Пошук роботи в Ізраїлі: вакансії для українців

Верховна Рада України ратифікувала українсько-ізраїльську угоду про можливості тимчасового працевлаштування українців в деяких секторах економіки Ізраїлю (мова йшла про будівельників). Договором передбачено створення некомерційного агентства з найму, комп’ютерний відбір претендентів, офіційне працевлаштування з соціальними гарантіями, страховкою і гідною зарплатою. Однак процес обговорення деталей ще не завершений, введення угоди в дію затягнулося, і робота в Ізраїлі для українців у 2024 році поки доступна на колишніх підставах.Працевлаштування на роботуПрацевлаштування на роботу

Чи проблематично українцям виїхати в Ізраїль на роботу

Єврейське походження або наявність євреїв-родичів багато в чому полегшує життя тим, хто бажає попрацювати в Ізраїлі. Вони підпадають під різні програми по репатріації, їм простіше працевлаштуватися, отримати посвідка на проживання та інше. Іншим категоріям наших співгромадян належить вирішити досить складне, бюрократичне завдання, а саме: як потрапити на роботу в Ізраїль українцю.

Але нічого неможливого немає – в Ізраїлі великий попит на робочі руки. Знайти роботу легше там, де немає конкуренції з боку ізраїльтян – приміром, у сфері послуг, будівництві, промисловості. Крім того, завжди є потреба в кваліфікованих айтішниках, інженерів-електронників, фахівцях у сфері високих технологій.

Алгоритм дій наступний:

  • опанувати професійні навички (бажано мати декілька спеціальностей);
  • мати сильну мотивацію;
  • визначитися з пошуком легальної роботи (своїми силами або через агентство). На сьогодні легальна робота в Ізраїлі для громадян України можлива тільки у двох випадках:
    • через отримання робочої візи В1;
    • через одну з соціальних програм в сфері курортного обслуговування, охорони здоров’я та ін);
  • у разі успішного самостійного пошуку роботи, коли вже знайдені відповідні варіанти, бажано пройти співбесіду з роботодавцем та обговорити деталі договору. Це зробити нескладно – туристична поїздка в цю країну не вимагає віз від громадян України. Також можна переговорити по скайпу. Після досягнення угоди роботодавець приєднується до процесу оформлення дозволу на роботу і робочої візи (це необхідно, тому, що поїхати в Ізраїль самостійно з України на роботу не вийде);
  • при використанні послуг агентства більшу частину роботи (пошук робочої вакансії, організацію переговорів по скайпу, оформлення дозволу на роботу і багато інші питання) воно бере на себе – вам необхідно буде лише оплатити ці послуги.

На що можна розраховувати українцям

Робота в країні високих стандартів і сучасних технологій відкриває великі можливості для українців:

  • висока оплата праці;
  • соціальна захищеність працівників (при легальному працевлаштуванні!);
  • чітке виконання роботодавцем взятих на себе зобов’язань;
  • відсутність мовного бар’єра (понад 30% жителів країни розуміють російську або українську мову);
  • лояльне ставлення влади і їх зацікавленість в робочих руках;
  • звичний клімат;
  • сприятливі умови роботи в Ізраїлі для українців;
  • комфортні соціально-побутові умови;
  • можливість долучитись до нових технологій, отримати практичний досвід роботи за кордоном;
  • можливість розширити кругозір, покращити знання іноземної мови та ін.

Навіщо потрібна робоча віза для українців

З 2011 року громадяни України користуються правом безвізового в’їзду в Ізраїль на лікування, з метою туризму або розвитку бізнесу і можуть перебувати тут раз на пів року протягом не більше 90 днів. Робота і взагалі будь-яка трудова діяльність для українців в Ізраїлі в даному випадку заборонена.

Для офіційного працевлаштування будь-якому іноземцю необхідно отримати спеціальну робочу візу В1, або стати учасником однієї з соціальних або репатріаційних програм (і отримати візу А5).

Право на працю в Ізраїлі надає робоча віза В1. Термін її дії – один рік (можливе продовження до 5 років). Видається вона Міністерством внутрішніх справ Ізраїлю. В першу чергу на неї можуть претендувати представники дефіцитних для економіки країни професій (Міністерство промисловості, праці і торгівлі періодично публікує їх списки). Сьогодні до них відносяться будівельники, комп’ютерники, доглядальниці та ін. Легальна робота в Ізраїлі офіційно стане доступною для українців, якщо їм вдасться довести свою необхідність для економіки Ізраїлю.

Продовжувати візу можна для зайнятості в компанії, на роботу в якій було отримано дозвіл. Якщо ж працівник продовжує працювати в тій же сфері, але хоче змінити місце роботи, він повинен разом з новим роботодавцем звернутися в МВС за новим документом.

Працевлаштуватися можна також по візі репатріанта («Алія»). Однак її отримання пов’язано з доказом єврейської національності (необхідно надати свідоцтва про народження, про реєстрацію шлюбу, про наявність родичів-євреїв, довідки з синагоги тощо).

Де можна оформити і як отримати робочу візу

Відкриття робочої візи вимагає деяких зусиль як з боку роботодавця, так і здобувача. Ізраїльська компанія повинна подати необхідні документи на отримання робочої візи в МВС, де претендента на робочу вакансію перевірять на предмет наявності в нього раніше одержаних аналогічних віз, депортації з країни або порушень візового режиму. При цьому слід врахувати, що не всі ізраїльські компанії мають дозвіл на приймання іноземців на роботу. Такі ліцензії видає Міністерство промисловості, праці та торгівлі.

У разі схвалення МВС роботи в Ізраїлі по робочій візі воно пересилає в Київ дозвіл на видачу візи. Претендент повинен прийти в Посольство Ізраїлю, представити зі свого боку всі необхідні документи і отримати візу В1.

Для отримання візи і виїзду з України здобувачеві надається термін в 30 днів. Зазвичай при наявності всіх необхідних документів оформлення візи відбувається протягом одного робочого дня.

По приїзду в Ізраїль необхідно активувати візу на 1 рік в МВС.

Які документи необхідні для відкриття робочої візи

  • Для оформлення робочої візи В1 здобувачеві необхідно зібрати і представити в посольство пакет необхідних документів. Зі списком можна ознайомитися на сайті посольства:
  • візова анкета – прохання про видачу візи;
  • форма 1 – згоду на надання біометричні дані (відбитки пальців) Дактилоскопію необхідно буде пройти по прильоту в аеропорту Бен-Гуріон;
  • закордонний паспорт та внутрішній паспорт з ідентифікаційним кодом;
  • 2 фото (50х50 мм) – не старше 6 місяців;
  • довідка про несудимість (з печаткою апостиль);
  • шлюбне свідоцтво (або свідоцтво про розлучення);
  • довідка про здоров’я Ф. 082 (повинні бути присутніми флюорографія, негативний результат на СНІД, гепатит, сифіліс);
  • виклик на роботу в Ізраїль з України, офіційний трудовий договір, сертифікат про спеціальну підготовку (при догляді за літніми або хворими).

У разі необхідності посольство залишає за собою право вимагати додаткові папери.

Квитанції про сплату консульських зборів не потрібні – при оформленні робочої візи з дозволом МВС вони не справляються.

При зверненні в посольство (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 34) слід враховувати, що, хоча прийом ведеться з понеділка по четвер, час звернення за візами – з 8.00 до 10.00. Тому, щоб потрапити на приймання, необхідно з 10.00 до 12.00 записатися на певний час за телефоном +380-586-15-00.

Всі офіційні папери, які були видані після 1989 року, або повторно, завіряються печаткою апостиль.

Дозвіл на роботу: що це таке та хто його видає

Дозвіл на роботу в Ізраїлі для українців видає Міністерство промисловості, торгівлі та праці. Роботодавець офіційно виступає спонсором свого працівника і подає копію трудового договору і заяву для вирішення його легальної роботи. Заява повинна містити відомості про:

  • існуючі вакансії;
  • пропонованої зарплати;
  • освіту іноземного працівника;
  • професійний досвід претендента;
  • передбачуване місце проживання працівника.

У разі позитивного рішення згадане міністерство направить свою рекомендацію для видачі робочої візи в Міністерство внутрішніх справ. Лише після цього роботодавець може подавати заяву на відкриття робочої візи для свого майбутнього співробітника (з гарантією його забезпечення медстраховкою на час перебування в країні).

Можливості знайти роботу через спеціальні програми по працевлаштуванню

В Ізраїлі існують спеціальні соціальні програми з працевлаштування іноземців. Участь у таких програмах не безкоштовна – необхідно заплатити до 1 тисячі доларів США. Як правило, віддають перевагу претендентам:

  • у віці від 25 до 55 років;
  • жінкам (але не обов’язково), можлива також робота в Ізраїлі для сімейної пари з України;
  • з високими моральними якостями (порядність, людяність, доброта, схильність до альтруїзму, працьовитість та інше).

Дані програми передбачають роботу по догляду за хворими, людьми похилого віку, догляду за дітьми, допомога по дому і т. д. Роботодавець повинен забезпечити працівника їжею і дахом (часто працівник проживає в одному будинку з ним).

Крім того, на нього поширюються всі умови легального працевлаштування:

  • безкоштовна медична страховка;
  • висновок офіційного контракту з докладним описом прав і обов’язків;
  • можливість вибору роботодавця;
  • вихідні дні та щорічну відпустку.

Працевлаштування за програмою не вимагає знання івриту. Трудовий договір підписується на рік з правом пролонгації до 8 років.

Детальніше з подібними програмами можна ознайомитися на сайті Посольства Ізраїлю, а також у регіональних представництвах Єврейського агентства “Сохнут”.

Як шукати роботу в Ізраїлі

Про те, як знайти роботу в Ізраїлі українцю, написано багато. Слід відразу зазначити, що ця задача не з легких. Причому як би не відбувався пошук – самостійно або через рекрутингові агентства – слід бути готовим до того, що доведеться працювати не за своєю спеціальністю, на малопрестижній важкій роботі з більш низькою зарплатою. З іншого боку, легальний статус і договір з роботодавцем забезпечують страховку, соціальний та юридичний захист, надають нові можливості.

Чи можливо знайти роботу без посередників

Без знання івриту працевлаштування в Ізраїлі для українців без посередників буде практично неможливим, якщо тільки мова не йде про знаменитого спортсмена, відомого шеф-кухаря або подаючому великі надії молодому науковому генії.

При наявності знайомих в Ізраїлі слід спробувати пошукати роботодавця через них. Робочі вакансії є і на місцевих російськомовних сайтах, хоча знайти щось підходяще там досить складно.

Часто пропонується сезонна робота в Ізраїлі для українців. В основному, мова йде про підробіток для тих, у кого вже є робоча віза, або просто про підробіток (нелегальний). Вам же необхідно знайти такого роботодавця, який має ліцензію на право запрошувати на роботу іноземців. Можна спробувати безпосередньо зв’язатися з ізраїльськими компаніями на предмет працевлаштування (список 100 найбільш великих фірм є на сайті https://www.duns100.co.il/en/AdaFresh_Ltd) і подати свої документи самостійно. При цьому роботодавці в Ізраїлі для українців стануть доступними лише в тому випадку, якщо кандидати зможуть якось заявити про себе. Для цього потрібно вміти правильно складати резюме та володіти англійською мовою.

Найчастіше єдиний можливий варіант знайти роботу самостійно – це зв’язатися з агентством «Сохнут» і підшукати собі підходящу програму з працевлаштування.

Які шанси знайти роботу через агентства

Працевлаштування через спеціальні агентства відкриває більше перспектив для українців, і цей шлях більш поширений. Спеціальні трудові бюро знайдуть роботодавця і допоможуть оформити всі документи. Це стає особливо актуальним у світлі недавніх домовленостей Ізраїлю і України про надання квоти в 20 тисяч робочих віз для українських будівельників.

Працевлаштовувати українців повинна буде Державна служба зайнятості. Підбиратися робота в Ізраїлі через центр зайнятості України буде для тих, хто подасть документи і пройде відбір для отримання візи В1. Декларується, що подібний відбір буде проводитися безкоштовно у всіх обласних центрах зайнятості.

Зараз на сайті Державної служби зайнятості України ніякої конкретної інформації про приймання документів та порядку проведення відбору на роботу в Ізраїль для українців 2024 році без передоплати поки немає. Тому єдиний варіант – це звернення у приватну фірму, яка займається працевлаштуванням з подальшою виплатою за надані послуги від тисячі до 7 тисяч гривень і вище.

Для здійснення такого роду діяльності фірма повинна одержати в Міністерстві соціальної політики України спеціальну ліцензію. Таких фірм сьогодні налічується небагато (менш як десять), і не всі вони беруться працевлаштовувати українців на робочі спеціальності. Більшість подібних компаній очікує початку дії міждержавної угоди.

З тих, хто працює в цьому напрямку вже зараз, слід назвати:

  • ТОВ «Робота в Ізраїлі» (ліцензія №1091). Ця рекрутингова фірма існує понад три роки, за цей час нею було працевлаштовано понад 1500 українських працівників в різних секторах економіки (аграрний, готельний, промисловість, будівництво та інше). Претендент заповнює заявку на сайті http://rabotavizraile.com.ua з ним зв’язується менеджер, обговорює всі нюанси, після чого укладається договір. При укладенні договору необхідно внести передоплату – 100 доларів США (загальна вартість 1100 $). Остаточний розрахунок проводиться вже в Ізраїлі;
  • В. Т. Маскаль (ліцензія № 745), приватний підприємець (м. Львів) – підшукується легальна робота в Ізраїлі для українських жінок по догляду за важкохворими, паралізованими пацієнтами;
  • ТОВ «Атлас Марін» (ліцензія №769), р. Херсон. Офіційно працевлаштовує моряків.

Більшість агентств, які діють за старими ліцензіями (http://israel.e-robota.com/, http://www.visashop.com.ua/blog/all-category/rabota-v-izraile та інше), пропонують відкриття віз А5 через імміграційного адвоката. У цьому випадку придумується правдива «легенда» про мету приїзду в Ізраїль, яку потрібно буде викласти при перетині кордону прикордонникам.

Ціни варіюються від 300-800 до 3300 доларів США. Оплата може бути розбита на частини (з майбутньої зарплати). У цьому випадку агентство буде «опікати» клієнта, стежачи за тим, щоб заробітна плата виплачувалася вчасно. Жодного легального працевлаштування за візою В1 ці агентства не пропонують.

Останнім часом почастішали спроби заробити на українцях, які побажали виїхати на роботу в Ізраїль. Тому перш ніж довіритися тому або іншому агентству, потрібно навести про нього довідки. По-перше, перевірити на сайті Мінсоцполітики наявність ліцензії. Там же вказані адреса, телефони, сфера діяльності та інші відомості. При необхідності в агентстві повинні надати інформацію про те, які фірми Ізраїлю, працевлаштовують українців на роботу, уклали з ним договори про співпрацю.

При наявності угоди з роботодавцем і фірмою-посередником можна звернутися за безкоштовною консультацією в Центр консультування мігрантів або Всеукраїнська профспілка працівників-мігрантів. Це допоможе уникнути різних непередбачених ситуацій.

Пошук роботи: корисні сайти

У пошуку роботи для українців будуть корисні російськомовні сайти Ізраїлю. Насамперед це:

На цих сайтах розміщуються тисячі приватних оголошень та пропозицій. Однак існує небезпека зіткнутися з шахраями (про що попереджають користувачів адміністратори сайтів).

Якщо ви володієте англійською мовою, пошукати вакансії можна і на популярних англомовних ізраїльських сайтах з працевлаштування:

  • http://www.jobs-israel.com здійснює свою діяльність з 1997 року, на сайті представлені вакансії тисячі великих і маленьких фірм і компаній Ізраїлю;
  • http://www.israemploy.net/ функціонує з 2002 року, містить інформацію про тисячі вакансій у всіх секторах економіки;
  • https://www.learn4good.com/jobs/ – безкоштовний всесвітній сайт, на якому є і ізраїльські вакансії.

Пошук вакансій також можливий на сайтах ізраїльських компаній і фірм (https://www.duns100.co.il/en/AdaFresh_Ltd), в міжнародному пошуковику вакансій “Хедхантер” і на російськомовному форумі “Альтанка”. Тут можна знайти корисну інформацію про фірми, які приймають іноземців, їх адреси, сайти; поради та рекомендації.

Кому легше знайти роботу в Ізраїлі

Найбільш затребувані сьогодні в Ізраїлі робочі будівельних спеціальностей, сезонні сільськогосподарські працівники, фахівці сфери обслуговування, медсестри, працівники готельного бізнесу.

Найбільш часто пропонується робота в Ізраїлі для українців на будівництві. У країні активно ведеться будівництво (в 2017 році кнесет схвалив будівництво понад 3000 об’єктів тільки в Самарії). Залучення будівельників з України, крім румунських і китайських фахівців, свідчить про намір замінити переважали раніше в цьому секторі палестинців.

На будівельні вакансії можуть претендувати чоловіки у віці від 25 до 45 років, з досвідом роботи, в хорошій фізичній формі. Робота каменярем в Ізраїлі для українців – одна із популярних і високооплачуваних. Великий попит також на робітників для проведення дорожньо-ремонтних робіт. Знання івриту для них не обов’язково, але володіння англійською мовою буде вважатися перевагою. Для будівельників-різноробочих досвід роботи не вимагається.

Крім зведення новобудов у країні активно проводяться ремонтно-будівельні роботи, тому до числа популярних відноситься робота маляра, штукатура, сантехніка, а також робота плиточником в Ізраїлі.

Завжди затребувані кваліфіковані фахівці з зварювальним роботам. Потрібні зварювальники на авто – і судноремонтних підприємствах, в машинобудуванні, аграрному секторі. Як показує практика, це одна з найбільш високооплачуваних спеціальностей. Вакансії зварників в Ізраїлі є найбільш придатними для українців, оскільки роботодавці надають своїм працівникам повний соціальний пакет, забезпечують доставку на роботу, харчування та проживання, а в разі неможливості цього за проживання і харчування їм додатково доплачують.

На промислових підприємствах потрібні техніки, механіки, слюсарі, трубомонтажники, кранівники (чоловіки від 28 до 55 років з досвідом роботи).

Робота в Ізраїлі для українців електриком також має хороші перспективи – за умови підтвердження диплома та закінчення трьох – або п’ятимісячних мовних курсів івриту можна розраховувати на зарплату вище середньої.

Традиційно потрібні сезонні працівники в аграрний сектор для збирання та переробки врожаю. У той же час фахівці-аграрії великий попит не мають (через різницю кліматичних умов, використання інших технологій та інших особливостей).

Робота в Ізраїлі водієм для українців не відноситься до високооплачуваних, але попит на водіїв вантажівок і легкових автомобілів постійний.

Одними з кращих пропозицій для жінок від 40 років є робота доглядальницею або медсестрою в реабілітаційних центрах, хоспіси, лікарні, а також в сім’ях (така робота в Ізраїлі для українців, з проживанням в будинку роботодавця, буде більш вигідною, оскільки дозволить заощадити на житло). Для того, щоб зайняти таку вакансію, може знадобитися диплом про середню медичну освіту та міжнародний сертифікат про закінчення спеціальних курсів.

Існує попит і на некваліфіковану жіноча праця: продавчиня, прибиральниці, домробітниці, працівники на автозаправках і автомийках та ін.

Також постійно є вакансії в курортно-готельному бізнесі. Робота в готелях Ізраїлю для українців пропонується як вакансії покоївок, офіціантів, посудомийок, кухарів та інші.

На більш кваліфіковану роботу без знання івриту (але англійської обов’язково) можуть претендувати тільки фахівці IT-сектора, комп’ютерники, програмісти, які мають можливість влаштуватися на роботу в міжнародних компаніях на території Ізраїлю.

Як українцю влаштуватися на роботу легально

Існує небагато варіантів, як влаштуватися на роботу в Ізраїлі українцю легально. Зводяться вони до отримання робочої візи В1 або участі в одній з державних програм з працевлаштування іноземців. Всі інші спроби працевлаштування (через в’їзд по туристичній візі або під приводом лікування, отримання візи А5 (не будучи ні євреєм, ні членом їх сімей) та ін.) будуть розглядатися владою як нелегальні. Платою за це стане депортація з країни і заборона на в’їзд до Ізраїлю в майбутньому.

На яку заробітну плату можна розраховувати в Ізраїлі

Всіх, хто збирається працювати в цій країні, цікавить питання про те, на які зарплати в Ізраїлі для українців можна розраховувати. У 2017 році реальна середня зарплата місцевих жителів (після виплати всіх податків) склала 1440-1916 $. З 2017 року мінімальна оплата праці в годину становить 26,88 шекеля або 7,34 $, а мінімальна зарплата брутто – 5000 шекелів або 1365 $.

Праця іноземців оплачується так само, як і ізраїльтян. Однак некваліфікована праця дуже дешева – як правило, в районі 5-6 тисяч шекелів (1390-1670 доларів США), хоча не може оплачуватися нижче мінімальної зарплати.

Працювати по контракту для українців вигідно.

Легальна робота в будівництві або доглядальницею може приносити брутто зарплату в $2000-2500.

Єдина можливість збільшити заробіток – працювати понаднормово. Переробки та робота у вихідні дні в Ізраїлі оплачуються в 1,5 рази вище.

В яких містах легше знайти роботу

Відповідаючи на питання про те, де легше знайти роботу в Ізраїлі, слід враховувати два фактори. По-перше, як і всюди у світі, у великих ізраїльських містах більше робочих вакансій, вищі зарплати, але набагато вище ціни (особливо на житло). По-друге, пошук вакансій і роботи в Ізраїлі в 2024 році для українців без знання мови буде більш успішним там, де проживає велика кількість російськомовного населення. При цьому багато що залежить від вашої професії.

Ізраїль – невелика держава, тут немає мегаполісів. Навіть в самому великому місті – Єрусалимі – чисельність населення не дотягує до мільйона. Другий за розмірами місто – Тель-Авів-Яффо – налічує вдвічі менше жителів: трохи понад 400 тисяч. Третій – Хайфа – у ньому проживає 272 тисячі жителів. Враховуючи невеликі розміри держави, багато громадяни проживають у маленьких містечках і селищах, а працюють у великих містах.

Саме «російськомовне» місто – це Хайфа. Робота в Хайфі для українців приваблива тим, що це місто – промислова столиця Ізраїлю, великий порт, і тут завжди потрібні робочі руки: будівельники різних спеціальностей, портові працівники, моряки. Крім того, більшість російськомовних жителів цього ізраїльського міста родом з України.

Великий відсоток російськомовних жителів проживає у найбільшому порту країни – Ашдоді (чверть з 215 тис. населення). Тут також великий попит на робочі та будівельні спеціальності. Велика російськомовна діаспора є і в таких містах, як Нетанія, Бат-Ям, Рішон, Беер Шеви, Холон. Тут простіше знайти роботу за соціальними програмами, в будівництві і в секторі послуг.

Є великі можливості для працевлаштування в Тель-Авіві – найбільшому залізничному вузлі країни. Робота в Тель-Авіві для українців часто пропонується в численних госпіталях, лікарнях, медичних центрах і в IT-галузі.

Імміграція до Ізраїлю: Відео