США

Як отримати грін-карту в США: способи, правила, документи

Отримання грін-кард США еквівалентно виду на проживання в країні з усіма наслідками, що випливають з такого статусу привілеями та правами. Після закінчення п’ятирічного терміну володіння такою картою перед іммігрантом відкривається можливість претендувати на статус американського громадянина. Тому сотні тисяч людей в усьому світі щорічно намагаються стати володарями заповітної “Зеленої карти”. Однак не всім претендентам вдається досягти мети, а питання, як отримати грін-карту в США в 2024 році, із-за останніх поправок в американському законодавстві знайшов ще більшу актуальність.

Green Card СШАGreen Card США

Що таке грін-карта

Всі, хто замислювався про еміграцію в Америку, чув про існування особливого документа, без якого еміграція в США неможлива. Однак не всі мають повне уявлення про те, що таке грін карта.

Пластикова картка, яка отримала широку популярність у світі як Green Card, має цілком офіційне найменування — United States Permanent Resident Card. Даний документ — посвідка на проживання (ПНП) у вигляді ідентифікаційної карти, яка дозволяє іноземцю легально проживати і працевлаштовуватися в США.

Назва «грін-карта» увійшло у вжиток після закінчення Другої світової війни. З 1950 р. іммігрантів, яким пощастило домогтися дозволу на ПМП (постійного місця проживання) в США, видавали реєстраційну картку I-151 з картону зеленого кольору (до 1964 р.).

Саме тоді і з’явилася назва Green Card. З 1964 по 1977 роки видавалися картки іншого кольору, але назва збереглася. З 1977 р. дизайн I-151 змінився ще більш кардинально — карта стала пластиковою, а з 2010 р. карта знову «позеленіла».

Говорячи про те, як виглядає Green Card нового покоління, слід зазначити, що з 2017 р. вона має оновлений, більш різнобарвний дизайн рисунка (американський прапор, Статуя Свободи), але зберігає переважно зелену палітру з обох сторін.

У новій карті усунули недоліки і оснастили її додатковими засобами захисту проти фальшування:

  • використані оптичні чорнило, які змінюють колір залежно від кута зору або освітлення;
  • голографічні зображення з обох сторін інтегровані в дизайн малюнка;
  • зроблені три прозорих вікна в формі зірок різних розмірів.

Які можливості надає Green Card

Іммігрантів, насамперед, цікавить, які права дає грін-карта в США. Її одержання має для власника значні позитивні наслідки.

По-перше, сам володар карти та близькі члени його сім’ї отримують право на переїзд в США по грін-карті і довічне проживання в будь-якій точці США — досить лише кожні 10 років подовжувати ВНП.

По-друге, грін-карта дозволяє безперешкодно пересуватися по країні, вільно виїжджати і в’їжджати в США без віз. Вона дає право також на безвізову туристичну поїздку в Канаду, Мексику, на Багами.

По-третє, життя в Америці по грін-карті дозволяє користуватися базовими правами американських громадян на:

  • працевлаштування практично в будь-якій сфері економіки, в тому числі і на службу в армію США;
  • заняття самостійним бізнесом або участь у спільної бізнес-діяльності в США;
  • придбання, володіння, продаж американської нерухомості;
  • володіння вогнепальною зброєю для захисту життя, життя своєї родини і майна;
  • покупку автомобіля і володіння водійським посвідченням (у США права водія часто виконують роль внутрішнього паспорта);
  • пільгове кредитування та переваги іпотеки в американських банках;
  • пільгову оплату навчання в американських школах, коледжах і вузах;
  • правовий захист від місцевого до федерального рівня;
  • високоякісну медичну допомогу;
  • пенсійні виплати держдопомоги, страховку та ін.

І, повторимо, власник грін-карти після п’ятирічного перебування в США в статусі резидента отримує можливість клопотати про отримання американського громадянства.

Які існують обмеження для власників грін-карти

Перелік обмежень для резидента США не настільки великий, але, тим не менш, суттєвий. Так, іноземні громадяни-власники грін-кард не мають можливості:

  1. Приймати участь у виборах губернатора штату, в Конгрес, обирати Президента США.
  2. Претендувати на виборні посади, поступати на роботу в держустанови і держструктури.
  3. Працевлаштуватися в структурах, пов’язаних з держбезпекою, — служити в ФБР, поліції та ін.
  4. Виступати в ролі присяжних.
  5. Ввозити в США членів своєї сім’ї на ПМЖ.
  6. Використовувати в повному обсязі право на різні види соціальної допомоги з боку держави і на участь в державних програмах.

З 12.00 15 жовтня 2019 р. набирає чинності «Остаточне правило» до розділу 212 (а) (4) Закону “Про громадянство” (Immigration and Nationality Act – INA) Внутрішнього департаменту безпеки. Згідно з цим документом будуть відсіюватися ті іноземні громадяни, які являють собою тягар для американського суспільства.

Так, грін-карту не зможуть отримати люди з кримінальним минулим і особи, проти яких були висунуті публічні звинувачення, включаючи навіть неоплачений штраф за неправильну парковку.

Проблематичним стане продовження грін-карти, а значить, і отримання американського індігената для мігрантів, які були одержувачами протягом 12 місяців за три роки державної допомоги на місцевому, штатному або федеральному рівні:

  • грошової допомоги на підтримку доходу («Загальна допомогу»);
  • з безпеки (SSI);
  • сім’ям в нужді (TANF);
  • програми допомоги по харчуванню (SNAP);
  • допомоги в оренді;
  • Medicaid та інших. Якщо допомога надходила за двома такими програмами, то один місяць буде зараховано за два.

Виключенню підлягають іноземці, які під час отримання держдопомог або подання заяв про зміну статусу перебували на військовій або дійсній службі в Держрезерві США. А також неповнолітні діти, вагітні та жінки протягом 60 днів після пологів, одержувачі Medicaid, які потребують невідкладної медичної допомоги.

Іноземці, які володіють грін-карткою, не зможуть розраховувати на захист і підтримку з боку американського уряду в разі виникнення будь-яких форс-мажорних ситуацій при поїздці за кордон, оскільки мають інше громадянство.

Програма Green Card не передбачає і відсутність власника карти в США більше року – це розглядається владою як добровільна відмова від грін-карти.

Зобов’язання власників грін-карти перед США

Володарі американської грін-карти, аналогічно американським громадянам, повинні справно виконувати і певні обов’язки. Серед них:

  1. Сумлінна сплата всіх необхідних податків, подання декларацій про доходи в Податкову службу США (IRS), штату та міста.
  2. Законослухняність, включаючи добропорядний спосіб життя і активну участь у громадському житті міста, штату, країни.
  3. Необхідність підтримувати імміграційний статус, не залишати територію США на термін більше півроку без вагомих на те підстав, інформувати про це міграційні влади.
  4. Зобов’язання протягом 10 днів після переїзду на нове місце проживання повідомити поштою або через інтернет свій новий адресу в міграційну службу.
  5. Фінансова самодостатність і наявність фінансових ресурсів, що дозволяють обійтися без матеріальної допомоги з боку держави. У світлі останніх прийнятих рішень цей пункт стане відігравати визначальну роль у процесі надання та подальшого продовження грін-кард.
  6. Особи старше 18 років повинні постійно мати при собі документ, що підтверджує імміграційний статус.

Чоловіки 18-26 років зобов’язані зареєструватися в Службі призову в армію (так званий військовий резерв). Пройти реєстрацію у будь якому поштовому відділенні або по інтернету.

Основні типи Green Card

Існує два основних типи американських грін-карт. Права і обов’язки власників обох типів однакові. Перший тип — документ постійного резидента США, видається строком на 10 років.

Другий тип — умовна грін-карта резидента США з дворічним терміном дії. Її можуть отримати особи:

  • одружені менше двох років з громадянином або постійним резидентом США, а також їхні діти;
  • іммігранти-інвестори.

Протягом 90 днів до закінчення терміну дії тимчасової грін-карти США необхідно звернутися в центр обслуговування USCIS і подати Петицію I-751 (для подружжя американських громадян/резидентів) або I-829 (для бізнесменів). Несвоєчасне звернення може призвести до втрати грін-кард.

Якщо клопотання подано у встановлені терміни, то умовний статус резидента продовжується ще на 12 місяців, в ході яких звернення має бути розглянуто.

Яким чином можна оформити грін-карту

Купити Green Card іноземці не можуть. У 2019 р. є кілька абсолютно легальних способів її набуття іноземними громадянами.

Спосіб 1: возз’єднання сім’ї

Українці, мають серед громадян США (в тому числі і натуралізованих) родичів, можуть отримати грін-карту постійного резидента при:

  • подачі петиції I-130 про возз’єднання сім’ї;
  • наявність коштів на проживання кожного члена сім’ї не менше 125 % від рівня бідності (відстежити дані в залежності від штату можна на сайті);
  • наявність вільних квот. Для близьких родичів (подружжя, батьків і неповнолітніх дітей) дотримання правила квот не потрібно. В інших випадках залежно від категорії переваги очікування може затягнутися від одного року до 10-15 років.

Серед «привілейованих» категорій:

  • не вступили в шлюб діти старше 21 року від громадян США (віза F1);
  • дружини і неповнолітні діти резидентів США (F2А);
  • не вступили в шлюб діти старше 21 року резидентів США (F2В);
  • вступили в шлюб діти американських громадян (F3);
  • рідні брати і сестри громадян США старше 21 року (F4).

Спосіб 2: укладення шлюбу

Отримання грін-карти через шлюб — один з найбільш поширених способів легального переїзду в США, а згодом і отримання американського громадянства. Претендувати на нього мають право повнолітні особи, які уклали офіційний шлюб з американським громадянином.

Незважаючи на серйозні покарання – штраф до 250 тис. доларів і до 5 років тюремного ув’язнення, число бажаючих заробити, уклавши фіктивний шлюб, не зменшується. Враховуючи це, видача грін-карт через укладення шлюбу знаходиться під особливо суворим наглядом імміграційних властей Сполучених Штатів.

В цілях зниження кількості фіктивних шлюбів подружжя отримують дворічні грін-карти з умовним статусом резидента. Заміна умовного на постійне резидентство можливо після відповідного клопотання подружжя в USCIS (форма I-751) і перевірки спроможності шлюбних уз.

Однак у випадках, коли особа стає жертвою сексуального чи побутового насильства зі сторони шлюбного партнера, умови для отримання грін-карти змінюються: потерпілий може подати одностороннє клопотання про надання статусу постійного резидента США.

Спосіб 3: трудова імміграція

Працевлаштування в США у американського роботодавця — один з найпопулярніших способів отримання грін-карти. Претендентами на статус постійного резидента можуть виступати, в порядку ранжирування:

  1. Видатні представники науки, бізнесу, мистецтва, спорту; перспективні вчені-дослідники, винахідники, професора; міжнародні менеджери та успішні керівники підприємств (віза EB-1 в США).
  2. Висококваліфіковані фахівці з вченими ступенями; володарі виняткових здібностей в науці, техніці, мистецтві; готові відмовитися від національних інтересів і працювати в будь-яких умовах там, де це необхідно (наприклад, лікарі).
  3. Кваліфіковані фахівці зі стажем більше 2 років; працівники-професіонали; некваліфіковані працівники.

Спосіб 4: отримання політичного притулку чи статусу біженця

Імміграційне законодавство США дає право особам, що клопоталися про надання політичного притулку, а також біженцям, прийнятим у відповідності зі ст. 207 INA, подавати заяву на отримання статусу резидента після 12 місяців перебування на території США.

У разі збереження умов визначення відповідності біженця та продовження наданого притулку — провести коригування статусу.

Спосіб 5: програма інвесторів-іммігрантів ЕВ-5

Претендувати на грін-карту може інвестор, який бажає вкласти свої гроші в американську економіку. З 21 листопада 2019 р. грін-карта для інвесторів стає більш дорогої. Так, мінімальна сума інвестиції збільшується до 1,8 млн доларів з урахуванням інфляції.

Мінімальна сума інвестицій в ТЕА (цільову галузь зайнятості з рівнем безробіття не менше 15 %, включаючи містечка та селища з населенням 20 тис. чоловік) — до 900 тис. доларів з урахуванням інфляції.

За допомогою калькулятора інфляції можна прорахувати, скільки необхідно заплатити додатково. Майбутні коригування сум інвестицій будуть відбуватися кожні 5 років.

Гроші повинні вкладатися в нове комерційні підприємство чи вже діючу фірму зі створенням не менше 10 вакансій для кваліфікованих працівників на повний робочий день.

Спосіб 6: бізнес-імміграція

Бізнесмен, який бажає стати резидентом США, повинен знайти американського спонсора, розробити покроковий бізнес-план, який зможе зацікавити влади країни, та подати клопотання.

У ряді випадків грін-карта видається з умовним статус постійного резидента США. Після підтвердження життєздатності створеного підприємства і виконання інвестором взятих зобов’язань можлива зміна статусу грін-карти на постійного.

Спосіб 7: лотерея

Один з найбільш доступних способів отримання грін-карти — диверсіфікована лотерея Green Card (DV). З 1994 р. щорічно розігрується 50 тис. зелених карт. Переможців лотереї визначає комп’ютер шляхом випадкового вибору виграшних номерів.

Таким чином, переможцем (разом з ним грін-карту отримують члени сім’ї) може виявитися будь-який іноземний повнолітній громадянин, незалежно від його знань і вмінь та ступеня володіння англійською мовою, який вчасно подав заявку.

Щоб взяти участь в розіграші та виграти “Зелену карту” в Америку в 2021 році, слід пройти онлайн-реєстрацію з 12.00 2 жовтня до 12.00 5 листопада 2019 р. на сайті www.dvlottery.state.gov. Проведення розіграшу відбудеться навесні 2020 р.

Підготовка паперів для оформлення грін-кард

Кожен спосіб набуття резидентства в США пов’язаний з необхідністю подання в USCIS петиції/клопотання встановленої форми та пакету паперів, на підставі яких буде прийнято рішення.

Базовий комплект документів включає в себе закордонний паспорт, свідоцтва про народження, шлюб та їх ксерокопії, прививочную карту і форму I-693 про медогляд, 2 матових кольорових фото 50х50 мм, підтвердження сплати консульських зборів.

Лотерея на грін-карту: як заповнити анкету

Щоб претендувати на участь в лотереї, в момент реєстрації необхідно заповнити анкету на офіційному сайті dvlottery.state.gov. До процесу заповнення слід підійти відповідально, оскільки безпомилкове введення даних може позитивно вплинути на кінцевий результат і допомогти перемогти в конкурсі.

Вносити дані необхідно латиницею.

Анкета складається з двох частин, на її заповнення відведено 30 хвилин, тому попередньо слід підготуватися до процедури: ознайомитися з інструкціями і правилами заповнення на сайті travel.state.gov підготувати цифрові фотографії.

Реєстрація на лотерею 2021 року вже відкрито. Слід зайти на її сайт і клікнути Begin Entry.

Перша половина анкети включає 14 питань, що стосуються особистих даних заявника:

  • ім’я та прізвище;
  • стать;
  • дата і місце народження;
  • громадянство;
  • адресу;
  • електронна пошта;
  • сімейне положення;
  • наявність неповнолітніх дітей.

Тут же слід завантажити цифрові фото.

Далі можна переходити до другої частини анкети, присвяченій дружині(чоловіку) та дітям (при їх наявності) заявника. Після завершення заповнення анкети система дозволяє здійснити перевірку правильності внесених даних і клацнути Submit Entry.

Після цього з’явиться нова сторінка з номером учасника і електронним ключем. Дані потрібно скопіювати і чекати результатів проведення лотереї.

Вимоги до фото на грін-карту

Всі претенденти повинні надати два паперових кольорових матових/глянцевих фото з білим або світло-сірим фоном (51х51 мм) згідно з встановленим вимогам: обличчя анфас, фон білий або світло-сірий, рот закритий, нейтральний вираз обличчя.

Не допускаються головні убори (крім релігійних), формений одяг, окуляри. Фото на грін-карту можна обробляти за допомогою фоторедакторів. Фотографії повинні бути не старше півроку і адекватно відображати зовнішній вигляд заявника.

Для завантаження на сайт у диверсифікаційній лотереї знадобляться цифрові фото (600х600 пікс., JPEG). Відповідність параметрів фотографій встановленими правилами можна перевірити на валідаторі www.greencardphotocheck.com/ru/.

Алгоритм дій і процедура отримання грін-карти

Алгоритм дій претендента на грін-карту в США нескладний і включає кілька кроків:

  1. Чітко визначитися, в якій програмі брати участь і на яку категорію претендувати. Це буде залежати від наявності або відсутності родичів у США, кваліфікації та досвіду роботи і т. д.
  2. Другий крок залежить від місця перебування претендента — знаходиться він у США або проживає на батьківщині. У першому випадку це означає коригування статусу — не обов’язково повертатися на батьківщину, щоб отримати статус резидента. Якщо заявник перебуває у себе на батьківщині, йому слід звернутися за імміграційною візою в американське консульство.
  3. Наступний крок — подання петицій про можливості імміграції претендента і заяви про отримання статусу резидента (форма I-485).
  4. Очікування прийняття рішення USCIS.
  5. Інтерв’ю в посольстві США.
  6. Отримання візи і виїзд в місце призначення.

Подача петицій імміграційних

Згідно міграційній законодавства США, для ініціації оформлення грін-карти слід подати петиції в USCIS. Форма тієї чи іншої петиції залежить від способу отримання грін-карти.

Наприклад, при возз’єднанні сім’ї та трудової імміграції, крім петицій громадянина або резидента США про родича-іноземці та петиції від роботодавця для іноземного працівника вимагається надання підтвердження (заява) про матеріальну підтримку спонсора. Претенденти на отримання статусу резидента США подають петицію I-485.

Найбільш часто подаються петиції:

  • Возз’єднання сім’ї:
    • I-864 – заява про підтримку від спонсора;
    • I-130 – клопотання про родича-іноземця;
    • I-485 – петиція про подання грін-карти;
  • Укладення шлюбу (умовний статус резидента): I-129F – петиція про іноземного жениха; I-485 – петиція про подання грін-карти;
  • Укладення шлюбу (основний статус резидента): I-751 – петиція про зміну умов проживання);
  • Трудова імміграція (перше перевагу ЕВ-1): I-140 – петиція для іноземного працівника. Подає сам претендент або його роботодавець;
  • Трудова імміграція (друге перевагу ЕВ-2 і третє перевагу ЕВ-3): I-140 – петиція для іноземного працівника. Подає роботодавець і претендент (для програми EB-2 NIW); I-864 – заява про підтримку від спонсора;
  • Бізнес-імміграція (умовний статус резидента): I-526 – петиція іноземного бізнесмена;
  • Бізнес-імміграція (основний статус резидента): I-829 – петиція про зміну умов проживання бізнесмена;
  • Біженство: I-730 – клопотання біженця або I-589 – клопотання про надання притулку.

Ознайомитися з усіма формами петицій можна на сайті www.uscis.gov.

Прийняття рішення USCIS про імміграційної петиції і подальші дії

Після предметного розгляду поданої в USCIS петиції приймається рішення, про що повідомляється заявник. При відхиленні петиції заявник отримає рішення USCIS із зазначенням причин та порядку його оскарження.

У разі позитивного розгляду петиції при перебуванні заявника за межами США документи будуть передані в Департамент Національного візового центру (NVC) для обробки і введення даних в систему, створення візового справи. Обробка триває приблизно місяць.

Заявник отримує вітальний лист з номером справи та ідентифікаційним номером рахунку. Після отримання листа заявник повинен:

  • Вибрати офіційного агента, який буде його представляти, і заповнити форму DS-261 (вибір адреси і агента) на сайті ceac.state.gov. На обробку DS-261 NVC потрібно приблизно 3 тижні.
  • Сплатити в консульстві внески. Платіж буде оброблено протягом 7 днів.
  • Зібрати папери (фінансові та цивільні документи, включаючи свідчення підтримки), заповнити англійською мовою онлайн-анкету DS-260. Сторінку підтвердження потрібно роздрукувати і взяти з собою на інтерв’ю. Копії всіх паперів скласти в один пакет і відправити в NVC (CMR 31 Rochester Ave, Suite 100. Portsmouth, NH 03801-2914).

В NVC буде призначено час для співбесіди і на 7-10 день після відправки DS-260 на email заявника надійде лист з датою і часом проведення інтерв’ю. Всі папери претендента передаються в посольство США.

Про час розгляду справи можна дізнатися, надіславши заявку на адресу kccdv@state.gov

Проходження інтерв’ю в посольстві США

Заявник повинен з’явитися на інтерв’ю в американське посольство. З собою необхідно принести оригінали документів:

  • закордонного паспорта;
  • свідоцтва про народження;
  • документів про освіту і професійну підготовку;
  • відомостей про роботу, трудової книжки;
  • військового квитка (для чоловіків);
  • довідки про несудимість;
  • дані про фінансовий стан;
  • сертифіката про підсумки проходження медкомісії (у закритому конверті). Вартість медогляду — 215 доларів з людини.

У день проходження інтерв’ю потрібно буде здати біометричні дані і сплатити візовий збір – 330 доларів. З собою потрібно мати роздрукований лист-підтвердження, два візових фото, цивільний український паспорт. Міграційний офіцер перевірить достовірність фактів і з’ясує, чи є підстави для оформлення Green Card.

При позитивному результаті інтерв’ю заявник отримує запечатаний імміграційний пакет, який він повинен передати співробітнику USCIS після прибуття в США.

В’їзд в США

Заключний етап — в’їзд в США за імміграційною візою. Перед від’їздом бажано сплатити імміграційний збір (220 доларів), який покриває витрати на формування справи та виготовлення Green Сard.

В Америці при проходженні реєстрації в Customs and Border Protection officer відбудеться остаточна перевірка наявності необхідних документів та їх відповідності встановленим правилам. Лише після цього прибув в Америку особа отримує статус резидента, а Green Сard в 30-денний термін буде вислано на вказаний ним поштову адресу.

Іммігрант отримує основні права американських громадян, у тому числі на виїзд і в’їзд в США по грін-карті, починає процес облаштування. Що робити після отримання грін-карти? Першим ділом – отримати номер соціального страхування, знайти постійне житло, якщо потрібно – піти на курси англійської.

Скільки коштує грін-карта і як довго триває процес оформлення

Розглядаючи питання, наскільки велика вартість грін-карти в США, слід зазначити, що поїздка в цю країну вимагає досить серйозних фінансових витрат. Так, вже на етапі надсилання петицій і клопотань необхідно буде сплатити мита:

Форма петиції/клопотання Розмір мита (доларів)
I-129F 535
I-130 535
I-140 700
I-485 750 – діти до 14 років, вписані до батьків;
1 140 – діти до 14 років (самостійно);
1 225 (1 140 + 85 (біометрія)) – особи від 17 до 78 років;
1 140 – особи 79 років і старше
I-526 3 760 (3 675+85 (біометрія))
I-751 680 (595+85 (біометрія))
I-829 3 750 (3 750+85 (біометрія))

Від сплати мита звільнені особи зі статусом біженців.

До витрат також слід віднести візову плату, оплату послуг служби доставки Pony Express, медичного огляду, імміграційний збір, оплату послуг нотаріуса, транспортні витрати, оплату за переклад документів для Green Сard. Крім того, іммігранту необхідно мати певні гроші на перші два— три місяці — з розрахунку 1 500-2 000 доларів на людину в місяць.

Час очікування готової грін-карти становить до 120 днів з моменту сплати збору. Статус карти можна відстежити на сайті www.uscis.gov (вибрати Check your Case Status).

В цілому міграційний процес — справа неспішне. Більш швидкий варіант — імміграція через шлюб та інвестиції. Возз’єднання сім’ї та працевлаштування вимагає більш тривалого очікування — аж до декількох років.

В яких випадках можна продовжити, відновити або замінити Green Card

Грін-карта продовження в звичайному розумінні цього слова не підлягає — замість старої просто видають нову. Термін обміну залежить від того, на скільки років видається грін-карта.

Постійна картка видається на 10 років, карта з умовним статусом — на два роки. Петицію з проханням про видачу нової карти в першому випадку потрібно відправляти, якщо термін дії закінчується в найближчі півроку, а в другому — за 90 днів до закінчення терміну.

Для заміни/продовження умовної картки петиція I-751 (у разі шлюбного союзу) або I-829 (для інвесторів/бізнесменів). Якщо петиція не буде подана, статус власників грін-карти буде анульований.

Для заміни постійної карти потрібно заповнити петицію I-90 і заплатити мито розміром 540 доларів (включаючи оплату за зняття біометричних даних).

Зміна грін-карти також потрібна при необхідності внести зміни в зазначену інформацію, при механічному пошкодженні або втраті.

Набуття громадянства США через натуралізацію

Отримання громадянства США після Green Card — один із самих вірних способів знайти американський індігенат для українців. Скористатися ним зможуть ті іноземці, які прожили в США не менше 5 років в якості резидента незалежно від того, яким способом отримали грін-карту: через працевлаштування у американського роботодавця, возз’єднання з грін-кард холдером або в якості переможця лотереї.

Для подружжя американських громадян необхідний термін проживання скорочений до 3 років.

Для початку процесу натуралізації претендент повинен:

  • подати петицію N-400 і документи (копію грін-карти, свідоцтва про шлюб, дві фотографії);
  • сплатити мито — 640 дол. + 85 дол. за біометрію;
  • пройти співбесіду.

Перед подачею документів доцільно ознайомитися з керівництвом по натуралізації на сайті USCIS, де детально описана процедура, викладені вимоги до знання мови, історії, законів США.

На сайті можна безкоштовно завантажити навчальні матеріали, які знадобляться при здачі тестів.

Обережно – шахраї

На офіційних урядових сайтах США регулярно розміщують застереження і попередження про численні спроби шахраїв заробити на довірливості і незнанні співгромадян: від пропозицій заповнити за заявника анкету і подати документи до незаконного «швидко зробити грін-карту» через фіктивний шлюб. Причому ціни за послуги становлять від 150 до кількох тисяч доларів США.

Шкоди від такої допомоги більше, ніж користі, тому не слід піддаватися сумнівним пропозиціям. В результаті можна не тільки втратити гроші, але і позбутися можливості в найближчому майбутньому взагалі потрапити в Сполучені Штати.

Деякі питання, що цікавлять українців

Розглянемо декілька питань, що стосуються грін-карти, які найчастіше хвилюють українців:

  • Що робити, якщо втратив грін-карту. Подібна ситуація часто трапляється в США, і не обов’язково пов’язана з неуважністю власників карт. Можливо крадіжка, стихійні лиха, витівки домашніх тварин. У подібній ситуації слід звернутися з онлайн-петицією I-90 в USCIS.
  • Потрібна віза, якщо є грін-карта. Деякі українці вважають, що раз вони перемогли в лотереї, їм не потрібна віза для в’їзду до США. Насправді все інакше. Спочатку грін-карту потрібно отримати — вона буде доставлена з США за вказаною адресою. Щоб в’їхати в США, потрібно імміграційна віза.
  • Як розпізнати шахрайські сайти, які під виглядом американських офіційних представництв намагаються отримати гроші за свої послуги. Дуже легко — слід звернути увагу на електронні адреси. Відсутність розширення .gov свідчить, що сайт не заслуговує довіри.

Підіб’ємо підсумки

Говорячи про те, навіщо потрібна грін-карта, слід зазначити, що такий документ необхідний кожному, хто бажає вільно і спокійно жити в Сполучених Штатах Америки — працювати, вчитися, подорожувати.

Оформлення грін-карти — завдання складне, але здійсненне. Якщо порівнювати плюси і мінуси грін-карти США, то очевидно, що отримання статусу постійного резидента самого розвиненої держави світу — те, заради чого варто витратити час, сили і гроші. Натомість іммігрант і члени його сім’ї отримують можливість жити в безпечному та вільному суспільстві, знаходять практично такі ж права, якими володіють громадяни США, а також право претендувати на американське громадянство.

Американська мрія. Як виграти Грін-карту: Відео