Одним з плюсів навчання в Польщі нерідко називають можливість працювати без будь-яких дозволів і під час навчання, і після. Але часто іноземці стикаються з нерозумінням, чому, будучи, наприклад, випускник польського вузу і працюючи в Польщі у 2025 році, при перевірці йому оформляють порушення, депортують, забороняють в’їзд. Таке цілком може статися, оскільки далеко не всім учням доступна можливість роботи без зезволеня або освядченя. Відноситься це і до випускників.
Категорії іноземців, які можуть працевлаштуватися без будь-яких дозволів, визначені спеціальною постановою Міністра праці та соціальної політики. У переліку є кілька типів учнів, які можуть бути віднесені до розглянутого типу. Серед них студенти вузів з країн ЄС / ЄЕЗ, які проходять стажування, в рамках професійної практики, за спеціальними міждержавними угодами. Однак все це вузькоспеціальні профілі, рідко мають відношення до іноземців з країн СНД.
Єдиний чітко визначений випадок, який підходить до теми, вказаний у п. 10 постанови: Працювати без дозволу можуть студенти стаціонарних ВНЗ Польщі, а також учні стаціонарних докторантур.
Одразу треба уточнити ситуацію з аспірантам, або вірніше того явища (типу навчання), яке в Польщі називають Studia podyplomowe. Як видно, безпосередньо цей вид навчання у постанові не вказано. Проте вступити до аспірантури можна, маючи хоча б першу щабель вищої польської освіти (ступінь бакалавра), а значить такий іноземець може бути випускником польського вузу, і володіти своїми правами, про яких докладно буде розказано далі. Саме з точки зору випускників їх і варто розглядати.
З визначення виводиться і зворотне, всі учні, хто не є студентом або докторантом польського стаціонарного вузу, не можуть працювати в Польщі без відповідного дозволу. Щоб детально розібратися в що відбувається, потрібно відповісти на два питання: хто ж є студентом і що таке стаціонарна форма навчання.
Визначення студента дано в Законі про вищу освіту: Студентом в Польщі є особа, яка навчається на першому (бакалаврат) або другому (магістратура) циклі навчання, а також на єдиних програмах магістратури або спеціалітету.
Статус студента виникає з моменту зарахування у вуз.
За великим рахунком є два чинники, за яких статус студента втрачається: відрахування, і тоді разом з ним зникає можливість працювати без дозволу, або закінчення вузу, і тоді іноземець перейде в розряд випускників.
Якщо з відрахуванням все ясно, то момент закінчення виражений менш характерно. Це, наприклад, можуть бути такі випадки:
З одного боку, якщо іноземець буде значитися не студентом, а випускником – з точки зору дозволу на роботу великої різниці немає. Але є суттєва відмінність з оподаткування, пільги за яким покладено саме студентам.
Дуже коротко зупинимося на цій ситуації, оскільки вона у багато повторює попередню. Мова про тих випадках, коли іноземець вже закінчив бакалаврат, збирається поступати в магістратуру, але ще не має на руках документів про зарахування.
З точки зору дозволу на роботу, такий іноземець все одно буде вважатися випускником (про них далі), і значення даний момент має знову ж тільки для оподаткування.
Під стаціонарним навчанням (Studia stacjonarne) мається на увазі форма, яка в термінології, звичної по країнам СНД, називається денний і очній. Це дуже важливе питання, оскільки тільки студенти цієї форми навчання можуть працювати без дозволу.
Працювати під час навчання в Польщі, без необхідності отримувати додаткові дозволи, можуть тільки студенти денної, вечірньої очної форми навчання, що проходить у польському вузі на території РП.
Відповідь на це питання закладена в тій же постанові Міністра праці та соціальної політики, тільки в пункті 15, і тісно пов’язаний з термінологією, розглянутої вище. Працевлаштуватися без оформлення освядченя або зезволеня можуть випускники:
Відповідно, на випускників інших форм навчання (екстернат, заочники тощо) дана пільга не поширюється.
При перевірках законного працевлаштування випускникам нема потреби завжди мати при собі диплом, щоб доводити легальність роботи. При оформленні роботодавцю надається копія диплома, вона і підтверджує можливість праці без дозволу, і стане доказом законного працевлаштування при перевірках.
На завершення матеріалу традиційно розмістимо кілька питань, які найбільш часто зустрічаються в повідомленнях від наших читачів.
Чи можуть працевлаштуватися без дозволу заочники, вечірки або учні екстерном? Ні, в постанові чітко зазначено, що пільга поширюється лише очні, денні форми навчання.
Як йдуть справи з переведеними на дистанційне навчання? Якщо переклад відбувся в рамках тимчасових заходів, як, наприклад, в період пандемії коронавіруса, але при цьому документально тип навчання не змінився, тобто триває вважатися стаціонарною формою, можливість роботи без дозволу зберігається.
Чи можуть працювати без дозволу учні поліцеальних шкіл? Ні. Мова йде лише про студентів – іноземців, що навчаються на бакалавраті чи в магістратурі – денних, очних форм. Учні поліцеальних шкіл студентами не є.
Як іноземець має підтвердити своє право працювати без дозволу? Коли мова йде про студентів, достатньо надати роботодавцю довідку з вузу, яку потрібно періодично оновлювати. Випускники надають роботодавцю диплом – це робиться один раз, при працевлаштуванні.
Чи має значення державний або приватний вуз у мене? Не має значення. У нормативно-правових актах вказана тільки форма навчання – денна, очна – а вигляд вузу не позначений. Але це має бути легально працює заклад вищої освіти на території Польщі.
Не все так складно, як здавалося раніше, вірно? На жаль, ця простота досягнута за рахунок виключення великого числа різних форм навчання з права працювати без дозволу. Ні заочників, ні учні настільки популярних поліцеальних шкіл, ні інші типи – тільки стаціонари, тільки студенти / докторанти або випускники середніх шкіл / ВНЗ.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy