Еміграція

Нелегальне перебування в Німеччині – що треба знати нелегалам

Незаконне перетинання кордону та перебування в Німеччині у 2025 році без діючого дозволу – це злочини, які караються тюрмою. Але тюремне ув’язнення, передбачене німецьким законом, явище рідкісне. Зазвичай спійманих нелегалів прагнуть депортувати. Депортація супроводжується забороною на в’їзд в шенгенську зону терміном на кілька років.

Нелегальне становище іммігранта в НімеччиніНелегальне становище іммігранта в Німеччині

Закони про нелегальне становище в Німеччині

Способів виявитися нелегалом два: непомітно подолати кордони ЄС, в’їхати по візі, але не виїхати по закінченню дії. Легальний спосіб для нелегального іммігранта уникнути негайної депортації у разі виявлення – подати прохання на політичний притулок у Німеччині.

Німці організували Flüchtlingsberatungsstelle – консультаційні центри для біженців. Іноземець без візи або дозволу на перебування може звернутися за порадою без ризику піддатися репресіям.

Перешкоди для депортації

За законом Німеччини ускладнює депортацію іноземця:

  • Тяжка хвороба або інвалідність, що не дозволяє подорожувати без ризику для життя.
  • Відсутність дійсного паспорта або громадянства інших країн.
  • Транспортне сполучення з державою нелегала не працює, наприклад, з причини військових дій.

Треба повідомляти про нелегалів в поліцію

Приватним особам у Німеччині заборонено повідомляти про нелегалів куди-небудь. Лікарів, аптекарів, юристів та інших осіб, які підпадають під закон про зберігання секретів клієнтів, і зовсім покарають за поширення особистої інформації. Штраф може становити кілька місячних зарплат, а термін тюремного ув’язнення до року.

Тільки офіційні відомства, уповноважені перевіряти наявність посвідки на проживання, зобов’язані повідомляти в міграційну службу про виявлення іноземця без легального статусу.

Офіційні відомства, за винятком шкіл та інших освітніх і виховних установ, повідомляють відомі відомості, якщо це служить перелічених в §86 цілям. – §87(1) AufenthG.

Допомога для нелегалів у Німеччині

Підтримка нелегальних мігрантів у Німеччині не штрафується, якщо мова йде про гуманітарні аспекти або невідкладної допомоги. Допомога в переїзді за гроші або підбурювання до нелегального перетину кордону – злочин, який карається тюремним строком до 5 років. У складі банди – до 10.

Підбурюванням і допомогою вважається:

  • Публікація рад по незаконному перетинанню державного кордону або контактів приймаючої сторони
  • Пропозиції фіктивних шлюбів
  • Організація транспортування через кордон
  • Надання житла нелегалам або укриття від поліції та міграційної служби
  • Послуги перекладача спрямовані на приховування протизаконного статусу

У неоднозначних ситуаціях перевіряється мотивація помічника. Безкорислива допомога в рамках людських відносин не штрафується. Наприклад, мігранта нагодували і одягли безкоштовно – це припустимо.

Проживання нелегалів у Німеччині

Нелегальне перебування створює мігрантові масу ризиків та незручностей.

Житло

Звичайний спосіб наймати житло в Німеччині для нелегального іммігранта – не варіант. Орендар зобов’язаний зареєструватися за місцем проживання, що вимагає наявність чинного німецького дозволу на перебування.

Знімати через підставну особу – злочин. Обман орендаря загрожує негайним розірванням контракту при виявленні. Здача житла в суборенду вимагає як мінімум дозволу власника.

Залишається можливість жити без реєстрації у родичів або знайомих. Іноді нелегалів допускають в церковні притулки або міські нічліжки без перевірки документів.

Медична допомога

За законом нелегальні мігранти мають право на медичне обслуговування. Проблема у відсутності обов’язкового страхування здоров’я в Німеччині. Персони без страховки повинні звертатися за допомогою в соціальне відомство Sozialamt. Але якщо чиновник відомства з’ясує нелегальний статус іноземця, він зобов’язаний звернутися в міграційну службу.

Менш ризиковано звертатися в медичні установи, що обслуговують жителів Німеччини без страховки – наприклад, німецьких бездомних. Спеціально для мігрантів благодійною організацією Malteser створена служба Malteser Migranten Medizin.

Німецькі клініки та лікарі не відмовляють невідкладної швидкої допомоги, навіть якщо оплата послуг не передбачається. Відмова у лікуванні, що спричинило смерть хворого – злочин.

До невідкладної допомоги відносять і пологи. Вагітна жінка на нелегальному становищі отримує необхідну допомогу при народженні дитини у Німеччині.

Школа і дитячий садок

З 2011 німецькі освітні установи не зобов’язані повідомляти про факти виявлення іноземців без дозволу на проживання. Діти теоретично можуть безперешкодно відвідувати школу і дитсадок.

На практиці навчальні заклади в 9 з 10 випадків відмовлять у прийомі. Примусити взяти на навчання дитини без легального статусу в Німеччині неможливо. Залишається сподіватися на співчуття вчителів і директора.

Способи легалізації статусу

Варіантів перейти на легальне становище іноземців не так багато. Вищезазначений спосіб зі зверненням за притулком загрожує депортацією після відмови у статусі біженця. Але годиться як проміжний крок.

Професійне навчання

Навчання в німецькому Вузі – привід отримати дозвіл на перебування. Мовний курс, що передбачає подальше навчання в університеті – теж. Навчання у середніх спеціальних професійних навчальних закладах на конкретну професію теж можливо.

Формально іноземець може вступити до ВНЗ і легалізувати перебування. Але потрібно виконати умови надання ВНП по навчанню:

  • повноліття
  • наявність фінансових гарантій
  • денна повна форма навчання – не вечірня або заочна

Складний аспект – історія перебування. Припустимо, ВУЗ прийняв мігранта. Щоб звернутися за дозволом на проживання, треба прийти у відомство у справах іноземців. Статус нелегала це прямий шлях до депортації.

Легалізація через укладення шлюбу

Шлюб з німцем або іноземцем мають німецький ВНЖ дозволяє легалізуватися. Але укладення шлюбу в Німеччині зажадає від мігранта надати як мінімум:

  • Паспорт, свідоцтво про народження або інші докази походження та дати народження.
  • Висновок країни іммігранта про можливість вступити в шлюб.

Standesamt – німецький РАЦС – офіційне відомство, тому ризик пов’язаний з депортацією не виключається. Відкриті кордони ЄС дозволяють також укласти шлюб в іншій країні Євросоюзу, де менше контролю або простіше правила.

Якщо вдасться офіційно оформити одруження, міграційне відомство і поліція перевірять достовірність наданих документів. Напевно виникнуть підозри в фіктивності відносин.

Діти громадянина Німеччини чи іноземця з ВНЖ

Поява дитини від жителя Німеччини – вагома причина для отримання ВНЖ. Закон передбачає видачу дозволу на перебування незалежно від статі – матері або батьку.

Батькові-мігранту доведеться встановити батьківство з допомогою матері дитини. Мамам в плані встановлення батьківської зв’язку набагато простіше.

Основна маса нелегалів потрапляє в Німеччину через відкриті кордони ЄС, діставшись морем до Італії або Греції.

Кількість нелегалів у Німеччині

У Німеччині проживає більше нелегальних іммігрантів, ніж заведено писати в офіційних джерелах.

Наявні дані Єврокомісії та поліцейські звіти вказують на перебіг нелегальної міграції Німеччини в тіньовому полі. Однак, говорити про конкретні масштабах не представляється можливим. Нелегальні мігранти ніде не реєструються. Можлива оцінка примірного кількості. У грудні 2019 в ЗМІ обговорювався рівень – 200-650 тисяч нелегалів у Німеччині.

Німецькі відомства контролюють іноземців, хоча наплив біженців у 2014-2017 змушує належить до дій влади з великою часткою скептицизму.

Але певні рамки дотримання міграційного законодавства все ж існують:

  • Прикордонники постійно контролюють німецькі кордони з країнами не членами ЄС і потік пасажирів в аеропортах.
  • Внутрішні кордони ЄС відстежуються шляхом перевірки поїздів або облав на вокзалах.
  • Прикордонні території додатково контролюються поліцією і митницею.

ЗМІ регулярно повідомляють про виявлених нелегалів, але більшість відразу перекваліфіковується в тих, що просять притулок. В ході багаторічного розгляду справи з’являються шанси зачепитися за легальний статус, якщо вчити німецьку мову і працювати або вчитися.

Легальна робота в Німеччині: Відео