Особливості життя українців в Ізраїлі

  1. Життя в єврейській державі унікальне у всіх відношеннях. По-перше, перебуваючи на його території, з трепетом усвідомлюєш, що перші поселенці з’явилися тут задовго до нашої ери. По-друге, маєш можливість доторкнутися до найдавніших святинь трьох світових релігій: ісламу, християнства та іудаїзму. По-третє, розумієш, що в цій країні все робиться для того, щоб її громадянам жилося краще і комфортніше. Можна сказати, що Свята земля залишається однією з найбільш розвинених держав з високим рівнем правової та соціальної захищеності населення. А ось чи добре жити українцям в Ізраїлі в 2024 році, ми і постараємося з’ясувати.Переїзд в ІзраїльПереїзд в Ізраїль

Особливості життя в Ізраїлі

Своїм добробутом жителі країни зобов’язані в основному трьом принципам, яких дотримуються місцеві влади:

  • наукові розробки та їх широке впровадження у всі сфери життя;
  • залучення іноземних інвестицій (близько 10 мільярдів доларів щорічно);
  • інтенсивна праця.

Результатом такої політики став той факт, що за 60 років свого розвитку держава Ізраїль зайняв передові позиції в таких областях, як медицина, освіта, сільське господарство.

Перерахувати всі особливості життя в Ізраїлі для українців досить складно. Але перше, що кидається в очі, це тривалість життя: для чоловіків вона становить 78,9 років, а для жінок – 82,4 року. При цьому пенсійну допомогу отримують абсолютно всі громадяни (чоловіки – з 67 років, а жінки – з 62 років), незалежно від того як довго і плідно вони працювали.

В цілому ж тут всіляко заохочують людей до праці. Чим більше і наполегливіше працює кожен член суспільства, тим швидше розвивається держава, яка повертає ізраїльтянам сплачені ними податки у вигляді відмінних доріг, безплатних шкіл і дитячих садів, всіляких допомог і однією з кращих у світі медицини.

Ізраїль для українців дивний ще й тим, що діти тут є національним надбанням. І дане твердження закріплено на законодавчому рівні. Саме тому все, чого потребує дитина, починаючи від предметів першої необхідності і закінчуючи освітою, дістається тут безкоштовно.

Розглядаючи Ізраїль очима українців, не можна не відзначити і відношення в тутешньому суспільстві до жінки. Саме вона є носієм ідентичності нації. Цією обставиною, мабуть, і можна пояснити той факт, що єврей по крові тут вважається той, у кого мати – єврейка. Таке становище жінок зводить всі судові розгляди з причини сварок у родині до звичайної формальності: чоловік, який підняв руку на жінку, дуже швидко опиняється за ґратами.

А ще одна важлива риса місцевого суспільства – патріотизм. Практично вся молодь – і дівчата, і хлопці (включаючи репатріантів) – жадає відслужити належні 3 роки в армії. Молоді люди вважають, що якщо не вони, то хто ж ще захистить їх дім і батьків.

Переваги і недоліки життя мігрантів в Ізраїлі

Отримати відповідь на запитання, чому в Ізраїлі багато мігрантів, можна, лише уважно вивчивши всі плюси і мінуси життя тут. Переваги еміграції:

  1. Комфортний клімат і екологічно чисте середовище. Всупереч своїм невеликим розмірам, дана держава дає можливість вибрати місце проживання в будь-яких природних умовах – від пустельного до середземноморського клімату.
  2. Безпека. В країні вкрай низький рівень злочинності.
  3. Демократія і висока громадянська відповідальність кожного жителя країни.
  4. Розвинена інфраструктура, яка містить дороги, транспорт, рекреаційні зони. Це говорить про те, що якщо, скажімо, життя в Тель-Авіві для українців трохи дорогувате, можна оселитися в передмісті, добиратися з якого в столиці доведеться рівно стільки ж, скільки і з одного столичного району в інший.
  5. Верховенство закону. Більшості українцям дуже складно зрозуміти, що це необхідно для розвитку держави і суспільства, але до цього вони дуже швидко звикають.
  6. Гідний рівень життя, одна з кращих медицини в світі, соціальна захищеність громадян.
  7. Найбільша у світі концентрація пам’яток історії та релігії.
  8. Велика кількість мігрантів, у тому числі з країн СНД, тому тут легко можна знайти навіть магазини і перукарні, засновані вихідцями з республік колишнього СРСР.
  9. Толерантність і миролюбність місцевого населення.

Недоліки життя в Ізраїлі:

  1. Дуже сильний вітер, особливо взимку, іноді з піском.
  2. Перебування держави у стані війни, що збільшує ймовірність терактів. Як результат – посилена перевірка при вході в будь-яке суспільний заклад.
  3. Необхідність вивчати іврит. Без знання офіційної мови тут більш-менш комфортно тільки туристам, які можуть відшукати російські магазини в Ізраїлі і обслуговуватися в них. Мігрантам буде важко не тільки при влаштуванні на роботу, але навіть у повсякденному житті.
  4. Безумовно, сильний вплив релігії на суспільне життя.
  5. Необхідність трудитися. Саме цьому вчать місцевих жителів з самого дитинства.
  6. Дорога нерухомість у великих містах, що обумовлено малими земельними ресурсами.
  7. Ізольованість держави. Фактично закриті кордони з такими країнами, як Єгипет, Йорданія, Сирія, Ліван. Виїзд у всі інші держави можливий тільки повітряним шляхом або по морю.

Ставлення до мігрантів в Ізраїлі

Збираючись змінити своє громадянство на ізраїльське, необхідно розуміти, що Ізраїль, як і будь-яка інша країна, може прийняти, а може і не прийняти вихідців з інших держав. Дуже багато що в цьому питанні буде залежати від того, яку позицію займе мігрант в процесі інтеграції в місцеве суспільство.

У цілому ж ставлення до українців в Ізраїлі складно назвати привітним. Швидше за все, воно мало чим відрізняється від того, яке ізраїльтяни виявляють іншим іноземцям. Безумовно, не виникає такого явного протистояння, як з арабами, але і великого захоплення очікувати не доводиться.

Безумовно, те, як живуть в Ізраїлі репатріанти з України, дещо відрізняється від життя таких же громадян в інших країнах. Якщо вдасться довести свою єврейську приналежність, можна скористатися всіма благами місцевого соціуму:

  • зустріч в аеропорту уповноваженою особою;
  • допомога, на яку цілком можна наймати недороге житло;
  • щомісячна допомога, поки не вдасться встати на ноги в нових умовах;
  • можливість безкоштовно отримати вищу освіту і іврит;
  • шанс підтвердити наявний диплом і працювати за спеціальністю.

Варто відзначити, що основна причина, чому в Ізраїлі люблять українських жінок, полягає в тому, що вони достатньо витривалі в роботі та швидко пристосовуються до нових умов життя. Ось чому ізраїльтяни воліють наймати саме українок на посади няні, сиділки, домробітниці.

Приблизно чверть населення країни – це мігранти. В ізраїльській державі налічується близько 2 мільйонів російськомовного населення. Все це вихідці із СНД.

Щоб стати законним громадянином Ізраїлю, необхідно мати для цього підстави. Найвагоміший аргумент – наявність єврейських коренів.

Як визначити, який саме населений пункт краще вибрати для облаштування. Все залежить від менталітету мігранта, його прагнень і фінансових можливостей. Якщо основна мета зміни місця проживання – це повна інтеграція в місцеве суспільство, тоді вибір міста за великим рахунком особливого значення не має. У цьому випадку визначальними будуть такі фактори, як вартість життя, можливість працевлаштування і розвиненість інфраструктури.

Найчастіше мігранти в Ізраїлі обирають на карті країни:

  1. Тель-Авів – політичний і культурний центр країни. Місто розділене на кілька районів з найрізноманітнішою публікою. Є звичайні спальні райони, елітні, яким віддають перевагу багаті іноземці в Ізраїлі, туристичні та неблагополучні.
  2. Хайфа – третє за величиною місто після Єрусалиму і Тель-Авіва, розташований в північній частині держави. Промисловий центр країни. Житло тут відносно недороге, а можливості знайти роботу вище, ніж в інших регіонах.
  3. Бат Ям – невелике місто, що знаходиться в декількох кілометрах від Тель-Авіва. Його населення складає 150 тисяч чоловік. Саме тут оселилося велика кількість мігрантів з країн пострадянського простору. Дана місцевість приваблює невисокими цінами на житло, а також хорошими можливостями працевлаштуватися, що обумовлено близькістю до столиці.
  4. Раанана, Нетанія, Хадера – міста, розташовані далеко від бойових дій.

Система освіти

Дана сфера ізраїльського життя в останні роки перетерпіла деякі зміни. Ще недавно в одному шкільному класі могло навчатися близько 55 учнів, що не давало дітям можливості повноцінно розвиватися. Сьогодні ситуація кардинально змінилася.

В цілому система освіти поділяється на 4 етапи:

  • дошкільна;
  • основна;
  • середня;
  • гімназія.

Дошкільний період у житті дитини триває всього 1 рік. Шкільний етап займає 10 років, з яких перші 6 класів є обов’язковими.

Що стосується вищої освіти, то вона тут не залежить від міністерства і користується абсолютною автономією. Учні самі можуть вирішувати, продовжувати подальше навчання чи ні. А оскільки вища школа в Ізраїлі – задоволення платне, усі охочі навчатися в такому навчальному закладі рано починають працювати.

Працевлаштування

Одним зі способів отримати в Ізраїлі роботу можна назвати державні програми по залученню іноземної робочої сили. При цьому розраховані такі проекти не тільки на фахівців вищої категорії, але і на тих, хто не боїться роботи й готовий займатися тим, що самі ізраїльтяни відмовляються робити, наприклад доглядати за хворими або літніми людьми.

В якості тимчасової роботи тут пропонують сезонні вакансії в сільському господарстві або на курортах. Найбільше пощастило тим, чия спеціальність та досвід роботи становлять інтерес для економіки країни: медиків, інженерів, ІТ-фахівців. Основною умовою в’їзду в країну на роботу є наявність дозволу та контракту з компанією, а в останньої – ще й ліцензії на прийом в штат іноземців. Знайти роботу репатріантам допомагає спеціально створений для цих цілей кадрове агентство «Сохнут».

Що стосується оплати праці, то середній заробіток тут досягає 10 тисяч шекелів на місяць (2 781 долар США). Найменше отримують вантажники, водії та різноробочі на будівництві. А ось оплата праці медиків і інженерів починається від 15 тисяч шекелів на місяць (від 4 172 доларів США).

Підсумовуючи, можна сказати, що успішна еміграція до Ізраїлю залежить від безлічі факторів, головним з яких є готовність влитися в середовище з зовсім іншими культурними традиціями та побутом.

Ізраїль. Цікаві факти про Ізраїль: Відео