Напевно, одне з найбільш серйозних та гострих питань для багатьох іноземців, які перебувають у Польщі – це можливість привезти в країну своїх дітей. Дійсно, які б обставини не змусили перебувати в РП, коли дитина знаходиться далеко, комфортність такого перебування не завжди знаходиться на високому рівні. Способів для легалізації кілька і вони прямо залежать від статусу батьків, віку дітей та інших обставин. Про те, як забрати дітей у Польщу у 2024 році та що зробити для їх довгострокового перебування в цьому матеріалі.
Щоб точно розуміти всі можливості, відразу прояснимо ряд формальностей, без яких інформація може бути сприйнята не цілком адекватно. Вкажемо про яких саме іноземців і яких дітей піде мова.
Під іноземцями в даній статті будуть розумітися вихідці з країн, що не входять в Євросоюз, ЄЕЗ, а також не є громадянами Швейцарії. Ні один з батьків-іноземців не є громадянином Польщі. Для легалізації дітей зазначених осіб застосовуються свої норми та правила, які не розглядаються в цій статті. Мова піде про іноземців, які мають громадянство України, Росії, Білорусі та інших країн СНД.
Під дітьми іноземців розуміються неповнолітні рідні або прийомні діти вищевказаних іноземців, що законно перебувають в Польщі. У деяких випадках вік дітей може бути більше 18 років, але про це буде повідомлено окремо.
Побудуємо подальший матеріал за принципом перерахування способів, як забрати дітей в Польщі, від тих, що дають найбільші можливості, але рідко застосовуються, до найпростіших (але дієвих!) і найбільш поширених. Вибирайте свій підхід методом виключення – перевірте чи відповідає обставинам найбільш вигідний, якщо ні — переходьте до наступного і т. д.
У статті буде консолідована інформація про легалізацію дітей в РП, а на детальні процеси конкретних способів будуть дані посилання. Обов’язково переходьте за ним, якщо хочете з’ясувати весь процес до кінця.
Розраховувати на карту сталего побиту (дозвіл на постійне перебування) можуть діти іноземців, якщо вони:
При наявності перелічених обставин батьки (опікуни) можуть подавати документи у воєводський ужонд за місцем своєї реєстрації одразу на дозвіл на постійне перебування. Присутність дітей до 6 років не потрібно.
Вартість процедури:
Дізнатися, які документи потрібні, щоб виїхати в РП дітьми, і як виглядає процедура подачі заяви, можна в матеріалі «Що таке карта сталего побиту і як її отримати?».
Окремо варто розглянути питання оформлення сталего побиту при наявності у дитини карти поляка або польського походження. В цьому випадку розраховувати на статус постійного перебування (ПМП) можна вже на цих підставах.
Якщо права переїзду на ПМЖ у дитини немає, потрібно розглядати можливість тимчасового виду на проживання – карти часовего побиту. Підстав для такої легалізації значно більше, однак і можливості, що надаються таким статусом, різні.
Дозвіл на тимчасове перебування можна оформити на дитину, якщо він народжений під час перебування його батьків у Польщі:
Тобто підставою для статусу буде сам факт народження дитини під час дії візи / карти побиту батьків, і більшого не потрібно (за винятком загального для всіх випадків пакета документів, наявність коштів і місця проживання, про яких ми поговоримо окремо).
Витрати:
Дуже важливо зрозуміти, чим возз’єднання сім’ї відрізняється від інших підстав, т. к. в розмовній мові нерідко всі поняття, які мають відношення до легалізації сім’ї, змішують.
Возз’єднання сім’ї – це специфічний процес отримання ВНЖ для членів сім’ї іноземця, який перебуває в Польщі в суворо визначених статусах (про них трохи нижче). Власники карт побиту по цій підставі мають вільний доступ до ринку праці, а кількість продовжень такої карти (при збереженні підстав) не лімітовано.
Претендувати на возз’єднання сім’ї можуть діти, чиї батьки / батьки перебувають у Польщі на підставі:
Очевидно, що перераховані не найбільш розхожі умови, як переїхати в Польщу з дітьми. Головним залишається питання, чи можуть перевезти дітей в РП по возз’єднанню сім’ї особи, які перебувають в країні за звичайними картками часовего побиту? Можуть, але і тут є досить специфічні умови:
Розраховувати на карту побиту для дітей по возз’єднанню родини можуть батьки, які мають дозвіл на тимчасове перебування, якщо вони вже перебували в Польщі в такому статусі (мають карти часовего побиту) не менше 2-х років, і на момент подачі документів мають ще мінімум 1 рік дії картки попереду.
Вартість стандартна для ВНЖ:
Всім, хто підпадає під зазначені умови, слід ознайомитися з деталями процедури такої легалізації дітей у Польщі по возз’єднанню. Решті – не варто сумувати, попереду ще є більш прості (в плані підстав) способи, як виїхати в Польщу з дітьми. До того ж привілей даного методу у вигляді доступу до ринку праці для дітей, м’яко кажучи, не завжди актуальна.
Про цьому питанні дуже коротко. Батьки-володарі Блакитних карт ЄС у Польщі, належать до категорії осіб, яким доступний вищевказаний процес возз’єднання сім’ї. Niebieska karta UE – це і є підтвердження статусу роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації, про який (у тому числі) говорилося вище.
Ми підійшли до самого популярного і цікавить величезне число іноземців способом. Згідно з нормами, Inne okoliczności – це підстави для ВНЖ, що відрізняються від тих, що вказані в Законі про іноземців. Погодьтеся, формулювання не сама зрозуміла.
Однак існують офіційні роз’яснення від профільного міністерства, в яких даються більш чіткі відомості про те, як легалізувати дитини в РП за інших обставин. Ми опустимо зовсім вже екзотичні підстави, і розповімо про тих, які цікаві переважній більшості вихідців з Білорусі, Росії та України.
Отримати карти для дітей з Inne okoliczności можуть:
Очевидно, що це найпоширеніші підстави, коли батько працює в Польщі, а дитина буде вчитися, наприклад, в школі, або просто знаходитися поруч з батьками, якщо він ще зовсім маленький. З цього випливає і частина обов’язкового переліку документів, але про це ми поговоримо окремо.
Вартість та ж:
Виїхати жити в Польщу разом з дитиною за інших обставин найбільш доступно. При цьому є ще два моменти, як водиться, хороший і поганий. До негативних можна віднести обмеженість терміну перебування за Innym okolicznościom – перша карта видається на строк від 3 місяців до 3 років, а продовжити її можна лише одного разу. Далі треба буде шукати інші підстави для легалізації, але за цей період, швидше за все, або батьки отримувати право на возз’єднання, або діти виростуть з даних підстав, і їм потрібні свої.
Позитивним моментом є той факт, що дітьми для «інших обставин» є особи до 21 року.
У загальній схемі все досить стандартно. Якими б не були підстави, необхідно:
Зверніть увагу, якщо батько подає на підставі своєї карти побиту, подавати на дитину можна в той же ужонд. Претендувати на карти батьки й діти можуть разом, а, якщо умови відповідають, отримати карту дитині можна і не отримуючи ВНЖ для батьків.
Щоб отримати візу, потрібні підстави. Проблема в тому, що далеко не всі з них, придатні для подальшого оформлення ВНЖ, можуть бути підставами для візи. Наприклад, робоча віза (або можливість її отримання) батьків сама по собі не є причиною для візи D дітям.
Дитині потрібні свої причини, і найпростішим є дистанційне надходження в дитячий садок, школу або вуз. Отримавши запрошення з цих закладів, можна претендувати на дитячу візу (в’їжджати дошкільням, школярем, студентом). Зрозуміло, мова про випадки, коли немає інших, більш простих, способів відкриття віз, наприклад, карти поляка.
З країн СНД безвізовий режим на цей час є у громадян Грузії, Молдови та України. Саме вони й можуть ввезти дітей (при наявності біометричних паспортів і невитрачених днів перебування) по «безвізу».
У звичайних умовах такої в’їзд може бути пояснений на кордоні, однак можуть діяти додаткові вимоги, наприклад, в період пандемії – про це ми поговоримо далі.
Важливим є період перебування дитини. Щодо безвізового режиму він всього 90 днів, а значить часу на отримання ВНЖ не так багато, і варто поквапитися з легалізацією.
Нерідко читачі задають питання, а чи можна поїхати з туристичного Шенгену для подальшої легалізації? Є відносно недавнє правило, що підстави для в’їзду в країну і підстави для подання на карту побиту повинні збігатися.
Якщо ввозити дитини як туриста, а потім претендувати на ВНЖ з інших підстав, документи можуть не прийняти. При цьому, якщо на кордоні заявити та підтвердити дійсну мету в’їзду, то можуть бути застосовані й Шенгенські візи (аналогічно «безвізу»).
Ще раз нагадаємо, що на окремі випадки, які потребують більш детального пояснення, в тексті вище дані посилання. Тому тут ми будемо розглядати процес в узагальненому вигляді.
Незалежно від обраного способу, потрібно:
По останньому пункту трохи пояснимо. Це і є підтвердження тих фактів, за якими подаються документи, та про яких докладно розказано в цій статті. Відповідно, в кожному випадку це можуть бути свої докази. Наприклад, при подачі по Блакитній карті – ця сама карта, при роботі з батьків – підтвердження цього факту і т. д. Причому при працевлаштуванні батьків контракт може стати підтвердженням як роботи, так і достатності засобів.
Не варто забувати й про необхідність згоди другого з батьків, при знаходженні в Польщі та подачі документів на карту на дитину одним з них. І ще той факт, що ужонд має право запросити будь-які додаткові відомості. Частіше всього це буде свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб батьків та інші документи, які інформують про склад сім’ї.
Тут так само ситуація стандартна. Це суми, що визначаються законом, і на 2021 рік вони становлять 701 злотий нетто (!) на главу сім’ї, і по 528 злотих нетто на кожного члена сім’ї-утриманця.
Це важливо, оскільки працювати може тільки хтось один, а дітей у родині бути багато. Треба ретельно прорахувати всі наявні суми, щоб документи були прийняті.
Перебування дитини, батьки якої подали документи на карту побиту, буде легальним весь строк розгляду. У тому числі й в тих випадках, коли інші підстави (віза, безвіз) вже минули.
За тимчасово введеним нормам, чинним під час особливого з-за COVID-19 режиму, основні правила легалізації дітей не змінилися. Однак пара моментів все ж виглядає інакше, ніж у звичайних умовах:
Термін дії особливого режиму на момент публікації цього матеріалу невідомий, але після його закінчення правила повинні повернутися до вищевказаних без будь-яких винятків.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy