних обмежень з точки зору законодавства для таких спілок немає. Але, по-перше, влада перевіряє такі союзи значно суворіше, а, по-друге, самі обставини для таких спілок складаються значно рідше.
Наприклад, чоловік-співмешканець працює в Польщі, а його жінка-співмешканка хоче приїхати до нього. На якій підставі? Візу по конкубінату не дають. В’їхати туристом? Теоретично можливо, але є пряма заборона видавати посвідку тим, хто потрапив у країну як турист.
Проте, ситуація може скластися і в позитивному варіанті. Приміром, чоловік і жінка познайомилися вже в Польщі, вирішили жити разом. При цьому жінка буде вести господарство, тобто не працювати. В теорії такі випадки так само підпадають під конкубінат, на практиці таких прикладів значно менше, ніж зазначених вище. Іншими словами, варіант можливий, але рідко застосовується.
Незважаючи на західну кон’юнктуру щодо подібних союзів, польські закони передбачають, що шлюб – це союз між чоловіком і жінкою. Однак конкубінат – це не шлюб, а значить в теорії і таке співжиття не повинно мати право на ВНП.
Що ж стосується практики, то, ризикуючи нарватися на звинувачення в гомофобії та іншої нетолерантності, скажімо, що, якщо метою не ставляться довгі та дорогі судові розгляди, подібним спілкам краще вибирати інші країни для спільного проживання.
Крім невиконання перерахованих вище умов є ще один суттєвий аргумент, що робить даний тип легалізації неможливим:
Карта побиту по конкубінату не буде надана, якщо у претендента є будь-яка інша причина для отримання посвідки на проживання в Польщі.
Іншими словами, якщо іноземець працює, займається бізнесом, навчається, має польські корені, карту поляка або будь-яку іншу причину, по якій він може отримати ВНЖ, то подаватися необхідно саме з цих підстав. І тільки при відсутності інших причин, можна розраховувати на карту на підставі конкубінату.
Можна виділити ще одне неписане, але суворо дотримується правило – здобувачі повинні бути повнолітніми. Причому це відноситься як до заявника, так і його партнеру.
В загальних рисах процедура аналогічна іншим випадкам подачі документів на карту побиту за інших обставин. Однак свої важливі нюанси є, і на них зробимо основний акцент.
Використовується стандартний бланк внесека на карту тимчасового перебування. Заповнити заяву необхідно із зазначенням на inne okoliczności в 16-ому пункті.
Далі у вільних рядках вказати більш детально на причини легалізації: ust.8, art.187 Ustawy o cudzoziemcach, а також опис з ким і чому проживає здобувач.
Квитанція про оплату буде обов’язковим пунктом у переліку поданих документів, а ось спосіб оплати необхідно уточнювати у конкретному воєводському ужонді. Це може бути і онлайн-оплата, і внесення грошей у касу воєводства при особистому відвідуванні.
У будь-якому випадку доведеться заплатити 340 злотих. Ще 50 треба буде доплатити за виготовлення картки, якщо рішення буде позитивним.
Це дуже важливий крок, який має серйозні відмінності від інших випадків. Перерахуємо загальний список необхідного, а далі зробимо необхідні пояснення.
Для карти побиту по конкубінату потрібно надати:
Дуже важливий аспект – у переліку, на відміну від інших причин для ВНП, немає документа, що підтверджує підстави для карти побиту. З одного боку, це логічно – якщо конкубінат ніяк не зареєстрований, то і підтверджений документально бути не може. З іншого боку, у праві ужонда перевірити фактичне співжиття. Про цих і інших важливих деталях поговоримо докладніше.
Відсутність документального підтвердження співжиття не означає, що у воєводстві повірять претенденту на слово. Однак точних норм перевірки не існує. Залежно від воєводства, внутрішніх правил, вільного часу та ще маси різних нюансів до таких перевірок можуть ставитися:
Незважаючи на відсутність законодавчого вимоги, якщо існують які-небудь документальні підтвердження, їх краще надати відразу. Яскравий приклад – спільний дитина. В такому випадку надається свідоцтво про народження, де батьками значаться обидва співмешканці.
Підійдуть і непрямі свідчення. Наприклад, дані про спільне володіння майном, якимись цінностями або зобов’язаннями. У більшості випадків, чим більше даних буде надано спочатку, тим менше додаткових перевірок буває.
Ще один вкрай важливий аспект, що відрізняється від інших випадків. Єдиним особистим джерелом доходу можуть бути кошти, накопичені раніше, і то це досить неоднозначний момент, т. к. джерело потрібен саме «стабільне і регулярне», а гроші на рахунку можуть не визнати такими.
Дохід від роботи, ні кошти, що надходять від бізнесу, враховані бути не можуть, оскільки й працевлаштовані, і підприємці повинні отримувати карту з цих підстав і оформити посвідку по конкубінату не мають права. Далі, доходи члена сім’ї, які можуть бути прийняті при інших обставинах, від співмешканця в облік не беруться, оскільки конкубінат сім’єю не є. Іншими словами:
Навіть якщо співмешканець заробляє достатньо коштів для утримання і себе, і претендента, то його доходи безпосередньо не можуть бути зараховані. Відповідно, таким доходом можуть або кошти, що надходять від реальних членів сім’ї (наприклад, батьків чи братів-сестер), які проживають у Польщі, або співмешканець повинен оформити договір ренти (umową renty, ануїтетний контракт) з претендентом.
Ануїтетний договір (umową renty) – це контракт, регульований Цивільним кодексом РП, згідно з яким одна із сторін гарантує деякий інший зміст. Причому здійснюватися такі виплати повинні стабільно і регулярно. Що стосується розміру такого доходу, то він відповідає загальним критеріям прибутковості. Нагадаємо, що він складає 776 / 600 злотих нетто в місяць.
Ще одна особливість ситуації – страхування. Вписати у свій поліс можна тільки члена сім’ї, яким співмешканець не є. Значить і використовувати цей метод не вдасться. Страховка для претендента повинна оформлятися окремо.
Починаючи з цього кроку, процедура виглядає досить стандартно. Подаються документи в воєводський ужонд за місцем проживання. Здійснити подачу можна як особисто, так і через законного представника, яким може бути будь-яка повнолітня, дієздатна особа.
Документи передаються при особистому відвідуванні офісу або за допомогою поштового відправлення під час законного перебування іноземця на території Польщі. Особисте відвідування може вимагати попередньої реєстрації.
Час очікування, як і в інших випадках, обмежена 30 – 60 днями. Однак на практиці такі терміни здійсненні вкрай рідко. Децизії чекають місяці, а іноді і більше. Весь цей період перебування в Польщі у претендента залишається законним. Причому починається таке законне перебування з моменту прийняття документів.
Одночасно в цей період ужонд вправі запросити додаткові документи, викликати на співбесіду і претендента, та її співмешканця, перевірити фактичне проживання і т. п. Виконати вимогу воєводства необхідно в зазначені ним терміни. В іншому випадку можлива зупинка розгляду або відмову.
Мабуть, це ще один специфічний момент легалізації конкубінату. На відміну від інших випадків, які не передбачають доступ до ринку праці, працювати в очікуванні карти побиту не варто, навіть отримавши додатково зезволеніє або освядченіє.
В такому випадку з’являться інші підстави для ВНП, а при них розраховувати на карту по конкубінату не можна. Якщо ж необхідно працювати, доведеться повідомляти про зміну обставин, і подавати документи вже по працевлаштуванню.
Своє рішення – децизію – воєводство відправить здобувачеві. У разі позитивного результату справи можна переходити до Кроку 7.
При негативному – можна подати апеляцію. Зробити це необхідно протягом 14 днів з моменту одержання відмови. Подаються документи на ім’я Керівника управління у справах іноземців через того ж воєводу, що прийняв початкове рішення.
Якщо питання розглянуто позитивно, залишиться оплатити вартість виготовлення документа – 50 злотих, і дочекатися вручення готової карти.
Карта побиту за конкубінатом дає право на перебування у Польщі. Доступу до ринку праці немає. На відміну від ситуації в момент розгляду запиту, коли карта вже на руках, деякі воєводства дозволяють працевлаштування, через отримання документа, що дозволяє працювати (освядченіє, зезволеніє). Однак цей момент краще уточнювати безпосередньо в ужонді.
Серед обов’язків власника цього статусу – обов’язкове і термінове оповіщення воєводства у випадках, якщо підстави для перебування змінилися або зникли.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy