Іноді в житті людини виникають такі ситуації, коли необхідно терміново покинути рідну країну. Причинами вимушеного переїзду можуть стати загрози для власного життя і життя рідних, військові дії, що відбуваються в країні, переслідування з політичних і релігійних мотивів, приналежність до певної раси або соціальної групи та інше. Біженці в Ізраїлі в 2025 році отримують відповідний статус після того, як подали заяву та успішно пройшли ретельну перевірку спеціальною комісією у справах біженців.
Люди, які тікають з рідної країни, за міжнародним визначенням шукають притулок. Насамперед це стосується тих, хто побоюється за своє життя і свободу. Найбільш популярними способом швидко покинути країну і тим самим убезпечити себе є отримання статусу біженця.
У порівнянні з іншими способами еміграції, біженство в Ізраїль має ряд переваг:
Крім того, переїзд у вищезазначену країну в статусі біженця не вимагає знання мови (івриту), наявності ізраїльських коренів або вкладень у місцевий бізнес. До того ж біженство для деяких людей – це можливість працевлаштуватися в Ізраїлі. Причому з 2011 року працювати в Ізраїлі таким емігрантам не заборонено навіть в період очікування відповідного статусу. Проте варто зауважити, що знайті постійну високооплачувану роботу, будучи біженцем, досить важко.
Людей, що біжать зі своєї країни, цікавлять різні питання щодо статусу біженця в Ізраїлі. Насамперед емігранти повинні довести реальну необхідність переїзду. При цьому слід пам ” ятати: якщо мотиви еміграції економічні чи кримінальні, в отриманні статусу можуть відмовити. Розглянємо весь процес та особливості оформлення статусу біженця в Ізраїлі.
Питаннями по справах біженців займається спеціалізована державна структура Ізраїлю – Департамент у справах біженців. Щоб подати відповідне прохання у цей департамент, який є однією з міжвідомчих комісій, іноземному громадянину чи особі без громадянства необхідно підготувати такі документи:
Вищевказаний пакет документів необхідно подати не пізніше, ніж через рік після в’їзду на територію Ізраїлю.
Чим більше термін перебування в Ізраїлі до подачі прохання, тим вище ймовірність отримати відмову в отриманні статусу біженця.
Якщо під час процедури оформлення статусу біженця в Ізраїлі виникають які-небудь питання, слід проконсультуватися з адвокатом (його присутність дозволено і при подачі документів). На цьому етапі відбувається реєстрація іноземного громадянина та членів його сім’ї, проходження медкомісії та зняття відбитків пальців. Крім того, всі члени родини проходять первинну співбесіду зі співробітником імміграційної служби.
У першу чергу проводитись перевірка документів заявника на їх відповідність вимогам Женевської конвенції. Якщо виявляються порушення, то Департамент у справах біженців автоматично відхиляє прохання, навіть не розглядаючи її. У тому випадку, якщо імміграційна служба Ізраїлю в ході інтерв’ю встановила факт переслідування сім’ї та оцінила реальність загрози життя заявника, справа потрапляє на розгляд дорадчої комісії. Цей етап може на деякий час затягнутися, тому на період розв’язків язання питання, що стосується прохання про отримання статусу біженця, заявнику видається тимчасова віза.
У разі відхилення прохання дорадчою комісією заявнику та його родині доведеться покинути Ізраїль. Після цього отримати статус біженця в будь-якій іншій країні буде досить складно. А все тому, що на етапі подачі прохання заявник здає свої відбитки пальців, які вводяться в загальнодоступну систему «Евродак». І як тільки заявник спробує перетнути кордон іншої країни, прикордонним службам стане відома інформація про те, що даний чоловік вже мав намір просити притулку.
Щоб убезпечити себе від можливої відмови у визнанні статусу біженця, потрібно аргументовано підтвердити право на його отримання. Для цього заявник повинен:
Первісна віза біженця в Ізраїлі має термін дії-1 рік. По закінченні цього терміну візу продовжують: спочатку на два роки, а потім на три. Після сумарних 6 років проживання іноземного громадянина на території Ізраїлю в статусі біженця дорадча комісія переглядає справу і виносить нове рішення.
Ті громадяни, які вже отримали візу, можуть звернути до Департаменту з проханням про визнання біженцями їх близьких родичів.
Якщо іноземний громадянин, який звернувся з проханням про визнання статусу біженця в Ізраїлі, був судимий за тяжкі злочини або намагався підробити документи, він отримає однозначну відмову. У разі такої відмови або відхилення прохання з будь-якої іншої причини кандидат має право подати апеляцію протягом 3 діб після вручення рішення. Крім того, протягом 14 днів можна вимагати повторного розгляду справи, якщо були усунуті перешкоди, які виникли при розгляді попереднього прохання.
Трапляється, що в процесі оформлення претенденту стають відомі деякі важливі нюанси, які можуть призводити до відмови в отриманні статусу біженця. Щоб цього не сталося, вкрай важливо попередньо проконсультуватися з ізраїльськими юристами, а найкраще убезпечити себе і завестися юридичним супроводом всього процесу оформлення статусу.
На сьогодні актуальною темою для обговорення є біженство в Ізраїль з України. Основною причиною переселення українських громадян є загострення політичної кризи та військові дії на сході країни. Взагалі Ізраїль приймає біженців не з усіх країн, а лише з дружніх. Звернення до Департаменту з проханням про визнання біженства з ворожих країн можуть взагалі не розглядатися. В 2025 році налічується 9 ворожих Ізраїлю країн: Ірак, Іран, Лівія, Пакистан, Судан, Афганістан, Сектора Газа, Ліван і Сирія.
За останні кілька років загальне число біженців в Ізраїлі значно збільшилася. До недавнього часу основною масою емігрантів вважалися африканці. Альо після завершення будівництва стіни на кордоні з Єгиптом потік африканських біженців вичерпався.
Зате з 2011 року, коли був введений безвізовий режим з деякими країнами колишнього СРСР, політичний притулок в Ізраїлі для українців, як і для громадян Грузії та Білорусії, ставши досить частим явищем. При цьому українці пояснюють це тім, що біжать від насильницької мобілізації та війни, а біженці з Грузії в Ізраїлі – від репресій щодо опозиції. З-за такої масової міграції уряд Ізраїлю змушений посилити процес визнання статусу біженця, а також збільшити число відмов.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy