Робота

Німецька робоча віза – варіанти переїзду в ФРН по роботі

Уряд ФРН ухвалив поновити закон про робочу міграцію в Німеччину. Набрав чинності новий Fachkräfteeinwanderungsgesetz. Мета – розширити можливості трудової міграції з країн, що не входять в ЄС. За прогнозами, демографічна ситуація в Німеччині розвивається так, що для стабільного зростання економіки без іноземців у майбутньому не обійтись. Розглянемо тонкощі отримання робочої візи в Німеччину у 2025 році.

Робочі іммігранти в НімеччиніРобочі іммігранти в Німеччині

Новий закон про міграцію робочої сили в Німеччину

Головною метою є залучення та полегшення доступу на німецький ринок праці працівників не тільки з вищою освітою, але і з середнім професійним. Головна зміна – скасують правило про попередню перевірку на конкуренцію з місцевими безробітними, яка діяла для всіх професій, за винятком відсутніх. Стане досить довести, що освіта визнана в Німеччині і в наявності робочий контракт відповідний спеціальності.

Володарі визнаного диплома середньої освіти отримають право на візу для пошуку роботи протягом півроку. Раніше це дозволялося тільки мігрантам з вищою освітою. Однак, вимоги до візи для шукаючих зайнятість додадуть умова знання німецької мови.

За задумом чиновників, у країнах звідки поїдуть мігранти, посольства повинні передбачити прискорену процедуру видачі робочої візи. Зараз в рік на обробку рішень про трудової міграції йде 13400 годин, що обходиться державі в 3,4 мільйона євро. Німці не сподіваються, що проблема з нестачею кадрів разом вирішиться. Крім нових правил, знадобиться провести рекламну кампанію, щоб зацікавити кваліфіковану робочу силу.

Класифікація

Для отримання німецької візи іммігранту потрібна кваліфікація. Закон розрізняє 3 типи працівників:

  • некваліфіковані – зайнятість не вимагає наявності професії, наприклад, двірник, прибиральниця;
  • кваліфіковані – володар професії, мінімум 2 роки навчання, достатньо середньої освіти – сантехнік, електрик;
  • висококваліфіковані – вища освіта та управлінські кадри.

Для першої групи робота в Німеччині можлива тільки для громадян ЄС. Міграційне законодавство не передбачає наймання людей з-за кордону, якщо вакансія передбачає відсутність будь-якої кваліфікації.

Другий тип робочих отримує дозвіл, якщо не складає конкуренції місцевим безробітним. З березня 2025 обмеження за списком професій скасують. Поки що дозволено переїзд при наявності затребуваною в Німеччині спеціальності.

Найпростіше переїхати з дипломом про вищу освіту, що визнається в Німеччині. У новому законі про трудовий імміграції з цього приводу суттєвих змін немає.

Трудова міграція до Німеччини для володарів високої кваліфікації

Закон §18b дозволяє отримання права на проживання в Німеччині по Блакитній Карті ЄС мігрантів з вищою освітою. Якщо диплом іноземного працівника визнаний у Німеччині рівним німецькому і зарплата вище встановлених лімітів, роботодавці не зобов’язані перевіряти наявність потенційних працівників в регіоні. Мігранти, які отримали німецький вид на проживання за Blaue Karte, мають пільги на возз’єднання з сім’єю (подружжя не зобов’язані знати німецьку), а також на отримання ПМЖ — безстрокового дозволу на перебування вже через 21 місяць.

Схожі умови мають випускники німецьких Вузів. Після закінчення вищого навчального закладу іноземці 18 місяців шукають роботу за фахом і все, що необхідно для продовження ВНЖ — знайти вакансію із зарплатою відповідної професії.

Висококваліфікований персонал на важливих посадах – менеджери, наукові працівники, ключові фахівці – мають можливість без перевірки від німецької біржі праці відразу по прибуттю отримати ВНЖ, якщо потрапляють під закон AufenthG §18c. Роботодавцю доведеться довести чиновникам, що мігрант необхідний для розвитку бізнесу або організації роботи установи.

Вчені і дослідники приїжджають до Німеччини для ведення наукової діяльності з §18d.

По §19c допускається видача дозволу на роботу в вигляді виключення, якщо фахівець не має освіти або диплом не відповідає сфері діяльності, але представляє велику цінність для німецького ринку праці. Виняток використовується для IT-шників, які мають досвід роботи в бранчі більше 3 років з останніх 8.

Звичайна робоча віза

Хто вищою освітою не обзавівся, отримав більше можливостей для робочої міграції. Потрібно визнання кваліфікації, як і для вищої освіти.

Іноземцю вантажником або будівельником у Німеччину влаштуватися неможливо. Це стосується не тільки ФРН, а всього Євросоюзу. Потенційний працівник повинен володіти освітою, до якого потрібно докласти резюме, що підтверджує високу кваліфікацію і досвід. Найбільші шанси мають професіонали технічних і медичних спеціальностей.

Отримання робочої візи в Німеччину

Оформлення німецької робочої візи пов’язано в першу чергу з наявністю офіційної пропозиції про роботу. Послідовність дій така:

  • Потенційний мігрант шукає вакансії, проходить співбесіду.
  • Отримує пропозицію, підписує контракт.
  • Звертається в німецьке посольство.
  • Чиновники перевіряють умови видачі дозволу на роботу.
  • Якщо все в порядку – видають візу на в’їзд до ФРН.

Наявність робочого контракту з німецьким роботодавцем або гарантій надання робочого місця після отримання національної німецької візи – необхідна умова для трудової міграції.

Іммігранти старше 45 років повинні подолати поріг зарплати – 3795€ брутто в місяць.

Кількість безробітних у Німеччині на найнижчому рівні з часів об’єднання НДР і ФРН. Німецький бізнес відчуває гостру нестачу кваліфікованих фахівців.

Громадяни ЄС допускаються до роботи без обмежень. Безвізовий режим інших держав з Німеччиною ніяк не впливає на правила отримання німецької візи для громадян безвізових країн. Строго кажучи, ніякої “робочої візи” не існує. Є можливість отримати довгостроковий або безстроковий вид на проживання в Німеччині, якщо це дозволяється законом про міграції. При виконанні іммігрантом умов видачі виду на проживання, посольство дає національну німецьку віза типу D.

Перший крок до отримання візи — укладення договору про найм з німецьким роботодавцем. Для цього доведеться знайти вакансію в Німеччині, пройти співбесіди і підписати німецький контракт або отримати офіційну гарантію прийому на робоче місце по прибуттю.

Шукайте роботу самостійно в Google, використовуючи численні інтернет-сайти німецьких компаній і баз вакансій. Процес пошуку роботи в Німеччині відрізняється від звичного. Зокрема, складання резюме та контакт з потенційним роботодавцем містить певні тонкощі. Доречно звернутися за допомогою у фірму, яка спеціалізується на пошуку фахівців для роботи на Заході.

Припустимо, працівник пройшов всі щаблі відбору. Тепер майбутньому іммігранту необхідно звернутися в посольство Німеччини. Працівники німецького консульства розглянуть документи і приймуть рішення, за яким параграфу закону про міграцію отримує посвідку на проживання трудовий мігрант. Переїхати по роботі у ФРН можуть не тільки власники вищої освіти.

Зараз є два варіанти:

  • потрібно пройти перевірку німецької біржі праці на відсутність конкуренції з місцевими безробітними;
  • мігрант потрапляє під умови отримання виду на проживання в Німеччині без необхідності проходити перевірку.

AufenthG §18(2) Іноземцю надається тимчасовий вид на проживання з правом на роботу при схваленні біржі праці згідно §39 або за розпорядженням §42 … якщо наказано ведення трудової діяльності без схвалення федерального агентства зайнятості.

Вид німецької робочої візи Кому призначається
ПМЖ для надцінних кадрів по §18c Вчені зі світовим ім’ям, професура, наукові працівники.
Блакитна Карта ЄС з §18b Визнано в Німеччині, робочий контракт відповідає спеціальності в дипломі, подоланий ліміт по зарплаті.
Займаються наукою з §18d Співробітники науково-дослідних установ і Вузів.
Інші працівники з ВНЖ за §18a, §18b Середня або вища освіта, порівнянне з німецьким.
Робоче ВНЖ у вигляді виключення з §19c Освіта відсутній або не збігається з вакансією, наприклад, IT-шники з більше 3 років досвіду роботи.

Список документів для отримання німецької візи

Посольство Німеччини публікує вимоги у пам’ятках на сайті. Основні пункти для отримання візи для роботи:

  • Заповнена анкета у двох примірниках.
  • Фотографії паспортного формату.
  • Контракт з роботодавцем.
  • Заповнену роботодавцем опис вакансії.
  • Диплом з перекладом на німецьку та підтвердження факту визнання освіти.
  • Медична туристична страховка на строк з першого дня перебування до першого робочого дня.
  • Бажано до від’їзду оформити обов’язкову державну медичну страховку, особливо якщо планується одночасний виїзд всієї родини.
  • Резюме в табличному вигляді.

Консульство має право затребувати інші документи, наприклад, докази досвіду роботи та кваліфікації, знань мови та інше. Обов’язково прочитайте пам’ятку на сайті посольства для вашого типу візи.

Термін дії робочої візи

Спочатку дають національну візу на 3-6 місяців. По приїзду її потрібно поміняти в Ausländeramt на вид на проживання. ВНЖ дають на термін робочого контракту спеціаліста. Якщо безстроковий контракт, зазвичай дозволяють перебування на пару років. Після закінчення, при наявності роботи, віза продовжується ще на 2 роки і так до досягнення терміну 5 років, після якого вже можна запросити постійне місце проживання в Німеччині.

У перші 3 роки власнику робочої візи заборонено змінювати роботодавця (для IT-фахівців заборонено працювати в інших областях) без відома Ausländeramt. Назва фірми прописується в картці дозволу на проживання. Міняти роботу припустимо, але потрібно, ставити до відома про це відомство у справах іноземців. Чиновники зобов’язані перевірити, що умови нового контракту, як і раніше дозволяють мати ВНЖ.

У разі втрати роботи про завершення контракту слід завчасно повідомляти Ausländeramt і Arbeitsagentur. Якщо іммігрант пропрацював більше року, як правило дозволяється протягом 3-х місяців знайти іншу. На цей час відомство у справах іноземців воліє видавати візу для пошуку роботи. Для володарів Блакитної Карти вимоги м’якше. ПМЖ за умови знання мови можна отримати вже через 21 місяць.

Отримання робочої візи в Німеччину: Відео